Forum ŚFiNiA Strona Główna ŚFiNiA
ŚFiNiA - Światopoglądowe, Filozoficzne, Naukowe i Artystyczne forum - bez cenzury, regulamin promuje racjonalną i rzeczową dyskusję i ułatwia ucinanie demagogii. Forum założone przez Wuja Zbója.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

PoleMiki
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... , 14, 15, 16  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ŚFiNiA Strona Główna -> Kretowisko / Blog: Dyskurs
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Dyskurs
Dołączył: 29 Wrz 2015
Posty: 8486
Przeczytał: 62 tematy

Skąd: Little Rhody, USA
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 20:53, 16 Maj 2019    Temat postu:

Jak twierdzi Dr. Brene Brown i jak słyszę nie jest w opinii odosobniona, wgląd we własne wnętrze, które Dr. Brown określa jako "bagna duszy" jest bardzo nieprzyjemny dla ludzi, którzy skonstruowali ego/ją fałszywe rozmiaru Jabba the Hut przez lata wierzeń w niewiarygodne informacje.

"Patrzeć do tyłu i uśmiechać się, choć bolało" wymaga konstuktywnego wpływania na emocje, a tym samym myśli, słowa i czyny, które są mechznizmami obronnymi z dzieciństwa nieadekwatnymi w wieku dorosłym. Orientując się, że całe życie było jedną wielką pomyłka jest w stanie człowieka zabić. Suwerenność emocjonalna zaczyna się od bólu, bo praca ta podobnie do "plamki ślepej" w siatkówce oka odbywa się przez pogłębiająca się pokorę, kiedy rozbita skorupa ego rozsypuje się w drobny pył. Jest to równocześnie proces tak cudowny i może być porównany do Michała Anioła wizji, że finałowy produkt istnieje w bryle kamienia - wystarczy tylko odłupać co zbędne. Owocnej podróży samopoznania wszystkim życzę a "poznamy ich [i siebie] po owocach" :)

Diakon Marcin Gajda, M. D. "Patrzę do tyłu, uśmiecham się"
https://youtu.be/Q6pLm-AOlko
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Dyskurs
Dołączył: 29 Wrz 2015
Posty: 8486
Przeczytał: 62 tematy

Skąd: Little Rhody, USA
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 21:48, 16 Maj 2019    Temat postu:

Świadomość siły (oparta na sterach podświadomości i nieświadomości) to nic przy świadomości mocy czyli godności ludzkiej - poczuciu własnej wartości i szacunku dla samego siebie -> [link widoczny dla zalogowanych]

Odkładając "katolicki sos" na bok, za indoktrynacją cesarza Konstantyna i następców, że Bóg jest "tym tam"

Wódz Crawford, 1890 napisał:

Czym jest życie?
Jest błyskiem świetlnej muszki w mroku nocy
Oddechem bawołu zimą
Cieniem trawki, który ginie w słońcu
Życie które znamy mija zbyt szybko
Umierając wracamy do światła
Źródła gdzie jest nasz początek
Wtedy rzeczywistość ma tylko jedno źródło
Jesteśmy tym źródłem
Bóg jest naszym najwyższym instynktem samopoznania.


Warto się zastanowić i odczuć czy jest się człowiekiem półmartwym poddającym się sile niskich instynktów czy jest się człowiekiem żywym i z mocą podążającym za własną wolą i najwyższym instynktem samopoznania :)

[link widoczny dla zalogowanych]

Wspólnota Miłości Ukrzyżowanej "Zmartwychwstał Pan"
https://youtu.be/86esuoIivFY

Zastanówmy się jak potoczyłaby się przyszłość przekazu pracy nad sobą przez zydowskiego nauczyciela יְהוֹשֻׁעַ Yehoshuʿa (zakładając, że istniał, ale nie możemy wykluczyć wysokiej intencji przekazu i dążenia człowieka do poznawania siebie i pracy nad sobą) bez ingerencja polityki cesarskiej, która miała i ma nadal wplyw na kultury narodowe krajów w których katolicyzm pełni rolę pierwszorzędna i tym krajem jest Polska.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Dyskurs
Dołączył: 29 Wrz 2015
Posty: 8486
Przeczytał: 62 tematy

Skąd: Little Rhody, USA
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 17:19, 18 Maj 2019    Temat postu:

Najbardziej nieszczere znaki Zodiaku to Skorpion, Bliźnięta, Ryby, Rak i Baran ->
[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Dyskurs dnia Nie 15:28, 19 Maj 2019, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Dyskurs
Dołączył: 29 Wrz 2015
Posty: 8486
Przeczytał: 62 tematy

Skąd: Little Rhody, USA
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 18:03, 18 Maj 2019    Temat postu:

"Czerwona zaraza. Jak Sowieci wyzwalali Polskę" - Historia Bez Cenzury
https://youtu.be/eBeKf8iE26M

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Dyskurs
Dołączył: 29 Wrz 2015
Posty: 8486
Przeczytał: 62 tematy

Skąd: Little Rhody, USA
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 21:42, 19 Maj 2019    Temat postu:

Zastanawiam się z jakiego powodu w kulturze polskiej tak mało miejsca poświęca się ostracyzmowi społecznemu praktykowanemu nagminnie i publicznie. - I wonder why in the Polish culture so little space is devoted to social ostracism, which is commonly and publicly practiced.

Polska wikipedia postrzega ostracyzm w kontekście starożytnej Grecji- The Polish wikipedia perceives ostracism within the context of the ancient Greece. ->
Cytat:
Ostracyzm (od gr. ὄστρακον ostrakon – skorupa) – praktyka polityczna w starożytnej Grecji, rodzaj tajnego głosowania, podczas którego wolni obywatele typowali osoby podejrzane o dążenie do tyranii i zasługujące na wygnanie z miasta na 10 lat. - a political practice in ancient Greece, a kind of secret ballot, during which free citizens were choosing people suspected of pursuing tyranny and deserving to be exiled from the city for 10 years.

-> [link widoczny dla zalogowanych]

Słownik polski definiuje ostracyzm jako
Cytat:
wykluczenie z towarzystwa lub środowiska osoby, która mu się naraziła; też: atmosfera niechęci lub wrogości otaczająca taką osobę
-The Polish dictionary defines ostracism as
Cytat:
an exclusion from the company or environment of a person who has breached its rules. Also, the atmosphere of hostility expressed toward such a person.


Jakkolwiek w przestrzeni publicznej istnieje niewiele referencj do tego tak nagminnego zachowania w kontekście kultury polskiej. - However, there is little reference to such a widespread behavior within the context of the Polish culture and public space.

dr Jacek Roik twierdzi, że
Cytat:
prześladowca cierpi równie mocno co osoba prześladowana
- Dr. Jacek Roik claims that the person who inflicts social ostracism onto another sufferers as much as the one persecuted -> [link widoczny dla zalogowanych]

Podkreślę rolę Internetu i stosowanie przez Polaków z niskimi instencjami ostracyzmu społecznego w kontekście globalnym. W tym specyficznym kontekście, jako naukowiec, jestem skłonna do kwestionowania opinii dr Roika, że osoba zaatakowana przez osobę atakującą (ewidentnie omawiamy tutaj przypadek osoby, która jest niedojrzała życiowo przez niedojrzałość emocjonalną i brak samokontroli) cierpi, bo jako osoba zaatakowana na bazie podzielenia się brakiem preferencji do kolorów zielonego-khaki oraz brązowego oraz brakiem preferencji do widocznych ciemnych odrostów na ufarbowanych na jasny blond włosach u kobiety, potrafi spowodować atak wieloaspektowy dotyczący moich nóg i włosów i pisanie w przestrzeni publicznej słów, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością ale wyzwalają u mnie empatię dla cierpiącej osoby. - I emphasize the role of the Internet in the use of low intended Poles of social ostracism within the global context. In this specific context, as a scientist, I am inclined to question Dr. Roik's opinion that a person targeted by an attacker (evidently we are discussing the case of a person who is immature, emotionally unstable and lacks self-control) suffers, because as the person attacked on the basis of publicly sharing my lack of preference for the colors of khaki and brown as well as the visible dark roots on light-blonde dyed hair, which caused a multi-faceted attack of the appearance of my legs and hair and writing in public space words that have nothing to do with my reality, triggered my compassion for this suffering person.

Dlaczego w kontekście polskiego środowiska kulturowego tak niewiele jest profesjonalistów zdrowia psychicznego i emocjonalnego aby poświęcać uwagę ostracyzmowi społecznemu, który w wersji skrajnej może być fizycznym zagrożeniem i nie omawia się ważności tematu leczenia nerwic lękowych, które są u podłoża postaw behawioralnych spójnych z ostracyzmem społecznym? - Why are there so few mental and emotional health professionals within the context of the Polish cultural environment to devote attention to the serious issue of social ostracism, which in the extreme version may be a source of physical threat, and why there is no public debate about the importance of the treatment of anxiety that underlie behavioral attitudes consistent with social ostracism?

Oto co zapisałam w sekcji Więzienie/Mord - This is the exchange:

Dyskurs napisał:
Jajanek napisał:
Dyskurs napisał:
Więc nic koloru khaki i braz nie (z)noszę, bo postrzegam jako brudne kolory. Podobnie jak eksponowanie ciemnych odrostów przy ufarbowanych włosach na jasny blond wyglada brudno. - So I do not wear khaki nor brown, because I consider them as dirty colors similarly to exposing dark shoots with light-blond dyed hair looks dirty.
Miss krzywych nóg ... - The curved legged miss ...
Krzywe nogi sa tutaj - The curved legs are here ->


-> Ale to nie moje nogi - but they are not my legs :rotfl:


Moje sa tutaj a istota obserwujaca ma problem ze wzrokiem. - My legs are here, and clearly, the person observing them has a vision problem

Dyskurs napisał:
Jajanek napisał:
... zapomniała, że wrzucała do sieci swoje zdjęcie, gdzie kot miał całą mordę, a ona tylko pół ryja. Na tym zdjęciu ma siwe, obrzydliwe odrosty, jakieś 1,5 cm. Reszta skąpego pokrycia włosowego jest w kolorze spranym czarnym. Wygląda, jakby usiłowano ją wyprać. :mrgreen: - she forgot that she had placed her photos online, where her cat's face was fully displayed, but only half of her snout. In that picture, she has gray, disgusting roots, about 1,5 cm long. The rest of the sparse hair cover is in washed out black. It looks like someone was trying to wash her in a washing machine.
Jajanek ma nie tylko ma problem z widzeniem ale również z rozróżnianiem kolorów. Najwidoczniej ostracyzm społeczny "oślepia" wieloaspektowo. - [i]Not only does Jajanek have a problem with vision but also with color recognition. Apparently, social ostracism "blinds" in many an aspect.

To zdjecie jest z 18 sierpnia 2018 roku - This photo was taken by me on 8/18/18 ->


->
Na fotografii zrobionej 20 lutego 2019 roku włosy mam naturalnego koloru. U nas w kontraście z Polską nie ma ostracyzmu społecznego, Jajanek = istoto z emocjonalnością 2 letniego dziecka z napadem złości. Dlatego wyjechałam z Polski 7 listopada 1985 roku bez żalu, bo polska kultura narodowa wraz z wiodącym ostracyzmem społecznym istot człekokształtnych o niskich intencjach zmienia się jak widać na twoim przykładzie powoli. - On the photograph taken on 2/20/19, I have a natural hair color. In the USA, in contrast with Poland, there is no social ostracism, Jajanek - a person with the level of emotions of a 2-year-old child with temper tantrum. That is why I left Poland on November 7, 1985, with no regrets, because the Polish national culture, along with the leading social ostracism of human beings with low intentions, changes slowly as your example demonstrates.

->
Dzisiaj moje włosy o naturalnym kolorze wyglądają jak wyżej, trochę dłuższe niż 20 lutego 2019 roku. Cieszę się, że 7 listopada 1985 roku zrealizowałam największe marzenie mojego życia i wyjechałam do USA, kraju gdzie moje włosy są moją prywatną sprawą i nie grozi mi atak werbalny czy fizyczny z powodu ich wyglądu. Współczuję osobie Jajanek atakującej mnie i współczuję osobom, które mają z tą osobą codzienny kontakt. Mam nadzieję, że są bezpieczne od gniewu i potencjalnego ataku fizycznego tej niedojrzałej życiowo przez niedojrzałość emocjonalna istoty. - Today, my natural hair color looks like on the above picture, but my hair is a bit longer than on the photo taken on February 20, 2019. I am glad that on November 7, 1985, I realized the biggest dream of my life by immigrating to the USA - the country where my hair is my private affair, and I am not threatened with verbal or physical attack because of the appearance of my hair. I feel compassion for Jajanek for attacking me, and I feel compassion for the people in Poland who may have everyday contact with Jajanek. I hope that they are safe from anger and the potential physical attack of this immature person troubled by the lack of emotional sovereignty.


Ostatnio zmieniony przez Dyskurs dnia Pon 19:29, 20 Maj 2019, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Dyskurs
Dołączył: 29 Wrz 2015
Posty: 8486
Przeczytał: 62 tematy

Skąd: Little Rhody, USA
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 2:15, 21 Maj 2019    Temat postu:

Start wiatrakowca Xenon Eng. gyrocopter w Rogóżnie k/Łańcuta:
https://youtu.be/h8gaYxhy9Ig

Wiatrakowiec Xenon w atrakcyjnym czerwonym kolorze pilotowany przez Wiesława Jarzynę ze szkoły Salt Aviation->
https://youtu.be/NUGc4yJhc5k

Lądowanie przez pilota Wiesława Jarzynę ze szkoły Salt Aviation:
https://youtu.be/OitdLMg2iTM

Wiesław Jarzyna napisał:
Dużą zaletą [wiatrakowca] jest także przestronna, często zamknięta kabina, w której dosłownie można napić się kawy, niektórzy nawet palą w niej papierosy [brrr]. Wygodna, dobrze oszklona przestrzeń pilota oraz możliwości wykonywania bardzo wolnych lotów stanowią duży atut dla pasjonatów krajobrazów oglądanych z powietrza. Cechą charakterystyczną wiatrakowców jest także bezpieczeństwo. To zdecydowanie najbezpieczniejsza maszyna dostępna na rynku. Stabilna, łatwa w eksploatacji, którą możemy prowadzić dosłownie jednym palcem. Maksymalnie bezpieczny, jaki może być!
[moje dopiski]

Ale wiatrakowce maja jednak nizsza odporność na ruchy powietrza u góry (nic dziwnego a aspekcie rozmiaru śmigła), sa poddatne na rozmieszczenie cieżaru, i szybkosc lotu.

[link widoczny dla zalogowanych] ->
Cytat:
Ponieważ szereg kryteriów w standardzie należy oceniać w szerokim zakresie warunków. Na przykład niektóre wiatrakowce stają się mniej stabilne przy wyższej mocy i / lub prędkości. Ocena tych kryteriów prawdopodobnie zidentyfikuje prędkość nigdy nie do przekroczenia (Vne) lub inne parametry ograniczające dla tego konkretnego wiatrakowca. Na przykład podczas testowania kiedy identyfikuje się, że określone kryterium nie jest już spełnione przy określonej prędkości lotu, oznacza to określone ograniczenie lub obszar działania, którego chciałbyś uniknąć. Często wypadki wiatrakowcow są wynikiem tego, że pilot nie zna marginesów bezpieczeństwa ani limitów danego wiatrakowca. Zrozumienie niektórych ważnych pojęć w standardzie i jak zmierzyć wydajność wiatrakowca w tych aspektach pomoże pilotom uniknąć nieumyślnego działania w obszarach, które stanowią prawdopodobnie nieoczekiwane zagrożenie.


Ostatnio zmieniony przez Dyskurs dnia Wto 2:59, 21 Maj 2019, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Dyskurs
Dołączył: 29 Wrz 2015
Posty: 8486
Przeczytał: 62 tematy

Skąd: Little Rhody, USA
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 3:06, 29 Maj 2019    Temat postu:

http://www.sfinia.fora.pl/notatnik-szkolny-18-janellel,67/co-z-ta-religia,11767.html#452449

Nadobna JL zaryglowała "kanciapę" i muszę do Niej ścieżkami chodzić.

No to jadziem :)

Maria Pawlikowska-Jasnorzewska napisał:


Pod kościołem

Niebo pobladło z tęsknoty,
złote liście toczą się kołem....
Moja młodość była jak gotyk.
Siedzę teraz jak pod kościołem....


Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Dyskurs
Dołączył: 29 Wrz 2015
Posty: 8486
Przeczytał: 62 tematy

Skąd: Little Rhody, USA
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 23:16, 30 Maj 2019    Temat postu:

Cytat:
Question: How can atheists be moral when they deny God, the true source of morality?

Rabbi Rami Shapiro: As the recent upheaval in the United Methodist Church over strengthening the ban against gay and lesbian clergy and same-sex marriages demonstrates, affirming God as the source of morality doesn't tell us much. If you support gay and lesbian clergy and same-sex marriage, your God will affirm gay and lesbian clergy and same-sex marriage. If you oppose gay and lesbian clergy and same sex marriage, your God will oppose them as well. Ultimately, it is your morality that determines God's values, not God who determine your morality.


- Pytanie: Jak ateiści mogą być moralni, kiedy zaprzeczają Bogu, prawdziwemu źródłu moralności?

Rabin Rami Shapiro: Jak pokazuje niedawny wstrząs w Zjednoczonym Kościele Metodystycznym, który umacnia zakaz bycia gejem i lesbijka wobec duchownych i małżeństw osób tej samej płci, afirmacja Boga jako źródła moralności nie mówi nam wiele. Jeśli popierasz duchowieństwo homoseksualne i lesbijskie oraz małżeństwa osób tej samej płci, twój Bóg potwierdzi duchowieństwo homoseksualne i lesbijskie oraz małżeństwa osób tej samej płci. Jeśli sprzeciwisz się duchowieństwu gejowskiemu i lesbijskiemu oraz małżeństwom tej samej płci, twój Bóg również będzie im się sprzeciwiał. Ostatecznie to twoja moralność decyduje o wartościach Boga, a nie Bog, który decyduje o twojej moralności.


Ostatnio zmieniony przez Dyskurs dnia Czw 23:17, 30 Maj 2019, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Dyskurs
Dołączył: 29 Wrz 2015
Posty: 8486
Przeczytał: 62 tematy

Skąd: Little Rhody, USA
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 23:28, 30 Maj 2019    Temat postu:

Cytat:
Question: If religion, unlike science, can't be falsified, how an we take it seriously?

Rabbi Rami Shapiro: People falsify religions all the time. It's just that the religions they falsify are religions other than their own. I take religion seriously for the same reason I take Shakespeare's "King Lear" seriously. There is great beauty and truth in it. Read Quaran, New Testament, Bhagavad Gita, and Torah as great literature rather than not fallible revelation, and you will discover much wisdom in them. If, however, you find yourself moved to jihad, crusade, civil war among cousins, or occupying your neighbor's backyard, read Shakespeare instead.


- Pytanie: Jeśli religia, w przeciwieństwie do nauki, nie może zostać sfałszowana, jak traktowac to poważnie?

Rabin Rami Shapiro: Ludzie cały czas fałszują religie. Po prostu sfałszowane religie to religie inne niż ich własne. Poważnie traktuję religię z tego samego powodu, dla którego poważnie traktuję "Króla Lira" Szekspira. Jest w tym wielkie piękno i prawda. Czytaj Koran, Nowy Testament, Bhagavad Gitę i Torę jako wielką literaturę, a nie nieuchwytną rewelację, a odkryjesz w nich wiele mądrości. Jeśli, mimo wszystko, skierujesz sie w strone dżihadu, krucjat, wojny domowej między kuzynami lub okupacje terenu swojego sąsiada, czytaj lepiej Szekspira.


Ostatnio zmieniony przez Dyskurs dnia Czw 23:30, 30 Maj 2019, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Dyskurs
Dołączył: 29 Wrz 2015
Posty: 8486
Przeczytał: 62 tematy

Skąd: Little Rhody, USA
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 0:12, 31 Maj 2019    Temat postu:

Cytat:
Jennifer Baichwal, Nicholas de Pencier i Edward Burtynsky śledzą tereny wytworcze z otrzeźwiającą uwagą na temat kopalnii, ekspansywnych betonowych brzegów, gigantycznych maszyn przemysłowych i innych przykładów masowych zmian dokonywanych przez ludzkośc na świecie.


The title of this work refers to the widely held belief among scientists that the Earth has exited the Holocene Epoch and entered the Anhropocene Epoch in which humans are the primary source of environmental changes. It is not just a documentary but rather a vivid illustration of the striking and shocking changes inflicted on Earth by its most intelligent inhabitants. Each moment, with its profound alteration of the natural environment, takes human's breath away while the marble is mined in Tuscany to serve as a statue in another part of the world, a large farmland is sized to start a mining operation in Germany, and so on - without anyone questioning the implications. If Mother Earth could speak about this unprecedented change to its rhythm, what would it say? - Tytuł tej pracy odnosi się do szeroko rozpowszechnionego wśród naukowców przekonania, że Ziemia opuściła epokę holocenu i weszła w epokę antropocenu, w której ludzie są główną siłą zmian środowiskowych. Nie jest to tylko film dokumentalny, ale ilustracja uderzających i szokujących zmian, jakich dokonali na Ziemi jej najinteligentniejsi mieszkańcy. Każdy moment, z jego głębokim przeslaniem, zapiera dech w piersiach, podczas gdy marmur jest wydobywany w Toskanii, by służyć jako posąg w innej części świata, ogromne pola uprawne są przeznaczone aby rozpocząć działalność wydobywczą w Niemczech i tak dalej - bez kwestionowania implikacji. Gdyby Matka Ziemia mogła mówić o tej bezprecedensowej zmianie jej rytmu, to co by powiedziała?

"Anthropocene: The Human Epoch - Trailer"
https://youtu.be/44RYqgKwfSQ

"Anthropocene: The Human Epoch/Antropocen: ludzka epoka"
https://youtu.be/SR_P-roEuys

Nie wiem ile osób potrudzi się obejrzeniem całego filmu, ale dla mnie najtrudniejsze było zetknięcie się z życiem tak dużej grupy ludzi na przerażającym śmietnisku, burzenie kościoła w Niemczech wraz z wysiedleniem całej społeczności kilku miasteczek, i wygląd kamieniołomu w Toskanii - przerażający potęgą zniszczenia kiedy marmurowy blok trzęsie sprzętem ciężkim.


Ostatnio zmieniony przez Dyskurs dnia Pią 3:42, 31 Maj 2019, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Dyskurs
Dołączył: 29 Wrz 2015
Posty: 8486
Przeczytał: 62 tematy

Skąd: Little Rhody, USA
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 4:18, 31 Maj 2019    Temat postu:

[link widoczny dla zalogowanych]

No popatrz, nie ma opcji Look inside :)
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Dyskurs
Dołączył: 29 Wrz 2015
Posty: 8486
Przeczytał: 62 tematy

Skąd: Little Rhody, USA
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 4:21, 31 Maj 2019    Temat postu:

A tymczasem u nas na "dzikim zachodzie" :)

Cytat:
Compassion is what is going to save our species. - Współczucie jest tym, co uratuje nasz gatunek.


[link widoczny dla zalogowanych]

https://youtu.be/rUi40yTXrjY

Cytat:
Współczucie powoduje przyjemność.
Współczucie powoduje obniżenie poziomu stresu.
Współczucie skutkuje promocją układu odpornościowego.


https://youtu.be/zJW5-0tjFDg
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Dyskurs
Dołączył: 29 Wrz 2015
Posty: 8486
Przeczytał: 62 tematy

Skąd: Little Rhody, USA
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 18:33, 15 Cze 2019    Temat postu:

Courtesy of WW2HistoryHunter "German WW2 machine gun bunker with a secret" - Dzięki uprzejmości WW2HistoryHunter "Niemiecki bunkier maszynowy z czasów II wojny światowej z tajemnicą"
https://youtu.be/mBblue6tchU
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Dyskurs
Dołączył: 29 Wrz 2015
Posty: 8486
Przeczytał: 62 tematy

Skąd: Little Rhody, USA
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 17:54, 16 Cze 2019    Temat postu:

Courtesy of MasterClass "Dr. Jane Goodall Teaches Conservation | Official Trailer | MasterClass"
https://youtu.be/W_zgR_1Aspk
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Dyskurs
Dołączył: 29 Wrz 2015
Posty: 8486
Przeczytał: 62 tematy

Skąd: Little Rhody, USA
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 16:42, 04 Lip 2019    Temat postu:

Cierpliwość to cecha ludzka, ktora pozwala znosic bóle i próby spokojnie, bez skargi. - Patience is a human trait that is characterized by bearing pains or trials calmly without complaint :)

Courtesy of Ólafur Arnalds "Happiness Does Not Wait" - Dzięki uprzejmości Olafura Arnaldsa „Szczęście nie czeka”
https://youtu.be/KXavqUUIl6I
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Dyskurs
Dołączył: 29 Wrz 2015
Posty: 8486
Przeczytał: 62 tematy

Skąd: Little Rhody, USA
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 16:58, 04 Lip 2019    Temat postu:

Stp. Pan Bronisław Nyrka był fenomenalnym matematykiem i dyrektorem szkoły XXX-latki im. Władysława Broniewskiego w Palikowce koło Rzeszowa do której uczęszczałam od września 1968 roku do czerwca 1975 roku od pierwszej klasy do ósmej. Latem tego roku (1975) wyjechała do USA jako obywatelka amerykańska Mama. Tak jak rolę wychowawcy klas 1 - 4 (klasy niższe szkoły podstawowej) i 5-7 (klasy średnie szkoły podstawowej) przejmowali nauczyciele po kolei, tak rolę wychowawcy klasy ósmej przejmował Pan Dyrektor Nyrka, który wyprowadzał nas na ludzi wartościowych z solidnymi podstawami matematycznymi. Ponieważ oprócz zarządzania szkoła i pełnienia roli wychowacy klasy ósmej uczył jako fenomenalny matemat tego przedmiotu od klas 6 - 8, więc z punktu widzenia chwili obecnej i nazwijmy umownie nietradycyjnymi metodami uczył nas matematyki, etyki i wprowadzał w życie które wdzięcznie określamy jako adolescent/człowieka dorastającego.

Pan Dyrektor Nyrka był drugim z kolei fenomenalnie inteligentnym człowiekiem jakiego znałam (pierwszeństwo należy do Tatusia) i będąc niezmiernie spostrzegawczym potrafił skomunikować się w sposób, który był efektywny i nie obniżał godności człowieka. Dla przykładu, kiedy Józek M. odpisał ode mnie raz zadanie z matematyki, to Pan Dyrektor Nyrka wiedział, że ma najpierw przejść przez sekcję klasy dziewczynek i zweryfikować moje zadanie. Następnie przechodząc koło ławki Józka, który siedział z brzegu z ujmującym uśmiechem powiedział: "Dobrze Józek. Tylko następnym razem 'Pora na Telesfora' więc 'Zrób to Sam' a nie odpisuje od ..." i tutaj użył epitetu zastępczego, który do mnie idealnie pasował i o który nie miałam do Pana Dyrektowa pretensji, bo wiedziałam, co pragnął skomunikować z wartością dodaną dla społeczności klasy i nie tylko, bo pytanie "jak Dyrek" było standardowym do klasy wychodzącej z sali lekcyjnej obok biura Pana Dyrektora. Ponieważ Józek stwierdził do kolegów z klasy, że "A. jest najfajniejszą dziewczyną we wsi i się z nią ożenię." to raz pozwoliłam mu zadanie odpisać. Mogłam sobie na to pozwolić, bo wiedziałam, że Pan Dyrektor jeśli nawet zapragnie mnie nauczyć "moresu" to na matematyce mnie nie zagnie. Niedługo po tym wydarzeniu poszłam do szkoły chora. Zgłosiłam się na lekcji matematyki do odpowiedzi do tablicy i Pan Dyrektor użył tego samego epitetu zastępczego, żeby mi delikatnie przypomnieć, że ma dobra pamięć. W trakcie wykładu zadania matematycznego zrobiło mi się stabo i wówczas miałam możliwość zapoznania się z sercem tego wartościowego Człowieka, który podszed do mnie i kładąc rękę na moim czole stwierdził ciepło: "Dziecko kochane, ty powinnaś zostać w domu bo jesteś chora." Następnie wyszedł do biura i zadzwonił do Tatusia aby odebrał mnie ze szkoły.

Dziękuję Stp. Panu Dyrektorowi Bronisławowi Nyrce za wiedzę matematyczną, którą przywiozłam do USA, która stała się podwaliną bycia zwolnioną z egzaminu wstępnego do Stonehill College, oraz za wychowanie płynące z Pańskiego serca i troski o nas dzieci, kiedy w nowej szkole XXX-latce zdecydował Pan umieścić w prominentnym miejscu czarny napis na białej ścianie abyśmy pamiętali i wchodzili w życie dorastające i dorosłe jako wartościowi członkowie polskiej społeczności.

Ignacy Balinski napisał:

Nauka to potęgi klucz,
W tym móc, kto więcej umie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Semele
Dołączył: 09 Lis 2014
Posty: 6036
Przeczytał: 100 tematów


Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 17:01, 04 Lip 2019    Temat postu:

Dyskurs napisał:
Jak twierdzi Dr. Brene Brown i jak słyszę nie jest w opinii odosobniona, wgląd we własne wnętrze, które Dr. Brown określa jako "bagna duszy" jest bardzo nieprzyjemny dla ludzi, którzy skonstruowali ego/ją fałszywe rozmiaru Jabba the Hut przez lata wierzeń w niewiarygodne informacje.

"Patrzeć do tyłu i uśmiechać się, choć bolało" wymaga konstuktywnego wpływania na emocje, a tym samym myśli, słowa i czyny, które są mechznizmami obronnymi z dzieciństwa nieadekwatnymi w wieku dorosłym. Orientując się, że całe życie było jedną wielką pomyłka jest w stanie człowieka zabić. Suwerenność emocjonalna zaczyna się od bólu, bo praca ta podobnie do "plamki ślepej" w siatkówce oka odbywa się przez pogłębiająca się pokorę, kiedy rozbita skorupa ego rozsypuje się w drobny pył. Jest to równocześnie proces tak cudowny i może być porównany do Michała Anioła wizji, że finałowy produkt istnieje w bryle kamienia - wystarczy tylko odłupać co zbędne. Owocnej podróży samopoznania wszystkim życzę a "poznamy ich [i siebie] po owocach" :)

Diakon Marcin Gajda, M. D. "Patrzę do tyłu, uśmiecham się"
https://youtu.be/Q6pLm-AOlko


Może ten komunikat byłby fajny gdybyś go napisał zbornie i w jakimś jednym języku.. ten diakon był w porzo czy nie w końcu?
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Dyskurs
Dołączył: 29 Wrz 2015
Posty: 8486
Przeczytał: 62 tematy

Skąd: Little Rhody, USA
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 17:02, 04 Lip 2019    Temat postu:

Mamo i Tatusiu, dziękuję Wam za wychowanie. Mimo iż nie mieliście łatwego życia będąc osobami prawymi w PRLu - szczególnie Ty Mamo, którą system sprawowania władzy pozbawił możliwości odbywania studiów za miejsce urodzenia Twojego Ojca a mojego Dziadzia w Trenton, NJ, USA w lipcu w roku 1903 i ktory zmuszony do jego zmiany w aktach PRLu nie uczynil tego lecz odbył karę pozbawienia wolności przez 4 lata w "katowniach" PRLu jak Wronki i Potulice - "katownia" ciut lagodniejsza w porownaniu do Wronek.

Tatusiu, podziwiam Cię za dojrzałość życiową w wieku 23 lat i za to, że utrata Ojca a mojego nieznanego Dziadzia w roku 1948 i utrata Twojego Przyjaciela kiedy mina pozostawiiona przez Niemców pozbawiła Go życia a Ciebie zraniła w łydkę ale przeżyłeś dla Nas. Dziękuję, że mimo mlodego wieku miałeś siłę i odwagę przejąć opiekę nad 4 osobową Rodziną (Babcia, Ciocia w podobnym wieku do Twojego i mlodszy o 14 lat Wujek) i na miejscu spalonego prze uciekające wojska niemieckie domu drewnianego z bierwion zbudowales pierwszy dom z cegły "piętrówkę" aby Babcia miała z Wujkiem prywatność na dolnej kondygnacji a Ciocia z Mężem mogli prowadzić osobne życie rodzinne mając pod czujnym i kochającym okiem Babcię i Wujka, kiedy Ty "głodny" (metafora) wiedzy wyruszyłeś do Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Krakowie aby zgłębiać wiedzę ekonomiczną i prawną i nie tylko przekazać nam życie ale i system wartości , ktory obecnie praktykuja w globalnej spolecznosci Twoje pra-pra wnuki kiedy Ty byles skormnym, pokornym, refleksyjnym, prawym i niezmiernie efektywnym czlowiekiem niewielu slow z ogromnym sercem.

Patrząc na Twój Indeks i oglądając ten flimik z YT wzruszam się i kocham Cię :)

[link widoczny dla zalogowanych]

https://www.youtube.com/watch?v=mAmhSR9tO-0

Jak widac terminy "agent zmian" i "kapital ludzki" jako skladowe programu podyplomowego w "zarzadzaniu zasobami ludzkimi" maja sie na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie swietnie - tak trzymac :)
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Semele
Dołączył: 09 Lis 2014
Posty: 6036
Przeczytał: 100 tematów


Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 17:03, 04 Lip 2019    Temat postu:

rozmiaru Jabba the Hut przez lata wierzeń w niewiarygodne informacje.


o co tu biega

Ja nie mam bagien w duszy i co mam robić?
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Dyskurs
Dołączył: 29 Wrz 2015
Posty: 8486
Przeczytał: 62 tematy

Skąd: Little Rhody, USA
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 17:17, 04 Lip 2019    Temat postu:

Aby ustalić, co autor tekstu mial na myśli, naukowiec używa interpretacji retoryki socjologicznej (Robbins, 1996) aby wejść do wnętrza umysłu osoby, która wyraża sie za pomocą słowa mówionego lub pisanego. To przedsięwzięcie wykorzystuje rozumowanie indukcyjne i dedukcyjne w kontekście środowiska autora. Dla przykładu, jeśli przestępca internetowy używa tego samego wzoru - przyjmując założenie, że skoro jestem jedyną osobą, która używa unikalnej kombinacji imienia i nazwiska, druga osoba, którą przestępca zamierza prześladować aby naruszyć prywatność i wolność tej osoby, niezamierzona osoba może zostać poszkodowana. Odpowiedzialnością moralnego lidera jest ochrona obu osób przed krzywdą przestępcy. W dobie globalnego handlu elektronicznego i natychmiastowej komunikacji mamy moralny obowiązek podwyzszania świadomości ogółu globalnego społeczeństwa, aby być uważnym i nie tylko chronić siebie i swój wizerunek oraz dobra osobiste, ale także edukować i chronić innych. -To ascertain what the author of the text meant, a scientist uses socio-rhetorical interpretation (Robbins, 1996) to go inward the mind of the person who expresses himself or herself via a spoken or written word. This endeavor uses inductive and deductive reasoning within the context of the author's environment. For example, if a cyber criminal uses the same pattern making an assumption that since I am the only person in the world who uses a unique first and last name combination, the other person the criminal intends to stalk to violate that person's privacy and freedom, unintended person can be harmed. A moral leader's responsibility is to protect the self and other people from the potential harm. In the era of e-commerce and instant communication, we have a moral obligation to increase the general public's awareness to be mindful and not only protect ourselves but others and their image and property via education.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Dyskurs
Dołączył: 29 Wrz 2015
Posty: 8486
Przeczytał: 62 tematy

Skąd: Little Rhody, USA
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 17:23, 04 Lip 2019    Temat postu:

Semele napisał:
rozmiaru Jabba the Hut przez lata wierzeń w niewiarygodne informacje.


o co tu biega

Ja nie mam bagien w duszy i co mam robić?
Semele, skoro twierdzisz, że nie masz "bagien w duszy" (każdy człowiek ma, tylko nie kazdy ma odwagę się po nich przejść :)) to pozostaje tylko jak w rosyjskim kawale, który uwielbiał mój Tatuś i często nam zimą przy 30 stopniowych mrozach w dzień powtarzał kiedy nie chcelismy wstawać do szkół:
- U nas tylko 9 miesięcy zimy a potem lato i lato :) Cmok w 4-dniowy weekend :*


Ostatnio zmieniony przez Dyskurs dnia Pią 18:04, 05 Lip 2019, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Dyskurs
Dołączył: 29 Wrz 2015
Posty: 8486
Przeczytał: 62 tematy

Skąd: Little Rhody, USA
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 18:01, 05 Lip 2019    Temat postu:

http://www.sfinia.fora.pl/blog-semele,67/z-dedykacja-dla-wuja-o-mozliwosci-drogiego-zycia,13677.html#459987

Semele, przypuszczam, ze chodzilo Ci o drugie zycie a nie "drogie". Uczeszczalam do Szkoly Muzycznej na lekcje pianina i spiewu wiec mam "wyczulone" uszy. Nie preferuje koncertow z powodu zaklocen ale ponizszy jest OK.

"Zagarmistrz Światła Purpurowy" - Tadeusz Woźniak
https://youtu.be/0lXqZFEAavk


Ostatnio zmieniony przez Dyskurs dnia Pią 18:03, 05 Lip 2019, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Dyskurs
Dołączył: 29 Wrz 2015
Posty: 8486
Przeczytał: 62 tematy

Skąd: Little Rhody, USA
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 18:18, 05 Lip 2019    Temat postu:

Semele napisał:
Dyskurs napisał:
Jak twierdzi Dr. Brene Brown i jak słyszę nie jest w opinii odosobniona, wgląd we własne wnętrze, które Dr. Brown określa jako "bagna duszy" jest bardzo nieprzyjemny dla ludzi, którzy skonstruowali ego/ją fałszywe rozmiaru Jabba the Hut przez lata wierzeń w niewiarygodne informacje.

"Patrzeć do tyłu i uśmiechać się, choć bolało" wymaga konstuktywnego wpływania na emocje, a tym samym myśli, słowa i czyny, które są mechznizmami obronnymi z dzieciństwa nieadekwatnymi w wieku dorosłym. Orientując się, że całe życie było jedną wielką pomyłka jest w stanie człowieka zabić. Suwerenność emocjonalna zaczyna się od bólu, bo praca ta podobnie do "plamki ślepej" w siatkówce oka odbywa się przez pogłębiająca się pokorę, kiedy rozbita skorupa ego rozsypuje się w drobny pył. Jest to równocześnie proces tak cudowny i może być porównany do Michała Anioła wizji, że finałowy produkt istnieje w bryle kamienia - wystarczy tylko odłupać co zbędne. Owocnej podróży samopoznania wszystkim życzę a "poznamy ich [i siebie] po owocach" :)

Diakon Marcin Gajda, M. D. "Patrzę do tyłu, uśmiecham się"
https://youtu.be/Q6pLm-AOlko


Może ten komunikat byłby fajny gdybyś go napisał zbornie i w jakimś jednym języku.. ten diakon był w porzo czy nie w końcu?


Dla mnie jest wewnetrznie spojny -> [link widoczny dla zalogowanych]
Jesli dla Ciebie nie jest, to prosze pytaj.

Skoro zapytalas czy diakon Gajda jest w "porzo" [porzadku] to prosze ocen sama :)

Jak uczyć dziecko kontaktu z uczuciami? (Monika i dk. Marcin Gajdowie)
https://youtu.be/sgBx7Der3DE

diakon Marcin Gajda, lekarz medycyny napisał:
Dziecko uczy sie kontaktu z uczuciami od swoich najistotniejszych osob czyli otoczenia rodzicow. Jesli tutaj jest jakies wyblokowanie to jest bardzo prawdopodobne, ze dziecko moze to wyblokowanie przejac. Nastepnie duze znaczenie ma to jak rodzice maja wglad w samych siebie w swiat swoich emocji i czy ucza dziecko wlasciwej interpretacji emocji.
Nie zgadzam sie z diakonem Gajda tylko w stopniu interpretacji tego znacznia istnienia czy stopnia wgladu rodzicow w samych sibie. Wedlug mnie nie jest "duze" lecz decydujace/kluczowe. Bezrefleksyjni rodzice plodza bezrefleksyjne potmostwo czego przykladem jest obecny rozklad wartosci charakteru moralnego czlowieka w Polsce.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Dyskurs
Dołączył: 29 Wrz 2015
Posty: 8486
Przeczytał: 62 tematy

Skąd: Little Rhody, USA
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 19:39, 05 Lip 2019    Temat postu:

Podobno "Poziom nauczania [w Polsce] wprawdzie spada, ale absolwenci gimnazjów, szkół podstawowych, mają wiedzę porównywalną do absolwentów collegu w Stanach.." - Poniewaz absolwenci college w Stanach Zjednoczonych Ameryki moga posiadac stopnie naukowe Associate's, Bachelor's, Master's, or Doctorate, pozwolmy "wiesci gminnej" zapedzic sie na przyslowiowe "dzikie pola" stwiedzajac humorystycznie, ze uczniowie sszkol podstawowych i gimnazjow w Polsce są w stanie bronić dysertacji doktorskich na wyższych uczelniach w USA ale nie czynia tego z powodu bariery jezykowej. Jednak uczynili ogromny postep, po tym jak wiesc gminna niedawno glosila, ze zdolnosci kompozycji i obrony amerykanskich dysertacji doktorskich posiadaja uczniowie III klasy LO. Poziom edukacji spada, a zdolnosci rosna - cud :rotfl:

Ponac "byle stodoła pod Rzeszowem widziała więcej niż USA w swojej historii". Stodola to materia nieozywiona sluzaca do przechowywania plonow z gospodarstwa rolnego jak sloma czy siano. Poniewaz nie posiada centralnego systemu nerwowego, zmyslu wzroku i mozgu, wiec niczego nie "widzi". Arystoteles twierdzil, ze "mozg ludzki sluzy do chlodzenia krwi". Will Cuppy z humorem twierdzi, ze jest to prawda (uwaga zart :) ) ale tylko w przypadku niektorych ludzi :rotfl:

Pochodze z wioski oddalonej o 9 km od Rzeszowa i z Rzeszowa. Co za szczęśliwy przypadek przykładu, nieprawdaż? Sa tam gleby gliniaste i piaszczyste albo jako trawniki, zaniedbane albo zabudowane, bo uprawy nie sa rentowne. Pochodzę z Rodziny inteligenckiej. Niewiele takich rodzin bylo w okresie mojej nauki w szkole podstawowej w ktorej poziom nauczania byl elitarny. W miejscowosci wiekszoscia byly rodziny robotnicze, i w wiosce bylo 300 domów Szczególnie im bliżej te domy byly zlokalizowane w relacji do stacji kolejowej, to byl to jest nadal teren zamieszkania ludzi zatrudnionych w Rzeszowie i posiadających niewielkie podwórka gdzie mogą mieć grządki z warzywami. Od jakiegos czasu, dojezdza tam rowniez autobus miejski. Znając historię Polski i bliskość byłego majątku rodziny Potockich w Łańcucie z folwarkami w okolicznych wioskach, nietrudno sobie wyobrazić że (a) obszar był terenem albo prywatnych arystokratycznych rodzin, (b) albo szlacheckich ziemian, albo (c) zamożnych chlopow u których pracowali ci, których na ziemię nie było stać i bylo takich osob sporo. Dziadziu był zamożnym chłopem i miał sklep oraz 3 hektary ziemi na terenie kolo lasu z glebami czarnoziem, co bylo niespotykane - czyli był w gwarze lokalnej "kułakiem". Mieszkal w domu z bierwion ale stajnia dla koni (potem konia) i przynajmienj 2 krow i piwnica ziemianka, byly zbudowane jak na tamte czasy z cegly i podlozem betonowym ze spadem w celu wspomagania usuwania odchodow zwierzecych na betonowy gnojnik umieszczony strategicznie za gestymi iglakami. Rodzice Jego Żony naprzeciw ich 2 domow z bierwion (w jednym mieszkala Prababcia) też byli uposażeni, bo na 18 urodziny Babci sprzedali krowę i kupili Jej 5 sznurów korali prawdziwych, które w Rodzinie miały z woli Babci przechodzic na najstarsza córkę. Mama zmieniła tradycje i ja mam najkrótszy, Siostra dłuższy, a Mama z gorsetem nosi 3 sznury najdluzsze na polskie uroczystości jak wywieszanie polskiej flagi w Ratuszu miasta, bo nasz Burmistrz jest polskiego pochodzenia. Ponieważ Dziadziu był czlowiekeim honoru znanym z dobrego serca, zatrudniał znane mu i zaufane osoby traktując ich po ludzku. W okresie "Przednowka" znaczylo to przetrwanie tych ludzi. Kiedy sąsiad pożyczył 2 konie przed wojną aby przywieźć w Wisloka piasek pod fundament domu z bierwion i konie wpadły w wir i utonęły, ten mezczyzna z płaczem wrócił i obiecywal, że odrobi stratę. Dziadziu powiedział z uśmiechem: "Dzięki Bogu żyjesz." Sąsiad nie musiał niczego odrabiać a Dziadziu kupił jednego konia, który nie tylko w gospodartwie wystarczał ale użyczał go sąsiadom nadal, bo był człowiekiem ciepłym, kulturalnym, i usluznym. W szkole średniej musiałam jeździć na prace polowe do PGR, bo etyczny sołtys nie wydałby zaświadczenia, że posiadalismy gospodarstwo rolne i nawet nie przyszłoby mi do głowy żeby zapytać, bo na jakiej podstawie. Nie byłam w rodzinnej wsi od roku 2002 ale jak byliśmy latem tego roku, to w naszym byłym domu nie istniała jeszcze rozbudowa budynku który powstał z garażu ze spadzistym dachem koło którego rosła jabłoń papierówka. Do czego służy nie wiem, ale napewno nie do składania plonów, bo nie ma ich gdzie uprawiać. Za naszym domem gdzie dawniej można było się zimą wybrać w długa podróż na nartach jest obecnie teren podmokły (najprawdopodobniej melioracja PRLu zawaliła się) i autostrada. Niedawno byl kolejny cud na tym forum i zostalo wstawione zdjecie satelitarne wsi pod Rzeszowem rowniez (ten cud byl tak fenomenalny, bo trafil cudownie w wioske urodzenia mojego Tatusia) i stwierdzeniem, ze ta wioska jest "uboga" (taka ewidentnie nigdy nie byla) i nie sposob bylo zlokalizowac zadnej stodoly. Na terenie tej wioski zawsze byly gleby piaszczyste nadajace sie jedynie na las sosnowy, wiec mieszkancy zajmowali sie odkad pamietam praca w Rzeszowie lub rzemioslem.

Czy "wiemy kto zasiedlał USA i dlaczego? Jakim cudem ten kraj powstał?
Zasiedlali go emigranci z Europy, skazańcy, gwałciciele, psychopaci, zboczeńcy, mordercy, wszyscy, którzy uciekali przez ocean przed ówczesnym, europejskim wymiarem sprawiedliwości" - to nieefektywna "zgaduja zgadula" i wyszla Australia :rotfl:

Jak wolny dostep do Internetu ("Ignorancja w dobie Internetu jest wolnym wyborem> - Pearson) potwierdza ->
Cytat:
Wkrótce po odkrywczych badaniach Jamesa Cooka rząd brytyjski podjął decyzję o zasiedleniu nowo odkrytego kontynentu Australii, powodując się prawdopodobnie m.in. chęcią rekompensaty za utracone w 1775 r. kolonie w Ameryce Północnej, które wybiły się wówczas na niepodległość. W pierwszym rzędzie postanowiono w Nowej Południowej Walii, jak nazwał Cook odkryty przez siebie nowy kontynent, zorganizować kolonie karne dla skazanych przestępców.
-> [link widoczny dla zalogowanych]

Z odsieczą intelektualna ale napiszę prosto i wypunktuję:
1. Jak nietrudno sobie wyobrazić, podróż na kontynent Północno-Amerykański była kosztowna, więc rejs Amerigo Vespucci w roku 1497 lub 1499 sponsorował skarbiec królewski Hiszpanii -> [link widoczny dla zalogowanych]
2. Podobnie bylo z rejsem Krzysztofa Kolumba -> [link widoczny dla zalogowanych]

Z powodu ogromnych kosztów i decyzji o rejsach na poziomie monarchy, monarcha /sponsor (w obydwóch przypadkach monarcha Hiszpanii czyli czytaj pot z czoła hiszpańskiego podatnika) sponsorował rejsy w celach ekonomicznie motywowanych a nie z dobrego serca aby ludzkość uczyć geografii jak Pani Łuszczki w naszej szkole podstawowej.

Nie wiem "Dlatego śmieszy ludzi, bufonada...Oj bo ja Stanach mieszkam i mam kanion. Jaka w tym twoja zasługa?", ale wiem co znaczy byc zakladnikiem ego większego niż Jabba the Hutt czyli ten obleśny ogromny potwór z "Gwiezdnych Wojen" :rotfl:

W kontekscie koncertu zyczen (i zazalen) czyli "Bardzo fajnie, że ma Pan ma normalną żonę i ona chce odwiedzić Polskę. Mamy przepiękny kraj, choć niewielki." to przyklad cooltury ale nie kulturalnego zachowania.

Skoro mowa o statku Mayflower i miejscowosci Plymouth, MA do ktorej ten statek przyplynal w roku 1620, [link widoczny dla zalogowanych] (od nas o rzut kamieniem), to obydwaj Synowie w szkole podstawowej omawiali fenomen indentured servant czyli osoby, która rejs do kolonii angielskich odbywała na koszt bogatego sponsora by następnie stać się jego własnością na jakiś czas zależny od jego humorów. Ale to historia pozniejsza, bo jak amerykanskie dzieci w szkole podstawowej wiedza, pierwszymi przybyszami do "Nowego Swiata" byli uposazeni Purytanie poszukujacy wolnosci religijnej, na ktora nie mogli liczyc w nietolerancyjnej Europie w kleszczach Inkwizycji. Co do emigracji ze schylku XIX wieku, to
Pradziadziu nie chciał uprawiać ziemi do której będąc jedynym synem miał prawo a 4 Siostry miały prawo dia wiana gotówkowego lub w przedmiotach użytecznych w gospodarstwie. Zatem wyrzekl się Ojcowizny i przeszedl z Galicji do Bremy gdzie po drodze spał u ludzi dobrej woli odrabiając za nocleg i jedzenie i składając pieniądze na statek. Poniewaz ewidentnie nie byl osoba ktora przedstawia "zgaduj-zgadula" (czyli osoba o niskich intencjach), zarobil sporo ale pieniędzy na bilet na statek mu brakło. Był młody i zdrowy, więc wpłacając sumę jaką miał przy sobie został przyjęty do ładowania węgla do kotłów i tak przypłynął do Ellis Island gdzie nie zmieniono mu imienia i nazwiska, bo nie były aż tak skomplikowane. Był człowiekiem uczciwym i te postawę życiową serdecznie polecam i zachecam do nauki, bo w dobie XXI wieku dostepu do Internetu ignorancja i jej publiczna wystawa w globalnej wiosce w jezyku polskim, i kazdy uzytkownik Internetu moze sobie przetlumaczyc na inny jezyk, jest wolnym wyborem ale nie jest dobrym wyborem :rotfl:
-------------------------------------------------------------------------------------
Tutaj jak "wiesc gminna" przez kontagion rozprzestrzenia sie w srodowisku ->
Cytat:
Co do USA, to słyszałam złośliwą opinię, że protoplastami obecnego społeczeństwa byli k*rwa i złodziej.


Protoplasta znaczy założyciel rodu. -> [link widoczny dla zalogowanych]

O jaki to ród, w kontekscie powyzszej deklaracji o tym "poziomie nauczania, ktory spada, ale absolwenci gimnazjów, szkół podstawowych, mają wiedzę porównywalną do absolwentów collegu w Stanach.." chodzi, bo u nas w USA mamy the melting pot czyli tygiel i nie bylo, nie ma i nie bedzie systemu kastowego?

Wprawdzie i w prawdzie (czyli nie w stanie cool aid ) Synowie na takie dictum ale nie acerbum popłakali się ze śmiechu i zapytali
Cytat:
Who are these people who think like that?
/Kim są ci ludzie ktorzy tak mysla? Mlodszy (15) w elitarnym technikum to prymus po roczniku Freshman czyli po 9-klasie. Starszy z tytułem Associate's w IT - Help Desk w teleturnieju z historii Polski w jezyku angielskim zagiąłby niejednego konkurenta z Polski. Okres PRLu czyli od wyzwolenia w maju 1945 roku do zmiany systemu politycznego w czerwca roku 1989 to Jego pasja. Odziedziczył ją po ojcu, który historią pasjonuje się również.

Ostatnio zmieniony przez Dyskurs dnia Pią 20:18, 05 Lip 2019, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Dyskurs
Dołączył: 29 Wrz 2015
Posty: 8486
Przeczytał: 62 tematy

Skąd: Little Rhody, USA
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 23:29, 05 Lip 2019    Temat postu:

Odnosnie kwestii "Ile może być uniwersytetów w USA? 200? 300? Tak z ciekawości pytam."

Padlam ze smiechu :rotfl:

W Polsce działa 429 uczelni wyższych -> [link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]

Ignacy Baliński (1862–1951) – polski pisarz, publicysta i działacz społeczny napisał:

Chcesz być czymś w życiu, to się ucz,
Abyś nie zginął w tłumie;
Nauka to potęgi klucz,
W tym moc, co więcej umie.


Ostatnio zmieniony przez Dyskurs dnia Sob 4:29, 06 Lip 2019, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ŚFiNiA Strona Główna -> Kretowisko / Blog: Dyskurs Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... , 14, 15, 16  Następny
Strona 15 z 16

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin