Autor Wiadomość
wujzboj
PostWysłany: Nie 15:08, 15 Paź 2006    Temat postu:

To sie ciesze. :pidu:

A poza Kawiarnia pogadamy pewno dopiero wieczorem, bo na razie jestem w ogrodku i komputeryzuje sie tylko z doskoku :D
Gość który mówi Ni
PostWysłany: Nie 13:41, 15 Paź 2006    Temat postu:

wujzboj napisał:
Moge cie zapewnic, ze kiedy tylko dostrzegam mozliwosc powstania jakiegos nieporozumienia, wyjasniam starannie, co mam na mysli.


Dzienki ci muj wyrozómiauy pszyjacielu WUjku. Tfego żczerego zapewniena naóczyem siem jusz na pamienć i mam cós takie pszeczócie, isz czensto jeszcze bendem do niego wracau.

Tfuj fikajoncy niebieski pszyjaciel
idiota
PostWysłany: Nie 13:40, 15 Paź 2006    Temat postu:

tak, chmureku. ja sem taki sam NI-kt jak ty na tym forum i też się boję!
wujzboj
PostWysłany: Nie 13:37, 15 Paź 2006    Temat postu:

dr enropia napisał:
te! chmurek, nie fikaj
Ni napisał:
To za toważyskie pogawendki w kafiarni terz wsadzajom?

Dr entropia nie jest moderatorem tego forum.
wujzboj
PostWysłany: Nie 13:32, 15 Paź 2006    Temat postu:

Tak, moj drogi Ni. Moge cie zapewnic, ze kiedy tylko dostrzegam mozliwosc powstania jakiegos nieporozumienia, wyjasniam starannie, co mam na mysli. Dlatego niektore moje posty sa takie dlugie. Natomiast - nie bedac moim rozmowca - nie moge gwarantowac, ze to, co powiedzialem, zostanie zawsze zrozumiane zgodnie z moja intencja. Jest to ogolny problem dotyczacy KAZDEJ wypowiedzi, nie tylko mojej, nie tylko na tym forum, nie tylko w zwiazku ze swiatopogladami. Dlatego zreszta istnieja fora dyskusyjne, konferencje naukowe, spotkania robocze.; dlatego problemy rozwiazuje sie w dyskusjach, a nie przez ogloszenia i dekrety dyplomowanych ekspertow i panstwowo zatwierdzonych geniuszy.

Problem rosnie ze wzrostem ilosci i poszerzeniem przekroju srodowiskowego czytelnikow i/lub dyskutantow. Nie ma w tym nic nowego, nic dziwnego, ani nic zwiazanego z jakas szczegolna osoba lub pogladami.

Natomiast fakt istnienia takiego nieuniknionego zjawiska bywa z latwoscia wykorzystywany przez wszelakich demagogow, ktorzy biora udzial w dyskusji nie po to, by ustalic jakas prawde, lecz po to, by za wszelka cene zdyskretowac czyjes poglady lub czyjas osobe w oczach innych. Ale to juz zupelnie inna historia. Zjawisko mozemy omawiac w dziale Metodologia. Rzecz jasna, w sposob zgodny z zasadami tego forum, czyli bez odnoszenia sie do postepowania konkretnych osob. Wnioski co do ewentualnych zwiazkow z zachowaniami konkretnych dyskutantow nalezy pozostawic czytelnikom.
Gość który mówi Ni
PostWysłany: Nie 13:31, 15 Paź 2006    Temat postu:

dr entropia napisał:
Cytat:
nie chcąc by twój przeciwnik został "wpuszczony w maliny"?

te! chmurek, nie fikaj bo cię znowu zawloką do pokoju zwierzeń a potem w kazamaty!


To za toważyskie pogawendki w kafiarni terz wsadzajom? Czyszby jusz nawet rzycie prywatne było pod kontrolom?
idiota
PostWysłany: Nie 13:15, 15 Paź 2006    Temat postu:

Cytat:
nie chcąc by twój przeciwnik został "wpuszczony w maliny"?

te! chmurek, nie fikaj bo cię znowu zawloką do pokoju zwierzeń a potem w kazamaty!
Gość który mówi Ni
PostWysłany: Nie 11:57, 15 Paź 2006    Temat postu:

wujzboj napisał:
W przypadku mniej ewidentnego mijania sie z pomyleniem roznych znaczen tak samo brzmiacego slowa, mowa jest o ekwiwokacji.


Czy mógłbyś Wujku zpewnić mnie, że ponieważ - jak sam napisałeś - zdajesz sobie sprawę z możliwości takich nieporozumień, zawsze uprzednio sam jasno i wyraźnie wskazujesz na to znaczenie, o które ci chodzi, nie chcąc by twój przeciwnik został "wpuszczony w maliny"?
Gość który mówi Ni
PostWysłany: Nie 11:50, 15 Paź 2006    Temat postu:

Wujek kiedyś tam napisał

Cytat:
Moderator usunal klon (scislej mowiac, usunal oryginal zostawiajac kopie), a nie post.Wujek całkiem ostatnio twierdzi:

Cytat:
Cytat:
Ni napisał:
Ta ostatnia teza jest banalna, ale obroń z łaski swojej może tą pierwszą.

Moja pierwsza znaczy dokladnie to, co druga. Mozesz ja zastapic przez te druga, jesli pierwsze sformulowanie uwazasz za mylace.


A tezy te brzmią:

1.
Cytat:
zeby w ogole zrozumiec, co znaczy "piasek", trzeba choc raz w zyciu piasek zobaczyc


2.
Cytat:
w ostatecznym rozrachunku piasek można opisać tylko za pomocą pojęć, które uzyskało się z codziennego doświadczenia


I cusz ty na to muj pszyjacieló WUjku odszegnójoncy siem od wuizdy Hampty Damptego?
wujzboj
PostWysłany: Nie 11:39, 15 Paź 2006    Temat postu:

Drogi Ni, tak sie sklada, ze metoda Humpty Dumpty jest uzywana przez krytykow wuizmu, a nie przez wuja. Przykladem jest twoj komentarz: tam wuizm jest tym, o czym sobie pomyslales (erystyka i zonglowaniem slowami), a nie tym, czym jest (personalistycznym systemem filozoficznym). W przypadku mniej ewidentnego mijania sie z pomyleniem roznych znaczen tak samo brzmiacego slowa, mowa jest o ekwiwokacji. W przypadku kompletnego przekrecania tresci slow, proponuje mowic o hampizmie :D
wujzboj
PostWysłany: Nie 11:27, 15 Paź 2006    Temat postu:

Najwidoczniej argykul napisany w polskiej Wikipedii jest autorstwa ludzi ze srodowiska programistow, a nie ze srodowiska specjalistow od bezpieczenstwa komputerowego. Niemiecki artykul - jak wspomnialem - zwraca uwage na roznice w znaczeniu tego terminu w zaleznosci od srodowiska, czyi w praktyce w zaleznosci od kontekstu, w jakim uzywane jest to slowo. Wyniebieszczony przeze mnie tekst mowi, ze w publikacjach dotyczacych bezpieczenstwa, slowo "hacker" oznacza osobe wykorzystujaca swoje umiejetnosci do wykorzystywania luk w zabezpieczeniach i wykorzystujaca te luki do obejscia zabezpieczen systemowych i uzyskania dostepu do systemu komputerowego lub innej zabezpieczonej funkcji komputerowego programu. Hackerem nazywa sie rowniez osobe, ktora w takiej dzialalnosci pomaga. Reszta tekstu omawia inne znaczenia slowa "hacker", uzywane w innych srodowiskach. Wystepuje tam rowniez znaczenie podane przez pipokze i uzywane w srodowisku programistow.
Gość który mówi Ni
PostWysłany: Nie 11:24, 15 Paź 2006    Temat postu:

Pszestańcie siem kucić!

Jeszeli muj ólóbiony pszyjaciel Wujek mufi, isz sufko "chaker" ma znaczenie wjelostronne, to ma. Każde sufko ma znaczenie wielostronne i dlatego waśnie izdnieje wuizm, ktury polega na skikaniu od sufka do sufka wedóg tego, co komu akórat pszyjdzie do guowy i na co ma chenć. Jak Wujek ma chenć, iszby "chacker" to był obuz, kturen psóje forómy, to to jezd obuz i jusz.

Wszyzdkich kutliwych fanatykuf zachencam do pszeczytania podstawowych źrudeł wuizmu, to znaczy "Alicji w krainie czarów" oraz "O tym, co ALicja odkryła po drugiej stronie lustra"

W tej drógiej czenździ wystempóje nawet pszykładowy wuizda o nazwie Hampty Dampty. Mufi on mniendzy innymi tak:

Cytat:
"- Oto i koniec twojej chwały!

- Nie rozumiem, co masz na myśli mówiąc "chwały"? - powiedziała ALicja.

Humpty Dumpty uśmiechnął się pogardliwie. - Oczywiście, że nie rozumiesz... i nie zrozumiesz, póki ci nie powiem. Mówiąc to, chciałem powiedzieć: "Oto nokautujący argument w rozmowie z tobą!".

- Ale "chwała" nie ma nic wspólnego z "nokautującym argumentem" i oznacza co innego - zaprotestowała Alicja.

- Gdy ja używam jakiegoś słowa - powiedział Humpty-Dumpty z przekąsem - oznacza ono dokladnie to, co mu każę oznaczać... ni mniej, ni więcej.

- Pozostaje pytanie - powiedziała ALicja - czy potrafisz nadawać słowom tak wiele rozmaitych znaczeń?

- Pozostaje pytanie - powiedział Humpty Dumpty - kto ma być panem... to wszystko"


Poniewasz cała rozmowa Alicji z Hamptym Damptym jezd pienknym pszykładem klasycznej wuistycznej rozmowy, goronco zachencam do lektóry.
frog
PostWysłany: Nie 8:36, 15 Paź 2006    Temat postu:

Ja, ja, Volkswagen ist ein gut Auto...

Po co wujek na polskojęzycznym forum cytuje niemieckojęzyczną Wikipedię, kiedy jest do dyspozycji polska, tego nie wiem.
Wikipedia: hasło Hacker napisał:

Haker (ang. hacker) – osoba o bardzo dużych, praktycznych umiejętnościach informatycznych (lub elektronicznych) która identyfikuje się ze społecznością hakerską. Hakerzy odznaczają się bardzo dobrą orientacją w Internecie, znajomością wielu języków programowania, a także świetną znajomością systemów operacyjnych, m.in. z rodziny Unix (GNU/Linux, BSD itp.).
Uważanie kogoś za hakera jest wśród innych hakerów i osób identyfikujących się z subkulturą hakerską wyrazem wielkiego szacunku. Jest to jednocześnie określenie całkowicie nieformalne, którego nie można otrzymać w sposób oficjalny.
[...]
Słowo haker w mediach
Znaczenie słowa "haker" zostało przeinaczone w mediach. Media powszechnie używają go wobec osób łamiących zabezpieczenia systemów komputerowych, co w słownictwie informatycznym określa się mianem "crackingu", a osoby łamiące te zabezpieczenia mianem "crackerów".

Łamanie zabezpieczeń wymaga często bardzo wysokich umiejętności technicznych, można więc powiedzieć, że część crackerów stanowią hakerzy. Dotyczy to zwłaszcza łamania zabezpieczeń w oprogramowaniu, które wymaga wysokich umiejętności. Crackingiem sieciowym zajmują się jednak również osoby mające bardzo niewielkie pojęcie o komputerach. Wśród hakerów funkcjonuje wiele pogardliwych określeń takich osób, np. script kiddie (dosłownie skryptowy dzieciak - osoba łamiąca zabezpieczenia gotowym programem, nie potrafiąca jednak napisać takiego programu ani nie rozumiejąca nawet w zarysie metody jego działania). Crakerzy są zazwyczaj odrzucani przez subkulturę hakerską.

Dość rozpowszechnione zjawisko określania przez media crackerów mianem "hackerów" jest bardzo źle widziane w środowisku, i jednoznacznie identyfikowane jako poważny błąd. Sama społeczność crakerów pojawiła się na marginesie kultury hakerów i poprzez swoją działalność naraża na utratę reputacji w społeczeństwie samych hakerów. Zdarza się bowiem, że wśród crakerów znajdują się osoby, które poprzez bunt wobec polityki czy korporacji, dokonują spektakularnych akcji sabotażu jak np. przejęcie kontroli nad brytyjskim satelitą w 2004 roku, co kłóci się z etyką hakerską, która sprzeciwia się cyberprzestępczości.

W Polsce w mediach pojęcie hakera pojawiło się wcześniej niż publikacje naukowe dotyczące kultury hakerskiej, dlatego też najczęściej jest ono używane w kontekście działań nielegalnych.
wujzboj
PostWysłany: Nie 1:13, 15 Paź 2006    Temat postu:

Znaczenie slowa "hacker" jest wielostronne i zalezy od srodowiska, ktore go uzywa. W dziedzinie bezpieczenstwa komputerowego, slowem "hacker" okresla sie kogos, kto uzywa swojej wiedzy do lamania zabezpieczen:
Wikipedia w http://de.wikipedia.org/wiki/Hacker napisał:
In der Computersicherheit ist ein Hacker jemand, der mit seinem Fachwissen Sicherheitslücken sucht, ausnutzt und damit (manchmal in Verbindung mit zusätzlichen Taktiken) unter Umgehung der Sicherheitsvorkehrungen Zugriff auf ein Rechnersystem erlangt oder Zugang zu einer sonst geschützten Funktion eines Computerprogramms erhält bzw. dabei hilft, solche Schwachstellen zu erkennen und zu beseitigen.

In der Programmierung ist ein Hacker ein Programmierer, der komplizierte Probleme mit einfachen Mitteln löst. Das kann sich einerseits auf besonders elegante, andererseits auch auf ineffiziente, unschöne und ungeschliffene Lösungen beziehen.

In der Hardwareentwicklung entwickelt oder verändert ein Hacker Hardware auf Gate-Ebene, schreibt Gerätetreiber und Firmware oder beschäftigt sich mit den physikalischen Grundlagen der Netzwerke, insbesondere wenn er dabei Dinge außerhalb der Spezifikation verwendet. Daran angelehnt gibt es auch Strömungen, in denen Hacken allgemeiner als übergreifende Kultur des kreativen Umgangs mit Technik jeglicher Art verstanden wird, wodurch der Begriff „Hacker“ in verschiedenen, auch nicht informationstechnischen Bereichen, Verwendung findet.

Im Hackerjargon wird ein Hacker überdies allgemein als Person mit Fachkenntnissen auf einem beliebigen Gebiet der Technologie bezeichnet. So kann z.B. auch jemand auf dem Fachgebiet der Astronomie ein Hacker sein.

In der Hackerkultur ist ein Hacker eine Person, die einen gewissen sozialen Status erreicht hat und die durch ihre Identifikation mit den kulturellen Werten und durch Besitz hinreichender Fachkenntnisse einen entsprechenden Grad an gesellschaftlicher Anerkennung aufweist.
sinner
PostWysłany: Sob 20:34, 14 Paź 2006    Temat postu:

Hacker to jest specjalista od zabezpieczeń.

Dzieciaki z gotowymi programami to lamerzy.

A "zhakowac" forum to kazdy bardziej zorientowany może. I nie potrzeba tu zadnych umijetnosci.
Pan Gąsienica
PostWysłany: Sob 18:20, 14 Paź 2006    Temat postu:

A Ty znowu niemerytorycznie?
Drizzt
PostWysłany: Sob 18:12, 14 Paź 2006    Temat postu:

Znowu fikasz misiu?
Pan Gąsienica
PostWysłany: Sob 18:01, 14 Paź 2006    Temat postu:

Drizzt napisał:
pewnie dał se hasło "astronom" i "hacker" sobie poradził :wink:


Cracker.
Drizzt
PostWysłany: Sob 15:02, 14 Paź 2006    Temat postu:

pewnie dał se hasło "astronom" i "hacker" sobie poradził :wink:
pipokze
PostWysłany: Sob 8:35, 14 Paź 2006    Temat postu:

Pan Gąsienica napisał:
hacker to "programista" (świetny), a "hakować" to programować (sprytnie)?
Tak. Haker to zapalony, świetny programista.
ESR w Jargon File napisał:
hacker: n.
  1. A person who enjoys exploring the details of programmable systems and how to stretch their capabilities, as opposed to most users, who prefer to learn only the minimum necessary. RFC1392, the Internet Users' Glossary, usefully amplifies this as: A person who delights in having an intimate understanding of the internal workings of a system, computers and computer networks in particular.
  2. One who programs enthusiastically (even obsessively) or who enjoys programming rather than just theorizing about programming.
  3. A person capable of appreciating hack value.
  4. A person who is good at programming quickly.
  5. An expert at a particular program, or one who frequently does work using it or on it; as in ‘a Unix hacker’. (Definitions 1 through 5 are correlated, and people who fit them congregate.)
  6. An expert or enthusiast of any kind. One might be an astronomy hacker, for example.
  7. One who enjoys the intellectual challenge of creatively overcoming or circumventing limitations.
  8. [deprecated] A malicious meddler who tries to discover sensitive information by poking around. Hence password hacker, network hacker. The correct term for this sense is cracker.
Zob też np. Wikipedia, hasło: hacker


Pan Gąsienica napisał:
Co się porobiło na tym świecie, mi się te słowa zawsze kojarzyły z jakimś włamywaniem, obchodzeniem zabezpieczeń...
Dziennikarze z łże-mediow ;) kiedyś źle zrozumieli. Zobacz też np. rozdział Crackers, Phreaks, and Lamers w Jargon File.
Pan Gąsienica
PostWysłany: Sob 7:49, 14 Paź 2006    Temat postu:

pipokze napisał:
hacker - fascynat oprogramowania, świetny programista, hakować - sprytnie, zręcznie programować - termin pozytywny


hacker to "programista" (świetny), a "hakować" to programować (sprytnie)?

Co się porobiło na tym świecie, mi się te słowa zawsze kojarzyły z jakimś włamywaniem, obchodzeniem zabezpieczeń...
pipokze
PostWysłany: Sob 7:33, 14 Paź 2006    Temat postu:

wujzboj napisał:
Jak ktos sie wlamuje, to jest hackerem. Nie kazdy hacker jest zaraz geniuszem informatycznym. Wiekszosc to nieudacznicy korzystajacy ze skryptow, ktore mozna sobie zaladowac z roznych nielegalnych stron.
To nie sa żadni hakerzy, tylko script-kiddies.
pipokze
PostWysłany: Sob 7:26, 14 Paź 2006    Temat postu:

Pan Gąsienica napisał:
sinner napisał:
Wuju ty wiesz kto to hacker w ogóle jest?
Bo bezsensownie używasz tego słowa.
Wprowadź nas w zagadnienie.
hacker - fascynat oprogramowania, świetny programista, hakować - sprytnie, zręcznie programować - termin pozytywny
cracker - osoba łamiąca zabezpieczenia komputerowe - termin pejoratywny
Pan Gąsienica
PostWysłany: Sob 7:17, 14 Paź 2006    Temat postu:

sinner napisał:
Wuju ty wiesz kto to hacker w ogóle jest?

Bo bezsensownie używasz tego słowa.


Wprowadź nas w zagadnienie.
wujzboj
PostWysłany: Sob 0:36, 14 Paź 2006    Temat postu:

Jak ktos sie wlamuje, to jest hackerem. Nie kazdy hacker jest zaraz geniuszem informatycznym. Wiekszosc to nieudacznicy korzystajacy ze skryptow, ktore mozna sobie zaladowac z roznych nielegalnych stron. Przy czym barany nierzadko w ten sposob przerabiaja swoje wlasne komputery na zombie, bo takie tools lubia byc naladowane roznym fajnym syfem.

W kazdym razie zrob rachunek sumienia twojemu haslu, bo dziczy obojetne, komu przyloza. Chodzi o bardziej zabawe, a o ideologie raczej niewiele. Wiec to, ze narazil sie wuj a nie sinner, nie ma wiekszego znaczenia dla bezpieczenstwa twojego konta.

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group