Autor Wiadomość
Radosław
PostWysłany: Pon 21:43, 16 Lip 2007    Temat postu:

Ok, tylko nei zapomnijcie o korekkcie i prawie do ponownegop przejrzenia tekstu przez autora.
1KOR13
PostWysłany: Pon 21:11, 16 Lip 2007    Temat postu:

Cytat:
Kor adost, mojego ostatniego maila?


Jeżeli chodzi o ten, w którym był tekst o św. Tomaszu - to go dostałem.

Natomiast z publikacją musimy trochę poczekać, bo obecnie Theologos.pl jest czasowo nieczynny z uwagi na relokację serwera (te prace jeszcze prowadzi Michał Jarmoc, a nie ja).
Pan Gąsienica
PostWysłany: Pią 18:31, 13 Lip 2007    Temat postu:

Ardi napisał:

X wiek - Cala Europa znalazla sie pod panowaniem Kosciola.


Zdanie fałszywe.

Do ludów z linka PTRqwerty dodałbym jeszcze np. większą część Półwyspu Iberyjskiego będącej wtedy pod panowaniem mahometan.

W Twoje ręce Marek.
Radosław
PostWysłany: Czw 23:20, 12 Lip 2007    Temat postu:

Kor adost, mojego ostatniego maila?
1KOR13
PostWysłany: Czw 21:33, 12 Lip 2007    Temat postu:

Janku, wyślij mi na PW adres swojego maila, żebyśmy mogli utrzymywać kontakt w sprawie współpracy na Theologosie.pl.
Zależy mi na tym, aby współpracownicy nadal pozostali współpracownikami.
Powiedz też panu Bednarskiemu, że skontaktuje się z nim w przeciągu najbliższych kilku dni (choć nie wiem dokładnie, kiedy, bo czeka mnie pracowitych kilka dni).
Ks.Marek
PostWysłany: Pon 18:37, 09 Lip 2007    Temat postu:

Jan Lewandowski napisał:
Ani na ten, który podałem ja. Inaczej nie trzeba by tracić czasu i energii i jeszcze raz dokładnie tego samego powtarzać od nowa :) (a podawałem nawet dokładnie ten sam cytat z Dz i Didache) tylko można byłoby dorzucić jakieś nowe i nieobecne w naszych tekstach uwagi.

Panie Janku, jak na świętej spowiedzi, powiadam Panu: sam z siebie sięgnąłem po Didache, nie czytając, anie nie zaglądając do Pańskiego artykułu. (oczywiście, w najbliższym czasie pewnie sięgnę).
Wg mnie jesto to zarazem dowód na jednośc Kościoła Chrystusowego: jedna wiara, jeden chrzest i jeden Pan.
A zabawa jest przednia. Sprzedałem ją na inne forum :D.

Edit by Ja sam

Robalku, wiem, żeś logik i matematyk, więc ja wymiekam przy tobie z tymi zdaniami, z których trzeba coś tam wyłuskiwac dodatkowo. Ale myśle, że malo wiele obiektywny czytelnik załapie o co chodzi, z tym zdaniem na temat owych "pewnych czynności". Sam pewnie pewnie przyznasz, co?
A ja kolejny motyw chce dodac:

Cytat:
II wiek - Święty Klemens z Aleksandrii pisał, "Każda kobieta powinna być przepełniona wstydem przez samo tylko myślenie, że jest kobietą".

Wprawdzie nie mam tekstów źródłowych, ale jestem w stanie przyznac status autentyczności tym słowom. Te i inne sentencje pojawiały się, pojawiają się i pojawiac sie beda tak długo, póki bedzie istniec życie monastyczne, póki bedą żyć celibatariusze w służbie Chrystusa i Kościoła jako mnisi, kapłani, etc. Zapytacie czemu?
Otóż:
Tekst ma odniesienie do Bibli (wszak to wg autora natchnionego, kobieta pierwsza dała się zwieść wężowi);
Po drugie: ile razy jest tak, że "obrzydzając" sobie np jedzenie, chcemy poddac się terapii odchudzającej, przynajmniej rezygnując z fast food` ów?
Pan Gąsienica
PostWysłany: Pon 10:58, 09 Lip 2007    Temat postu:

Ardi napisał:

I co Wy na to?


Wielkie dzięki, to ZNACZNIE ułatwia sprawę. Marek poczekaj, ja się jeszcze nie podaję :) !!
Ardi
PostWysłany: Pon 10:11, 09 Lip 2007    Temat postu:

Inna Wersja:

Historia kosciola:

II wiek
- Rzymski filozof Celsus poswiadcza falszowanie pism chrzescijanskich, mowiac o rewizjonistach: "przerabiali Pisma Swiete z ich pierwotnej postaci i usuneli wszystko, co pozwalalo im na odparcie skierowanych przeciwko nim zarzutów."
- Uczeni wykazali, ze wszystkie cztery uznane przez Kosciol Ewangelie zostaly przerobione i poprawione.

III wiek. Az do III wieku wyznawcy chrystianizmu nie slyszeli o wieczystym dziewictwie Maryji. Ewangelia Mateusza informuje , iz Jozef "nie zblizal sie do Maryji, az porodzila syna"."Zblizenie sie" oznacza w Biblii malzenskie wspolzycie.
(Fakt wspolzycia Jozefa z Maryja po narodzinach Jezusa bedzie oczywisty dla kazdego, komu koscielne dogmaty nie zakazuja logicznego wnioskowania.)

312 r. Bitwa pod mostem mulwijskim - Chrzescijanstwo staje sie jedna z religii panstwowych Rzymu. Powstanie Instytucji Kosciola Katolickiego. Poczatek przesladowania i mordowania przedstawicieli innych wyznan.

319 r. Cesarz Konstantyn ustanowil prawo zwalniajace kler od placenia podatkow i sluzby w armii.

321 r. Cesarz Konstantyn nakazuje swiecic niedziele zamiast dotychczasowej soboty.

325 r. Cesarz Konstantyn na soborze nicejskim ustanawia kanon pisma "swietego" i "dwojce swieta" awansujac Jezusa do miana Boga. Jezus z Betlejem ma zastapic dotychczas czczonego Mitre.
-Narodziny Boga Mitry przypadajace na dzien 25 grudnia, staja sie data przyjscia na swiat Jezusa.
-Wniebowziecie Mitry w okresie rownonocy wiosennej staje sie chrzescijanskim swietem wielkanocy.
-W Rzymie na Wzgorzach Watykanckich, chrzescijanie przejmuja swieta grote Mitry, czyniac z niej siedzibe Kosciola katolickiego
-Wystepowanie wyraznych podobienstw do mitryzmu, ojcowie chrzescijanstwa tlumacza dzialanoscia diabla.

330 r. Wprowadzenie zwyczaju czczenia zmarlych ("swietych") i ich relikwii

355 r. Biskupi zostaja uwolnieni spod nadzoru sadow swieckich.

360 r. Wprowadzenie zwyczaju czczenia aniolow

381r. Do obowiazujacej dotychczas konstantynskiej "Dwojcy Swietej" cesarz Teodozjusz dolaczyl trzecia osobe tzw."Ducha Swietego". Dzialo sie to na soborze w Konstantynopolu

391 r. W Aleksandrii Chrzescijanie spalili najwieksza na Ziemi biblioteke, w ktorej przechowywano okolo 700 000 starozytnych zwojow. Zamknieto starozytne akademie, skonczylo sie nauczanie kogokolwiek poza murami kosciolow.

431r. Wyrazenie "Xristo Tokos" - Matka Chrystusa - zostalo zastapione na "Teo Tokos" - Boga Rodzica.

539 r. Ustanowiono wladze papiezy oraz ofiare mszy swietej.

- Na soborze w Macon biskupi glosowali nad problemem, czy kobiety maja dusze.

593 r. Papiez Grzegorz I wprowadzil wiare w czysciec, dla uzdrowienia finansów kurii rzymskiej poprzez sprzedaz odpustow od kar czyscowych.

600 r. Wprowadzono lacine do liturgii.

715 r. Wprowadzono modlitwy do Marii Panny oraz swietych.

726 r. W Rzymie zaczeto czcic obrazy.

- Kosciol rzymski z Dziesieciu Boskich Przykazan usunal drugie, ktore brzmi:
"Nie uczynisz sobie obrazu rytego ani zadnej podobizny tego, co jest na niebie w gorze i co na ziemi nisko, ani z tych rzeczy, ktore sa w wodach pod ziemia. Nie bedziesz sie im klanial ani sluzyl"
- Otwarlo to droge do handlu obrazami, szkaplerzami, krzyzami, posagami itp. Przykazan jednak musialo pozostac dziesiec. Podzielil wiec kosciol ostatnie przykazanie, mowiace o niepozadaniu ani zony, ani osla, ani wolu, na dwie czesci i odtad katolicy maja tez Dziesiec Przykazan, tak jak i Zydzi.

783 r. Nastal zwyczaj calowania nog papieza.

813 r. Ustanowiono Swieto Wniebowziecia Maryji

993 r. Papiez Leon III zaczal kanonizowac zmarlych.

X wiek - Cala Europa znalazla sie pod panowaniem Kosciola.Zalamuje sie aktywnosc na polu medycyny, techniki, nauki, edukacji, sztuki i handlu. Rozpoczyna sie mroczny okres w historii Europy.

1000 r. Ustanowiono Uroczystosc Wszystkich Swietych i Dzien Zadusznych.

1015 r. Wprowadzono celibat dla duchownych aby rozwiazac problem przejmowania spadkow przez ich rodziny .(Przedtem duchowni mieli zony i dzieci).

1077 r. Papiez Grzegorz VII ustanowil "klatwe"

1095 r. Papiez Urban II wezwal rycerzy Europy do zjednoczenia i marszu na Jerozolime. Zainicjowal w ten sposob pierwsza wyprawe krzyzowa.
Papiez oglosil, iz "Wyklety bedzie ten, kto powstrzyma swoj miecz przed rozlewem krwi".

1099 r. Masakra Muzulmanow i Zydow w Jerozolimie. Kronikarz Rajmund pisal:
"Na ulicach lezaly sterty Glow, rak i stop. Jedni zgineli od strzalow lub zrzucono ich z wiez; inni torturowani przez kilka dni zostali w koncu zywcem spaleni. To byl prawdziwy, zdumiewajacy wyrok Boga nakazujacy, aby miejsce to wypelnione bylo krwia niewiernych."

XII wiek - Uczony i filozof, swiety Tomasz z Akwinu glosil, ze zwierzeta nie maja zycia po smierci ani wrodzonych praw, oraz ze "przez nieodwolalny nakaz Stworcy ich zycie i smierc naleza do nas".

1116 r. Sobor Lateranski ustanowil spowiedz "na ucho". Taka forma spowiedzi pozwalala na sprawowanie wiekszej kontroli nad ludzmi, oraz na "wywiad srodowiskowy".

1140 r. Ulozono i przyjeto 7 sakramentow swietych.

1204 r. Zaczela dzialac Swieta Inkwizycja. Sludzy kosciola zameczyli i spalili zywcem miliony ludzi. Spalanie ludzi, praktykowane w XX wieku przez nazistow, po raz pierwszy zastosowane bylo na skale masowa przez chrzescijanska inkwizycje.
Majatki "heretykow" przejmowane byly przez kosciol i inkwizytorow. Jak na ironie inkwizytorzy wybierani byli najczesciej sposrod dominikanow i franciszkanow, ktorzy slubowali zycie w ubostwie...
-Nawet w XXI w Watykan nie dopuszcza nikogo do archiwow dotyczacych inkwizycji.

"Encyklopedia katolicka" twierdzi,iz inkwizycja "duzo zdzialala dla rozwoju cywilizacji".

1208 r. Papiez Innocenty III zaoferowal kazdemu, kto chwyci za bron, oprocz boskiego zbawienia, rowniez ziemie i majatek heretyków. Rozpoczela sie Krucjata Albigenska, ktorej celem bylo wymordowanie Katarow. Szacuje sie, ze Krucjata Albigenska pochlonela milion istnien ludzkich, i dotknela wieksza czesc populacji poludniowej Francji. Przeor, dowodzacy wojskami krucjaty, gdy mu sie skarzono, ze trudno jest odroznic wiernych od heretyków, odpowiedzial: "Zabijac wszystkich. Bog ich odrozni".

- Papiez Innocenty III twierdzi: "Kazdy kto probuje stworzyc wlasny wizerunek Boga niezgodny z dogmatem Kosciola musi byc bez litosci spalony".

1229 r. Papiez Grzegorz IX zakazal czytania Biblii pod sankcja kar inkwizycyjnych.

1231 r. Nakaz papieski zalecal palenie heretyków na stosie. Pod wzgledem technicznym pozwalalo to uniknac rozpryskiwania sie krwi.

1252 r. Tortury zostaja prawnie dozwolone przez Kosciol (zostaly ustanowione przez
papieza Innocentego IV)
- Tortury obejmowaly : lamanie na kole, wieszanie za rece z ciezarami u nog, sciskanie czulych czesci ciala, sadzanie na goracych weglach lub zelazie, wylamywanie stawow, gotowanie zywcem itp. Byla to "ludzka" - jak zapewnia kosciol - metoda badan.
-Na narzedziach tortur umieszczano motto: "Chwala niech bedzie panu"...

1263 r. Zatwierdzono przyjmowanie komunii pod jedna postacia.

1264 r. Ustanowiono uroczystosc Bozego Ciala.

1275 r. Pojawily sie dyskusje na temat placenia daniny. W odpowiedzi papiez ekskomunikowal cale miasto, Florencje.

XIV wiek Wybucha epidemia czarnej smierci, Kosciol wyjasnial, ze wine za ten stan rzeczy ponosza Zydzi, zachecajac przy tym do napasci na nich.

1311 r. Papiez Klemens V jako pierwszy ukoronowal sie potrojna korona wladcy.

1326 r. Niezgodnosc przesadnie bogatej organizacji Kosciola z gloszonymi
przez nia ideami Jezusa Chrystusa ,doprowadzila do ogloszenia bulli papieskiej "inter nonnullos", w ktorej uwazano za herezje twierdzenia, jakoby Jezus i Jego apostolowie nie posiadali zadnej wlasnosci w postaci dobr materialnych.

1378-1417 r. Dochodzi do tzw. "Wielkiej Schizmy". Wladza jest podzielona miedzy dwoch papiezy - jednego urzedujacego w Rzymie,
drugiego w Avignon. Spory nie dotyczyly religii, ale polityki i wladzy

1450-1750 r. Okres polowania na czarownice. Straszliwymi torturami zameczono setki tysiecy kobiet posadzanych o czary.
- Dzieci mozna bylo rowniez oskarzac o czary: dziewczynki po ukonczeniu 9,5 lat, chlopców po ukonczeniu 10 lat. Mlodsze dzieci torturowano w celu uzyskania zeznan obciazajacych rodzicow. W procesach o czary brane byly pod uwage "zeznania" dwulatków
-Tortury obejmowaly : lamanie kolem, wieszanie za rece, biczowanie, przypiekanie, gotowanie w oleju, wbijanie kolcow w oczy,
wyrywanie obcegami piersi i narzadow plciowych.

1484 r. Papiez Innocenty VIII oficjalnie nakazal palenie na stosach kotow domowych razem z czarownicami. Zwyczaj ten byl praktykowany przez trwajacy setki lat okres polowan na czarownice.
- Wiara, ze zwierzeta sa posrednikami diabla, doprowadzila do zalamania sie naturalnej kontroli liczebnosci populacji gryzoni. Celem ataku gorliwych chrzescijan najczesciej byly koty, wilki, weze, lisy, i biale koguty. Poniewaz wiele z tych zwierzat polowalo na roznoszace choroby gryzonie, ich eliminacja wzmogla wybuchy epidemii.

1492 r. Kolumb odkryl Ameryke . Inkwizycja szybko postepuje sladami odkrywcow.

1493 r. Bulla papieska uprawomocnila deklaracje wojny przeciwko wszystkim narodom w Ameryce Poludniowej, ktore odmowily przyjecia chrzescijanstwa.

- Rozpoczela sie kolejna bestialska rzez w imie Boga.Wbijano ciezarne kobiety na pale, cwiartowano zywcem indianskie niemowleta, przywiazywano ofiary do luf armatnich i puszczano je z dymem, rozrywano ludzi przy pomocy koni, mordowano, gwalcono, ucinano rece, nosy, wargi, piersi.

-Jezuita Jose de Anchieta, twierdzil:"Miecz i zelazny pret to najlepsi kaznodzieje". Ten oto barbarzynca, zostal beatyfikowal w 1980 r. przez papieza, ktory nazywal go "apostolem Brazylii, wzorem dla calej generacji misjonarzy". Bandyta, ktory w bestialski sposob unicestwil tysiace ludzkich istnien, uznany zostal za swietego...

- Gdy katoliccy "misjonarze" zawitali do Meksyku, zylo tam okolo 11 milionów Indian, a po stu latach juz tylko 1,5 miliona. Slowo Boze zawiezione w tamte rejony "pieknie zaowocowalo".

- Podczas pobytu na tamtych ziemiach, papiez nazwal ta zbrodnie przeciwko ludzkosci "dzielem ewangelizacji i pokoju".

1563 r. Ustalono, ze tradycja Kosciola jest wazniejszym zrodlem objawienia od Slowa Bozego.

1572. We Francji 24 sierpnia zamordowano 10 000 protestantów. Papiez Grzegorz XIII napisal potem do krola Francji Karola IX: "Cieszymy sie razem z toba, ze z Boska pomoca uwolniles swiat od tych podlych heretykow"

1543 r. Kopernik publikuje teorie heliocentryczna.Jego dzielo trafia na koscielny indeks ksiag zakazanych i pozostaje tam az do 19 wieku. (Czyli az do 19 wieku kosciol uznaje, iz ziemia tkwi nieruchomo w centrum Wszechswiata).

1584 r. Giordano Bruno twierdzi iz gwiazdy sa innymi Sloncami, wokol ktorych moga krazyc inne planety, a na nich zyc inne istoty. Za swoje poglady zostaje spalony zywcem na stosie. Egzekucje opozniono o dwa lata z rozkazu papieza Klemensa VIII. Papiezowi zalezalo, by stos na Campo dei Fiori stal sie jedna z atrakcji dla pielgrzymow.

1633 r. Galileusz probuje rozpowszechniac teorie heliocentryczna. Zostaje zatrzymany przez Inkwizycje i pod grozba tortur zmuszony do odwolania swych pogladow.Inkwizycja skazuje go na dozywotni areszt domowy.

- Poglady swietego Augustyna odzwierciedlaly "naukowe" podejscie Kosciola do swiata: "Jest to niemozliwe, aby po przeciwnej stronie Ziemi znajdowali sie ludzie,
gdyz w Pismie Swietym nie ma wzmianki o takim rodzie wsrod potomkow Adama."

1854 r. Wprowadzono dogmat o Niepokalanym Poczeciu Najswietszej Maryji Panny.

1855 r. Sprzeciw Kosciola wobec Konstytucji Stanow Zjednoczonych. Kosciol glosil iz "wolnosc to bluznierstwo, wolnosc to odwodzenie innych od prawdziwego Boga. Wolnosc to mowienie klamstw w imie Boga".

1870 r. Wprowadzono dogmat o nieomylnosci papieza.

-Poczatek XX wieku - Papiez Leon XIII nadal udowadnia, ze najwyzsza kara daje sie uzasadnic nastepujaco: "Kara smierci jest niezbednym i skutecznym srodkiem dla osiagniecia celu Kosciola, gdy buntownicy wystapia przeciw niemu i narusza jednosc duchowa".

1917 r. Tortury byly prawnie dozwolone przez Kosciol od roku 1252, w ktorym zostaly ustanowione przez papieza Innocentego IV, az do roku 1917,
w ktorym to zaczal obowiazywac nowy Codex Juris Canonici.

1931 r. Papiez Pius XI wydaje encyklike "Non abbiamo bisogno", w ktorej jest mowa o wdziecznosci kosciola dla faszyzmu za zlikwidowanie wroga - socjalizmu.

1933 r. Hitler oswiadczyl, ze w chrzescijanstwie widzi "niezachwiany fundament moralnosci; dlatego "obowiazkiem naszym jest utrzymanie i rozwijanie
przyjaznych stosunkow ze Stolica Apostolska".W czasie II Wojny Swiatowej papiez Pius XII przyjmowal na codziennych audiencjach niemieckich zbrodniarzy wojennych, udzielajac im blogoslawienstwa.

1950 r. W petycji do Watykanu, katolicy prosza o dogmatyzacje fizycznego wniebowziecia Maryji. W odpowiedzi Watykan uchwala dogmat o wniebowzieciu Najswietszej Maryji Panny (w Ewangeliach nie ma slowa o tym).

1965 r. Dopiero w 1965 roku kosciol niewaznil potepienie Galileusza.

1968 r. Papiez Pawel VI oglasza encyklike "Humanae vitae", z ktorej skutkami rodziny katolickie borykaja sie do dzisiaj. Jedynymi srodkami regulacji urodzin
dopuszczonymi przez kosciol pozostaje wstrzemiezliwosc plciowa i metoda kalendarzyka, a kazdy stosunek plciowy ma miec na celu poczecie zycia. Encyklika papieska nie przeszkadza jednak Watykanowi na posiadanie udzialow i czerpanie zyskow z produktow firmy "Instituto Farmacologico Serono", ktora wypuszcza na rynek niezwykle dochodowy srodek antykoncepcyjny o nazwie "luteolas".

1971 r. FBI wpada na trop sfalszowanych przez nowojorskich gangsterow papierow wartosciowych na sume 14 milionow dolarow.
Odbiorca okazuje sie Bank Watykanski. FBI ustala ze byl to zabieg probny przed docelowa operacja na kwote 1 miliarda dolarow.

1977 r. Papiez Pawel VI wyjasnia, ze kobieta ma zakazany wstep do kaplanstwa, poniewaz "nasz Pan byl mezczyzna".

1978 r. Papiezem zostaje Albino Luciani , czlowiek niezwykle skromny,postepowy i uwielbiany przez masy , ktorego pontyfikat trwal tylko 33 dni.
Zgadzal sie na stosowanie srodkow antykoncepcyjnych, dopuszczal kaplanstwo kobiet, sprzeciwial sie celibatowi.
Postanawia zniszczyc mafijne struktury watykanskich finansow, a nastepnie oczyscic Watykan i Kosciol z oszustow i
aferzystow. Sporzadza liste 121 purpuratow watykanskich do natychmiastowego zdymisjonowania. Tuz przed rozpoczeciem zaplanowanych czystek umiera 28 wrzesnia po "zjedzeniu niestrawnego posilku" (zostaje otruty). Nie przeprowadzono sekcji zwlok. Jego testament ginie w tajemniczych okolicznosciach.


I co Wy na to?
Pan Gąsienica
PostWysłany: Pon 9:18, 09 Lip 2007    Temat postu:

wujzboj napisał:
Radku, czy nie powinnismy z naszej rozmowy o rodzajach religijnosci zrobic osobnego watku? Bo tu chyba wcinamy sie w gre (na razie wygrywa Marek).


No właśnie, sio do innej piaskownicy!

Ks. Marek napisał:
Maksym napisał:
Maxym napisał:
2. 220 r. - Przyjęto dogmat o konieczności pewnych czynności kościelnych, niezbędnych do zbawienia.
Myślę, że nikt nie pogniewa się, że pominę to milczeniem: ktos komuś coś powiedział, że gdzieś jakiś pan jakiejś pani zrobił coś...


Właśnie o to chodzi, jak jest napisane:

Cytat:

XXX - papież Y kopnął małego szczeniaczka-kundelka, który potem zmarł


To praktycznie nie idzie temu "zaprzeczyć", z zapodanego tekstu należy więc dodatkowo wyłuskiwać takie zdania, w których sformułowanie negacji jest sensowne.
wujzboj
PostWysłany: Nie 12:20, 08 Lip 2007    Temat postu:

Ptrku i Janku, zaproponowana w tym watku zabawa nie polega na przepisywaniu odpowiedzi ze sciagawki, lecz na samodzielnym rozwiazywaniu zagadki :D. Czyli: podane linki sa bardzo przydatne, co nie zmienia faktu, ze bawic sie mozna dalej.
Jan Lewandowski
PostWysłany: Nie 11:14, 08 Lip 2007    Temat postu:

Ani na ten, który podałem ja. Inaczej nie trzeba by tracić czasu i energii i jeszcze raz dokładnie tego samego powtarzać od nowa :) (a podawałem nawet dokładnie ten sam cytat z Dz i Didache) tylko można byłoby dorzucić jakieś nowe i nieobecne w naszych tekstach uwagi.
ptr
PostWysłany: Nie 9:48, 08 Lip 2007    Temat postu:

Zdumiewa mnie, ze nie zwrociliscie uwagi na link, ktory podalem na pierwsze stronie.
Ks.Marek
PostWysłany: Nie 9:24, 08 Lip 2007    Temat postu:

Maxym napisał:
1. 200 r. - Ustanowiono "stan duchowny" przez wprowadzenie ordynacji. Chrześcijanie zostali podzieleni na duchownych i laikow - przedtem wszyscy byli na równi , jednocześnie będąc braćmi i kapłanami przed Bogiem.
2. 220 r. - Przyjęto dogmat o konieczności pewnych czynności kościelnych, niezbędnych do zbawienia.


Ad 1: To proste jak kaszka z mleczkiem -
Św. Łukasz Apostoł w Dziejach Apostolskich napisał:
1 Wówczas, gdy liczba uczniów wzrastała, zaczęli helleniści1 szemrać przeciwko Hebrajczykom, że przy codziennym rozdawaniu jałmużny zaniedbywano ich wdowy. 2 «Nie jest rzeczą słuszną, abyśmy zaniedbywali słowo Boże, a obsługiwali stoły» - powiedziało Dwunastu, zwoławszy wszystkich uczniów. 3 «Upatrzcież zatem, bracia, siedmiu mężów spośród siebie, cieszących się dobrą sławą, pełnych Ducha i mądrości! Im zlecimy to zadanie. 4 My zaś oddamy się wyłącznie modlitwie i posłudze słowa». 5 Spodobały się te słowa wszystkim zebranym i wybrali Szczepana, męża pełnego wiary i Ducha Świętego, Filipa, Prochora, Nikanora, Tymona, Parmenasa i Mikołaja, prozelitę z Antiochii. 6 Przedstawili ich Apostołom, którzy modląc się włożyli na nich ręce2. 7 A słowo Boże rozszerzało się, wzrastała też bardzo liczba uczniów w Jerozolimie, a nawet bardzo wielu kapłanów przyjmowało wiarę.


Dzieje Apostolskie zostały spisane pomiędzy 80 a 90 rokiem po narodzeniu Chrystusa, a więc wiek I a nie III.

Ad 2:
Maxym napisał:
2. 220 r. - Przyjęto dogmat o konieczności pewnych czynności kościelnych, niezbędnych do zbawienia.

Myślę, że nikt nie pogniewa się, że pominę to milczeniem: ktos komuś coś powiedział, że gdzieś jakiś pan jakiejś pani zrobił coś...
Celowa i perfidan manipulacja. Poza tym, dogmaty dotycza doktryny wiary, nie zas dyscypliny Kościoła...
Jan Lewandowski
PostWysłany: Sob 17:56, 07 Lip 2007    Temat postu:

Sądziłem, że skoro Jarmoc wymiksowuje się ze strony to strona chyli się ku upadkowi.

Żadnego maila nigdy nie otrzymałem. Ze swej strony oczywiście zawsze było tak, że chętnie przesyłałem swe arty do publikacji każdemu kto chce je wstawić włącznie z tymi, których jeszcze nikt nie zdążył opublikować i tymi jakie są na Apologetyce.katolik.pl, która jest do zamknięcia.

Proponuję też odezwać się do mojego przyjaciela Włodka Bednarskiego (najlepiej sms na 600565148 i powołanie się na niniejszą rozmowę ze mną), który też ma część artów do opublikowania, jakie nie spotkały się z zainteresowaniem żadnego z administratorów.
1KOR13
PostWysłany: Sob 16:16, 07 Lip 2007    Temat postu:

Cytat:
A Theologos też już chyba upada i się wypala.


Jako że niedawno przejąłem od Michała Jarmoca rolę Administratora tej strony (na razie tylko częściowo, tzn. kontrolę nad zawartością merytoryczną strony), to mogę się w tej sprawie wypowiedzieć.

Otóż uważam, że nie upada. A precyzyjniej - to, czy będzie upadać, czy też nie będzie, zależy od tego, czy uda się nawiązać na nowo współpracę z ludźmi, którzy są autorami artykułów na Theologosie. Natomiast inną sprawą jest to, że na mojego maila którego wystosowałem do wszystkich ludzi, którzy pisywali na Theologosie (a więc także do Ciebie, Janie), odpowiedział tylko Marek Piotrowski i Piotr Jaskiernia. Nie wiem, czy to dlatego, że zmieniłeś maila, albo może nie przyszła do Ciebie ta wiadomość - w każdym razie, jeżeli chciałbyś pisać artykuły na Theologosa, to proszę o kontakt (może być na PW, albo mail: mistrz1126@wp.pl). Mam w planach ożywienie tej strony, zresztą ostatnio opublikowałem dwa teksty Marka Piotrowskiego. Liczę na to, że Ty też pomożesz :) .
Ks.Marek
PostWysłany: Sob 12:44, 07 Lip 2007    Temat postu:

To ja idę za ciosem Pana Gąsienicy:
Maxym napisał:
157 r. - Po raz pierwszy zastosowano formy pokuty

1.
Didache, czyli Nauka 12 Apostołów (I wiek po Chrystusie) X,6 6:
Niechaj przyjdzie łaska i przeminie ten świat!
Hosanna Bogu Dawidowemu! Kto święty, niech podejdzie,
Kto nim nie jest, niech czyni pokutę! Marana tha!
Amen

Didache XV, 3: 3. Karćcie się wzajemnie nie w gniewie, lecz w pokoju, jak znajdujecie to w Ewangelii, a jeśli ktoś drugiego obrazi, niechaj nikt z nim nie mówi, niech nie usłyszy od was ani słowa, dopóki nie odprawi pokuty.

Chyba dość, co?
wujzboj
PostWysłany: Sob 12:23, 07 Lip 2007    Temat postu:

Chyba nie jest sprzeczne. Jezyk trzeba upraszczac do poziomu sluchacza. I akurat w przypadku wiary jest to mozliwe; pamietaj, ze blogoslawieni ubodzy duchem. Wystarczy kochac Boga jak dziecko, nie potrzebna jest gleboka analiza filozoficzna. Ta analiza potrzebna jest tym, ktorzy sami z siebie zaglebiaja sie w odmety filozofii. Apologetyka powinna wiec takze nauczyc kazdego, jak gleboko moga bezpiecznie wchodzic do wody. I nauczyc, ze glebiej nie ma nic ciekawego, a tylko toń w ktorej mozna sie jedynie utopic. Nie kazdy jest łodzą podwodną :D.

I to nie jest oszukiwanie ludzi. To jest prowadzenie każdego jego własną drogą. Kto ma motorówkę, ten przepłynie na drugi brzeg rzeki po wodzie. Kto ma samochód, ten przejedzie mostem. Na odwrót się po prostu NIE DA.

Problem tylko w tym, że ludzi prostych (czyli niefilozofujących, nienaukowców, itp. - to nie jest termin pejoratywny, lecz potoczny) jest łatwo oszukać (filozofom, naukowcom, itp). Nawet niechcący.

Radosław
PostWysłany: Sob 11:24, 07 Lip 2007    Temat postu:

Cytat:
rzekazania nielatwych zagadnien prostym jezykiem bez uproszczen
Dla mnie twe wyrażenie jest wewnętrznie sprzeczne, owszem można troche poupraszczać jezyk ale tylko do pewnej granicy.
abangel666
PostWysłany: Sob 11:08, 07 Lip 2007    Temat postu:

levis napisał:
Nie zgodze sie, ze recepta na apologetyke jest splycanie wiary i popularyzacja jej wulgarnego oblicza w stylu RM.


"Ofiarujcie symboliczną różę dla Maryi, czyli przekaz na Radio Maryja"
(Rydzyk)
"Symboliczny przekaz".... he he he.... to się nazywa erystyka katolicka...

"Maryja 2 tys. lat temu, nie spodziewała się, że będzie mówić przez radio"
(JPII - Autorytet i Największy ze Słowian
za http://www.naszdziennik.pl/)

"Ja codziennie dziękuję Bogu, że jest takie radio: Radio Maryja"
(JPII - Wybitny Seksuolog, narciarz, kajakarz, biegacz, turysta, poeta, prozaik, dramaturg, cukiernik, kamieniarz, papież, biskup i w ogóle taki w pytę i cool, że wymiata nawet Chucka Norrisa)


"Alleluja i do przodu, trzeba siać, siać, siać...."
(Rydzyk)
levis
PostWysłany: Sob 10:17, 07 Lip 2007    Temat postu:

Nie zgodze sie, ze recepta na apologetyke jest splycanie wiary i popularyzacja jej wulgarnego oblicza w stylu RM.
Jesli dobrze rozumiem, to przyczyna sukcesu apologetyki w USA byla umiejetnosc przekazania nielatwych zagadnien prostym jezykiem bez uproszczen, oraz zrobienie z tego show.

Taki maly przyklad: porownanie ksiazki "zagadnienia apologetyczne" ks.J.Myszkowa z dowolnym tekstem W.L.Craiga lub N.L.Geislera. Z calym szacunkiem do ksiedza, on pisze tak, jakby mieli go rozumiec koledzy profesorowie, Amerykanie pisza tak, ze zrozumie ich gospodyni domowa. Mysle, ze to jest podstawowy blad.
Jan Lewandowski
PostWysłany: Pią 23:50, 06 Lip 2007    Temat postu:

Rozbieżności były takie, że to co powiedział ksiądz opiekun strony było jedynie najsłuszniejsze na świecie i nie ma przebacz. No i jak ksiądz opiekun stwierdził, że pierwsze 11 rozdziałów Rdz to bujda na resorach, bo taka jest ostatnio moda w pewnych nurtach teologii, za którą on obstaje, to ja nie mogłem już tam opublikować tekstu o potopie lokalnym, bo wtedy wyszłoby na to, że to nie bajka, a wręcz nie daj Boże mogło się nawet zdarzyć.

Parę nowych artów na Apologetyce katolik.pl wiosny nie czyni. A Theologos też już chyba upada i się wypala.
Radosław
PostWysłany: Pią 23:41, 06 Lip 2007    Temat postu:

No i środowiska katolickie/chześćjańskie są tez po sieci znacznie bardziej rozproszone po róznych blogach i mniejszych stronkach, brak dominacji, bycie w mniejszości sprzyja konsolidowaniu się co nie zawsze jest dobrym zjawiskiem.
Radosław
PostWysłany: Pią 23:39, 06 Lip 2007    Temat postu:

Pełna zgoda i dlatego o wiele "lepsza" dla apologetyki jest działalnosć R.M. czy z troche wyższej półki Frondy, Christianitas.. . To taka Mc.Dionaldyzacja wiary.

Zajrzałem na apologetykę, jak na razie pojawiło sie nawet pare nowych artów i forum też jest.. . Może będzie potrzeba apologetyce niedługo nowego administratora, red.nacz? jakie rozbieżności w kwestii lini apologetycznej były? No i jak z Theologos?
Jan Lewandowski
PostWysłany: Pią 23:36, 06 Lip 2007    Temat postu:

Cytat:
To wszystko co sie dzieje w kwestii światopogladowo-filozoficznych dyskusji w sieci w Polsce jest na generalnie płytkim poziomie.


No to co, skoro właśnie to co najprymitywniejsze zdobywa umysły mas. Popatrz na McDonaldyzację kultury. Racjonalizm to McDonaldyzacja rozumu. Większość ludzi to idioci, ale to właśnie to co oni myślą ma wpływ na masy, które składają się z jeszcze większej ilości idiotów. Dlatego Racjonalista.pl ma kilka milionów wejść rocznie a Dawkins ma książkę o Bogu urojonym na liście bestsellerów. Dlatego również płytka i zdezintelektualizowana dewocja jest religią większości, zaś trudny chrześcijański teizm o silnie filozoficznym zabarwieniu jest doktryną zaledwie paru ekscentryków, którzy egzystują w jakichś katakumbach życia społecznego.
Radosław
PostWysłany: Pią 23:31, 06 Lip 2007    Temat postu:

Jednakże powodów jest kilka które zrozumiałem gdy poszedłem na filozofię. To wszystko co sie dzieje w kwestii światopogladowo-filozoficznych dyskusji w sieci w Polsce jest na generalnie płytkim poziomie. W prawdzie nie ma stron rozbudowanych o charakterze czysto apologetycznym przeciw ateistom ale nie sądzę aby miały paść takie strony jak wiara.pl, fideitas, Fronda forum i wiele innych miejsc. To nie jest tak do końca, że ludziom odpowiada racjonalizowanie religii i wiary. Do kryzysu oświecenie doprowadzili romantycy a nie teologowie dyskutujący, próbujący się dogadać, przekonać wolnomyślicieli. Zajrzałem na apologetykę, jak na razie pojawiło sie nawet pare nowych artów i forum też jest.. . Może będzie potrzeba apologetyce niedługo nowego administratora, red.nacz? jakie rozbieżności w kwestii lini apologetycznej były? No i jak z Theologos?

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group