Forum ŚFiNiA Strona Główna ŚFiNiA
ŚFiNiA - Światopoglądowe, Filozoficzne, Naukowe i Artystyczne forum - bez cenzury, regulamin promuje racjonalną i rzeczową dyskusję i ułatwia ucinanie demagogii. Forum założone przez Wuja Zbója.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

PERŁA

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ŚFiNiA Strona Główna -> Seriale - utwory w odcinkach
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
masmika
Opiekun Sztuki



Dołączył: 02 Gru 2005
Posty: 248
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Smoczy Gród

PostWysłany: Nie 9:41, 01 Sty 2006    Temat postu: PERŁA

PERŁA
Pewnego dnia Eneuel poszedł nad wodę, by złowić perłę.
Cisza przerywana rytmicznym chlupotem fal sprzyjała tworzeniu się błyszczącej powłoki na przypadkowych ziarnach piasku, które nie wiadomo czemu i po co wciskały się w niegościnne małże.
/- No, tak - szepnął Eneuel śmiało przekraczając granicę między miejscem piaszczystociepłym a falochłodnym. - Wiedza może i bywa potrzebna, ale zgadując ma się więcej uciechy./
- Czyżbyś nie chciał wiedzieć? - zagadnął z nienacka Obi_Oba siedząc na skale podmywanej iskrzącą się w świetle księżyca wodą. Eneuel usiadł obok.
- Byłem dziś w świątyni Teodyma - Elf wyjął z kieszeni diamentowy kolec i założył na haczyk wędki. Kamień z migoczącym furkotem zanurzył się w jeziorze. Obi_Oba milczał wyczekująco.
- Starzec oprowadzał mnie po niej ukazując wspaniałe freski na ścianach. Był oburzony, kiedy zacząłem się śmiać...
- Co cię rozbawiło?
- Domysł. Skojarzenia. Radość z powodu braku Wiedzy - Elf uśmiechnął się. - Malowidła i posągi dawały mi tylko nikły przebłysk pojęcia o tym, przed czym biją pokłony wyznawcy Teodyma, lecz nie o tym, w jakich sytuacjach rumienili się, lub wzruszali ramionami. Nie słuchałem wiedzy starca. Kroczyłem po rozwijanym wzdłuż nawy dywanie wyobraźni. I to mnie rozbawiło.
- Czemu nie słuchałeś starca? - Obi_Oba machnął nogą wzbudzając fontannę srebrnych kropli. /Ryby jeszcze długo nie mogły uspokoić przestraszonych tym nagłym ruchem dzieci/ - Jego mity są równie fantastyczne, co twoja niewiedza.
Eneuel skrzywił się lekceważąco.
- Poeci wpajają nam treść mitów, ale jak Dawni przyjmowali te mity? W tym sęk... Bo kiedy Wiking usłyszał grzmot, to czy na serio wierzył, że słyszy młot Thora walący w kowadło? Wątpię. Więcej nawet - mógłbym przysiąc, że ludzie w mitach odnajdowali wytchnienie, jak w Bajkach i w Banialukach.
- Prawdziwym sensem mitu było to, że dostarczał pretekstu do aktów rytualnych - Obi_Oba zeskoczył z kamienia i zanurzył się w jeziorze. Zniknął na pewien czas pod taflą wody, ale jeszcze wychylił głowę, by dokończyć swój wywód:
- ...nie, aby każdy rytuał traktować z równą sympatią; niektóre są obrzydliwe.
Eneuel pokiwał głową, ale widać było, że nie słucha. Rozważania wodnika miały jeden morał: że sieć rybacka ma zbyt duże oka, by zatrzymać wodę, a zbyt małe, by uciszyć sumienie.
- Czy jest coś bardziej uparte niż fala? - szepnął Elf obserwując, jak nieufnie i nieśmiało perłopławy zbliżają się do diamentu zwabione jego lśnieniem.
- Czy jest coś bardziej natarczywe niż piękno? - zaśpiewała syrenka bawiąc się białą lilią trzymaną w dłoni. Kwiat raz po raz strząsał z siebie krople wypełniające dno kielicha.
- Tak. Samotność - odparł w zamyśleniu Eneuel.
A potem oboje długo milczeli. I wbrew pozorom - ich cisza nie była nieporozumieniem, ale... zrozumieniem.

KONIEC ;-)

Wszystkiego, co piękne, dobre i mądre (z małą pikanterią chwilowych nieszkodliwych głupotek) życzy kochanym Sfinkom - Masmika :)
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ŚFiNiA Strona Główna -> Seriale - utwory w odcinkach Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin