Forum ŚFiNiA Strona Główna ŚFiNiA
ŚFiNiA - Światopoglądowe, Filozoficzne, Naukowe i Artystyczne forum - bez cenzury, regulamin promuje racjonalną i rzeczową dyskusję i ułatwia ucinanie demagogii. Forum założone przez Wuja Zbója.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Historia kotów Maneki Neko

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ŚFiNiA Strona Główna -> Więzienie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
MOGLI




Dołączył: 09 Sie 2006
Posty: 205
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Wto 11:19, 26 Wrz 2006    Temat postu: Historia kotów Maneki Neko

Koty z załamanymi, ale długimi ogonami najwcześniej opisywano w Indiach, w okolicach portu Siam. Stamtąd rozpowszechniły się na wschód docierając do Chin. Prawdopodobnie tam pojawiły się pierwsze koty z ogonami krótkimi, ledwo widocznymi, ale porośniętymi dłuższym włosem przypominając "kwiat chryzantemy" czy "motyla z rozpostartymi skrzydłami". Inne źródła preferują teorię, że krótkoogoniaste koty sprowadzono do Japonii z Korei, za czasów panowania cesarza Ichi-Jo (przełom X i XI w.), do pilnowania dokumentów spisanych na ryżowym papierze i przechowywanych w świątyniach.
Dyplomatyczna delegacja z Chin przywiozła do Japonii pięć takich kotów. Był to podarek dla cesarza Ichi-Jo panującego w Kioto. Fakt ten zapisał nadworny kronikarz Fujiwara-no-Sanesuke przy okazji narodzin pierwszych kociąt w Japonii "Dziewiętnastego dnia, dziewiątego miesiąca, roku 999 kotka urodziła kocięta. Ministerowie Prawej Strony i Lewej Strony dostąpili zaszczytu przygotowania pucharu z pożywieniem i odzienia dla kociąt. Uma-no-Myobu, dama dworu, została zaszczycona przywilejem karmienia tym pożywieniem". Z Chin, czy Korei to temat dla historyków, ale co najmniej dwa różne źródła pojawienie się w Japonii kotów z krótkimi ogonami lokują około 1000 roku naszej ery.
Z okresu ery Heian (VIII-XII w.), kiedy w Japonii panowała dynastia Fujiwara, wiemy, że pani Shikibu Murasaki napisała pierwszą powieść dla zabawienia cesarzowej Genji. Jeden z epizodów powieści zawiera opisy kociąt bez ogonków bawiących się owocem wiśni rzuconej im przez właścicielkę. Ulubienicą cesarzowej była śnieżnobiała koteczka, którą nazywano Myobu-no-Omoto. Kocięta od innych kotek rozdawano w prezentach różnym dostojnikom, ale białe kocięta były rezerwowane tylko dla członków cesarskiej rodziny. Obdarowanie białym, bezogoniastym kotem było dla każdego wielkim zaszczytem i powodem do dumy.
W XVII wieku grupa zbuntowanych szogunów pod wodzą Tokugawa Ieyasu przejęła władzę. Cesarz wraz z rodziną choć nadal mieszkał w pałacach, to nie odgrywał żadnej roli politycznei czy społecznej. W tym okresie wszystkie pałacowe koty wyłapano, i trzymane na jedwabnych sznurkach, pokazywano jako arystokratyczny symbol odchodzących w niepamięć czasów. Po pewnym czasie Tokugawa porozdawał wszystkie koty czyniąc je strażnikami spichlerzy i drogocennych dokumentów spisywanych na ryżowym papierze. Dokumenty takie, przechowywane w światyniach, stale narażone były na niszczenie przez gryzonie.
Za czasów kiedy stolicą Japonii było Edo (1603-1867), krótkoogoniaste koty przesiadywały przed drzwiami świątyni Gotoku-ji znajdującej się w Setagaya, dzisiajszej dzielnicy Tokio. Koty oczekiwały Cesarza i gdy tylko się zbliżał unosiły łapki w tradycyjnym japońskim geście powitania.
Gdy Cesarz mijał koty, natychmiast zajmowały miejsce w cieniu rzucanym przez cesarza. W ten sposób koty chroniły jego życie (duszę?). Od tego czasu Maneki Neko uważane są za wcielenie "Bóstwa Opatrzności".
W świątyni Gotoku-ji do dzisiaj znajduje się tuzin figurek kotów Maneki Neko, a zagubieni i słabi ludzie modlą się do nich o pomyślność i sukces.
Koty przeznaczono również do pilnowania kokonów jedwabników przed szczurami i innymi szkodnikami. Ruchliwe i zwinne zwierzęta, jakimi są koty, zdobyły w ten sposób w Japonii wielki szacunek wszystkich ludzi.
Pływający po okolicznych morzach aktorzy Teatru Kabuki przywieźli do Japonii z Archipelagu Malajskiego przedziwne koty z ogonami. Kojarzenie ich z kotami krótkoogoniastymi doprowadziło, ku zdziwieniu wszystkich, do rodzenia się kociąt z jeszcze krótszymi ogonami (z podwójnym recesywnym genem). Krótkoogoniaste koty spotykano powszechnie także i w Chimach, ale po rewolucji Mao stosunek do kotów zmienił się diametralnie. Zaczęto je traktować jako pożywienie i odbywały się na nie wielkie polowania na ulicach miast. Doprowadziło to prawie do całkowitego zniszczenia ich populacji w tym kraju.
Koty Powitalne stały się nierozerwalną częścią japońskiej tradycji i na swoich obrazach uwieczniali je najznakomitsi japońscy artyści (Chi Kanoliu i Toyokuni).
W 1968 roku pani Elizabeth Freret poznała na wystawie kotów w Nowym Jorku japońskiego sędziego, pana Bess Higuchi, który zainteresował ją kotami Powitalnymi i skontaktował z mieszkającą w Jokohamie amerykanką, panią Judy Crawford. Judy koty Powitalne hodowała od lat i w tym czasie miała ich 36. Z nich to wybrała 3 dorodne okazy i wysłała do Ameryki, jako "Japońskich Ambasadorów w Ameryce". W 1971 roku rasę zarejestrował "Cat Fanciers' Association" (CFA), a pierwsze tytuły czempionów koty Powitalne uzyskały w roku 1976. Na początku lat 70. także inni amerykańscy hodowcy zaczęli sprowadzać krótkoogoniaste koty bezpośrednio z Japonii, co w klika lat stworzyło obfitość materiału genetycznego i dobre warunki do hodowania tej rasy w Ameryce. Podczas wystawy kotów w Japonii w 1968 roku pani Kiyoko Tanaka zaprezentowała po raz pierwszy koty długowłose. Jako odrębną rasę "Japanes Bobtail Longhair" CFA zarejestrowało w roku 1993.
Niektóre źródła, pojawienie się w Ameryce krótkoogoniastych kotów, przypisują amerykańskim żołnierzom, powracającym z Japonii po zakońceniu II Wojny Światowej. Nawet jeśli to jest prawdą, przywożono je jako ciekawostkę z dalekiego
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ŚFiNiA Strona Główna -> Więzienie Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin