Forum ŚFiNiA Strona Główna ŚFiNiA
ŚFiNiA - Światopoglądowe, Filozoficzne, Naukowe i Artystyczne forum - bez cenzury, regulamin promuje racjonalną i rzeczową dyskusję i ułatwia ucinanie demagogii. Forum założone przez Wuja Zbója.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Agresja jak reagować

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ŚFiNiA Strona Główna -> Kretowisko / Blog: Semele
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Semele
Bloger na Kretowisku



Dołączył: 09 Lis 2014
Posty: 21583
Przeczytał: 143 tematy


Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 1:40, 12 Lut 2023    Temat postu: Agresja jak reagować

Czy Grazyna Żarko pokonała heiterów


https://youtu.be/4EAX7QqSGu8



https://youtu.be/xLIqyVsUnuk

Grazyna

[link widoczny dla zalogowanych]


Trolle internetowe wykorzystują agresję do wywoływania reakcji emocjonalnej, prowokowania, antagonizowania lub po prostu nękania innych ludzi.

Eksperci uważają, że osoby zajmujące się nagminnie trollingiem są po prostu narcyzami. Mają niskie poczucie własnej wartości. Ponadto trolle internetowe motywuje chęć zemsty lub po prostu zwykła nuda.

Obecnie znamy wyniki naprawdę wielu badań dotyczących tego zjawiska. Na dobre lub na złe, nasze społeczeństwo przeszło na technologię cyfrową w sposób, który zmienił na zawsze nasze wzajemne relacje, a nawet sposób postrzegania rzeczywistości. Sam temat jest również interesujący z psychologicznego i antropologicznego punktu widzenia






[link widoczny dla zalogowanych]


Ponieważ w ramach występów naszego zespołu nagrywamy filmiki i wrzucamy je na YouTube'a nie raz zdarzyło się, że ktoś negatywnie je skomentował i to głównie za to, że jest to muzyka chrześcijańska a nie za sposób wykonania. Komentarze te jednak nie były aż tak agresywne. Straszne było dla mnie to, że ludzie aż tak bardzo potrafią się wyżyć czując się anonimowymi. Nigdy wcześniej się z czymś takim nie spotkałem. Minęło kilka dni i o Pani Grażynie zrobiło się jakoś tak głośniej - kilku znajomych wrzuciło jej filmiki na swoją facebookową tablicę jednocześnie dodając do tego uszczypliwe żarty. Przestałem na to zwracać uwagę. Dzisiaj jednak Krzysztof Gonciarz, którego mam zasubskrybowanego na facebooku udostępnił film, w którym wyjaśnione jest o co chodziło z vlogerką Grażyną Żarko. Okazało się, że był to projekt prowokacyjny mający na celu wykazanie, że w Internecie ludzie czują się nie tylko anonimowi ale i też bezkarni. Przerażające jest to, że osoby, które są w dzisiejszym świecie autorytetami dla dzieci w wieku szkolnym także dali się na ten projekt nabrać i dodatkowo nakręcali aby atakować autorkę vlogów - Panią Grażynę. Chodzi tutaj m.in. o vlogera ROJOV13, który jest wspomniany w filmiku podsumowującym projekt. Link do filmu zamieszczam na końcu wpisu.






Termin agresja pochodzi z łaciny i oznacza „zbliżyć się do czegoś” lub „zmierzyć się z czymś”. Agresja jest z definicji zachowaniem wrogim, które wiąże się z predyspozycją do walki i przemocy. Jest to działanie wykonane z zamiarem zranienia lub zniszczenia kogoś, lub czegoś, przybierania postawy, która dąży do autoafirmacji i/lub samoobrony.

W niektórych przypadkach jest ona naturalną reakcją emocjonalną człowieka na zagrożenie. Pełni wówczas funkcję obronną w obliczu nadchodzących zagrożeń lub ataków. Jednak w nadmiernych ilościach staje się odchyleniem od normalnego zachowania. Człowiek patologicznie agresywny reaguje na wszystkie wydarzenia jak na spór lub konflikt, jest impulsywny i ma poważne trudności w dogadaniu się z innymi.

Rodzaje agresji – jakie są?

Istnieje wiele form agresji. Występują w różnych kontekstach i rozróżniane są na podstawie różnorodnych kryteriów.

Autoagresja: zachowanie samookaleczające, skierowane przeciwko sobie, np. rozdrapywanie ran, cięcie skóry, robienie sobie siniaków.Agresja apetytywna: planowane i celowe krzywdzenie kogoś innego. Prowadzi do pozytywnego pobudzenia u sprawcy. Są to popularne wśród zdradzonych partnerów zachowania agresywne. Przykłady takich działań obejmują wszystko, co miałoby na celu wpłynąć negatywnie na samopoczucie byłego partnera i jego nowego obiektu uczuć.Agresja „gorąca”: to wzburzenie, gwałtowny wybuch złości i frustracji. W tym stanie zaburzona jest samokontrola sprawcy, jego tętno wzrasta, mięśnie są napięte, krzyczy. Narasta złość i kończy się z wybuchem gniewu.Agresja pośrednia: następuje z powodu wewnętrznych zahamowań sprawcy lub przeszkód zewnętrznych. Nie ma tu bezpośredniego ataku fizycznego, ale sprawca wyrządza innym szkody, takie jak zastraszanie lub kradzież.Agresja instrumentalna: służy osiągnięciu celu i jest dobrze zaplanowana. Agresor otrzymuje pozytywne wzmocnienie, które wpływa na chęć wyrządzenia krzywdy drugiej osobie.Agresja „zimna”: jest kontrolowana i racjonalna. Emocje są odłączane od zachowania po to, by osiągnąć zamierzone cele.Agresja konstruktywna: niektórzy twierdzą, że to wszystkie zachowania agresywne akceptowane społecznie, które służą osiągnięciu celów. W ich trakcie sprawca nie krzywdzi ani siebie, ani innej osoby.Agresja pasywna (bierna): niewidzialna przemoc, wyrażona pośrednio poprzez zachowanie niechętne do współpracy, oszustwa lub manipulację. Ofiara może odczuwać opór ze strony sprawcy, który uważa, że nie ma żadnego problemu z konfliktem.Agresja jawna: fizyczne lub słowne atakowanie ofiary.Agresja fizyczna: zaatakowanie ofiary lub obiektu, np. poprzez bicie, znęcanie się lub wandalizm.Agresja słowna: obelgi, krzyki, groźby, szantaż, upokorzenia i dyskryminacja.Agresja reaktywna: wroga, defensywna, niszcząca, przynosząca ulgę, napędzana negatywnymi wzmocnieniami.


Ostatnio zmieniony przez Semele dnia Śro 20:16, 15 Lut 2023, w całości zmieniany 10 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Semele
Bloger na Kretowisku



Dołączył: 09 Lis 2014
Posty: 21583
Przeczytał: 143 tematy


Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 4:10, 12 Lut 2023    Temat postu:

[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Semele
Bloger na Kretowisku



Dołączył: 09 Lis 2014
Posty: 21583
Przeczytał: 143 tematy


Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 4:10, 12 Lut 2023    Temat postu:

[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Semele
Bloger na Kretowisku



Dołączył: 09 Lis 2014
Posty: 21583
Przeczytał: 143 tematy


Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 4:58, 12 Lut 2023    Temat postu:

Pomimo, że zachowań agresywnych nie należy w żadnym wypadku akceptować to chciałabym spojrzeć na gniew i agresję w nieco inny sposób. Okazuje się, że gniew jest bardzo często emocją wtórną, a to oznacza, że kryją się pod nim takie uczucia i stany jak lęk, ból, cierpienie czy bezradność. Osoba, która przejawia zachowania agresywne bardzo często sama cierpi, dlatego rani innych. Nie zna lub obawia się odmiennych, bardziej konstruktywnych sposobów wołania o uwagę lub pomoc.

Błędne koło
Człowiek zachowujący się agresywnie naraża się na kolejne problemy i brak akceptacji ze strony innych, tym samym pogłębia swoje cierpienie. Osoba ta czuje się jeszcze bardziej samotna, nieszczęśliwa i sfrustrowana, w związku z czym kąsa jeszcze mocnej. I tak błędne koło się zamyka.

Człowiek, a agresja
Możemy spojrzeć na to wszystko w nieco inny sposób. Przede wszystkim patrząc na osobę uciekającą się do agresywnych zachowań ważne jest, aby oddzielić człowieka od jego zachowania. Możemy nie akceptować danego zachowania, jednak możemy akceptować i starać się zrozumieć człowieka. Takie podejście buduje pomost i stwarza szansę na zmianę.

Jak we właściwy sposób reagować na agresję ze strony innych?
Ponieważ zachowania agresywne mogą przejawiać się na różne sposoby, a ich podłożem mogą być różne pobudki, trudno podać jedno właściwe rozwiązanie. Postaram się zaproponować sposób, który w większości przypadków może okazać się skuteczny. Szczególnie polecam zastosowanie go w stosunku do osób słabszych, w jakiś sposób zależnych od nas. Możemy tu zaliczyć dzieci i nastolatków oraz podopiecznych i podwładnych.

Mając na uwadze wszystko to, o czym wcześniej napisałam, zarówno ochronę siebie, a także świadomość cierpienia osoby, przejawiającej agresywne zachowania proponuję następujący schemat postępowania.

Zareaguj od razu, jak tylko zauważysz pierwsze przejawy i oznaki złości, zanim gniew przerodzi się w agresję. Spróbuj okazać zrozumienie i dopytać się o powody takiego zachowania. Jeśli domyślasz się przyczyn od razu nawiąż do nich, upewniając się czy o nie chodzi
Jeżeli gniew lub agresja jest wymierzona w Ciebie zatroszcz się w pierwszej kolejności o siebie i własne granice. Powiedź osobie, która przejawia wobec Ciebie złość/agresję, w jaki sposób to na Ciebie wpływa i zakomunikuj, żeby zaprzestała takiego zachowania.
Okaż zrozumienie i empatię agresywnej osobie. Pokaż, że może liczyć na Ciebie i Twoje wsparcie, pod warunkiem, że przestanie Cię ranić i zmieni swoje zachowanie.
Zaproponuj w jaki sposób może w przyszłości się zachować w podobnej sytuacji.
Jeżeli pomimo Twoich starań agresywna osoba wciąż kontynuuje swoje zachowanie zakończ rozmowę/interakcję z ta osobą. Powiedź o konsekwencjach takiego zachowania. Warto skorzystać z pomocy osób, które na co dzień zajmują się problemem agresji i przemocy.
Przykładowy schemat rozmowy z agresywnym nastolatkiem
1a. Widzę/słyszę, że jesteś poddenerwowany, czy coś się dziś wydarzyło, co było dla Ciebie trudne/stresujące? Chętnie Cię wysłucham. Jeśli osoba się otworzy nie pocieszaj jej i nie doradzaj, po prostu wysłuchaj i okaż zrozumienie, nawet jeśli się nie ze wszystkim zgadzasz. Gdy druga strona uspokoi się zastanówcie się co możecie zrobić/jak postąpić z danym problemem.

1b. W przypadki, kiedy domyślasz się o co chodzi możesz od razu dopytać np. „Widzę/słyszę, że jesteś wzburzony, czy chodzi o tą sytuację ze mną/nauczycielką/Pawłem? Domyślam się, że jest Ci teraz trudno? Chętnie z Tobą porozmawiam na ten temat, jeśli chcesz. Jeśli osoba się otworzy nie pocieszaj jej i nie doradzaj, po prostu wysłuchaj i okaż zrozumienie, nawet jeśli się nie ze wszystkim zgadzasz. Gdy druga strona uspokoi się zastanówcie się jak co możecie zrobić/jak postąpić z danym problemem.

2. Kiedy podnosisz na mnie głos/krzyczysz/mówisz, że … (słowa osoby), to ranisz w ten sposób moje uczucia/ odczuwam lęk). Dlatego proszę, abyś przestał w ten sposób się zachowywać (stanowczym tonem).

3. Widzę, że coś bardzo Cię wzburzyło/rozzłościło, dlatego chcę Cię wysłuchać i Ci pomóc. Czy możemy umówić się, że jak tylko uda Ci się trochę ochłonąć/uspokoić to porozmawiamy o tym co Cię tak zdenerwowało.

4. Bardzo zależy mi, gdy w przyszłości coś takiego się wydarzy, abyś mi o tym powiedział, wtedy porozmawiamy o tym od razu.

5. Naprawdę chciałam Ci pomóc i Cię wysłuchać, jednak w ten sposób nie będę z Tobą rozmawiać. Jeżeli nie przestaniesz mnie ranić będę zmuszona zgłosić tę sprawę do odpowiednich organów, bo chcę czuć się bezpieczna.

Dogodny termin do rozmów
Często zastanawiam się, dlaczego ludzie rozwiązują swoje największe problemy pod wpływem silnych emocji, nie mając kontaktu ze sobą, z dużym prawdopodobieństwem zboczenia z właściwego kursu. Lepszym rozwiązaniem jest rozmowa na trudne tematy w innym, bardziej dogodnym momencie, kiedy emocje już opadną. Wówczas prawdopodobieństwo pomyślnego przebiegu rozmowy znacznie się zwiększa.

Podobnie w przypadku agresji, która najczęściej nie jest jednorazowym zachowaniem tylko przejawia się systematycznie. Warto usiąść i szczerze porozmawiać, kiedy panuje spokojniejsza atmosfera. Wtenczas można przejść przez wszystkie punkty, a w dodatku można się do takiej rozmowy wcześniej przygotować, do czego bardzo zachęcam.

A Wy jakie macie doświadczenia z agresja, podzielcie się proszę w komentarzu.

Podobne wpisy na blogu:
Przestań karmić złość
agresja ból cierpienie gniew radzenie sobie ze złością złość
4 kroki by poradzić sobie z trudnymi uczuciami
Zapisz się na maile ode mnie by odebrać dostęp
Imię
Email
Post Navigation
Dlaczego nie lubimy cudzych rad?
Dlaczego nie lubimy cudzych rad?

Jak wyrażać własny gniew, aby nie ranić innych?
Jak wyrażać własny gniew, aby nie ranić innych?
Może Cię zainteresować

Przestań karmić złość


W jaki sposób schematy rządzą naszymi relacjami i jak się od nich uwolnić?


Dlaczego nie lubimy cudzych rad?


5 kroków do większego zrozumienia


7 filarów zdrowego stylu życia


Samotni z wyboru?
10 Comments

Goga
16 lipca 2017 at 11:06
ODPOWIEDZ
Ja mam taką zasadę, że na agresję zwykle nie reaguję 🙂 Zależy też od tego, kto zaczepia i po co to robi. Przed taką prawdziwą agresją bardzo trudno się obronić.


Holly
16 lipca 2017 at 11:07
ODPOWIEDZ
Jak będę wściekła następnym razem, to przeczytam sobie ponownie Twój tekst


Ewelina Brzostowska
16 lipca 2017 at 12:18
ODPOWIEDZ
Polecam także ten: [link widoczny dla zalogowanych]


Katarzyna
16 lipca 2017 at 12:10
ODPOWIEDZ
Świetnie napisane, naprawdę bardzo cenne wskazówki i wartościowe treści. Niestety, często ie staramy się nawet zrozumieć innego człowieka, a być może w niektórych przypadkach odrobina zrozumienia okazałaby się zbawienna…


Ewelina Brzostowska
16 lipca 2017 at 12:17
ODPOWIEDZ
Dokładnie, wszyscy potrzebujemy zrozumienia


Per Zofka
16 lipca 2017 at 12:21
ODPOWIEDZ
Dobry post! Za mną agresja jest daleko, bo wyszłam z tego…


Ewelina Brzostowska
16 lipca 2017 at 13:09
ODPOWIEDZ
To bardzo się cieszę i Ci gratuluję


Oliwia Esak
28 stycznia 2018 at 21:15
ODPOWIEDZ
Dobrze, że powstają takie wpisy. Agresja to nic dobrego ;/ Warto przeczytać.


Tomasz Michałowski
3 lutego 2022 at 08:09
ODPOWIEDZ
Tak czytam twego bloga od jakiegoś czasu, ciągle mnie coś zastanawia, mie wyprowadzasz czytelnika do “ciemnego lasu”.


Wiertarki Udarowe
6 czerwca 2022 at 11:04
ODPOWIEDZ
Fantastyczny tekst Brawo! szczególnie spodobała mi się szata graficzna twojego bloga 🙂 zapraszam do siebie… [link widoczny dla zalogowanych]

Leave a Comment
Comment*
Name*

Email*

Website
Jeśli chcesz dotrzeć do cudzego serca możesz to zrobić tylko z poziomu swojego serca

Popularne wpisy

Kiedy podjąć decyzję o rozwodzie?

Rany emocjonalne z przeszłości

Jak podnieść się po rozstaniu?
Skontaktuj się
669 550 088
[link widoczny dla zalogowanych]

Facebook

© ewelinabrzostowska.com | Polityka prywatności

Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Semele
Bloger na Kretowisku



Dołączył: 09 Lis 2014
Posty: 21583
Przeczytał: 143 tematy


Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 21:24, 12 Lut 2023    Temat postu:

[link widoczny dla zalogowanych]


Trolle internetowe wykorzystują agresję do wywoływania reakcji emocjonalnej, prowokowania, antagonizowania lub po prostu nękania innych ludzi.

Eksperci uważają, że osoby zajmujące się nagminnie trollingiem są po prostu narcyzami. Mają niskie poczucie własnej wartości. Ponadto trolle internetowe motywuje chęć zemsty lub po prostu zwykła nuda.

Obecnie znamy wyniki naprawdę wielu badań dotyczących tego zjawiska. Na dobre lub na złe, nasze społeczeństwo przeszło na technologię cyfrową w sposób, który zmienił na zawsze nasze wzajemne relacje, a nawet sposób postrzegania rzeczywistości. Sam temat jest również interesujący z psychologicznego i antropologicznego punktu widzenia
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Semele
Bloger na Kretowisku



Dołączył: 09 Lis 2014
Posty: 21583
Przeczytał: 143 tematy


Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 16:08, 14 Lut 2023    Temat postu:

https://youtu.be/xLIqyVsUnuk

Grażyna w Internecie.

Projekt przerósł twórców
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Semele
Bloger na Kretowisku



Dołączył: 09 Lis 2014
Posty: 21583
Przeczytał: 143 tematy


Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 20:17, 15 Lut 2023    Temat postu:

Czy Grażyna Żarko pokonała heiterów

https://youtu.be/4EAX7QqSGu8
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ŚFiNiA Strona Główna -> Kretowisko / Blog: Semele Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin