Forum ŚFiNiA Strona Główna ŚFiNiA
ŚFiNiA - Światopoglądowe, Filozoficzne, Naukowe i Artystyczne forum - bez cenzury, regulamin promuje racjonalną i rzeczową dyskusję i ułatwia ucinanie demagogii. Forum założone przez Wuja Zbója.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Zarządzenie o Walnym Zgromadzeniu Blogerów (06-06-2017)

 
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum ŚFiNiA Strona Główna -> Kretowisko / Blog: Biuro Kretowiska
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
sfinia
Założyciel, adminDołączył: 01 Gru 2005
Posty: 1687
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Hlefik

PostWysłany: Wto 21:44, 06 Cze 2017    Temat postu: Zarządzenie o Walnym Zgromadzeniu Blogerów (06-06-2017)

    Zarządzenie o Walnym Zgromadzeniu Blogerów
    Wersja podstawowa (06-06-2017)


  I. Wstęp.

  Propozycja wprowadzenia instytucji Walnego Zgromadzenia Blogerów (WBZ) powstała na skutek pojawienia się pewnych problemów na Kretowisku, odsłaniających słabości w dotychczasowej koncepcji Kretowiska. Otóż powszechnie dostępny blog pozbawiony z jakiegoś powodu bez opieki właściciela może stać się wylęgarnią poważnych konfliktów, które mogą w krańcowych przypadkach stanowić zagrożenie dla stabilności lub wręcz istnienia całego forum.

  W tej sytuacji, Administracja forum ŚFiNiA (zwana dalej Administracją), po konsultacjach z blogerami, postanawia:

 1. Przypomnieć wszystkim blogerom, że wraz z przejęciem od Administracji pełnego prawa do interwencji na swoich blogach, przejęli także wszelkie obowiązki z tym prawem związane. Do tych obowiązków należy dbanie o to, by na obszarze im podległym były przestrzegane polskie prawo oraz regulamin serwisu fora.pl (zwane dalej razem prawem nadrzędnymi). Prawo nadrzędne stanowi ostateczną wykładnię, uzupełnienie, oraz nadrzędną instancję wobec wszystkich lokalnych regulaminów obowiązujących na forach serwisu fora.pl oraz umów zawartych pomiędzy użytkownikami forów na serwisie fora.pl i administratorami tych forów.

 2. Przypomnieć, że obowiązki wynikające z punktu I.1 wiążą się z koniecznością podejmowania decyzji przez blogera w przypadku, gdy łamanie prawa nadrzędnego zostanie mu zgłoszone. Bloger musi zdecydować, w jakim stopniu jest w stanie ocenić, czy faktycznie doszło do złamania prawa, a następnie czy i w jakiej formie ma wobec tego podjąć interwencję moderatorską. Pełną odpowiedzialność za treść wpisu ponosi co prawda zawsze wyłącznie jego autor, może się jednak okazać, że zachowując na swoim blogu posty naruszające nadrzędne prawo, bloger także prawo to narusza. Może się tak zdarzyć na przykład wtedy, gdy tylko bloger może usuwać wpisy na swoim blogu, ale odmówi prośbie o usunięcie postu, który autor sam określił jako niezgodny z prawem. Drugim przykładem jest sytuacja, gdy bloger odmówi usunięcia anonimowego wpisu będącego bezdyskusyjnym naruszeniem nadrzędnego prawa.

 3. Przypomnieć, że obowiązki, o których mowa w punkcie I.1, mogą być przejęte czasowo przez Administrację na mocy jej samodzielnej decyzji wyłącznie w przypadku, gdy Administracja stwierdzi, że bloger nie czyta przesyłanych do niego zawiadomień o naruszeniu prawa i nie reaguje na monity wysyłane mailem oraz umieszczane na jego blogu, lub gdy doszło do bezdyskusyjnego naruszenia nadrzędnego prawa w stopniu bezdyskusyjnie wymagającym natychmiastowej interwencji. Warto pamiętać, że w większości przypadków Administracja nie ma możliwości ustalenia, czy bezdyskusyjnie doszło do naruszenia prawa (patrz Rozdział IV, "Uwagi Końcowe"). Nawet sądy miewają z tym problemy.

 4. Przypomnieć, że blogerami w sensie punktu I.1 są także niezależni moderatorzy rafal3006 i abangel666, którzy posiadają pod swoją wyłączną jurysdykcją pewne obszary forum poza Kretowiskiem. Ze względów praktycznych (potrzeba zachowania funkcjonalności linków), obszary te, powstałe zanim Kretowisko zostało utworzone, nie mogą być włączone fizycznie do terenu Kretowiska.

 5. Powołać do życia instytucję Walnego Zebrania Blogerów, zwanego dalej WZB. Głównym celem WZB jest upoważnianie Administracji do działania w przypadkach, które z jednej strony wedle oceny administracją nie stanowią oczywistego naruszenia nadrzędnych praw, mogą jednak w ocenie Administracji stanowić zagrożenie w sensie wspomnianym na wstępie. W ten sposób możliwość podejmowania interwencji przez Administrację w sytuacjach krytycznych, aktualnie ograniczona do sytuacji wymienionych w I.3, zostanie rozszerzona bez naruszania istoty suwerenności blogów Kretowiska.

  Zasady funkcjonowania WZB określa Regulamin podany poniżej.


  II. Regulamin Walnego Zebrania Blogerów.

 1. Blogerami nazywamy wszystkich właścicieli blogów na Kretowisku, a także użytkowników rafal3006 i abangel666. Blogami nazywamy działy Kretowiska, dział Kubusia, oraz wątek abangel.

 2. Walne Zgromadzenie Blogerów (WZB) to trwająca tydzień dyskusja prowadzona w specjalnym wątku. W tej dyskusji będą mieli prawo brać udział wszyscy blogerzy posiadający prawo do głosu na WZB. Dyskusja jest zakończona głosowaniem. Czas trwania głosowania ustala prowadzący WZB. Głosowanie nie powinno trwać krócej niż jeden dzień ani dłużej niż tydzień.

 3. WZB jest zwoływane i prowadzone przez głównego administratora forum ŚFiNiA lub przez administratora upoważnionego przez niego; administrator zwołujący i prowadzący WZB zwany jest dalej adminem. WZB zwoływanie jest za pomocą Prywatnych Wiadomości (PW) i poczty elektronicznej (maili). Zgłosić wniosek do admina o zwołanie WZB może każdy, ale o tym, czy zostanie ono zwołane, decyduje admin.

 4. WZB udziela adminowi oficjalnego pełnomocnictwa do prowadzenia konkretnych działań na rzecz poprawnego funkcjonowania Kretowiska, w tym - do dokonywania interwencji polegających na przenoszeniu z Kretowiska do niedostępnego publicznie Archiwum niektórych postów o treści stanowiących potencjalne zagrożenie dla Kretowiska i/lub forum ŚFiNiA.

 5. Prawo do głosu na WZB przysługuje każdemu blogerowi, na którego blogu pojawił się w przeciągu ostatniego miesiąca przed zwołaniem WZB przynajmniej jeden wpis, a także wszystkim moderatorom i administratorom Śfini. Na jeden nick przypada jeden głos.

 6. Dyskusja na WZB odbywa się w wątku otwartym do czytania dla wszystkich. Prawo do pisania mają tam jedynie osoby posiadające prawo głosu na WZB. Od momentu otworzeniu głosowania, edytowanie własnych postów w wątku WZB przestanie być możliwe. Po zamknięciu głosowania i ogłoszeniu wyniku, wątek zostanie zamknięty do pisania, lecz pozostanie otwarty do czytania.

 7. Uchwały WZB zapadają zwykłą większością głosów, niezależnie od ilości głosujących. Głosowanie jest imienne i jest otwierane przez admina. Oddanie ważnego głosu polega na napisaniu w wątku WZB postu z głosem i przesłaniu kopii treści tego postu na adres mailowy admina. Admin potwierdza otrzymanie maila na każdym z głosów; tylko oddane ważne głosy zawierające to potwierdzenie będą liczone. Ważny głos może zawierać wyłącznie standardowy tekst podany przy otwarciu głosowania przez admina i uzupełniony w przeznaczonym do tego miejscu słowem TAK lub słowem NIE. Wstrzymanie się od głosu polega na nieoddaniu głosu. Głosy oddane bez wysłania kopii w mailu do admina będą także traktowane jako wstrzymujące się.

 8. Wszelkie wypowiedzi niebędące oddanym ważnym głosem i opublikowane w wątku WZB w czasie, gdy trwa głosowanie, będą przez admina usuwane.

 9. Otwierając głosowanie, admin może równolegle otworzyć ankietę, która może jednak pełnić jedynie rolę pomocniczą.

 10. Admin ma prawo weta wobec wyniku głosowania. Jest to konieczne, gdyż Regulamin nie jest w stanie wykluczyć nadużyć spowodowanych tym, że uzyskanie statusu członka WZB jest osiągalne także dla nieodpowiedzialnych użytkowników. W praktyce jest więc do pomyślenia sytuacja, w której, w której przedstawiona pod głosowanie i przegłosowana uchwała jest celowo wymierzona w nielubianego blogera, lecz stanie się do dla admina jasne dopiero w trakcie obrad.

 11. Wszyscy głosujący za oraz niegłosujący ale uprawnieni do głosu (tj. wszyscy uprawnieni poza głosującymi inaczej, niż większość WZB) ponoszą pełną i równą odpowiedzialność za podjętą decyzję lub za jej brak. Wyjątkiem jest przypadek, gdy admin decyzję zawetuje; w takim przypadku odpowiedzialność ponosi admin.

 12. Admin może ze względów porządkowych odebrać czasowo prawo wypowiedzi na WZB blogerowi utrudniającemu swoim zachowaniem prowadzenie dyskusji. Nie może on jednak uniemożliwić głosowania żadnemu z członków, którzy otrzymali zaproszenie do głosowania w danym Zgromadzeniu.

 13. W przypadkach, w których pojawiają się wątpliwości co do interpretacji tego Regulaminu, ostateczny głos ma admin.


  III. Kwestie techniczne

 1. Drobne poprawki do tego Regulaminu i do całości Ustawy mogą być wprowadzane przez administrację Forum ŚFiNia bez konsultacji z WZB. Do poprawek tego typu należą np. poprawki językowe i uściślenia techniczne. Poprawki zmieniające w istotny sposób sens tej Ustawy wymagają zatwierdzenia przez WZB.

 2. Ustawa ta wchodzi w życie w momencie opublikowania jej w specjalnie do tego celu przygotowanym dziale Kretowiska oraz podaniu linku do niej w opisie Kretowiska na pierwszej stronie Forum ŚFiNiA. Opublikowanie powinno nastąpić w jak najkrótszym czasie, ale nie później niż w tydzień po zakończeniu konsultacji o powołaniu instytucji WZB.


  IV. Uwagi końcowe.

  Chociaż trudno jest z góry przewidzieć, jakiego rodzaju niebezpieczne konflikty wymagające odwołania się do WZB mogą się pojawić na blogach, warto uczulić blogerów na kilka potencjalnych zagrożeń.

 1. Bywają sytuacje, gdy jakiś użytkownik czuje się nieustannie atakowany przez innych użytkowników i zgłasza to właścicielowi blogu. Chociaż blogerowi jako osobie postronnej może być trudno ocenić, kto ma w tej sprawie rację i kto jest ofiarą a kto agresorem, powinien on jednak dołożyć starań, żeby tego typu zachowania nie miały miejsca. Jeśli staje się to niewykonalne i konflikt eskaluje, wymykając się spod kontroli, bloger lub ktoś z użytkowników powinien rozważyć opcję zwrócenia się o interwencję do administracji forum. Ta zaś powinna zdecydować, czy musi w tym przypadku zwrócić się do WZB o upoważnienie do działania.

 2. Posty zawierające dane osobowe (jak adres zamieszkania lub adres skrzynki pocztowej) kogokolwiek poza autorem dobrze jest z założenia usuwać. Jest bowiem znaczne prawdopodobieństwo, że ich celem jest wyrządzenie komuś szkody. Warto to robić szczególnie wtedy, gdy prosi o to osoba, której dane opublikowano. Administracja nie zawsze może w takich przypadkach podejmować samodzielną decyzję o interwencji wbrew opinii blogera, jeśli jednak uzyska zgłoszenie o takim zajściu takiego wypadku i uważa, że z jakichś względów nie ma możliwości podjąć takiej decyzji, może i powinna zwrócić się do WZB o wydanie oficjalnego upoważnienia do działania lub o wydanie opinii o zaistniałej sytuacji, połączonej z upoważnieniem do działania według rekomendacji WZB.

 3. Zdarza się, że publikowane są takie kradzione dane, jak hasła i PINy. Był już na forum przypadek, gdy anonimowy użytkownik, najprawdopodobniej bot, wkleił w ogólnodostępnym dziale post z długą listą danych do logowania do różnych kont mailowych (niezwiązanych z forum). Post ten został oczywiście usunięty bez sprawdzania, czy dane te były prawdziwe, czy nie. Takie i podobne posty powinien każdy bloger usuwać własnoręcznie w swoim własnym interesie. Natomiast użytkownik, który taki post zauważy, powinien sprawę natychmiast zgłosić zarówno właścicielowi blogu jak i administracji forum ŚFiNiA.

 4. Zdarza się w końcu, że użytkownicy publikują zdjęcia w ewidentny sposób naruszające prawa autorskie (tj. opatrzone znakiem copyright). Coś takiego także należy we własnym interesie usuwać, a gdy zobaczy to osoba postronna, powinna to niezwłocznie zgłosić zarówno właścicielowi blogu jak i administracji forum ŚFiNiA.

  Administracja forum ŚFiNiA ma nadzieję, że instytucja WZB jak i powyższe uwagi umożliwią utrzymanie maksymalnej niezależności blogów przy minimum regulacji i zabezpieczeń niezbędnych do bezpiecznego i spokojnego funkcjonowania systemu Kretowiska i przez to także i całego forum.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum ŚFiNiA Strona Główna -> Kretowisko / Blog: Biuro Kretowiska Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin