Forum ŚFiNiA Strona Główna ŚFiNiA
ŚFiNiA - Światopoglądowe, Filozoficzne, Naukowe i Artystyczne forum - bez cenzury, regulamin promuje racjonalną i rzeczową dyskusję i ułatwia ucinanie demagogii. Forum założone przez Wuja Zbója.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Podstawowe prawa manipulacji

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ŚFiNiA Strona Główna -> Więzienie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
MOGLI




Dołączył: 09 Sie 2006
Posty: 205
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Czw 0:59, 10 Sie 2006    Temat postu: Podstawowe prawa manipulacji

Podstawowe prawa manipulacji


Czy zdarzyło wam się kiedykolwiek zadumać nad tym, co właściwie powoduje, że podejmujecie taką właśnie, a nie inną decyzje? Czy uważacie, że człowiek jest z natury racjonalny? Jaki czynnik ma największy wpływ na wasze zachowanie? Czy nie jest pewnikiem, że w zalewie tak wielu informacji, w obecności tak wielu czynników zewnętrznych, nawały pracy pewne czynności wykonujemy automatycznie?

Ja osobiście odpowiem twierdząco, człowiek pochłonięty sprawami dnia codziennego nie ma czasu zastanawiać się nad każdą możliwością, jaką oferuje mu życie. W ten sposób ulegamy rutynie i wyuczonym mechanizmom zachowań, skupiamy się na najważniejszych dla nas kwestiach, nie ma w tym nic złego, do momentu aż ktoś będzie starał się wykorzystać naszą naturalną skłonność do upraszczania. Wiedza na temat manipulacji i technik stosowanych przez różnych naciągaczy może wam pomóc obronić się przed nimi. Poniżej przedstawię cztery podstawowych prawa, jakimi rządzi się zwariowany świat manipulacji:



ZASADA KONTRASTU- wpływa w sposób istotny na nasze wrażenia, ocenę danej sytuacji, czy faktów. Wartościowanie zjawisk zależy od tła, na jakim zostanie nam ono zaprezentowane. np. uczeń który odpowiada wraz ze słabiej radzącymi sobie kolegami ma większe szanse na uzyskanie oceny bardzo dobrej, niż w przypadku gdy obok niego znajdują się prymusi. W sklepach właściciele celowo zawyżą ceny. Potem urządzą wielka przecenę „minus 90%”,aby pokazać wam jak „tanio” możecie uzyskać dany produkt w obecnej chwili.

AUTORYTETY- oceniamy trafność wypowiedz sugerując się nie argumentacją danej osoby, ale chociażby tytułem naukowym, pojawia się wtedy reagowanie niekontrolowane. Przejmujemy wszystkie dostarczone nam informacje bezkrytycznie, nie poddając ich działaniu filtru własnego myślenia. Mechanizm ulegania autorytetom chętnie wykorzystują twórcy reklam, ubierając aktorów w uniformy charakterystyczne dla lekarzy, co sugerują potencjalnemu widzowi właściwe wykształcenie i znajomość tematu.

REGUŁA WZAJEMNOŚCI- polega ona na wymianie uprzejmości. Człowiek czuje wewnętrzną presje do odwdzięczenia się za wykonaną przysługę, za tą nieproszoną również. To rodzaj nacisku psychicznej, która działa na nas od wewnątrz. Metodę tę świetnie wykorzystywała jakiś czas temu sekta o nazwie Hare Kriszna, wręczając przechodnią kwiatka, za co w zamian dostawali spory datek. Warto też napomknąć o tej regule w odniesieniu do ustępstw. Wyobraźcie sobie, że wasze nastoletnie dziecko chce wrócić do domu o godzinie 23:00. Jeżeli będzie bardzo przebiegłe to zacznie licytację od 2:00. Stopniowo, idąc na kompromis, wzajemne ustępstwa wspólnie uzgodnicie optymalna porę, oczywiście będzie nią wspomniana 23:00. Pewnie większość z was otrzymała przynajmniej raz darmowy katalog, czy próbkę, w przeważającej liczbie przypadków taki drobiazg wystarczy, aby człowiek czuł się zobligowany do poczynienia zakupu chociażby jednego produktu.

KONSEKWECJA- większość z nas pragnie uchodzić za ludzi rozsądnych, stabilnych, upartych, dotrzymujących obietnic, mających własne zdanie. Lubimy tworzyć wizerunek własnej osoby, co czasami zmusza nas do podejmowania decyzji, które niekoniecznie przynoszą nam satysfakcje. Często akwizytorzy próbują uzyskać jak najwięcej informacji od swojego potencjalnego klienta, aby ustalić, w jaki sposób chce on być odbierany przez społeczeństwo. Następnie wytworzy sytuacje, w której ofiara będzie miała możliwość być konsekwentna i udowodnić np. swój stopień zainteresowanie literaturą kupując klasyczne dzieło.



Socjotechnika jest obecnie działem niezwykle rozbudowanym. Przedstawione powyżej mechanizmy są jedynie przedsmakiem całej wiedzy, jaką skupia w sobie ta dziedzina. Zainteresowanych zachęcam do bardziej szczegółowej lektury, na rynku jest w tej chwili sporo książek zajmujących się tą tematyką.



Kilka prostych porad
Kolory mogą wpływać na nasze życie mogą powodować pewne reakcje i nastroje. W specyficzny sposób oddziałują na nas. Często pod ich wpływem kupujemy różne towary lub usługi.
CZERWONY 
Kolor ten jest symbolem życiem i oznaką miłości.
W kontekście psychologicznym
Czerwień jest bardzo silnym kolorem i jej oddziaływanie jest bardzo mocne. Nie należy używać tej barwy gdy mamy zły nastrój lub niepokój, gdyż wpłynie ona na pogłębienie tego stanu. Kolor ten dobry jest dla osób ambitnych i o silnym charakterze.
ŻÓŁTY
Żółty jest bardzo pogodny i optymistycznym kolorem, kojarzy się ze słońcem.
W kontekście psychologicznym
Wpływa bardzo dobrze na układ nerwowy i na rozwijanie intelektu. Wiąże się z logiką.
NIEBIESKI
Kojarzy się z niebem wodą i jest symbolem wiary
W kontekście psychologicznym
Jest uspakajającym kolorem, który pomaga pokonać stres i odszukać wewnętrzny spokój.
POMARAŃCZOWY
Kojarzy się z ciepłem i barwą zachodzącego słońca.
W kontekście psychologicznym
Kolor ten powoduje odczucie wewnętrznego ciepła, kojarzy się pozytywnie.
ZIELEŃ
Jest symbolem przyrody i kojarzy się z naturą.
W kontekście psychologicznym
Jest kolorem neutralnym, najlepiej ze wszystkich barw działa kojąco na ludzką psychikę.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ŚFiNiA Strona Główna -> Więzienie Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin