Forum ŚFiNiA Strona Główna ŚFiNiA
ŚFiNiA - Światopoglądowe, Filozoficzne, Naukowe i Artystyczne forum - bez cenzury, regulamin promuje racjonalną i rzeczową dyskusję i ułatwia ucinanie demagogii. Forum założone przez Wuja Zbója.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Odróżnialność złożoności od chaosu

 
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum ŚFiNiA Strona Główna -> Kretowisko / Blog: Michał Dyszyński
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Michał Dyszyński
Bloger na Kretowisku



Dołączył: 04 Gru 2005
Posty: 35184
Przeczytał: 59 tematów

Skąd: Warszawa
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 10:18, 26 Mar 2025    Temat postu: Odróżnialność złożoności od chaosu

Wielka złożoność dla słabego umysłu jest nieodróżnialna od chaosu - ten umysł bowiem w obu przypadkach nie jest w stanie doszukać się w tym reguły.

Stąd płynie też wniosek, że do końca pewnie nigdy się nie dowiemy, czy to, co postrzegamy jako chaotyczne, w istocie nie jest regularne, a tylko my tej reguły nie potrafimy odkryć. Rozpoznanie tak chaotyczności jak regularności jest zatem subiektywne, indywidualne.
To stawia też pytanie: czy w ogóle istnieje chaos absolutny?... :think:
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Michał Dyszyński
Bloger na Kretowisku



Dołączył: 04 Gru 2005
Posty: 35184
Przeczytał: 59 tematów

Skąd: Warszawa
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 18:28, 26 Mar 2025    Temat postu: Re: Odróżnialność złożoności od chaosu

Michał Dyszyński napisał:
To stawia też pytanie: czy w ogóle istnieje chaos absolutny?... :think:

Jak bym definiował chaos absolutny?
- To wcale nie jest oczywista definicja. :think: Bowiem w przypadku zbiorów skończonych do dowolnego zbioru danych zawsze się da dopasować jakąś regułę (np. wielomian interpolacyjny), który owe dane przedstawi w postaci funkcji np. zależnej od kolejnych liczb naturalnych (ciąg liczbowy). Teraz ktoś mógłby powiedzieć, iż dla stwierdzenia braku chaosu wystarczy, że liczba parametrów opisujących ciąg generujący kolejno dane ze zbioru, o który pytamy, będzie mniejsza od liczby tych parametrów. Ale przecież samo zdefiniowanie matematyczne ciągu w zasadzie samo jest zbiorem parametrów. Zatem dopiero uwzględniając te parametry tworzące matematykę (dodając je do parametryzacji samego ciągu) dostaniemy potencjalnie jakąś postać "kompresji" danych, co by sugerowało, iż to nie jest czysty chaos. Chyba dopiero znaczące wykroczenie ponad poziom owej kompresji zapisu danych byłby wskazaniem na to, że dane nie są przypadkowe/chaotyczne.

Tu pojawia się jednak kolejny aspekt do określenia - zagadnienie dokładność danych. Jeśli dane byłyby liczbami o nieskończonej dokładności, to za ich niechaotycznością świadczyć mogłaby możliwość pełnego opisania ich parametrami o skończonej dokładności. W przypadku gdy same parametry zaś są np. liczbami przestępnymi (albo też liczbami wykraczającymi poza zbiór liczb algebraicznych) i dane do opisu są tego samego rodzaju, to właściwie chyba nawet powstaje fundamentalny problem z samą realnością dopasowywania parametrów do danych, ponieważ operowanie na nieskończenie długich ciągach cyfr rozwinięcia (z pełną dokładnością) przekracza możliwości każdej skończonej maszyny liczącej (a także mierników pobierających te dane z rzeczywistości). Właściwie chyba należałoby uznać zagadnienie określania choatyczności zbiorów liczbowych klasy continuum za problem w ogólności nierozwiązywalny, a sama ich chaotyczność byłaby nieustalalna z definicji. Co najwyżej w bardzo szczególnych przypadkach niechaotyczność mogłaby być ustalona, lecz w ogólności jest to chyba problem niejako z góry niekonstruktywnie postawiony. :think:


Ostatnio zmieniony przez Michał Dyszyński dnia Śro 18:28, 26 Mar 2025, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum ŚFiNiA Strona Główna -> Kretowisko / Blog: Michał Dyszyński Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin