Forum ŚFiNiA Strona Główna ŚFiNiA
ŚFiNiA - Światopoglądowe, Filozoficzne, Naukowe i Artystyczne forum - bez cenzury, regulamin promuje racjonalną i rzeczową dyskusję i ułatwia ucinanie demagogii. Forum założone przez Wuja Zbója.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Znana jest sekwencja genomów gatunków zięb Darwina

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ŚFiNiA Strona Główna -> Genesis
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bioslawek




Dołączył: 09 Sty 2015
Posty: 98
Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Nie 19:41, 15 Lut 2015    Temat postu: Znana jest sekwencja genomów gatunków zięb Darwina

Naukowcy w końcu zsekwencjonowali genomy wszystkich piętnastu gatunków zięb Darwina, ujawniając kluczowy gen odpowiedzialny za różnorodność dziobów tych ptaków

Za 'Nature':

[link widoczny dla zalogowanych]
Wyniki badań poniekąd potwierdziły wcześniejsze klasyfikacje taksonomiczne zięb Darwina (podział na gatunki, a raczej podgatunki), jednakże skłoniły badaczy również do sklasyfikowania (na podstawie różnic anatomicznych) niektórych wcześniej uznanych za odrębne gatunki zięb, jako jeden gatunek. Zespół prowadzący badania odkrył również bardzo liczne ślady wzajemnego mieszania genów przez różne podgatunki zięb Darwina, jaki miał miejsce podczas całej historii ewolucyjnej tych ptaków. Uczeni zidentyfikowali geny odpowiedzialne za morfologię dziobów tych ptaków. Jeden z tych genów nazwano ALX1, który u kręgowców, w tym ryb i ssaków, prowadzi do rozwoju twarzowej części czaszki, a utrata tego genu skutkuje poważnymi deformacjami. Innymi słowy gen ALX1 wchodzi w skład większego kompleksu genetycznego, który steruje morfogenezą części twarzowej czaszki u kręgowców, w tym dziobów u zięb Darwina.

U zięb Darwina gen ALX1 posiada dwa różne warianty, które dopasowane są do odpowiedniego kształtu dzioba. Podgatunki o bardzo zmiennym kształcie dzioba posiadają mieszaninę wariantów tych genów, która niewątpliwie powstała w wyniku rekombinacji genetycznej. Innymi słowy pod względem polimorfizmu tego genu obserwujemy w populacji tych ptaków zjawisko wielokrotności alleli. Mimo, że jedni badacze upatrują w odkryciu tego zjawiska wyjaśnienia pochodzenia różnych kształtów dziobów u zięb Darwina, to inni biologowie ewolucyjny twierdzą, że temat jest w dalszym ciągu otwarty, a odkryte fakty, to jedynie wierzchołek góry lodowej. Ricardo Mallarino, biolog ewolucyjny z Uniwersytetu Harvarda, uważa, że obraz jest bardziej skomplikowany, a odkrycie genu ALX1 powinno w przyszłości pomóc dokładniej zrozumieć na czym polega kontrola genów odpowiedzialnych za morfogenezę różnych typów dziobów u zięb Darwina.

[link widoczny dla zalogowanych]

Mój Komentarz:

Naukowcy zajmujący się tymi sprawami poszli do wniosku, że istnienie różnych wariantów genu ALX1 nie wyjaśnia różnorodności dziobów u zięb Darwina. A więc na odkrycie czeka lwia część mechanizmów genetycznych, o których funkcjach biolodzy nie mają pojęcia. Zjawisko wielokrotności alleli nie jest wynikiem mechanizmów neodarwinowskich: pl.wikipedia.org/wiki/Allele_wielokrotne (pracownicy.uwm.edu.pl/wasowicz/c2.pdf) .

Allele, które przyczyniają się do polimorfizmu w populacji (pl.wikipedia.org/wiki/Polimorfizm_%28genetyka%29) nie powstają od zera w wyniku mechanizmów neodarwinowskich; duplikacji genu (news.ucdavis.edu/search/news_detail.lasso?id=10379) oraz późniejszych mutacji. , tylko z już istniejących alleli, które mutują i są rekombinowane w procesie crossing-over (pl.wikipedia.org/wiki/Rekombinacja_genetyczna), lub innych jeszcze niepoznanych procesów, będących elementem naturalnej bioinżynierii komórkowej i umożliwiającej tasowanie domen. Gen ALX1 nie jest jakimś nowym genem, który wyewoluował u zięb Darwina. Steruje on rozwojem twarzowej części czaszki u wszystkich kręgowców, a więc patrząc z punktu widzenia filogenezy jest to gen bardzo konserwatywny ewolucyjnie (pbkom.eu/sites/default/files/artykulydo2012/35_2_229.pdf). Mutacje umożliwiające powstawanie nowych wariantów alleli w populacji nie muszą być przypadkowe:

Evolution’s new wrinkle: Proteins with cruise control provide new perspective

[link widoczny dla zalogowanych]

Predictable evolution trumps randomness of mutations

[link widoczny dla zalogowanych]

Proszę też zauważyć, że przez całą historię ewolucyjną tych ptaków istniał między różnymi odmianami zięb Darwina swobodny przepływ genów, co dodatkowo dowodzi, że mimo mnożenia gatunków zięb Darwina ponad miarę, tak naprawdę w dalszym ciągu mamy do czynienia z jednym taksonem. Innymi słowy u zięb Darwina obserwujemy duże zróżnicowanie w obrębie jednej populacji oraz specjację (powstawanie bariery reprodukcyjnej), która nie jest mechanizmem powstawania nowych gatunków. Nowe badania pokazują, że specjacja nie musi wynikać z mechanizmów neodarwinowskich:

Super-fast evolution

[link widoczny dla zalogowanych]

Does evolutionary theory need a rethink?

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez bioslawek dnia Nie 19:44, 15 Lut 2015, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ŚFiNiA Strona Główna -> Genesis Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin