Forum ŚFiNiA Strona Główna ŚFiNiA
ŚFiNiA - Światopoglądowe, Filozoficzne, Naukowe i Artystyczne forum - bez cenzury, regulamin promuje racjonalną i rzeczową dyskusję i ułatwia ucinanie demagogii. Forum założone przez Wuja Zbója.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Niezwykłe budowle

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ŚFiNiA Strona Główna -> Kawiarnia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
sceptyk
Dołączył: 16 Cze 2017
Posty: 221
Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Sob 23:16, 21 Sty 2023    Temat postu: Niezwykłe budowle

Będę chciał podyskutować z Wami o pięknych i mało znanych budowlach np. akwedukty, świątynie itd z czasów starożytności, ale też średniowiecza.
Na początek zapraszam do Segovii.
Akwedukt w Segowii jest jednym z najważniejszych i najlepiej zachowanych reliktów rzymskiej obecności na półwyspie Iberyjskim.
kwedukt w Segowii transportuje wodę z górskiego źródła Fuenfría, odległego od miasta o 17 kilometrów, położonego w pobliżu wsi La Acebeda. Woda zbierana jest najpierw w zbiorniku zwanym El Caserón (hiszp. Wielki dom, Chałupa), potem transportowana kamiennymi kanałami do drugiej wieży (Casa de Aguas, hiszp. Dom wody), gdzie jest odpiaszczana i klarowana. Następnie biegnie 728 m kanałem o nachyleniu 1% aż do szczytu wzniesienia Postigo (skaliste wzgórze, na którym wokół alkazaru osadzono miasto). Wcześniej jeszcze, na placu Díaz Sanz, konstrukcja zakręca gwałtownie w kierunku placu Azoguejo, na którym budowla prezentuje się w całej swej okazałości. W najwyższej części mierzy 28,5 m (przy prawie 6-metrowych fundamentach) i spoczywa na dwóch rzędach łęków wspartych na filarach. Cała konstrukcja składa się ze 167 łęków. Od momentu wejścia do miasta do placu Díaz Sanz akwedukt spoczywa na 75 pojedynczych łękach, następnie na 44 podwójnych i wreszcie na ostatnich czterech pojedynczych łękach. W pierwszym odcinku akweduktu znajduje się 36 ostro zakończonych łęków, zrekonstruowanych w XV wieku po zniszczeniu budowli przez muzułmanów w 1072 roku.
Wyższa kondygnacja to łęki o szerokości prześwitu 5,10 m, wsparte na kolumnach węższych i niższych niż te z niższej kondygnacji. Zwieńczeniem jest attyka, w której biegnie kanał transportujący wodę, o przekroju litery „U” i wymiarach 180 na 150 cm. Dolna kondygnacja, niwelująca nierówności terenu, to łęki o szerokości prześwitu 4,50 m wsparte na kolumnach zwężających się ku górze (wymiary u szczytu – 180 na 250 cm; wymiary u podstawy – 240 na 300 cm).
CAŁOŚĆ ZBUDOWANA JEST Z GRANITOWYCH BLOKÓW, POŁĄCZONYCH BEZ ZAPRAWY. LICZBA BLOKÓW JEST OCENIANA NA 20 400. ICH OBJĘTOŚĆ WYNOSI OKOŁO 7500 M3, A MASA 20 000 TON. NAJWIĘKSZY BLOK MOSTU WAŻY 2 TONY, A BLOKI O MASIE 1000 KG SĄ POWSZECHNE. CZĘŚĆ GRANITU POZYSKANO Z WYCHODNI GRANITOWYCH NA PÓŁNOCNY-WSCHÓD OD MIASTA ODDALONYCH DO 5 KM. JEDNAK JEST TEGO ZBYT MAŁO I RESZTĘ PRAWDOPODOBNIE Z GÓR SIERRA DE GUADARRAMA- W LINII PROSTEJ OK 17 KM.
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych] BUDOWLA WZBUDZA MÓJ SZACUNEK - PRECYZJA SPADKU WODY, TRANSPORT, SAMO WZNOSZENIE/MONTAŻ ORAZ OBRÓBKA TYSIĘCY BLOKÓW GRANITOWYCH. W STAROŻYTNOŚCI TO NIE BYŁO BANALNE ZADANIE. DO OBEJRZENIA I PODZIWU POLECAM:
https://www.youtube.com/watch?v=h3cbMgPVGb0
https://www.youtube.com/watch?v=Atc8jIT5t9c
Jak to mogło powstać cudo inżynierii, biorąc pod uwagę brak zaawansowanej technologii ? Ciekawe, te małe otworki w blokach.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Hill
Dołączył: 01 Sty 2023
Posty: 1625
Przeczytał: 165 tematów


Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 5:19, 22 Sty 2023    Temat postu: Re: Niezwykłe budowle

sceptyk napisał:

Jak to mogło powstać cudo inżynierii, biorąc pod uwagę brak zaawansowanej technologii ? Ciekawe, te małe otworki w blokach.


Ciężko powiedzieć jak wyglądała kwestia tej technologii w dawnych czasach, bo są źródła wskazujące na to, że cywilizacje istniały wcześniej niż przypuszczano. O tutaj:

Zaginione cywilizacje pod Zatoką Perską?

[link widoczny dla zalogowanych]A temacie, ciekawą budowlą jest Gobekli Tepe

"Göbekli Tepe. Tajemnica, która wywraca wiedzę na temat dziejów człowieka"

[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Hill
Dołączył: 01 Sty 2023
Posty: 1625
Przeczytał: 165 tematów


Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 4:34, 24 Sty 2023    Temat postu:

Turcja/ Polscy archeolodzy odkryli nietypowy budynek sprzed ponad 8 tys. lat

[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Hill
Dołączył: 01 Sty 2023
Posty: 1625
Przeczytał: 165 tematów


Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 6:12, 23 Mar 2023    Temat postu:

"Odkryto pałac najpotężniejszej starożytnej cywilizacji. To znalezisko zmieni historię jaką znamy
Pałac odkryty w Girsu w południowym Iraku może być najlepiej zachowaną pozostałością po Sumerach, jednej z najbardziej zaawansowanych cywilizacji w historii Ziemi.

Tello to współczesna nazwa starożytnego miasta Girsu, jednego z najwcześniejszych znanych miast na świecie. Zostało zbudowane przez starożytnych Sumerów, którzy między 3500 a 2000 r. p.n.e. byli prawdziwymi innowatorami: wynaleźli pismo, wznieśli pierwsze miasta, stworzyli urządzenia do pomiaru czasu i kodeksy prawne.

Teraz w Girsu odkryto pozostałości starożytnego pałacu, który może wiele nam powiedzieć o jego budowniczych. Znalezisko budzi nadzieję, że w tej okolicy spoczywa jeszcze wiele dziewiczych artefaktów.

Dr Sebastien Rey, Kurator Starożytnej Mezopotamii i Dyrektor Projektu Girsu, dodaje:

Girsu jest jednym z najważniejszych miejsc dziedzictwa kulturowego na świecie, jednak niewiele o nim wiadomo. Jest to również wyjątkowe miejsce, w którym można przeprowadzić program szkoleniowy z zakresu archeologii ratunkowej dla osób zajmujących się dziedzictwem kulturowym oraz studentów w Iraku w kontekście pełnoprawnego projektu badawczego. Ponad osiemdziesiąt lat przerwy w pracach terenowych na tym stanowisku zebrało swoje żniwo.

Pałac Girsu wreszcie odkryty

Girsu było dokładnie badane w latach 1877-1933. Miało podobny układ topograficzny do innych wielkich mezopotamskich miast: Nimrud i Niniwy. Wykopaliska te wydobyły na światło dzienne jedne z najważniejszych zabytków sztuki i architektury sumeryjskiej, w tym zarówno posągi władcy Gudei, jak i most zbudowany z suszonej cegły, który jest najstarszą tego typu budowlą na świecie. Niestety, Girsu przez długi czas było także celem łupieżców i nielegalnych wykopalisk.

Zmieniło się to wraz z Projektem Girsu, który został założony w 2015 r. przez Muzeum Brytyjskie i jest finansowany przez Getty Foundation. Prace teledetekcyjne w Girsu w 2021 r. ujawniły rozległy kompleks nienaruszonych pozostałości architektonicznych, a także ponad 200 starożytnych tabliczek z pismem klinowym zawierających zapisy administracyjne. To potwierdzenie dla naukowców, że szczegółów dotyczących Sumerów jeszcze czeka na odkrycie.

Dr Hartwig Fischer, dyrektor Muzeum Brytyjskiego, mówi:

Podczas gdy nasza wiedza o świecie sumeryjskim pozostaje dziś ograniczona, odkrycie zaginionego pałacu i świątyni w Girsu mają ogromny potencjał dla naszego zrozumienia tej ważnej cywilizacji, rzucając światło na przeszłość i informując o przyszłości.

Namierzono również główne sanktuarium wielkiego sumeryjskiego boga, Ningirsu (od którego miasto wzięło swoją nazwę). Przed pracami terenowymi jego istnienie było znane jedynie ze starożytnych inskrypcji odkrytych przy okazji pierwszych wykopalisk w starożytnym mieście. Sanktuarium nosi nazwę Eninnu i było czczone jako jedna z najważniejszych świątyń Mezopotamii."

[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Hill
Dołączył: 01 Sty 2023
Posty: 1625
Przeczytał: 165 tematów


Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 5:41, 24 Mar 2023    Temat postu:

"Mohendżo-Daro zaawansowana urbanistyka w starożytności?

Mohendżo-Daro to starożytne miasto znane z faktu, że zostało ono zaplanowane od podstaw. Skąd starożytni ludzie mieli tak zaawansowaną wiedzę z zakresu urbanistyki?

Dawno temu dolina rzeki Indus w Azji Południowej stanowiła miejsce rozwoju starożytnej cywilizacji, która do dziś zadziwia nas pewnymi cechami. Mowa o tzw. cywilizacji harappańskiej lub po prostu cywilizacji doliny Indusu. Historycy są przekonani, że istniała ona w latach 3300-1300 p.n.e., a okres jej największego rozwoju przypada na lata 2600-1900 p.n.e.1 Jest zatem uznawana za jedną z najstarszych cywilizacji, istniejącą równocześnie obok cywilizacji Mezopotamii, Egiptu, Krety, Chin i Peru (Caral-Supe).

Czym było Mohendżo-Daro?
Cywilizacja doliny Indusu pozostawiła za sobą szereg ruin starożytnych miast. Najbardziej znane stanowiska archeologiczne to Harappa i Mohendżo-Daro. Ruiny Harappy, zlokalizowane w pakistańskiej prowincji Pendżab, zostały opisane już w latach 40. XIX wieku2. Jednak dopiero prace wykopaliskowe w latach 20. XX wieku przyniosły wymierne rezultaty. Archeolodzy nie tylko odkopali znaczną część Harappy, ale w prowincji Sindh odkryli kolejne wielkie ruiny: Mohendżo-Daro.

Dopiero te odkrycia stały się prawdziwą sensacją, zwłaszcza że Mohendżo-Daro okazało się być większym miastem od Harappy. Archeolodzy szacują, że o ile Harappa liczyła około 23 000 mieszkańców3, o tyle Mohendżo-Daro liczyło nawet 40 0004. Uważa się, że miasto zostało zbudowane około 2500 roku p.n.e. (czyli wtedy, gdy Egipcjanie budowali Wielką Piramidę w Gizie5). W tych ruinach archeolodzy odnaleźli liczną ceramikę, narzędzia, zabawki, a jednocześnie bardzo niewiele artefaktów, które można zidentyfikować jako mające funkcję religijną. Co więcej, nie znaleziono żadnych budowli, które można by bezsprzecznie zidentyfikować jako świątynię czy pałac. Dlatego wydaje się jakoby mieszkańcy tych miast nie wyznawali żadnej scentralizowanej religii.

Mohendżo-Daro – miasto zaplanowane od podstaw
Miasto Mohendżo-Daro zajmowało około 250 ha6 i zostało zbudowane z cegieł o ujednoliconym rozmiarze. Było podzielone na dwie części: tzw. Cytadelę i Dolne Miasto (Lower City). W Cytadeli archeolodzy zidentyfikowali kilka interesujących miejsc. Są to m.in. Dom Wodza, Wielki Spichlerz czy Dom Zgromadzeń. Jednak jednym z najbardziej znanych miejsc jest odkryta w 1926 roku tzw. Wielka Łaźnia. Jest to kompleks komnat i łazienek otaczających niewielki basen o rozmiarach 14,5 na 7 m i głębokości maksymalnie 2,4 m. Basen był napełniany wodą z wykładanej cegłami studni.

Ów basen to jednak tylko część infrastruktury wodnej, jaka oplatała całe starożytne miasto. Mohendżo-Daro posiadało co najmniej 700 studni publicznych, po jednej na około trzy domy. Jest to bardzo wysoki wskaźnik. Ponadto większość domów miała co najmniej jedną prywatną studnię8. Oprócz tego całe miasto oplatała rozwinięta sieć kanalizacyjna, która skutecznie odprowadzała nieczystości. Naukowcy uważają, że jest to prawdopodobnie pierwszy taki system na świecie, a z innowacyjnych rozwiązań budowniczych tego miasta korzystają dzisiejsi mieszkańcy Azji Południowej9.

Geniusz starożytnego człowieka
Te i inne fakty udowadniają nam, że zarówno Mohendżo-Daro, jak i inne miasta cywilizacji doliny Indusu zostały zaplanowane od podstaw. W szczególności Mohendżo-Daro stanowi na obecną chwilę dzieło wspaniałego kunsztu urbanistycznego. Aby zbudować miasto w ten sposób, starożytni mieszkańcy tego regionu musieli rozplanować całą powierzchnię miasta, wliczając w to jego mury, ulice, domy, budynki publiczne i administracyjne oraz całą infrastrukturę doprowadzającą wodę i odprowadzającą nieczystości.

Według archeologów Mohendżo-Daro powstało w tym samym czasie, co piramidy w Gizie. Wtedy powstały także miasta Caral i Aspero należące do cywilizacji Norte Chico w Peru, najstarszej znanej cywilizacji obu Ameryk10. Pojawia się kilka pytań. Po pierwsze, dlaczego starożytni ludzie zdecydowali się budować wysoko rozwinięte cywilizacje na trzech różnych kontynentach w tym samym czasie, czyli około 2500 roku p.n.e.? I po drugie, skąd starożytni w tamtym okresie mieli zaawansowaną wiedzę urbanistyczną, że zdołali stworzyć takie arcydzieło jak Mohendżo-Daro?"

[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Hill
Dołączył: 01 Sty 2023
Posty: 1625
Przeczytał: 165 tematów


Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 4:08, 11 Maj 2023    Temat postu:

Dużo na temat starożytnych budowli i ogólnie cywilizacji omawia Łukasz Kulak na kanale "Nieznana historia świata"

https://www.youtube.com/@NHS92/videos
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Hill
Dołączył: 01 Sty 2023
Posty: 1625
Przeczytał: 165 tematów


Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 5:10, 23 Maj 2023    Temat postu:

Największa piramida wcale nie znajduje się w Egipcie. Budowla przez stulecia pozostała ukryta

Wielka Piramida Cholula
W Meksyku znajduje się Wielka Piramida Cholula, znana również jako Wielka Piramida Tepanapa. 2000-letnia konstrukcja stworzona przez człowieka została zupełnie niezauważona przez armię hiszpańską podczas inwazji w 1519 roku.

Biorąc pod uwagę fakt, że jest to największa piramida na Ziemi, jak to w ogóle możliwe, że inkwizytorzy ją przegapili? Po prostu jest ukryta wewnątrz wzgórza. Poza tym najeźdźcy nieszczególnie jej poszukiwali.

Nieodkryta budowla
Po zamordowaniu 3000 mieszkańców miasta, armia Hernána Cortésa osiedliła się w Choluli i zaczęła wznosić własne kościoły. Jedna z tych budowli została umieszczona na szczycie Wielkiej Piramidy Cholula.

Wielka Piramida Tepanapa przy wysokości 66 metrów i szerokości 450 metrów jest największą piramidą na świecie, o objętości prawie dwukrotnie większej niż Wielka Piramida w Gizie. Imponujące.

Była to ważna świątynia poświęcona kultowi gór i bóstw deszczu aż do hiszpańskiego podboju. Choć piramida została wzniesiona podczas czterech różnych etapów, początkowo wcale nie została ukryta.

Największa piramida
Do dziś nie jest jasne, w jaki sposób pochowano ogromną piramidę. Jedna z teorii głosi, że oszałamiająca struktura została utracona z powodu aktywności wulkanicznej lub powodzi.

Inna hipoteza głowi, że została celowo zakopana przez Azteków w ramach przygotowań do przybycia konkwistadorów. Tak czy inaczej, zanim Cortés i jego ludzie przybyli, największa piramida świata przekształciła się w przekonujące wzgórze.

Swoją drogą, kościół La Iglesia de Nuestra Señora de los Remedios do dziś znajduje się na szczycie Tlachihualtepetl. Największa piramida pozostała w ukryciu przez wiele lat. Dopiero w XIX wieku odnalazł ją niemiecki odkrywca Alexander von Humboldt.

Fascynujące miejsce
Wykopaliska sprawiły, że w latach 30-tych XX wieku konstrukcja została uszkodzona. Dopiero w latach 70-tych udało się dotrzeć do serii tuneli o łącznej długości 8 kilometrów, co umożliwiło badania wnętrza piramidy i wielu jej warstw.

Położenie piramidy zostało starannie wybrane w kontekście jej otoczenia, sztuczna jaskinia symbolizuje portal do podziemi. Z kolei kosmologiczna orientacja nawiązuje do przesilenia letniego. O Wielkiej Piramidzie Cholula do dziś niewiele wiadomo.

Jeśli chodzi o zwiedzanie Wielkiej Piramidy Cholula, turyści są mile widziani w tym historycznym miejscu. Każdy odwiedzający z pewnością odkryje wiele ciekawostek w tych starożytnych wnętrzach.

[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Semele
Bloger na KretowiskuDołączył: 09 Lis 2014
Posty: 19311
Przeczytał: 136 tematów


Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 8:12, 23 Maj 2023    Temat postu:

Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
sceptyk
Dołączył: 16 Cze 2017
Posty: 221
Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 23:37, 24 Maj 2023    Temat postu:

Zachwycająca swym pięknem świątynia Ranakpur w Indiach.
[link widoczny dla zalogowanych]
Jej misterna sztukateria i ornamentacja zdumiewa swą wyrafinowaną precyzją. XV-wieczna świątynia jest duża i ma wymiary 60m x 62m. Wykonana jest z białego marmuru. Wiele kolumn jest misternie rzeźbionych i mówi się, że nie ma dwóch identycznych filarów. W przestrzeni, która przenika przez dwie do trzech kondygnacji, ustawione są kopuły o różnych wysokościach, a ich sufity zdobią niewiarygodnie misterne rzeźby. 1444 filarów podtrzymuje świątynie i każdy jest niepowtarzalny. Świątynia posiada dwadzieścia dziewięć sal, osiemdziesiąt kopuł i 426 kolumn. Zdumiewające, że wszystko zostało wykonanie ręcznie!
Pytania:
Ciekawi mnie, skąd wydobywali biały marmur? Jakimi narzędziami dokonali tej profesjonalnej obróbki np. rozeta przy suficie? Jak zbudowali całą tę świątynię? Jak przygotowali fundamenty? Warto zwrócić uwagę na posadzkę. Posadzka jest wykonana z bloków marmuru o nieregularnych kształtach, między którymi jest fuga - z jakiego materiału odpornego na odkształcenia/naprężenia budowli i wodę ( pięć wieków!). To chyba trudniejsze w montażu, niż gdyby korzystali z gotowych już wyciętych blokach o regularnych kształtach np. prostokątnych.
Polecam do analizy również filmy, najlepiej o najwyższej jakości i zwalniać sobie przy obserwacji detali np.: https://www.youtube.com/watch?v=6C1EJtYP7pc&t=168s
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ŚFiNiA Strona Główna -> Kawiarnia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin