Forum ŚFiNiA Strona Główna ŚFiNiA
ŚFiNiA - Światopoglądowe, Filozoficzne, Naukowe i Artystyczne forum - bez cenzury, regulamin promuje racjonalną i rzeczową dyskusję i ułatwia ucinanie demagogii. Forum założone przez Wuja Zbója.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

O czym 90% katolików nie wie?
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ŚFiNiA Strona Główna -> Kawiarnia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Maxym
Gość


PostWysłany: Czw 14:38, 28 Cze 2007    Temat postu: O czym 90% katolików nie wie?

O czym 90% katolików nie wie?

120 r. - Pierwsze wzmianki o używaniu wody święconej do "wypędzania duchów" nieczystych
157 r. - Po raz pierwszy zastosowano formy pokuty
II wiek - Święty Klemens z Aleksandrii pisał, "Każda kobieta powinna być przepełniona wstydem przez samo tylko myślenie, że jest kobietą".
III wiek. - Aż do III wieku wyznawcy chrystianizmu nie słyszeli o wieczystym dziewictwie Maryi. Ewangelia Mateusza informuje, iż Józef "nie zbliżał się do Maryi, aż porodziła Syna". ("Zbliżenie się" oznacza w Biblii małżeńskie współżycie.)
200 r. - Ustanowiono "stan duchowny" przez wprowadzenie ordynacji. Chrześcijanie zostali podzieleni na duchownych i laikow - przedtem wszyscy byli na równi , jednocześnie będąc braćmi i kapłanami przed Bogiem.
220 r. - Przyjęto dogmat o konieczności pewnych czynności kościelnych, niezbędnych do zbawienia.
250 r. - Wprowadzono naukę o wiecznych mękach.
312 - Bitwa pod mostem mulwijskim - Chrześcijaństwo staje się jedna z religii państwowych pogańskiego Rzymu. Powstanie Instytucji Kościoła Katolickiego. Początek prześladowania i mordowania niechrześcijan.)
321 r. - Cesarz Konstantyn nakazuje święcić niedziele zamiast dotychczasowej soboty. (na pamiątkę zmartwychwstałego rzymskiego boga Mitry)
325 r. - Cesarz Konstantyn na soborze nicejskim ustanawia kanon pisma "świętego" i "dwójcę świętą" awansując Jezusa do miana Boga. Jezus z Betlejem ma zastąpić dotychczas czczonego Mitrę.
330 r. - Wprowadzenie czczenia zmarłych "świętych" i ich relikwii
360 r. - Wprowadzenie zwyczaju czczenia aniołów
381r. - Do obowiązującej dotychczas konstantynskiej "Dwójcy Świętej" cesarz Teodozjusz dołączył trzecią osobę tzw." Ducha Świętego". Działo się to na soborze w Konstantynopolu
431 r. - Wyrażenie Xristo Tokos - Matka Chrystusa - zostało zastąpione na Teo Tokos - Boga Rodzica.
449 r. - Papież Leon I wprowadza prymat biskupa Rzymu.
539 r. - Ustanowiono władzę papieży oraz ofiarę mszy świętej
VI wiek. - Chrześcijański filozof Boethius, pisał "Kobieta jest świątynią zbudowaną na bagnie". W VI wieku na soborze w Macon biskupi głosowali nad problemem, czy kobiety mają dusze, a w X wieku Odo z Cluny głosił, że "Obejmować kobietę to tak jak obejmować wór gnoju..."
593 r. - Papież Grzegorz I wprowadził wiarę w czyściec, dla uzdrowienia finansów kurii rzymskiej poprzez sprzedaż odpustów od kar czyśćcowych.
600 r. - Wprowadzenie "godzinki" do M.B. oraz łacinę do liturgii.
715 r. - Wprowadzono modlitwy do Marii Panny oraz świętych.
726 r. - W Rzymie zaczęto czcić obrazy.
783 r. - Nastał zwyczaj całowania nóg papieża.
813 r. - Ustanowiono Święto Wniebowzięcia N.M.P.
993. r. - Papież Leon III zaczął kanonizować zmarłych.
1000 r. - Ustanowiono Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny.
1015 r. - Wprowadzono przymusowy celibat dla duchownych aby rozwiązać problem przejmowania spadków przez ich rodziny. (Przedtem duchowni mieli żony i dzieci)
1077 r. - Papież Grzegorz VII ustanowił "klątwę"
1095 r. - Papież Urban II wezwał rycerzy Europy do zjednoczenia i marszu na Jerozolimę. Zainicjował w ten sposób pierwsza wyprawę krzyżową.
1099 r. - Masakra Muzułmanów i Żydów w Jerozolimie. Kronikarz Rajmund pisał: "Na ulicach leżały sterty głów, rąk i stóp. Jedni zginęli od strzał lub zrzucono ich z wież; inni torturowani przez kilka dni zostali w końcu żywcem spaleni. To był prawdziwy, zdumiewający wyrok Boga nakazujący, aby miejsce to wypełnione było krwią niewiernych."
XII wiek. Uczony i filozof, święty Tomasz z Akwinu głosił, ze zwierzęta nie mają życia po śmierci ani wrodzonych praw, oraz że "przez nieodwołalny nakaz Stwórcy ich życie i śmierć należą do nas".
1116 r. - Sobór Laterański ustanowił spowiedź "na ucho"
1140 r. - Ułożono i przyjęto 7 sakramentów świętych.
1204 r. - Zaczęła działać Święta Inkwizycja. Słudzy kościoła zamęczyli lub spalili żywcem setki tysięcy ludzi. Piece służące do palenia ludzi, takie jakie były budowane w XX wieku przez nazistowskich Niemców, po raz pierwszy stosowane były przez chrześcijańską inkwizycję
1204 r. Papież Innocenty III wysłał armię krzyżowców do Konstantynopola: Żołnierze Chrystusa zdobyli Konstantynopol, z zaciekłością grabiąc i mordując mieszkańców. Następnie plądrują i palą miasto. Według relacji kronikarza Geoffrey'a Villehardeuin'a, nigdy przedtem, od stworzenia świata, nie wywieziono z miasta tylu bogactw.
1208 r. Innocenty III zaoferował każdemu, kto chwyci za broń, oprócz prolongaty spłat i boskiego zbawienia, również ziemie i majątek heretyków i ich sprzymierzeńców, rozpoczęła się Krucjata Albigeńska, której celem było wymordowanie Katarów. Szacuje się, że Krucjata Albigezjańska pochłonęła milion istnień ludzkich, nie tylko katarów, ale dotknęła większą część populacji południowej Francji.
1229 r. - Papież Grzegorz IX zakazał czytania Biblii pod sankcją kar inkwizycyjnych.
1231 r. - Nakaz papieski zalecał palenie heretyków na stosie. Pod względem technicznym pozwalało to uniknąć rozpryskiwania się krwi.
1244 r. - Na soborze w Narbonne zdecydowano, aby przy skazywaniu heretyków nie oszczędzano mężów ze względu na ich żony, ani żon ze względu na męża, ani też rodziców ze względu na dzieci. "Wyrok nie powinien być łagodzony ze względu na chorobę czy podeszły wiek . Każdy wyrok powinien obejmować biczowanie."
1263 r. - Zatwierdzono przyjmowanie komunii pod jedna postacią.
1264 r. - Ustanowiono uroczystość Bożego Ciała
1275 r. - Pojawiły się dyskusje na temat płacenia daniny. W odpowiedzi papież ekskomunikował całe miasto, Florencję.
XIV wiek - Wybucha epidemia czarnej śmierci, Kościół wyjaśniał, że winę za ten stan rzeczy ponoszą Żydzi, zachęcając przy tym do napaści na nich
1311 r. - Papież Klemens V jako pierwszy ukoronował się potrójna korona władcy
1377 r. - Robert z Genewy wynajął bandę najemników, którzy po zdobyciu Bolonii ruszyli na Cessnę. Przez trzy dni i noce, począwszy od 3 lutego 1377 roku, przy zamkniętych bramach miasta, żołnierze dokonali rzezi jego mieszkańców. W 1378 roku, Robert z Genewy został papieżem i przyjął imię Klemensa VII
1450-1750 r. - Okres polowania na czarownice. Straszliwymi torturami zamęczono setki tysięcy kobiet posądzanych o czary.
1484 r. - Papież Innocenty VIII oficjalnie nakazał palenie na stosach kotów domowych razem z czarownicami. Zwyczaj ten był praktykowany przez trwający setki lat okres polowań na czarownice
1492 r. - Kolumb odkrył Amerykę. Inkwizycja szybko postępuje śladami odkrywców. Tubylców, którzy nie chcieli nawrócić się na wiarę chrześcijańską, palono na stosach.
1493 r. - Bulla papieska uprawomocniła deklarację wojny przeciwko wszystkim narodom w Ameryce Południowej, które odmówiły przyjęcia chrześcijaństwa.
1563 r. - Ustalono, ze tradycja Kościoła jest ważniejszym źródłem objawienia od Słowa Bożego.
1572 r. - We Francji 24 sierpnia w masakrze znanej pod nazwą Dnia Świętego Bartłomieja zamordowano 10 000 protestantów. Papież Grzegorz XIII napisał potem do króla Francji Karola IX: "Cieszymy się razem z tobą, że z Boską pomocą uwolniłeś świat od tych podłych heretyków"
1650 r. - W Nowej Anglii prawnie zakazano noszenia ubrań z "krótkimi rękawami, gdyż mogłyby zostać odsłonięte nagie ramiona". Chrześcijanie zaczęli uważać, że wszystko, co zwraca uwagę na świat fizyczny jest bezbożne.
1852 r. - Wprowadzono nabożeństwo majowe do N. M. P.
1854 r. - Wprowadzono dogmat o tzw. Niepokalanym Poczęciu N.M.P.
1855 r. - Sprzeciw Kościoła wobec Konstytucji Stanów Zjednoczonych. Kościół głosił iż "wolność to bluźnierstwo, wolność to odwodzenie innych od prawdziwego Boga. Wolność to mówienie kłamstw w imię Boga". Wcześniej ,do Kongresu Stanów Zjednoczonych kościół wniósł projekt ustawy zabraniającej wydobywania z łona ziemi ropy naftowej, którą Bóg tam umieścił, aby czarci w piekle mieli czym pod kotłami palić
1870 r. - Wprowadzono dogmat o nieomylności papieża.
1950 r. -W petycji do Watykanu, katolicy proszą o dogmatyzację fizycznego wniebowzięcia Maryi. W odpowiedzi Watykan uchwala dogmat o wniebowzięciu N. M. P.( w Ewangeliach nie ma słowa o tym).

Powodzenia!
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Pan Gąsienica
Mediator na urlopieDołączył: 06 Gru 2005
Posty: 1184
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Szczecin

PostWysłany: Czw 16:55, 28 Cze 2007    Temat postu:

Pobawmy się w "sprostuj fałszywą informację".

Zabawa polega na tym:
1. Wybieramy dowolne fałszywe stwierdzenie z powyższej listy nie wybrane wcześniej przez innych graczy.
2. Cytujemy.
3. Tłumaczymy, dlaczego to zdanie jest fałszywe.
4. Ostatni, który nie będzie umiał wskazać fałszywego zdania przegrywa.

Ja zaczynam:

Maxym napisał:
325 r. - Cesarz Konstantyn na soborze nicejskim ustanawia kanon pisma "świętego" (...)


Na soborze nicejskim nie była omawiana sprawa kanonu Pisma Świętego. Gdyby Cesarz Konstantyn "ustanowił" jakieś zasady odnośnie kanonu Pisma, zachowałoby się to w oficjalnych postanowieniach podjętych na soborze, które zapisane zachowały się do dzisiaj.

Sobór był poświęcony głownie herezji ariańskiej, a nie ustalaniu "kanonu pisma".

Teraz ktoś następny.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Bart
Dołączył: 08 Gru 2005
Posty: 322
Przeczytał: 1 temat

Skąd: Poznań
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Czw 17:31, 28 Cze 2007    Temat postu:

Chyba to Maxym powinien udowodnić swoje rewelacje, Gąsienico. Albo przynajmniej podać źródła. Inne niż fora internetowe, na których ta lista jest obecna od dawna ;)

A jeśli nie udowodni - temat do więzienia.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
sfinia
Założyciel, adminDołączył: 01 Gru 2005
Posty: 1687
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Hlefik

PostWysłany: Pią 21:52, 29 Cze 2007    Temat postu:

A czemu zaraz do wiezienia :D. Mozna podejsc do niej towarzysko, po kawiarnianemu. Tak na przyklad, jak to PG zaproponowal.

Ja natomiast proponowalbym raczej nie tyle gre w wyszukiwanie falszu, ile gre w odnajdywanie prawidlowego kontekstu. Na przyklad, rok 431: wyrazenie "Matka Boza" ma podkreslac fakt (obecny w Nowym testamencie), ze Jezus jest i Czlowiekiem i Bogiem, i nie ma nic z absurdalnym pomyslem, ze Maryja urodzila "nowego Boga".
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Pan Gąsienica
Mediator na urlopieDołączył: 06 Gru 2005
Posty: 1184
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Szczecin

PostWysłany: Pią 18:05, 06 Lip 2007    Temat postu: Re: O czym 90% katolików nie wie?

No dobra, to Ty graj w konteksty, a ja w fałsze :)

Maxym napisał:
III wiek. - Aż do III wieku wyznawcy chrystianizmu nie słyszeli o wieczystym dziewictwie Maryi.


Zdanie fałszywe (nie wnikałem zbyt głęboko w tych "wyznawców chrystianizmu", przyjąłem, że chodzi po prostu o chrześcijan).

O wieczystym dziewictwie Maryi można przeczytać w tzw. "protoewangelii Jakuba" - tekście apokryficznym z II wieku.

Czytamy w niej, że matka Maryi poświęciła ją Bogu "w darze" i wskutek tego Maryja zachowywała dziewictwo. Protoewangelia opisuje w jaki sposób doszło do jej zaślubin z Józefem i jak udało im się uniknąć kary po tym, gdy kapłani świątyni odkryli, że Maryja jest brzemienna. Poczytajcie sobie zresztą sami: [link widoczny dla zalogowanych].

Z tym tekstem można się nie zgadzać, można go obśmiać, nie uznawać go, bądź uznać za głupi, ale pochodzi z II wieku - więc przeczy zdaniu: "Aż do III wieku wyznawcy chrystianizmu nie słyszeli o wieczystym dziewictwie Maryi".
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ptr
Dołączył: 05 Gru 2005
Posty: 1505
Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pią 18:30, 06 Lip 2007    Temat postu:

[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Jan Lewandowski
Dołączył: 12 Gru 2005
Posty: 2545
Przeczytał: 3 tematy


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pią 22:48, 06 Lip 2007    Temat postu:

Cytat:
O czym 90% katolików nie wie?


6 lat temu napisałem dość obszerną polemikę z tym tekstem (od początku do roku 593):

[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Radosław
Dołączył: 06 Gru 2005
Posty: 1722
Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pią 23:05, 06 Lip 2007    Temat postu:

Panie Janku a kiedy nna serwisie ukażą sie pańskie kolejne polemiki z ateizmem?
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Jan Lewandowski
Dołączył: 12 Gru 2005
Posty: 2545
Przeczytał: 3 tematy


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pią 23:06, 06 Lip 2007    Temat postu:

Polemiki są, tylko administratorzy jakby leniwi.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Radosław
Dołączył: 06 Gru 2005
Posty: 1722
Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pią 23:10, 06 Lip 2007    Temat postu:

To może na apologetykę katolik, albo najlepiej gdybyś mógł mi je przesłac do prywatnego użytku. :wink: :grin: Trzeba ich pogonic.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Jan Lewandowski
Dołączył: 12 Gru 2005
Posty: 2545
Przeczytał: 3 tematy


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pią 23:25, 06 Lip 2007    Temat postu:

Z Apologetyką katolik to jestem już od dawna obrażony (nie ze swojej winy, uważam) na gruncie koncepcji apologetycznych (na gruncie towarzyskim wszystko zostało OK). Poza tym Administrator i twórca strony zarazem jest śmiertelnie chory i strona chyba upadnie. I w ten oto sposób w ponoć 95% katolickim wirtualnym społeczeństwie informacyjnym XXI wieku zabraknie nawet choć jednego potężnego ośrodka apologetycznego, jakim był ten serwis, podczas gdy istniejący ponoć u nas w granicach błędu statystycznego ateiści mają Megaserwis zaliczający miliony wejść rocznie, nie mówiąc o drugim, który zaliczył już dawno swój pierwszy milion (i wcale nie musiał go ukraść). Bo z całym szacunkiem do nas tworzących śfinię, i trinitarians (który też dogorywa, nie licząc mojego udzielania się tam w formie ostatniego głosu wołającego na pustyni), niniejszym forum i tamtą stroną istniejącą na peryferiach wirtualnej rzeczywistości (od początku istnienia strony sprzed kilku lat zaledwie kilkadziesiąt tysięcy wejść) to świata nie podbijemy i "z piaskownicy" nigdy nie wyjdziemy.

Ostatnio zmieniony przez Jan Lewandowski dnia Pią 23:32, 06 Lip 2007, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Radosław
Dołączył: 06 Gru 2005
Posty: 1722
Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pią 23:31, 06 Lip 2007    Temat postu:

Jednakże powodów jest kilka które zrozumiałem gdy poszedłem na filozofię. To wszystko co sie dzieje w kwestii światopogladowo-filozoficznych dyskusji w sieci w Polsce jest na generalnie płytkim poziomie. W prawdzie nie ma stron rozbudowanych o charakterze czysto apologetycznym przeciw ateistom ale nie sądzę aby miały paść takie strony jak wiara.pl, fideitas, Fronda forum i wiele innych miejsc. To nie jest tak do końca, że ludziom odpowiada racjonalizowanie religii i wiary. Do kryzysu oświecenie doprowadzili romantycy a nie teologowie dyskutujący, próbujący się dogadać, przekonać wolnomyślicieli. Zajrzałem na apologetykę, jak na razie pojawiło sie nawet pare nowych artów i forum też jest.. . Może będzie potrzeba apologetyce niedługo nowego administratora, red.nacz? jakie rozbieżności w kwestii lini apologetycznej były? No i jak z Theologos?

Ostatnio zmieniony przez Radosław dnia Pią 23:37, 06 Lip 2007, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Jan Lewandowski
Dołączył: 12 Gru 2005
Posty: 2545
Przeczytał: 3 tematy


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pią 23:36, 06 Lip 2007    Temat postu:

Cytat:
To wszystko co sie dzieje w kwestii światopogladowo-filozoficznych dyskusji w sieci w Polsce jest na generalnie płytkim poziomie.


No to co, skoro właśnie to co najprymitywniejsze zdobywa umysły mas. Popatrz na McDonaldyzację kultury. Racjonalizm to McDonaldyzacja rozumu. Większość ludzi to idioci, ale to właśnie to co oni myślą ma wpływ na masy, które składają się z jeszcze większej ilości idiotów. Dlatego Racjonalista.pl ma kilka milionów wejść rocznie a Dawkins ma książkę o Bogu urojonym na liście bestsellerów. Dlatego również płytka i zdezintelektualizowana dewocja jest religią większości, zaś trudny chrześcijański teizm o silnie filozoficznym zabarwieniu jest doktryną zaledwie paru ekscentryków, którzy egzystują w jakichś katakumbach życia społecznego.


Ostatnio zmieniony przez Jan Lewandowski dnia Pią 23:52, 06 Lip 2007, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Radosław
Dołączył: 06 Gru 2005
Posty: 1722
Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pią 23:39, 06 Lip 2007    Temat postu:

Pełna zgoda i dlatego o wiele "lepsza" dla apologetyki jest działalnosć R.M. czy z troche wyższej półki Frondy, Christianitas.. . To taka Mc.Dionaldyzacja wiary.

Zajrzałem na apologetykę, jak na razie pojawiło sie nawet pare nowych artów i forum też jest.. . Może będzie potrzeba apologetyce niedługo nowego administratora, red.nacz? jakie rozbieżności w kwestii lini apologetycznej były? No i jak z Theologos?
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Radosław
Dołączył: 06 Gru 2005
Posty: 1722
Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pią 23:41, 06 Lip 2007    Temat postu:

No i środowiska katolickie/chześćjańskie są tez po sieci znacznie bardziej rozproszone po róznych blogach i mniejszych stronkach, brak dominacji, bycie w mniejszości sprzyja konsolidowaniu się co nie zawsze jest dobrym zjawiskiem.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Jan Lewandowski
Dołączył: 12 Gru 2005
Posty: 2545
Przeczytał: 3 tematy


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pią 23:50, 06 Lip 2007    Temat postu:

Rozbieżności były takie, że to co powiedział ksiądz opiekun strony było jedynie najsłuszniejsze na świecie i nie ma przebacz. No i jak ksiądz opiekun stwierdził, że pierwsze 11 rozdziałów Rdz to bujda na resorach, bo taka jest ostatnio moda w pewnych nurtach teologii, za którą on obstaje, to ja nie mogłem już tam opublikować tekstu o potopie lokalnym, bo wtedy wyszłoby na to, że to nie bajka, a wręcz nie daj Boże mogło się nawet zdarzyć.

Parę nowych artów na Apologetyce katolik.pl wiosny nie czyni. A Theologos też już chyba upada i się wypala.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
levis
Dołączył: 23 Gru 2005
Posty: 1066
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Sob 10:17, 07 Lip 2007    Temat postu:

Nie zgodze sie, ze recepta na apologetyke jest splycanie wiary i popularyzacja jej wulgarnego oblicza w stylu RM.
Jesli dobrze rozumiem, to przyczyna sukcesu apologetyki w USA byla umiejetnosc przekazania nielatwych zagadnien prostym jezykiem bez uproszczen, oraz zrobienie z tego show.

Taki maly przyklad: porownanie ksiazki "zagadnienia apologetyczne" ks.J.Myszkowa z dowolnym tekstem W.L.Craiga lub N.L.Geislera. Z calym szacunkiem do ksiedza, on pisze tak, jakby mieli go rozumiec koledzy profesorowie, Amerykanie pisza tak, ze zrozumie ich gospodyni domowa. Mysle, ze to jest podstawowy blad.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
abangel666
Opiekun KawiarniDołączył: 03 Lis 2006
Posty: 3092
Przeczytał: 10 tematów

Skąd: z Piekła

PostWysłany: Sob 11:08, 07 Lip 2007    Temat postu:

levis napisał:
Nie zgodze sie, ze recepta na apologetyke jest splycanie wiary i popularyzacja jej wulgarnego oblicza w stylu RM.


"Ofiarujcie symboliczną różę dla Maryi, czyli przekaz na Radio Maryja"
(Rydzyk)
"Symboliczny przekaz".... he he he.... to się nazywa erystyka katolicka...

"Maryja 2 tys. lat temu, nie spodziewała się, że będzie mówić przez radio"
(JPII - Autorytet i Największy ze Słowian
za [link widoczny dla zalogowanych])

"Ja codziennie dziękuję Bogu, że jest takie radio: Radio Maryja"
(JPII - Wybitny Seksuolog, narciarz, kajakarz, biegacz, turysta, poeta, prozaik, dramaturg, cukiernik, kamieniarz, papież, biskup i w ogóle taki w pytę i cool, że wymiata nawet Chucka Norrisa)


"Alleluja i do przodu, trzeba siać, siać, siać...."
(Rydzyk)
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Radosław
Dołączył: 06 Gru 2005
Posty: 1722
Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Sob 11:24, 07 Lip 2007    Temat postu:

Cytat:
rzekazania nielatwych zagadnien prostym jezykiem bez uproszczen
Dla mnie twe wyrażenie jest wewnętrznie sprzeczne, owszem można troche poupraszczać jezyk ale tylko do pewnej granicy.

Ostatnio zmieniony przez Radosław dnia Sob 12:50, 07 Lip 2007, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wujzboj
Bloger na KretowiskuDołączył: 29 Lis 2005
Posty: 22827
Przeczytał: 14 tematów

Skąd: znad Odry
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Sob 12:23, 07 Lip 2007    Temat postu:

Chyba nie jest sprzeczne. Jezyk trzeba upraszczac do poziomu sluchacza. I akurat w przypadku wiary jest to mozliwe; pamietaj, ze blogoslawieni ubodzy duchem. Wystarczy kochac Boga jak dziecko, nie potrzebna jest gleboka analiza filozoficzna. Ta analiza potrzebna jest tym, ktorzy sami z siebie zaglebiaja sie w odmety filozofii. Apologetyka powinna wiec takze nauczyc kazdego, jak gleboko moga bezpiecznie wchodzic do wody. I nauczyc, ze glebiej nie ma nic ciekawego, a tylko toń w ktorej mozna sie jedynie utopic. Nie kazdy jest łodzą podwodną :D.

I to nie jest oszukiwanie ludzi. To jest prowadzenie każdego jego własną drogą. Kto ma motorówkę, ten przepłynie na drugi brzeg rzeki po wodzie. Kto ma samochód, ten przejedzie mostem. Na odwrót się po prostu NIE DA.

Problem tylko w tym, że ludzi prostych (czyli niefilozofujących, nienaukowców, itp. - to nie jest termin pejoratywny, lecz potoczny) jest łatwo oszukać (filozofom, naukowcom, itp). Nawet niechcący.

Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Ks.Marek
Dołączył: 22 Lut 2006
Posty: 1116
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Oikumene
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Sob 12:44, 07 Lip 2007    Temat postu:

To ja idę za ciosem Pana Gąsienicy:
Maxym napisał:
157 r. - Po raz pierwszy zastosowano formy pokuty

1.
Didache, czyli Nauka 12 Apostołów (I wiek po Chrystusie) X,6 6:
Niechaj przyjdzie łaska i przeminie ten świat!
Hosanna Bogu Dawidowemu! Kto święty, niech podejdzie,
Kto nim nie jest, niech czyni pokutę! Marana tha!
Amen

Didache XV, 3: 3. Karćcie się wzajemnie nie w gniewie, lecz w pokoju, jak znajdujecie to w Ewangelii, a jeśli ktoś drugiego obrazi, niechaj nikt z nim nie mówi, niech nie usłyszy od was ani słowa, dopóki nie odprawi pokuty.

Chyba dość, co?
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
1KOR13
Dołączył: 11 Gru 2005
Posty: 120
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Konstancin - Jeziorna

PostWysłany: Sob 16:16, 07 Lip 2007    Temat postu:

Cytat:
A Theologos też już chyba upada i się wypala.


Jako że niedawno przejąłem od Michała Jarmoca rolę Administratora tej strony (na razie tylko częściowo, tzn. kontrolę nad zawartością merytoryczną strony), to mogę się w tej sprawie wypowiedzieć.

Otóż uważam, że nie upada. A precyzyjniej - to, czy będzie upadać, czy też nie będzie, zależy od tego, czy uda się nawiązać na nowo współpracę z ludźmi, którzy są autorami artykułów na Theologosie. Natomiast inną sprawą jest to, że na mojego maila którego wystosowałem do wszystkich ludzi, którzy pisywali na Theologosie (a więc także do Ciebie, Janie), odpowiedział tylko Marek Piotrowski i Piotr Jaskiernia. Nie wiem, czy to dlatego, że zmieniłeś maila, albo może nie przyszła do Ciebie ta wiadomość - w każdym razie, jeżeli chciałbyś pisać artykuły na Theologosa, to proszę o kontakt (może być na PW, albo mail: [link widoczny dla zalogowanych]). Mam w planach ożywienie tej strony, zresztą ostatnio opublikowałem dwa teksty Marka Piotrowskiego. Liczę na to, że Ty też pomożesz :) .
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Jan Lewandowski
Dołączył: 12 Gru 2005
Posty: 2545
Przeczytał: 3 tematy


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Sob 17:56, 07 Lip 2007    Temat postu:

Sądziłem, że skoro Jarmoc wymiksowuje się ze strony to strona chyli się ku upadkowi.

Żadnego maila nigdy nie otrzymałem. Ze swej strony oczywiście zawsze było tak, że chętnie przesyłałem swe arty do publikacji każdemu kto chce je wstawić włącznie z tymi, których jeszcze nikt nie zdążył opublikować i tymi jakie są na Apologetyce.katolik.pl, która jest do zamknięcia.

Proponuję też odezwać się do mojego przyjaciela Włodka Bednarskiego (najlepiej sms na 600565148 i powołanie się na niniejszą rozmowę ze mną), który też ma część artów do opublikowania, jakie nie spotkały się z zainteresowaniem żadnego z administratorów.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Ks.Marek
Dołączył: 22 Lut 2006
Posty: 1116
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Oikumene
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Nie 9:24, 08 Lip 2007    Temat postu:

Maxym napisał:
1. 200 r. - Ustanowiono "stan duchowny" przez wprowadzenie ordynacji. Chrześcijanie zostali podzieleni na duchownych i laikow - przedtem wszyscy byli na równi , jednocześnie będąc braćmi i kapłanami przed Bogiem.
2. 220 r. - Przyjęto dogmat o konieczności pewnych czynności kościelnych, niezbędnych do zbawienia.


Ad 1: To proste jak kaszka z mleczkiem -
Św. Łukasz Apostoł w Dziejach Apostolskich napisał:
1 Wówczas, gdy liczba uczniów wzrastała, zaczęli helleniści1 szemrać przeciwko Hebrajczykom, że przy codziennym rozdawaniu jałmużny zaniedbywano ich wdowy. 2 «Nie jest rzeczą słuszną, abyśmy zaniedbywali słowo Boże, a obsługiwali stoły» - powiedziało Dwunastu, zwoławszy wszystkich uczniów. 3 «Upatrzcież zatem, bracia, siedmiu mężów spośród siebie, cieszących się dobrą sławą, pełnych Ducha i mądrości! Im zlecimy to zadanie. 4 My zaś oddamy się wyłącznie modlitwie i posłudze słowa». 5 Spodobały się te słowa wszystkim zebranym i wybrali Szczepana, męża pełnego wiary i Ducha Świętego, Filipa, Prochora, Nikanora, Tymona, Parmenasa i Mikołaja, prozelitę z Antiochii. 6 Przedstawili ich Apostołom, którzy modląc się włożyli na nich ręce2. 7 A słowo Boże rozszerzało się, wzrastała też bardzo liczba uczniów w Jerozolimie, a nawet bardzo wielu kapłanów przyjmowało wiarę.


Dzieje Apostolskie zostały spisane pomiędzy 80 a 90 rokiem po narodzeniu Chrystusa, a więc wiek I a nie III.

Ad 2:
Maxym napisał:
2. 220 r. - Przyjęto dogmat o konieczności pewnych czynności kościelnych, niezbędnych do zbawienia.

Myślę, że nikt nie pogniewa się, że pominę to milczeniem: ktos komuś coś powiedział, że gdzieś jakiś pan jakiejś pani zrobił coś...
Celowa i perfidan manipulacja. Poza tym, dogmaty dotycza doktryny wiary, nie zas dyscypliny Kościoła...
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ptr
Dołączył: 05 Gru 2005
Posty: 1505
Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Nie 9:48, 08 Lip 2007    Temat postu:

Zdumiewa mnie, ze nie zwrociliscie uwagi na link, ktory podalem na pierwsze stronie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ŚFiNiA Strona Główna -> Kawiarnia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin