Forum ŚFiNiA Strona Główna ŚFiNiA
ŚFiNiA - Światopoglądowe, Filozoficzne, Naukowe i Artystyczne forum - bez cenzury, regulamin promuje racjonalną i rzeczową dyskusję i ułatwia ucinanie demagogii. Forum założone przez Wuja Zbója.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

realizm/idealizm

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ŚFiNiA Strona Główna -> Kretowisko / Blog: Semele
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Semele
Bloger na Kretowisku



Dołączył: 09 Lis 2014
Posty: 21581
Przeczytał: 145 tematów


Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 20:33, 24 Lip 2020    Temat postu: realizm/idealizm

W dyskusjach na temat realizmu i idealizmu akcentuje się albo zagadnienie dostępności poznawczej rzeczywistości ‘samej w sobie’, albo akcent pada bardziej na problem zależności lub niezależności świata od umysłu. Kwestia realizmu i stanowisk jemu przeciwnych może dotyczyć bądź charakteru relacji pomiędzy umysłem (świadomością) a światem (bytem) w ogólności, bądź być rozważana w związku z określonymi dziedzinami przedmiotowymi, np. realizm w odniesieniu do zagadnienia sposobu istnienia przedmiotów abstrakcyjnych (w tym uniwersaliów), realizm naukowy, aksjologiczny itd. Zasadniczo rzecz biorąc, spór pomiędzy realizmem a idealizmem uznaje się za problem epistemologiczny, w rzeczywistości jednak jest to mieszanina zagadnień epistemologicznych, metafizycznych, zagadnień dotyczących roli języka w poznaniu, problemów z zakresu metodologii i filozofii nauki. Idealizm (epistemologiczny) często jest łączony z którąś z postaci spirytualizmu i jako taki przeciwstawiany jest nie tylko realizmowi (epistemologicznemu), lecz także takim stanowiskom metafizycznym (ontologicznym) jak materializm, fizykalizm lub naturalizm. Za emblematyczne zagadnienie z zakresu problematyki realizm - idealizm uznawany jest dzisiaj tzw. ‘problem istnienia świata zewnętrznego’ (problem of the external world). Wyrażenie ‘świat zewnętrzny’ nie oznacza tu jednak jakiegoś świata na odległej od Ziemi planecie, ani też ‘świat zewnętrzny’ nie jest w ścisłym sensie żadnym osobnym światem, lecz jest to ‘świat’ w sensie tego, co jest zewnętrzne w stosunku do podmiotu dokonującego aktów percepcji zmysłowej. Chociaż Kant systematycznie nie używał tego wyrażenia, to jako pierwszy wyraźnie sformułował problem istnienia świata zewnętrznego w powyższym sensie, gdy pisał: Bez względu na to, jak dalece idealizm może uchodzić za niewinny dla istotnych celów metafizyki (czym w rzeczywistości wcale nie jest), pozostaje zawsze skandalem filozofii i powszechnego rozumu ludzkiego, żebyśmy musieli przyjmować tylko na wiarę istnienie rzeczy poza nami (od których wszak otrzymujemy cały materiał dla naszego poznania, i to nawet dla naszego zmysłu wewnętrznego) i żebyśmy nie mogli przeciwstawić żadnego zadowalającego dowodu, jeżeli komuś przyjdzie na myśl powątpiewać o ich istnieniu.3 Kant uznał za skandal filozofii i powszechnego rozumu ludzkiego to, że w istnienie świata zewnętrznego musimy tylko wierzyć, ponieważ dotąd nie sformułowano dowodu jego istnienia. Sam podał taki dowód, a mianowicie: istnienie rzeczy w przestrzeni poza mną jest warunkiem możliwości świadomości mojego istnienia w czasie, a z kolei
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ŚFiNiA Strona Główna -> Kretowisko / Blog: Semele Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin