Forum ŚFiNiA Strona Główna ŚFiNiA
ŚFiNiA - Światopoglądowe, Filozoficzne, Naukowe i Artystyczne forum - bez cenzury, regulamin promuje racjonalną i rzeczową dyskusję i ułatwia ucinanie demagogii. Forum założone przez Wuja Zbója.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Prowokacja Kaliska?
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ŚFiNiA Strona Główna -> Nauki społeczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Semele
Bloger na KretowiskuDołączył: 09 Lis 2014
Posty: 17412
Przeczytał: 126 tematów


Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 18:17, 15 Lis 2021    Temat postu:

Żydzi byli obecni w Polsce przynajmniej od X wieku, a ich obecności w kraju zawdzięczamy m.in. relacje historyczne dotyczące państwa polskiego. Jednym z handlarzy, który przemierzając Europę dotarł także do Polski, był Ibrahim Ibn Jakub. Pozostawił on po sobie cenne informacje o kraju Polan, które stanowią jedno z podstawowych źródeł do badania wczesnych dziejów państwowości polskiej. Wkrótce do państwa Piastów zaczęło napływać więcej ludności żydowskiej, która uciekała m.in. przed pogromami w Czechach mającymi miejsce podczas wypraw krzyżowych. Nie bez znaczenia dla migracji ludności były także zniszczenia spowodowane przez najazdy mongolskie w połowie XIII wieku, które spowodowały wyludnienie wielu terenów. W tej sytuacji polscy władcy starali się o pozyskanie ludności, która mogła przynieść rozwój państwu – bardzo chętnie przejmowano rozwiązania prawne oraz zachęcano do przybycia Niemców oraz Żydów, którzy częstokroć posiadali coś, co dziś nazwalibyśmy „wysokimi kwalifikacjami”. Żydzi byli bowiem zarządcami książęcych majątków, odpowiadali także za mennice. Tak np. pradziadek Bolesława Pobożnego, Mieszko III stary (założyciel wielkopolskiej linii Piastów), mianował Żydów zarządcami swoich mennic, o czym świadczą wybite w jego czasach brakteaty, czyli niewielkich rozmiarów monety, które posiadają napisy w języku hebrajskim, polskim oraz knaan – zapisane literami hebrajskimi.

Obecność stosunkowo nielicznej grupy ludności, która odróżniała się od pozostałych, powodowała konflikty – tak działo się w wielu państwach europejskich. Również w Polsce Żydzi byli wyrzucani z cechów rzemieślniczych, do których wzbraniano im dostępu. Miało to duży wpływ na dobór fachów, w których kształcili się Żydzi. Ze względu zaś na napięcia między polską i niemiecką oraz żydowską ludnością należało wprowadzić prawne uregulowania chroniące mniejszość. Warto podkreślić, że w tamtych czasach większą rolę odgrywały różnice religijne niż te dotyczące pochodzenia etnicznego, stąd linie podziału przebiegały głównie na linii chrześcijanie – niechrześcijanie.

Bolesław Pobożny, któremu musiało zależeć na harmonijnej koegzystencji różnych grup społecznych na jego ziemiach, 16 sierpnia 1264 wydał Statut kaliski. Dokument ten był ewenementem na ziemiach polskich, w całej zaś Europie tego rodzaju rozwiązania dopiero stawały się częstsze (np. na Węgrzech, w Czechach i w Austrii). Celem Statutu było zagwarantowanie ochrony prawnej Żydom z uwzględnieniem specyfiki wynikającej z różnic między ludnością żydowską a pozostałą. Dlatego też Bolesław Pobożny zdecydował o wzięciu Żydów pod królewską ochronę i zapewnieniu im odrębnego sądownictwa, zagwarantowaniu im nietykalności cielesnej oraz swobody handlu. Poniżej zostaną przedstawione najciekawsze zapisy, które znalazły się w Statucie kaliskim.

Statut składał się z 36 punktów. Czytając go dziś możemy potraktować dokument jako zwierciadło odbijające w dużej mierze problemy, które trapiły ówczesne społeczeństwo.

Dużo miejsca w statucie kaliskim zostało poświęcone oprocentowanym pożyczkom. Ówcześnie, zgodnie z doktryną kościoła, uważano bowiem, że chrześcijanie nie mogą pożyczać pieniędzy na procent. Żydzi, jako wyznawcy innej religii, nie posiadali takiego zakazu. Kwestie te zostały uregulowane m.in. w punktach 2-7 Statutu:

Kiedy chrześcijanin pozywa na żyda o zastaw, żyd zaś utrzymuje, że żadnego nie wziął, wtedy żyd przysięgą się uwolni.
Kiedy chrześcijanin utrzymuje, że na zastaw od żyda mniej pieniędzy otrzymał, aniżeli żyd teraz żąda, żyd przysięgą dowód złoży.
Kiedy żyd, nie mając świadków, utrzymuje, że chrześcijanin zastaw wypożyczył, chrześcijanin się odprzysięże.
Prócz rzeczy kościelnych i krwią zabarwionych wolno żydom wszystko brać w zastaw.
A gdyby zastaw jaki był kradziony, żyd się odprzysięże, że o kradzieży nie wiedział, a chrześcijanin winien mu kapitał na zastaw ten wypożyczony z procentem zapłacić.
Kiedy zastaw chrześcijanina przez ogień lub kradzież u żyda zginie, żyd od nalegającego chrześcijanina przysięgą się uwolni.
Czytelnik może zdziwić się, że przysięga była dość znaczącym środkiem dowodowym, ale faktycznie w ówczesnych czasach takie pojmowanie przysięgi było powszechne. Oprócz bowiem pierwiastka „osobistego” (związanego z honorem i podobnymi mu wartościami) zawierała ona także element religijny. Można założyć, że uważano, iż nikt o zdrowych zmysłach nie zaryzykuje życia wiecznego dla oszustwa dokonanego w życiu doczesnym.

Interesujące uregulowanie zawiera punkt siódmy. W myśl niego za niezawinioną utratę rzeczy stanowiącej przedmiot zastawu, Żyd, u którego zastaw taki się znajdował, nie odpowiada.

Punkty 9-12 Statutu wskazują natomiast na ochronę życia i zdrowia ludności żydowskiej:

Za zranienie żyda słuszna kara i koszta kuracji.
Za zabicie żyda słuszna kara i konfiskata majątku.
Za uderzenie żyda kara zwyczajna

Całość:

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Semele dnia Pon 18:25, 15 Lis 2021, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
towarzyski.pelikan
Dołączył: 19 Sie 2018
Posty: 4975
Przeczytał: 47 tematów

Skąd: Ze wsi
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 18:50, 15 Lis 2021    Temat postu:

anbo napisał:
towarzyski.pelikan napisał:
Andy72 napisał:
Jak czytam 36 punktów [link widoczny dla zalogowanych] to mam pewien zgrzyt: sądziłem że w Statucie chodziło o tolerancję i danie im żyć, a tu widzę jednostronne (być może poza jedynym punktem 33) przywileje lichwiarzy.

Ano właśnie :) i ja przetarłam oczy ze zdumienia, kiedy przeczytałam treść statutu. A on się nawet nazywa przywilejem kaliskim ;)

Lewackie media manipulują, że tam chodziło o zrównanie Żydów z rodzimą społecznością i na tej manipuacji nakręcają święte oburzenie.

A przecież podobna lewica jest przeciwna dyskrymminacji jakiegokolwiek narodu, a tu proszę, równi i równiejsi :wink:

I co by nie sądzić o Olszańskim, otworzył Polakom oczy na to, co jest w tym statucie. Skończyłam 12 klas szkoły i nie miałam bladego pojęcia :rotfl:


O tak, to bardzo ważne, że przeczytał statut z 1264 roku. Teraz pojęcie o nim masz. Szkoda tylko, że nie masz pojęcia, że trzeba na niego patrzeć w kontekście historycznym, a nie dzisiejszym.

Szkoda, że nie oceniasz tego wydarzenia w kontekście (również historycznym), czyli nie robisz tego co mi zarzucasz. Wojciech Olszański powiedział, że spalenie statutu było aktem symbolicznym. Nie chodzi o sam fizyczny statut kaliski, z 1264 roku tylko o ten statut (przywilej) kaliski, który wielu (a może i większość) Polaków po dziś dzień nosi w głowach, a więc przekonanie, że Żydom się należy więcej niż nam czy innym narodom. Do tego stopnia, że sama krytyka Żydów czy nawet użycie tej nazwy jest odbierane jako przejaw...antysemityzmu.

Co do kontekstu historycznego, obecna pozycja Żydów w Polsce ma wiele wspólnego z tą z tamtych czasów. Status miał powstać w odpowiedzi na niekorzystną sytuację Żydów, ten przywilej miał być dla nich jakimś zadośćuczynieniem. Tak samo dzisiaj daleko idące roszczenia żydowskie uznaje się za zasadne (Żydom się należy) z powodu holocaustu. Można tutaj zauważyć jakiś schemat - Żydzi najpierw prowokują do antysemickich nastrojów i zachowań, a później z pozycji ofiary domagają się specjalnych praw. To w ogóle znak rozpoznawczy dzisiejszego lewactwa, tak na marginesie...
Cytat:
Szkoda, że zwracasz uwagę na tekst z 1264 r. (jakby to miało jakiekolwiek znaczenie dla nas dziś), a przemilczasz skandaliczne hasła, jakie tam wykrzykiwano.

Tzn jakie hasła? Nie uczestniczyłam w tym wydarzeniu, więc serio nie wiem. Te, które słyszałam na yt we fragmencie nagranua, nie były skandaliczne.


Ostatnio zmieniony przez towarzyski.pelikan dnia Pon 18:51, 15 Lis 2021, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lucek
Dołączył: 18 Lut 2011
Posty: 7271
Przeczytał: 3 tematy


PostWysłany: Pon 18:54, 15 Lis 2021    Temat postu:

Cytat:
Czytelnik może zdziwić się, że przysięga była dość znaczącym środkiem dowodowym, ale faktycznie w ówczesnych czasach takie pojmowanie przysięgi było powszechne. Oprócz bowiem pierwiastka „osobistego” (związanego z honorem i podobnymi mu wartościami) zawierała ona także element religijny. Można założyć, że uważano, iż nikt o zdrowych zmysłach nie zaryzykuje życia wiecznego dla oszustwa dokonanego w życiu doczesnym.


dokładnie, "życie wieczne" było częscią rzeczywistości traktowane jak współcześnie "wiedza naukowa"

stąd tak dziwaczne dzisiejsze rozumienie "wiary" i oburzenie wierzących w "wiedzę naukową", na uzywanie w stosunku do niej słowa "wiara" :)

tj.tak słyszałem
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lucek
Dołączył: 18 Lut 2011
Posty: 7271
Przeczytał: 3 tematy


PostWysłany: Pon 19:14, 15 Lis 2021    Temat postu:

towarzyski.pelikan napisał:
anbo napisał:

Cytat:
Szkoda, że zwracasz uwagę na tekst z 1264 r. (jakby to miało jakiekolwiek znaczenie dla nas dziś), a przemilczasz skandaliczne hasła, jakie tam wykrzykiwano.

Tzn jakie hasła? Nie uczestniczyłam w tym wydarzeniu, więc serio nie wiem. Te, które słyszałam na yt we fragmencie nagranua, nie były skandaliczne.


cokolwiek byś nie słyszała, i nawet gdyby statut nie był sfałszowany ... to to jest nic w porównaniu do kłamliwej propagandy w obec Polaków ze strony Izraela, która zresztą jest prowokjacją do takich reakcji, gdzy rząd RP nie specjalnie ma ochotę wypłacać "odszkodowań".
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Semele
Bloger na KretowiskuDołączył: 09 Lis 2014
Posty: 17412
Przeczytał: 126 tematów


Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 19:22, 15 Lis 2021    Temat postu:

[link widoczny dla zalogowanych]

W sierpniu, Katowice

"Andrzej Duda to amerykańska parówa wypełniona izraelską treścią". Po tej obrazie prezydenta RP tłum zaczął wykrzykiwać "je**ć żydów".


Ostatnio zmieniony przez Semele dnia Pon 19:27, 15 Lis 2021, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lucek
Dołączył: 18 Lut 2011
Posty: 7271
Przeczytał: 3 tematy


PostWysłany: Pon 19:38, 15 Lis 2021    Temat postu:

dla mnie ciekawy jest ten orzeł na statucie, bo:

Cytat:
Orzeł piastowski – herb dynastyczny kilku linii Piastów. Początkowo funkcjonuje jako herb śląskiej linii Piastów. Po raz pierwszy jako godło książęce pojawia się na pieczęci konnej Kazimierza opolsko-raciborskiego w 1222 r.[5] Później stopniowo jest przejmowany jako herb przez kolejne linie Piastowskie, najpóźniej pojawia się na pieczęciach książąt mazowieckich, bo dopiero po 1271 r.[5] W XIII w. Przemysł II przyjmuje srebrnego orła ukoronowanego jako godło swego państwa, funkcjonuje on od tamtej pory obok herbów osobistych królów[5].


Cytat:
Bolesław Pobożny – książę wielkopolski w latach 1239–1247, książę kaliski w latach 1247–1249, książę gnieźnieński w latach 1249–1250, w latach 1250–1253 usunięty, książę gnieźnieńsko-kaliski w latach 1253–1257, w całej Wielkopolsce w latach 1257–1273, od 1261 w Lądzie, książę regent na Mazowszu w latach 1262–1264, w ... Wikipedia
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Semele
Bloger na KretowiskuDołączył: 09 Lis 2014
Posty: 17412
Przeczytał: 126 tematów


Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 19:49, 15 Lis 2021    Temat postu:

Nastroje nie są nowe.

[link widoczny dla zalogowanych]

Ilu żydów mieszkalo w Kaliszu w czasach wydania przywilejów?

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Semele dnia Pon 20:23, 15 Lis 2021, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lucek
Dołączył: 18 Lut 2011
Posty: 7271
Przeczytał: 3 tematy


PostWysłany: Pon 19:55, 15 Lis 2021    Temat postu:

lucek napisał:
towarzyski.pelikan napisał:
anbo napisał:

Cytat:
Szkoda, że zwracasz uwagę na tekst z 1264 r. (jakby to miało jakiekolwiek znaczenie dla nas dziś), a przemilczasz skandaliczne hasła, jakie tam wykrzykiwano.

Tzn jakie hasła? Nie uczestniczyłam w tym wydarzeniu, więc serio nie wiem. Te, które słyszałam na yt we fragmencie nagranua, nie były skandaliczne.


cokolwiek byś nie słyszała, i nawet gdyby statut nie był sfałszowany ... to to jest nic w porównaniu do kłamliwej propagandy w obec Polaków ze strony Izraela, która zresztą jest prowokjacją do takich reakcji, gdzy rząd RP nie specjalnie ma ochotę wypłacać "odszkodowań".


P.S.
jeśli chodzi o propagandę Izraela i podobnych to podtrzymuję :)

ale jeśli chodzi o wujka towarzyskiego.pelikana, wcześniej jakoś się nie interesowałem, ale własnie kilka jego wypowiedzi słyszałem ... to jednak nie - to kretyn :)
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Semele
Bloger na KretowiskuDołączył: 09 Lis 2014
Posty: 17412
Przeczytał: 126 tematów


Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 20:27, 15 Lis 2021    Temat postu:

Jeszcze kilka ciekawych informacji.

[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lucek
Dołączył: 18 Lut 2011
Posty: 7271
Przeczytał: 3 tematy


PostWysłany: Pon 20:44, 15 Lis 2021    Temat postu:

Semele napisał:
Jeszcze kilka ciekawych informacji.

[link widoczny dla zalogowanych]


no więc właśnie Semele, a dziś oskarżają Polaków o antysemityzm, mimo, ze w wyniku II wojny światowej zginęło coś koło 6mln obywateli Polski, z czego 3mln to byli Żydzi, czyli tyle co Polaków, to uważają się za jedyne ofiary, którym Polacy są coś winni

to obrzydliwe Semele i skończ z tym swoim lewacko-żydowskim antypolonizmem
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Semele
Bloger na KretowiskuDołączył: 09 Lis 2014
Posty: 17412
Przeczytał: 126 tematów


Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 20:53, 15 Lis 2021    Temat postu:

lucek napisał:
Semele napisał:
Jeszcze kilka ciekawych informacji.

[link widoczny dla zalogowanych]


no więc właśnie Semele, a dziś oskarżają Polaków o antysemityzm, mimo, ze w wyniku II wojny światowej zginęło coś koło 6mln obywateli Polski, z czego 3mln to byli Żydzi, czyli tyle co Polaków, to uważają się za jedyne ofiary, którym Polacy są coś winni

to obrzydliwe Semele i skończ z tym swoim lewacko-żydowskim antypolonizmem


To co przytaczam to tylko dane statystyczne i same cytaty. Nie zajmuję stanowiska w tej sprawie.

Od faktow warto zawsze zacząć. Czy Olszański jest oskarżany o antysemityzm???

Takie forum jak to w zasadzie polega na zajmowaniu stanowiska. Mi się na razie nie chce. Meczu nie oglądasz?
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lucek
Dołączył: 18 Lut 2011
Posty: 7271
Przeczytał: 3 tematy


PostWysłany: Pon 20:57, 15 Lis 2021    Temat postu:

trzymaj się faktów, a nie antypolonijnej propagandy

Cytat:
W całkowitej liczbie ofiar obywatele polscy wiary żydowskiej stanowili od 2 700 000[4] do 3 000 000[5], z czego około 500 000[5] zginęło w gettach i obozach pracy, 200 000 Żydów polskich zamordowały oddziały Einsatzgruppen. 1 400 000[4] do 1 800 000[5] spośród ogólnej liczby pomordowanych Żydów to ofiary obozów zagłady. Wojnę przetrwało ok. 500 000, w tym jedynie 100 000 Żydów pod okupacją niemiecką[5].

Podobnie duże straty miały miejsce wśród nieżydowskiej populacji polskiej. Szacuje się, że łączne straty śmiertelne słowiańskiej ludności polskiej pod okupacją niemiecką wyniosły ok. 2 770 000 osób[2][6]. Do grupy tej nie dolicza się ofiar zbrodni sowieckich na terenach włączonych po 1939 roku w granice ZSRR, a także nie uwzględnia ona ofiar zbrodni UPA na Wołyniu[6].
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Semele
Bloger na KretowiskuDołączył: 09 Lis 2014
Posty: 17412
Przeczytał: 126 tematów


Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 21:18, 15 Lis 2021    Temat postu:

lucek napisał:
trzymaj się faktów, a nie antypolonijnej propagandy

Cytat:
W całkowitej liczbie ofiar obywatele polscy wiary żydowskiej stanowili od 2 700 000[4] do 3 000 000[5], z czego około 500 000[5] zginęło w gettach i obozach pracy, 200 000 Żydów polskich zamordowały oddziały Einsatzgruppen. 1 400 000[4] do 1 800 000[5] spośród ogólnej liczby pomordowanych Żydów to ofiary obozów zagłady. Wojnę przetrwało ok. 500 000, w tym jedynie 100 000 Żydów pod okupacją niemiecką[5].

Podobnie duże straty miały miejsce wśród nieżydowskiej populacji polskiej. Szacuje się, że łączne straty śmiertelne słowiańskiej ludności polskiej pod okupacją niemiecką wyniosły ok. 2 770 000 osób[2][6]. Do grupy tej nie dolicza się ofiar zbrodni sowieckich na terenach włączonych po 1939 roku w granice ZSRR, a także nie uwzględnia ona ofiar zbrodni UPA na Wołyniu[6].

Przytocz moje wypowiedzi w których potępiam antysemityzm?
Przecież wszyscy na forum wiedzą, że jestem antysemitką.

Antysemityzm nie dotyczy tylko nas Polaków.
[link widoczny dla zalogowanych]


Z linka:
Przerażające jest to, że przemoc na tle antysemickim podwoiła się w latach 2017-2019 – zaznaczył. W 2019 roku w Niemczech popełniono na Żydach i instytucjach żydowskich ponad 2000 przestępstw o podłożu politycznym. – Wszyscy powinni zdecydowanie przeciwstawić się


Ostatnio zmieniony przez Semele dnia Pon 21:19, 15 Lis 2021, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
towarzyski.pelikan
Dołączył: 19 Sie 2018
Posty: 4975
Przeczytał: 47 tematów

Skąd: Ze wsi
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 21:18, 15 Lis 2021    Temat postu:

lucek napisał:

no więc właśnie Semele, a dziś oskarżają Polaków o antysemityzm, mimo, ze w wyniku II wojny światowej zginęło coś koło 6mln obywateli Polski, z czego 3mln to byli Żydzi, czyli tyle co Polaków, to uważają się za jedyne ofiary, którym Polacy są coś winni

to obrzydliwe Semele i skończ z tym swoim lewacko-żydowskim antypolonizmem

Ilość ilością, różnica tkwi w jakości

Czym się różni śmierć Polaka od śmierci Żyda?
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
anna
Dołączył: 06 Gru 2015
Posty: 116
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Pon 21:37, 15 Lis 2021    Temat postu:

towarzyski.pelikan napisał:
różnica tkwi w jakości

Czym się różni śmierć Polaka od śmierci Żyda?


Czy możesz podzielić się "co Ty masz na myśli" tj. co sądzisz.


Ostatnio zmieniony przez anna dnia Pon 21:53, 15 Lis 2021, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lucek
Dołączył: 18 Lut 2011
Posty: 7271
Przeczytał: 3 tematy


PostWysłany: Pon 21:44, 15 Lis 2021    Temat postu:

śmierć Polaka to tylko biologia, Żyda to cała metafizyka ... wejdź w link i posłuchaj lewackiego przygłupa
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
anna
Dołączył: 06 Gru 2015
Posty: 116
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Pon 21:49, 15 Lis 2021    Temat postu:

Jaja sobie robisz... Najpierw mnie informujesz w bezpośredniej rozmowie, a potem jeszcze piszesz na forum...
A ja chcę znać zdanie Pelikanki, nie twoje... I nie gadaj ze mną przez forum...


Ostatnio zmieniony przez anna dnia Pon 21:51, 15 Lis 2021, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lucek
Dołączył: 18 Lut 2011
Posty: 7271
Przeczytał: 3 tematy


PostWysłany: Pon 21:52, 15 Lis 2021    Temat postu:

nie wiem co powiedzieć

P.S.

dobra, ale napisałem zanim przeczytałem


Ostatnio zmieniony przez lucek dnia Pon 21:54, 15 Lis 2021, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Semele
Bloger na KretowiskuDołączył: 09 Lis 2014
Posty: 17412
Przeczytał: 126 tematów


Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 12:52, 16 Lis 2021    Temat postu:

lucek napisał:
śmierć Polaka to tylko biologia, Żyda to cała metafizyka ... wejdź w link i posłuchaj lewackiego przygłupa


Jest gdzieś cały film??nie tylko ten mały kawałeczek?
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Semele
Bloger na KretowiskuDołączył: 09 Lis 2014
Posty: 17412
Przeczytał: 126 tematów


Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 12:55, 16 Lis 2021    Temat postu:

towarzyski.pelikan napisał:
lucek napisał:

no więc właśnie Semele, a dziś oskarżają Polaków o antysemityzm, mimo, ze w wyniku II wojny światowej zginęło coś koło 6mln obywateli Polski, z czego 3mln to byli Żydzi, czyli tyle co Polaków, to uważają się za jedyne ofiary, którym Polacy są coś winni

to obrzydliwe Semele i skończ z tym swoim lewacko-żydowskim antypolonizmem

Ilość ilością, różnica tkwi w jakości

Czym się różni śmierć Polaka od śmierci Żyda?


Dasz radę znaleźć cały film?
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lucek
Dołączył: 18 Lut 2011
Posty: 7271
Przeczytał: 3 tematy


PostWysłany: Wto 13:14, 16 Lis 2021    Temat postu:

więc Semele Polaków (z Żydami włącznie) zginęło około, 17%, a Żydów 87%

ale to nadal nie powód, żeby Izrael i podobni obwiniali o to Polaków, których straty, nie tylko w odsetkach, porównywalne są z niewieloma krajami, zdaje się, że jesteśmy po ZSRR i Niemcach, a że tylu polskich Żydów zginęło (połowa strat) to nie dlatego, że winien był temu polski antysemityzm.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Semele
Bloger na KretowiskuDołączył: 09 Lis 2014
Posty: 17412
Przeczytał: 126 tematów


Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 14:30, 16 Lis 2021    Temat postu:

lucek napisał:
więc Semele Polaków (z Żydami włącznie) zginęło około, 17%, a Żydów 87%

ale to nadal nie powód, żeby Izrael i podobni obwiniali o to Polaków, których straty, nie tylko w odsetkach, porównywalne są z niewieloma krajami, zdaje się, że jesteśmy po ZSRR i Niemcach, a że tylu polskich Żydów zginęło (połowa strat) to nie dlatego, że winien był temu polski antysemityzm.


To oczywiste, że Izrael nie powinien obwiniać Polaków.
Winien być patologiczny antysemityzm Hitlera, który być może był żydem..

Czy Izrael obwinia Polaków???
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lucek
Dołączył: 18 Lut 2011
Posty: 7271
Przeczytał: 3 tematy


PostWysłany: Wto 14:36, 16 Lis 2021    Temat postu:

tak, skoro robi to przedstawiciel państwa(rządu) Izrael, lub prowadzi taką politykę ... że zdarzają się też nie idioci, to inna sprawa

Ostatnio zmieniony przez lucek dnia Wto 14:37, 16 Lis 2021, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Semele
Bloger na KretowiskuDołączył: 09 Lis 2014
Posty: 17412
Przeczytał: 126 tematów


Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 14:55, 16 Lis 2021    Temat postu:

lucek napisał:
tak, skoro robi to przedstawiciel państwa(rządu) Izrael, lub prowadzi taką politykę ... że zdarzają się też nie idioci, to inna sprawa


Podaj cytaty..
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lucek
Dołączył: 18 Lut 2011
Posty: 7271
Przeczytał: 3 tematy


PostWysłany: Wto 15:05, 16 Lis 2021    Temat postu:

cytatów ani nie chce mi się szukać ani cytować, sama sobie poszukaj, np. tak jak przy tej sprawie:

[link widoczny dla zalogowanych]

Cytat:
Premier Izraela Naftali Bennett skrytykował w sobotę w specjalnym oświadczeniu ustawę podpisaną przez prezydenta Andrzeja Dudę, nazywając ją "haniebną decyzją" i "haniebną pogardą dla pamięci o Holokauście".
"Dyplomacja to sztuka partnerskiego dialogu opartego na faktach. Na emocjonalne, nieuzasadnione gesty będziemy reagować ze stoickim spokojem. Na kłamstwa będziemy reagować zdecydowanie stając w prawdzie i nie pozwalając na manipulowanie pamięcią ofiar Holocaustu" - napisał wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk na Twitterze, załączając do wpisu stanowisko MSZ w tej sprawie.

W tym oświadczeniu MSZ przekazało, że negatywnie ocenia "postępowanie MSZ Izraela i bezpodstawną decyzję o obniżeniu rangi dyplomatycznej reprezentacji w Warszawie". "Rząd podejmie odpowiednie działania polityczne i dyplomatyczne, mając na uwadze zasadę symetrii obowiązującą w stosunkach dwustronnych - czytamy. MSZ podkreśliło także, że "kroki podjęte przez Izrael bardzo poważnie szkodzą naszym relacjom".

Andrzej Duda podpisał nowelizację KPA
Andrzej Duda podpisał nowelizację KPA
zobacz również

To reakcja na zapowiedź działań ze strony Izraela, która padła w związku z podpisaniem przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego. Izraelski minister spraw zagranicznych Jair Lapid oświadczył na Twitterze, że "Polska dzisiaj zaaprobowała - nie po raz pierwszy - niemoralną, antysemicką ustawę".

"Dzisiejszego wieczoru poleciłem charge d’affaires naszej ambasady w Warszawie, aby natychmiast wrócił do Izraela na konsultacje, na czas nieokreślony" - poinformował Lapid. Dodał, że "nowy ambasador Izraela w Polsce, który miał wyjechać do Warszawy, na razie pozostanie w Izraelu". Jak podała agencja Reutera, minister zasugerował ponadto, aby ambasador Polski w Izraelu przedłużył sobie wakacje i nie wracał do kraju urzędowania.

Z kolei premier Izraela Naftali Bennett skrytykował w sobotę w oświadczeniu ustawę podpisaną przez prezydenta Dudę, nazywając ją "haniebną decyzją" i "haniebną pogardą dla pamięci o Holokauście". Bennett napisał, że "Izrael z ogromną powagą traktuje zaaprobowanie prawa, które uniemożliwia Żydom otrzymywanie odszkodowań za mienie, które zostało im ukradzione w czasie Holokaustu i ubolewa nad faktem, że Polska zdecydowała się dalej krzywdzić tych, którzy stracili wszystko". "To poważny krok, na który Izrael nie może pozostać obojętny" - dodał.

Nowelizacja Kpa zmienia przepisy nakazujące uznawanie decyzji administracyjnej za nieważną z powodu "rażącego naruszenia prawa" - bez względu na fakt, jak dawno ją wydano. Zapisy noweli oznaczają m.in., że po upływie 30 lat od wydania decyzji administracyjnej niemożliwe będzie wszczęcie postępowania w celu jej zakwestionowania, np. w sprawie odebranego przed laty mienia.

Odpowiadając na wcześniejszą krytykę strony izraelskiej, polskie MSZ tłumaczyło, że u podstaw nowelizacji leży "potrzeba zapewnienia zaufania obywateli do państwa i realizacji zasady pewności prawa". "Możliwość podważenia decyzji władz publicznych nie może być nieograniczona czasowo" - dodawał resort.

Prezydent Andrzej Duda w komentarzu dla PAP zaznaczył, że ustawa "nie zamyka drogi do odszkodowań dla dawnych właścicieli, którzy nadal mogą korzystać z postępowań cywilnych". Zaznaczył ponadto, że łączenie ustawy z Zagładą budzi jego "stanowczy sprzeciw".

"Jednoznacznie odrzucam tę retorykę i mówię to z całą mocą, nie tylko jako Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, ale również jako osoba, dla której sprawy Zagłady, również z przyczyn osobistych, nigdy nie pozostawały obojętne. Łączenie tej ustawy z Zagładą budzi mój stanowczy sprzeciw. Polska jest strażnikiem pamięci o ofiarach niemieckich zbrodni na Żydach, nie pozwoli na instrumentalizowanie Zagłady do bieżących celów politycznych. Nie ustaniemy w przypominaniu, że co druga ofiara Holocaustu była polskim obywatelem, i że nasz rząd na uchodźstwie zrobił wiele by przeciwdziałać Zagładzie, więcej niż jakikolwiek inny" - podkreślił prezydent.

Nowelizacja Kpa wynika z konieczności dostosowania prawa do wyroku TK sprzed sześciu lat. W maju 2015 r. Trybunał orzekł, że przepis kodeksu w obecnym brzmieniu - pozwalający orzec o nieważności decyzji wydanej z rażącym naruszeniem prawa nawet kilkadziesiąt lat po tej decyzji - jest niekonstytucyjny.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ŚFiNiA Strona Główna -> Nauki społeczne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny
Strona 2 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin