Forum ŚFiNiA Strona Główna ŚFiNiA
ŚFiNiA - Światopoglądowe, Filozoficzne, Naukowe i Artystyczne forum - bez cenzury, regulamin promuje racjonalną i rzeczową dyskusję i ułatwia ucinanie demagogii. Forum założone przez Wuja Zbója.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Naukowcy sugerują, że wirusy mogą być inteligetne

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ŚFiNiA Strona Główna -> Nauka a światopogląd
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
towarzyski.pelikan




Dołączył: 19 Sie 2018
Posty: 5538
Przeczytał: 15 tematów

Skąd: Ze wsi
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 7:48, 02 Paź 2022    Temat postu: Naukowcy sugerują, że wirusy mogą być inteligetne

Kiedy rządy z okazji "pandemii" koronawirusa wprowadzały różne "absurdalne" obostrzenia jak np. zakaz wstępu do lasu, wstępu do lokali gastro po 22, sprzedaży alkoholu czy nakaz noszenia maseczki w drodze od drzwi wejściowych restauracji do stolika, liczni sceptycy obostrzeniowi śmieszkowali sobie, że ten SARS-Cov-2 to jakiś inteligentny wirus musi być, skoro wie, kiedy zaatakować, stąd zasadne są tego typu próby przechytrzenia tego niesamowitego wirusa.

Okazuje się jednak, że to wcale nie jest takie śmieszne i mało tego - słynny koronawirus z Wuhan wcale nie musi być wyjątkiem, albowiem: "naukowcy sugerują, że wirusy mogą nas "obserwować" i czekać na dogodną okazję do ataku":
[link widoczny dla zalogowanych]

Cytat:
Wirusy wykorzystują informacje ze środowiska, w którym bytują, aby "zdecydować", kiedy siedzieć cicho ukrytym w swoim gospodarzu, a kiedy namnażać się i atakować, zabijając komórkę – wynika z badań naukowców z Uniwersytetu Marylandu w Baltimore. Nowe odkrycia mogą mieć znaczące implikacje dla rozwoju leków przeciwwirusowych (...)
— Najważniejszym wnioskiem z nowych badań jest to, że wirus wykorzystuje inteligencję komórkową do podejmowania decyzji. Jeśli opracowujesz lek przeciwwirusowy i wiesz, że wirus nasłuchuje konkretnego sygnału, to może uda ci się go oszukać – tłumaczy badacz. — To fascynujące – dodaje.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Michał Dyszyński
Bloger na Kretowisku



Dołączył: 04 Gru 2005
Posty: 31323
Przeczytał: 101 tematów

Skąd: Warszawa
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Nie 15:00, 02 Paź 2022    Temat postu: Re: Naukowcy sugerują, że wirusy mogą być inteligetne

Czytałem, że mikroby chorobotwórcze atakują organizm, który zasiedlają na dobre dopiero po pojawieniu się ich wystarczającej liczby. Wtedy generują jakieś markery chemiczne, która stanową coś w rodzaju "sygnału do ataku", czyli do masowego namnażania się. Wcześniej mają one rodzaj fazy ukrytej.
Bakteria boreliii, wywołująca boreliozę jest jeszcze bardziej sprytna, bo wydziela do układu krwionośnego twory, które silnie aktywizują układ immunologiczny nosiciela. Bakteria sama wtedy jest ukryta w komórkach pod specjalną postacią, w której dobrze chroni się przed wykryciem i zniszczeniem. Gdy już układ immunologiczny się zmęczy poszukiwaniem intruza bakteryjnego, a po tym zmęczeniu osłabnie, borelia przystępuje do rozmnażania się.
To jest prawdopodobnie główny problem z diagnostyką i leczeniem boreliozy, że jej faza ukryta jest odporna na antybiotyki, a do tego silnie dezorganizuje układ immunologiczny. Potem jeszcze dołączają się w tym układzie koinfekcje - np. babeszioza, bartonelloza, jersinioza, chlamydioza, mycoplasmosa - dodatkowe bakterie, wywołujące przewlekłe chorobowe stany organizmu. Standardowa medycyna sobie z tym właściwie nie radzi, bo już samo wykrycie koinfekcji, czy zakażenia borelią jest osobnym problemem (testy diagnostyczne są mocno niepewne). W jednym z artykułów kiedyś czytałem, że w ogóle są pewne rodzaje drobnoustrojów, które nawzajem się wspomagają w infekowaniu organizmów, konstruując rodzaj symbiozy. Z drugiej strony mamy też i takie bakterie, które...
wytwarzają antybiotyki przeciw innym bakteriom. Są drobnoustroje, które odżywiają się tkankami rakowymi nosiciela (np. niektóre gronkowce, czy grzyby candida). Bakteria chlamydii ma 3 fazy, z których jedna jest wrażliwa na jeden rodzaj antybiotyku, a niewrażliwa na inny. Podobnie 3 fazy ma bakteria borelii. Okazuje się, że kleszcze zarażone bakterią borelii mają statystycznie "większą ochotę" poszukiwania sobie ofiary do wgryzienia się w nią. Bakterie w jakiś sposób muszą oddziaływać na ich układ nerwowy.

Ciekawe jest też i to, że niektóre drobnoustroje w układzie pokarmowym człowieka wytwarzają substancje zwiększające łaknienie. W wielu przypadkach leczenie otyłości okazuje się być skuteczne, gdy stosuje się...
antybiotyki.
Inne bakterie jelitowe wytwarzają substancje chroniące nas przed alergiami.
Właściwie to dopiero od niedawna biolodzy zaczynają odkrywać ten niesłychanie złożony świat drobnoustrojów i ich reakcje z organizmami nosicieli.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ŚFiNiA Strona Główna -> Nauka a światopogląd Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin