Forum ŚFiNiA Strona Główna ŚFiNiA
ŚFiNiA - Światopoglądowe, Filozoficzne, Naukowe i Artystyczne forum - bez cenzury, regulamin promuje racjonalną i rzeczową dyskusję i ułatwia ucinanie demagogii. Forum założone przez Wuja Zbója.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Najważniejsze w życiu człowieka?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ŚFiNiA Strona Główna -> Religie i wyznania
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Jacek
Dołączył: 06 Wrz 2006
Posty: 19
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Gaj

PostWysłany: Pią 18:09, 22 Wrz 2006    Temat postu: Najważniejsze w życiu człowieka?

W życiu człowieka są sprawy nieistotne jak i bardzo ważne, które rzutują na jego życie obecne jak i przyszłe.
Zastanówmy się co w oczach Boga jest najważniejsze w życiu człowieka.

Micheasza 6:6-8
Z czym mam stanąć przed Jehową? Z czym mam się pokłonić Bogu na wysokości? Czy mam stanąć przed nim z całopaleniami, z rocznymi cielętami? Czy Jehowa będzie miał upodobanie w tysiącach baranów, w dziesiątkach tysięcy potoków oliwy? Czy mam oddać swego pierworodnego za mój bunt, owoc swego łona — za grzech mojej duszy? On ci powiedział, ziemski człowieku, co jest dobre. I czego Jehowa wymaga od ciebie prócz tego, żebyś czynił zadość sprawiedliwości i miłował życzliwość oraz był skromny, chodząc ze swoim Bogiem?
Bóg nie oczekuje od nas licznych ofiar ale życzliwości, skromności i sprawiedliwości.

Sura 49:9
Jeżeliby się wszczęła kłótnia między wiernymi, zagódź ją; jeżeli jedna strona powstanie niesprawiedliwie przeciw drugiej, walcz z nią dopóki się nie zwróci do Boskich przykazań; jeżeli poznają swoją winę, wprowadź pokój między twoich braci, ponieważ Bóg kocha sprawiedliwych.
Izajasza 56:1,2
Oto, co rzeki Jehowa: „Przestrzegajcie sprawiedliwości i czyńcie to, co prawe. Bo wkrótce nadejdzie moje wybawienie i zostanie objawiona moja prawość. Szczęśliwy jest śmiertelnik, który to czyni, i syn człowieczy, który się tego trzyma, przestrzegając sabatu, żeby go nie bezcześcić, i strzeże swej ręki, żeby nie czynić nic złego.”
Bóg kocha sprawiedliwych i czyniących to co prawe. Tak postępując być może będziemy szczęśliwi.

Hebrajczyków 13:16
Ponadto nie zapominajcie o wyświadczaniu dobra i o dzieleniu się z drugimi, bo takie ofiary Bardzo się podobają Bogu.
Bogu podobają się ludzie, którzy wyświadczają dobro i dzielą się z drugimi.

Sura 28:77
Staraj się obok bogactw które posiadasz, zasłużyć na królestwo niebieskie, i nie zapominaj tego, w czym najbardziej byłeś szczęśliwy na świecie; bądź dobroczynnym jako Bóg był dobroczynnym względem ciebie, nie kalaj ziemi występkami, albowiem Bóg nienawidzi gorszących.
Bóg dobroczynnie zaopatruje nas we wszystko i oczekuje, że my też będziemy dobroczyńcami.

Jakuba 1:26,27
Jeżeli komuś się wydaje, że formalnie jest czcicielem, a jednak nie kiełzna swego języka, lecz ciągle zwodzi swoje serce, to jego forma oddawania czci jest daremna. Forma oddawania czci, która jest czysta i nieskalana z punktu widzenia naszego Boga i Ojca, polega na tym: opiekować się sierotami i wdowami w ich ucisku oraz zachowywać siebie nie splamionym przez świat.
Bóg oczekuje od swoich czcicieli, że będą się opiekowali sierotami i wdowami.

Sura 4:36
"Czcijcie Boga i nie dodawajcie współtowarzyszy! Okazujcie dobroć rodzicom i bliskim krewnym, i sierotom, i biednym, sąsiadowi bliskiemu krewnemu i sąsiadowi, który jest wam obcy, i towarzyszowi będącemu u boku, i podróżnemu, i temu, którym zawładnęły wasze prawice. Zaprawdę, Bóg nie kocha tych, którzy są zuchwali i pełni pychy!"
Czynić dobro powinniśmy wszystkim potrzebującym, zarówno bliskim jak i obcym.

Dzieje 20:35
Pokazałem wam we wszystkim, że tak się trudząc, macie dopomagać słabym i zachowywać w pamięci słowa Władcy Jezusa, który sam powiedział: ‚Więcej szczęścia wynika z dawania niż z otrzymywania’.
Również Jezus powiedział, że więcej szczęścia wynika z dawania niż otrzymywania.

Sura 2:148
Każdy ma jakiś kierunek, ku któremu się zwraca. Starajcie się więc wyprzedzać w dobrych dziełach! Gdziekolwiek byście byli, Bóg przyprowadzi was wszystkich razem. Zaprawdę, Bóg jest nad każdą rzeczą wszechmocny!
Starajmy się wyprzedzać w dobrych rzeczach.

Mateusza 5:45,46
Ja jednak wam mówię: Miłujcie swych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują, żebyście się okazali synami waszego Ojca, który jest w niebiosach, ponieważ on sprawia, że jego słońce wschodzi nad niegodziwymi i dobrymi, on też sprawia, że deszcz pada na prawych i nieprawych.
Nieprzyjaciół naszych też mamy miłować.

Sura 2:195
Rozdawajcie na drodze Boga! Nie rzucajcie się własnymi rękami ku zatraceniu! Czyńcie dobro, bo, zaprawdę, Bóg miłuje czyniących dobro!
Bóg miłuje czyniących dobro.

Przysłów 19:17
Kto okazuje łaskę maluczkiemu, ten pożycza Jehowie, a On mu odpłaci za jego postępowanie.
Jehowa pamięta wszystkich ludzi, którzy pomagają biednym.

Sura 5:94
Wierni, którzy mieć będą za sobą dobre uczynki, nie będą karani za użycie zabronionych pokarmów, byle tylko stale trzymali się: wiary, bojaźni Boga i zamiłowania do dobrego, ponieważ Władca kocha dobroczynnych.
Bóg przebaczy wiernym wyświadczającym dobre uczynki jedzenie zakazanych pokarmów.

Łukasza 6:27-31
Ale wam, którzy słuchacie, mówię: Miłujcie swych nieprzyjaciół, czyńcie dobrze tym, którzy was nienawidzą, błogosławcie tych, którzy was przeklinają, módlcie się za tych, którzy was znieważają. Temu, kto cię uderza w jeden policzek, nadstaw także drugi, a temu, kto zabiera twoją szatę wierzchnią, nie odmawiaj nawet szaty spodniej. Dawaj każdemu, kto cię prosi, a zabierającego to, co twoje, nie proś o zwrot. I jak chcecie, żeby ludzie wam czynili, czyńcie im tak samo. Naszą postawą udowadniamy, czy miłujemy ludzi.

Sura 34:36
Bogactwa wasze i potomstwo nic przybliżą was nigdy do Przedwiecznego; On tylko wiarę i dobre uczynki wynagradza. Nagrody Jego są wspaniałe, wierny cnotliwy spoczywać będzie na łonie pokoju, w przybytkach rozkoszy.
Bogactwa nasze nie poparte wiarą potwierdzoną dobrymi uczynkami są nic niewarte.

Powtórzonego Prawa 16: 17
Dar z ręki każdego ma być proporcjonalny do błogosławieństwa, którego ci udzielił Jehowa, twój Bóg.
Dary jakie możemy dawać mają być proporcjonalne do błogosławieństwa jakim nas Bóg obdarzył.

Sura 28:54
Tacy otrzymają nagrodę dwukrotnie, ponieważ byli cierpliwi. Oni odpowiadają dobrem za zło i rozdają z tego, w co ich zaopatrzyliśmy.
Cierpliwość nauczy nas rozdawać tylko to co otrzymaliśmy.

2 Koryntian 8:12
Bo jeśli najpierw jest gotowość, jest ona szczególnie godna upodobania według tego, co się ma, a nie według tego, czego się nie ma.
Gotowość czynienia dobrze jest godna uznania gdy dajemy z tego co mamy a nie z tego co nie mamy.

Sura 2:267
O wy, którzy wierzycie! Rozdawajcie z dobrych rzeczy, ' które zyskaliście, i z tego, co wyprowadziliśmy dla was z ziemi. Nie zmierzajcie do tego, co podłe, aby z tego rozdawać, i czego sami nie wzięlibyście, jeślibyście nie przymknęli na to oczu. Wiedzcie, że Bóg jest bogaty, godny chwały!
Podłym jest rozdawanie nieprawego zarobku.

Efezjan 4:28
Kto kradł, niech już nie kradnie, ale niech raczej ciężko pracuje, wykonując swymi rękami dobrą pracę; aby mieć z czego udzielić będącemu w potrzebie.
Aby móc pomagać będącym w potrzebie trzeba porzucić nieuczciwość i własnymi rękami wykonywać dobrą pracę.

Sura 5:69
"Zaprawdę, ci, którzy wierzą, ci, którzy wyznają judaizm, sabejczycy i chrześcijanie, ci, którzy wierzą w Boga i w Dzień Ostatni i którzy czynią dobro - niech się niczego nie obawiają; oni nie będą zasmuceni!"
Osoby które czynią dobro nie mają się czego obawiać.


Galatów 5:22,23
Natomiast owocem ducha jest miłość, radość, pokój, wielkoduszna cierpliwość, życzliwość, dobroć, wiara, łagodność, panowanie nad sobą. Przeciwko takim rzeczom nie istnieje żadne prawo.
Przeciwko owocom ducha nie istnieje żadne prawo.

Sura 2:264
O wy, którzy wierzycie! Nie czyńcie daremną waszej jałmużny przez wyrzuty i obrazę, tak jak ten, który rozdaje swój majątek przez wzgląd na ludzi, a nie wierzy w Boga i w Dzień Ostatni. On jest podobny do skały pokrytej ziemią: dosięga ją burza deszczowa i pozostawia ją nagą i twardą. Oni nie mają żadnej władzy nad niczym, co zyskali. A Bóg nie prowadzi drogą prostą ludzi niewiernych!
Daremne są nasze dobre uczynki jeżeli robimy je na pokaz – przez wzgląd na ludzi.

Mateusza 6:1-4
Pilnie zważajcie, żebyście nie przejawiali swej prawości przed ludźmi po to, by was oglądali; w przeciwnym razie nie będziecie mieć nagrody u Ojca, który jest w niebiosach. Kiedy więc dajesz dary miłosierdzia, nie dmij przed sobą w trąbę, jak to czynią obłudnicy w synagogach i na ulicach, żeby ludzie ich wychwalali. Zaprawdę wam mówię: W pełni odbierają swą nagrodę. Ale gdy ty dajesz dary miłosierdzia, niech nie wie twa lewica, co czyni twa prawica, żeby twe dary miłosierdzia pozostały w ukryciu; wtedy odpłaci tobie twój Ojciec, który się przygląda w ukryciu.
Kto robi coś dobrego ze względu na ludzi od razu odbiera swoją nagrodę zaprzepaszczając nagrodę w niebiosach.

Sura 9:71
A wierzący mężczyźni i wierzące kobiety są dla siebie nawzajem przyjaciółmi. Oni nakazują sobie to, co uznane, a zakazują sobie tego, co naganne. Oni odprawiają modlitwę i dają jałmużnę, są posłuszni Bogu i Jego Posłańcowi. Tym Bóg okaże miłosierdzie. Zaprawdę, Bóg jest potężny, mądry!
Powinniśmy nakazywać sobie to co uznane a zakazywać sobie to co naganne.

Sura 2:211
Gdy was zapytają: co ludzie dobrego czynić obowiązani? odpowiedzcie im: wspierajcie nasze dzieci, krewnych, sieroty, ubogich, pielgrzymów, a dobro które uczynicie, wiadome będzie Wszechmocnemu.

Nie wiem czy wszystkie wersety pasują i dobrze komentują poruszaną myśl.
Może są inne, które lepiej oddadzą myśli lub naświetlą inną istotną, ale nie poruszoną prze ze mnie kwestię.
Bardzo proszę o komentarze, uwagi, sprostowania błędów oraz inne wersety, które lepiej oddadzą poruszone przeze mnie myśli.

Asalam aleykum.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wujzboj
Bloger na KretowiskuDołączył: 29 Lis 2005
Posty: 22804
Przeczytał: 4 tematy

Skąd: znad Odry
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Nie 18:09, 24 Wrz 2006    Temat postu:

Moim zdaniem, to bardzo ciekawy zestaw.

Dodam do tego na razie jeden cytat, z Ksiegi Ozeasza (6:1-6)

(1) "Chodźcie, powróćmy do Pana! On nas zranił i On też uleczy, On to nas pobił, On ranę zawiąże. (2) Po dwu dniach przywróci nam życie, a dnia trzeciego nas dźwignie i żyć będziemy w Jego obecności. (3) Dołóżmy starań, aby poznać Pana; Jego przyjście jest pewne jak świt poranka, jak wczesny deszcz przychodzi On do nas, i jak deszcz późny, co nasyca ziemię". (4) Cóż ci mogę uczynić, Efraimie, co pocznę z tobą Judo? Miłość wasza podobna do chmur na świtaniu albo do rosy, która prędko znika. (5) Dlatego ciosałem ich przez proroków, słowami ust mych zabijałem, a Prawo moje zabłysło jak światło. (6) Miłości pragnę, nie krwawej ofiary, poznania Boga bardziej niż całopaleń. [Oz 6:1-6]
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Jacek
Dołączył: 06 Wrz 2006
Posty: 19
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Gaj

PostWysłany: Śro 8:42, 27 Wrz 2006    Temat postu:

W latach młodzieńczych chyba przeczytałem Księgę Mormona.
Nie pamiętam czy całą, ale postaram sobie odświeżyć.
W Księdze Mormona też mamy wypowiedzi zachęcające nas do czynienia dobra.

Jakuba 2:17-19
Myślcie o innych, jak myślicie o sobie. Bądźcie przyjaźni dla wszystkich i szczodrzy z tym, co posiadacie, aby inni stali się bogaci jak wy. I zanim zaczniecie poszukiwać bogactw, szukajcie najpierw królestwa Bożego.
I gdy otrzymacie nadzieję w Chrystusie, dane wam będą bogactwa, jeśli będziecie ich szukać z zamiarem czynienia dobra: aby przyodziać nagich, nakarmić głodnych, uwolnić będących w niewoli i nieść ulgę chorym i cierpiącym.


Do czynienia dobra zachęcał własnym przykładem król Beniamin.

Mosj 2:18
Oto nazywacie mnie swym królem, i jeśli ja, którego nazywacie swym królem, trudzę się, aby wam służyć, czyż nie powinniście trudzić się, aby służyć sobie nawzajem?

W Księdze Mosjasza mamy też wiele rad mówiących nam o potrzebie wspierania biednych.

Mosj 4:16-27
Wy sami będziecie pomagali tym, którzy potrzebują waszej pomocy, będziecie dzielili się z potrzebującymi tym, co macie, i nie pozwolicie, aby żebrak prosił was na próżno, nie odeślecie go z niczym, aby zginął.
Może powiecie: Sam jest winien swojej nędzy, dlatego powstrzymam się od udzielenia mu pomocy, nie dam mu mego jadła ani nie podzielę się z nim moją własnością, aby mu ulżyć, gdyż kara, jaką ponosi, jest słuszna.
Ale ja wam mówię, że kto tak czyni, potrzebuje się nawrócić, a jeśli się nie nawróci żałując i naprawiając, co uczynił, ginie na zawsze i nie ma udziału w królestwie Bożym. Albowiem czyż nie jesteśmy wszyscy żebrakami? Czyż nie polegamy wszyscy na tym samym Bogu we wszystkim, co mamy, zarówno z żywności, okrycia, jak i
złota, srebra i wszelkich bogactw? Oto nawet teraz wzywaliście Jego imienia, błagając o odpuszczenie grzechów, i czyż pozwolił. abyście prosili na próżno? Nie. Przelał na was swego Ducha i sprawił, że wasze serca przepełniła radość i zaniemówiliście z radości. A teraz, jeśli Bóg, który was stworzył, od którego zależy całe wasze życie, wszystko, co macie i czym jesteście, jeśli ten Bóg daje wam to, co dobre, o co prosicie z wiarą, ufając, że otrzymacie, jak bardzo jesteście zobowiązani do dzielenia się z innymi tym, co posiadacie.
I jeśli wydacie sąd na człowieka, który prosi was o darowanie mu z tego, co macie, aby nie zginął, i potępicie go, o ileż słuszniejsze będzie potępienie was za odmówienie mu tego, co macie, co nie należy do was, lecz do Boga, do
którego należy także wasze życie, a mimo to nie prosicie Go o darowanie wam życia ani nie nawracacie się żałując i naprawiając, co uczyniliście. Mówię wam, biada takiemu człowiekowi, albowiem co posiada, przepadnie razem z nim, i mówię to do tych, którzy są bogaci w rzeczy tego świata. I mówię do biednych, tych, którym tylko starcza, aby przeżyć z dnia na dzień, i mam na myśli tych spośród was, którzy odmawiacie żebrzącemu, bo nie macie.
Pragnę, abyście w duchu mówili: Nie daję, bo nie mam, lecz dałbym, jeślibym miał. I jeśli w duchu to powiecie,
jesteście bez winy, w innym wypadku jesteście potępieni i potępienie was jest słuszne, gdyż jesteście chciwi, nawet nic posiadając. A teraz ze względu na to, co wam powiedziałem, aby wasze grzechy pozostały wam odpuszczone z dnia na dzień i abyście mogli być bez winy krocząc przed Bogiem, pragnę abyście dawali biednym z tego, co macie, każdy według tego, co posiada, dając jeść głodnym, odziewając nagich, odwiedzając chorych i niosąc ulgę
zarówno duchową, jak i doczesną, zależnie od ich potrzeb. I uważajcie, aby czynić to wszystko z mądrością i w należytym porządku, gdyż nie jest wymagane, aby człowiek biegł szybciej niż starcza mu na to siły. I potrzebuje być gorliwy, aby mógł zdobyć nagrodę, wszystko więc musi być czynione w należytym porządku.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wujzboj
Bloger na KretowiskuDołączył: 29 Lis 2005
Posty: 22804
Przeczytał: 4 tematy

Skąd: znad Odry
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 20:23, 27 Wrz 2006    Temat postu:

A Nefi przytacza nastepujace slowa Izajasza o tym, jak bedzie wygladal zbawiony czlowiek:

(2 Ne 21:9) Zla ani krzywdy wyrzadzac nie beda na calej swietej Mej gorze, vo jak wody wypelniaja morze, tak poznanie Pana napelni ziemie.

(Czy nie powinienem aby przeniesc tego watku do dzialu Swiete Ksiegi?)
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Jacek
Dołączył: 06 Wrz 2006
Posty: 19
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Gaj

PostWysłany: Czw 13:50, 28 Wrz 2006    Temat postu:

wujzboj napisał:


(Czy nie powinienem aby przeniesc tego watku do dzialu Swiete Ksiegi?)


Myślę, że tak. Chociaż ciekawy jestem, co na ten temat mieli do powiedzenia na przykład Lenin lub Trocki.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wujzboj
Bloger na KretowiskuDołączył: 29 Lis 2005
Posty: 22804
Przeczytał: 4 tematy

Skąd: znad Odry
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Czw 23:41, 28 Wrz 2006    Temat postu:

Hmmm, to wtedy bedzie bardziej pasowalo pod Etyke, czyli pod Filozofie, bo inaczej ateisci dostana nam tu ataku serca :D
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ŚFiNiA Strona Główna -> Religie i wyznania Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin