Forum ŚFiNiA Strona Główna ŚFiNiA
ŚFiNiA - Światopoglądowe, Filozoficzne, Naukowe i Artystyczne forum - bez cenzury, regulamin promuje racjonalną i rzeczową dyskusję i ułatwia ucinanie demagogii. Forum założone przez Wuja Zbója.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

In vitro a skutki negatywne

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ŚFiNiA Strona Główna -> Świat ożywiony
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Rita




Dołączył: 16 Maj 2012
Posty: 29
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Warszawa
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 23:00, 24 Cze 2013    Temat postu: In vitro a skutki negatywne

Jeszcze się z tym nie zaznajamiałam, ale jak znajdę czas to przejrzę pod kątem jakości i wniosków cytowane badania.
Tutaj artykuł, ale ostatnio o tym głośno i na innych portalach. Zdania są podzielone:
[link widoczny dla zalogowanych]

Jak na razie patrzę sceptycznie, bo jak się dobrze w statystyce pogrzebie, to można różne zależności znaleźć, nie koniecznie sensowne.

Co innego, że negowanie in vitro przez KK ze względu na zwiększone ryzyko czegośtam, w sytuacji gdy KK nie widzi nic złego, by ogólnie dzieci się rodziły chore jest trochę niekonsekwentne.

Dodam tylko, że już przejrzenie tytułów wzbudza pewne wątpliwości, gdyż część publikacji ocenia zwiększone ryzyko poronienia po zabiegu, co ma się średnio do negatywnych konsekwencji genetycznych...


Ostatnio zmieniony przez Rita dnia Pon 23:04, 24 Cze 2013, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wujzboj
Bloger na Kretowisku



Dołączył: 29 Lis 2005
Posty: 23951
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: znad Odry
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 17:07, 26 Cze 2013    Temat postu: Re: In vitro a skutki negatywne

Po przeczytaniu tego raportu nasunęły mi się pewne pytania. Nie potrafię sobie na nie odpowiedzieć, bo nie mam dostępu do cytowanej literatury. Może ty masz i możesz mi pomóc?

Raport Komisji napisał:
1. Kallen B,Finnstrom O, Lindam A i wsp. Cancer risk in children and young adults conceived by in vitro fertilization. Pediatrics 2010: 126: 270
Studium obejmuje dużą grupę dzieci urodzonych z zapłodnienia pozaustrojowego (IVF). Za pomocą Szwedzkiego Rejestru Nowotworów dokonano porównania częstości nowotworów w grupie dzieci z IVF oraz z populacją dzieci poczętych w sposób naturalny. W grupie dzieci z IVF zaobserwowano wzrost liczby nowotworów (53 przypadki), przy wartości oczekiwanej-38 przypadków. Reprezentacja poszczególnych nowotworów w grupie dzieci z IVF jest nierównomierna. Na 53 przypadki nowotworów aż 18 w grupie dzieci z IVF stanowią nowotwory krwi, w tym na pierwszym miejscu znalazła się ostra białaczka limfoblastyczna. Autorzy opracowania przedstawili wzrost liczby nowotworów u dzieci urodzonych z zastosowaniem zapłodnienia pozaustrojowego.

Wynik 53, wartość oczekiwana 38, ale jakie jest odchylenie standardowe? Czy różnica pomiędzy wynikiem a wartością oczekiwaną jest statystycznie znacząca? Jakiemu poziomowi istotności odpowiada uznanie wyniku za niezgodny z hipotezą zerową "rozkład jest rozkładem normalnym"?

Ogólne pytanie: Czy cytowane badania brały pod uwagę grupy kontrolne o takim samym profilu społecznym jak profil społeczny rodziców dzieci in vitro, czy raczej poprawek takich nie uwzględniano?

Raport Komisji napisał:
9. Calle A, Fernandez-Gonzalez R, Ramos-Ibeas P i wsp. Long-term and transgenerational effect of in vitro culture on mouse embryos. Theriogenology 2012; 75(4): 785-793.
Jest to stadium w którym skoncentrowano się na długoterminowych skutkach procedur związanych z in vitro na modelu zwierzęcym. Autorzy przedstawiają rolę mechanizmów epigenetycznych, których zaburzenia nie ograniczają się do jednego pokolenia, lecz przekazywane są kolejnym generacjom.

Na czym polegają, według tej pracy, mechanizmy odpowiedzialne za powstawanie w procesie in vitro zaburzeń, i to w materiale genetycznym?

Ogólne pytanie: Czy są znane schorzenia, których częstotliwość jest mniejsza u dzieci in vitro? Dlaczego autorzy cytowanych prac wybierali akurat te a nie inne schorzenia do analizy; jaką motywację podawano we wstępach do tych prac?
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ŚFiNiA Strona Główna -> Świat ożywiony Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin