Forum ŚFiNiA Strona Główna ŚFiNiA
ŚFiNiA - Światopoglądowe, Filozoficzne, Naukowe i Artystyczne forum - bez cenzury, regulamin promuje racjonalną i rzeczową dyskusję i ułatwia ucinanie demagogii. Forum założone przez Wuja Zbója.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Jan Paweł II
Idź do strony 1, 2, 3 ... 14, 15, 16  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ŚFiNiA Strona Główna -> Kawiarnia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
konrado5




Dołączył: 02 Gru 2005
Posty: 4913
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Śro 22:30, 13 Cze 2007    Temat postu: Jan Paweł II

W tym poście nie mam zamiaru obrażania Jana Pawła II, tylko chęć zrozumienia jego wyjątkowości. Mam nadzieję, że moje słowa nie zabrzmią obraźliwie. Czy Jan Paweł II nie był zwykłym człowiekiem z dobrym marketingiem? Co takiego wielkiego Papież dokonał? Czy posunął ludzkość do przodu w rozwoju? A może nie ma już wojen i wszyscy się kochają? Co takiego Jan Paweł II zrobił poza napisaniem paru encyklik i jeżdżeniem? Chodzi o to, że nie zrobił nic szczególnego poza spełnianiem swoich obowiązków. Nie można chwalić lodówki za to, że chłodzi. Podobnie Jana Pawła II za spełnianie swoich obowiązków. Czy powinien Jan Paweł II zostać Świętym za spełnianie swoich obowiązków? Otóż być może był on najlepszym spośród papieży, ale to nie oznacza, że powinien zostać Świętym. Poza tym to nie popularność, a geniusz świadczy o wyjątkowości. Tak się złożyło, że Jan Paweł II był wybrany, ale pewnie 1000 innych ludzi mogłoby go zastąpić i być równie dobrymi, a nawet lepszymi papieżami. Natomiast kto by mógł zastąpić Alberta Einsteina? On nie był wybrany na geniusza, tylko był geniuszem. Proszę mi powiedzieć co konkretnego zrobił Jan Paweł II poza jeżdżeniem i sympatycznym przemawianiem do ludzi. Zlikwidowanie komunizmu nie jest takie szczególne, bo Lech Wałęsa również miał w tym duży udział, a poza tym komunizm i tak by sam kiedyś upadł. Już więcej konkretnego zrobiła Matka Teresa z Kalkuty, która całe życie poświęciła na pomoc chorym.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Radosław




Dołączył: 06 Gru 2005
Posty: 1722
Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 22:45, 13 Cze 2007    Temat postu:

Nie widzę nic obraźliwego w twym poscie, ten wstęp nawet niepotrzebny... .
1. nawet ultrakatolicy tradycjonalistyczni maja zastrzeżenia co do wyoszenia go na ołtarze. (za całowanie koranu itp.)

2. wiesz dla nas Polaków był kims wyjatkowym i chyba sie ze mna zgodzisz bo raczej żaden Polak tak daleko "niezaszedł" w kościele i neiwątpliwie łechce naszą dumę narodową dość zakompleksioną przez zabotry i inne nieszczęscia.

3. Pijar miał wyjatkowo dobry i bynajmniej nie polegał on ejdynie na dziennikarskich stuczkach. I w porównaniu z poprzednimi papieżami stanowi nowość w tym względzie.

4, Zdaniem prof. filozofii starożytnej z mego Uniwersytetu Wr. encyklika Fides et ratio" przywraca w oczach teologii należne miejsce filozofii. (nie jest ona bezkrytyczna do chrześcjaństwa) wiem, ze argument z autorytetu.

5. świetym wedle KK zostaje kazdy wierzący za normalne dobre życie. Jak ono jest "ciut" bardziej "widowiskowe" zostaje ono wzorem i zapomocą różnych uświęconych tradycją procedur stwierdza sie fakt jego świetości.

To tak wskrócie łopatologicznym, "laickim jezykiem" wyłożone.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wujzboj
Bloger na Kretowisku



Dołączył: 29 Lis 2005
Posty: 23951
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: znad Odry
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Czw 0:22, 14 Cze 2007    Temat postu:

Zgadzam sie z tym, co napisal Radek. (Nie wypowiadam sie o "Fides et Ratio".)
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
mat




Dołączył: 28 Maj 2007
Posty: 2977
Przeczytał: 7 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Czw 1:06, 14 Cze 2007    Temat postu: Re: Jan Paweł II

konrado5 napisał:
Co takiego wielkiego Papież dokonał?

Nic. Wciaz sa wojny, w tym religijne i to z udzialem katolikow. Wciaz sa glodni i bezdomni i wciaz papiez zyje w przepychu, a jego "trzodka" w wiekszosci w nedzy (Afryka, Ameryk Lac., duza czesc Azji, a nawet i Europa Wsch. z Polska na czele).
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
konrado5




Dołączył: 02 Gru 2005
Posty: 4913
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Wto 19:40, 19 Cze 2007    Temat postu:

Radosław napisał:
wiesz dla nas Polaków był kims wyjatkowym i chyba sie ze mna zgodzisz bo raczej żaden Polak tak daleko "niezaszedł" w kościele i neiwątpliwie łechce naszą dumę narodową dość zakompleksioną przez zabotry i inne nieszczęscia.

A co on takiego wielkiego dokonał?
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wujzboj
Bloger na Kretowisku



Dołączył: 29 Lis 2005
Posty: 23951
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: znad Odry
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Czw 19:54, 21 Cze 2007    Temat postu:

Trudno jest znalezc drugiego Polaka, ktory zrobilby wiecej dla Kosciola i dla spolecznosci swiatowej. Jest to jeden z niewielu Polakow, o ktorych swiat w ogole slyszal. Niejeden dowiedzial sie o Polsce dzieki temu, ze Papiez byl Polakiem.

Byl tez PIERWSZYM tak popularnym papiezem. Nie tylko w Polsce, ale i na swiecie. Pod tym wzgledem wyprzedzil innych o kilka dlugosci. Cos w tym musi byc, prawda?
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
REGMEN




Dołączył: 09 Gru 2005
Posty: 402
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Kraków

PostWysłany: Czw 20:33, 21 Cze 2007    Temat postu:

To wszystko zależy, jaką miarą będziemy mierzyć JPII...
Jeśli będzie to miara wedle tego Kościoła, któremu przewodził to zrozumiałe, że zasługuje na bycie uznanym za świętego i nic w tym nie ma dla mnie dziwnego...
Jeśli natomiast będzie to miara wedle Abangel666 to zrozumiałe, dlaczego JPII nie zasługuje na szczególne uznanie...żeby nie powiedzieć, na co zasługuje... :think:

Regmen
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
konrado5




Dołączył: 02 Gru 2005
Posty: 4913
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Czw 22:15, 21 Cze 2007    Temat postu:

wujzboj napisał:
Trudno jest znalezc drugiego Polaka, ktory zrobilby wiecej dla Kosciola i dla spolecznosci swiatowej. Jest to jeden z niewielu Polakow, o ktorych swiat w ogole slyszal. Niejeden dowiedzial sie o Polsce dzieki temu, ze Papiez byl Polakiem.

Podaj konkretne przykłady jego wielkich dokonań.
wujzboj napisał:
Byl tez PIERWSZYM tak popularnym papiezem. Nie tylko w Polsce, ale i na swiecie. Pod tym wzgledem wyprzedzil innych o kilka dlugosci. Cos w tym musi byc, prawda?

To nie popularność, a geniusz świadczy o wyjątkowości. Tak się złożyło, że Jana Pawła II wybrali i stał się przez to popularny.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wujzboj
Bloger na Kretowisku



Dołączył: 29 Lis 2005
Posty: 23951
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: znad Odry
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Czw 23:10, 21 Cze 2007    Temat postu:

Wielu wybierano... On pierwszy umial stac sie osoba o takiej popularnosci.

Czego dokonal, mozesz latwo znalezc w jakiejkolwiek skrotowej biografii.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
abangel666
Opiekun Kawiarni



Dołączył: 03 Lis 2006
Posty: 3123
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: z Piekła

PostWysłany: Czw 23:30, 21 Cze 2007    Temat postu:

Zaraz mnie szlag trafi, jak czytam te bezmyślne, propagandowe pierdoły w wykonaniu Radka i Wuja... ale słowo się rzekło.... do końca miesiąca pyszczyć tu nie będę...

Więc Panie Marszałku, Wysoka Izbo ja TYLKO w kwesti formalnej, że jak nie przestaniecie, to do pierwszego lipca szlag mnie trafi.

"Kobiety z Sarajewa, nie usuwajcie dzieci!
kobiety z Sarajewa, tak papież wam polecił!"

(Big Cyc)

"W Watykanie papież drąży boski aspekt całokształtu,
nie pozwala przerwać ciąży, która jest efektem gwałtu."

(Jacek Kaczmarski)

***

Już zamykam szczekaczkę....
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wujzboj
Bloger na Kretowisku



Dołączył: 29 Lis 2005
Posty: 23951
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: znad Odry
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pią 0:04, 22 Cze 2007    Temat postu:

Abi, skarbie ty nasz czerwcowo samoograniczony, zamiast w odosobnieniu rozkoszować się swoimi emocjami, pozwól sobie na odrobinę ekshibicjonizmu i zacytuj tę moją bezmyślną propagandową pierdołę. Niech wiem, o czym mówisz.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
abangel666
Opiekun Kawiarni



Dołączył: 03 Lis 2006
Posty: 3123
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: z Piekła

PostWysłany: Pią 6:27, 22 Cze 2007    Temat postu:

wujzboj napisał:
zacytuj tę moją bezmyślną propagandową pierdołę. Niech wiem, o czym mówisz.


Proszę, żądasz i masz! jestem solidna firma:
"Trudno jest znalezc drugiego Polaka, ktory zrobilby wiecej dla Kosciola i dla spolecznosci swiatowej"
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
REGMEN




Dołączył: 09 Gru 2005
Posty: 402
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Kraków

PostWysłany: Pią 18:34, 22 Cze 2007    Temat postu:

Abangel666 napisała
Cytat:
Proszę, żądasz i masz! jestem solidna firma:
"Trudno jest znalezc drugiego Polaka, ktory zrobilby wiecej dla Kosciola i dla spolecznosci swiatowej"


Qrcze, ale Abi666 dołożyła Wujozbujowi...
Wujuzboju czekam na ripostę...

Regmen
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
konrado5




Dołączył: 02 Gru 2005
Posty: 4913
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Pią 19:18, 22 Cze 2007    Temat postu:

wujzboj napisał:
Wielu wybierano... On pierwszy umial stac sie osoba o takiej popularnosci.

Ale 1000 innych ludzi mogłoby go zastąpić.
wujzboj napisał:
Czego dokonal, mozesz latwo znalezc w jakiejkolwiek skrotowej biografii.

Nie znalazłem nic szczególnego. Zlikwidowanie komunizmu nie jest dobrym argumentem, bo Lech Wałęsa miał również duży, a nawet większy w tym udział, a poza tym komunizm i tak by sam upadł w pewnym momencie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wujzboj
Bloger na Kretowisku



Dołączył: 29 Lis 2005
Posty: 23951
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: znad Odry
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pią 21:50, 22 Cze 2007    Temat postu:

Abi, podaj mi w takim razie nazwiska (lub jedno nazwisko) Polaka, ktory zrobil wiecej dla Kosciola i dla spolecznosci swiatowej, niz JPII. Odpowiedz prosze uzasadnij.

Ta sama prosba do Konrado i - ewentualnie - do Regmena.

Ja musze sie chyba pozegnac do niedzieli wieczorem :D. Dzis wiele sobie nie posfinilem...
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Bart




Dołączył: 08 Gru 2005
Posty: 322
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Poznań
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pią 21:56, 22 Cze 2007    Temat postu:

Wuj jutro wcześnie wstaje :]
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
konrado5




Dołączył: 02 Gru 2005
Posty: 4913
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Pią 22:06, 22 Cze 2007    Temat postu:

wujzboj napisał:
Abi, podaj mi w takim razie nazwiska (lub jedno nazwisko) Polaka, ktory zrobil wiecej dla Kosciola i dla spolecznosci swiatowej, niz JPII. Odpowiedz prosze uzasadnij.

Wolę nie mówić o tym co zrobił dla Kościoła, bo to, że zrobił dużo dla Kościoła to wiadomo. Doprowadził do wzmocnienia potęgi Kościoła za pomocą siły mediów i marketingu. Wolałbym wiedzieć, co zrobił takiego dla świata. Albert Einstein na przykład odkrył OTW i STW, co doprowadziło do posunięcia do przodu poziomu nauki. Jego nie mógłby nikt zastąpić, a zapewne 1000 innych ludzi mogłoby być równie dobrymi, a nawet lepszymi Papieżami. Co zrobił konkretnego Jan Paweł II poza przytulaniem i jeżdżeniem po świecie?
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość







PostWysłany: Pią 22:29, 22 Cze 2007    Temat postu:

Kościół nie jest częścia świata.

Gratulutejszyn.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
REGMEN




Dołączył: 09 Gru 2005
Posty: 402
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Kraków

PostWysłany: Sob 11:52, 23 Cze 2007    Temat postu:

Miarą wielkości człowieka nie jest tylko to, co uczynił za życia, ale to, co po sobie zostawił (dla następnych pokoleń) jakby nieśmiertelne...
No i w tym kontekście popatrzmy, na JPII...i Karola Wojtyłę...

Regmen
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
neko




Dołączył: 15 Sty 2006
Posty: 817
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: PL, D

PostWysłany: Sob 17:28, 23 Cze 2007    Temat postu:

abangel napisał:
Zaraz mnie szlag trafi, jak czytam te bezmyślne, propagandowe pierdoły

Ale to nie jest tylko propaganda. Nie możesz (chyba) powiedzieć, że wszyscy, którzy Papieża szanowali, i więcej, to bezmyślni idioci.
Czy nie przyznasz, że Papieżowi udało się, jak nikomu, z wyjątkiem może Napoleona (ale za Napoleona ile to Polskę kosztowało!), zjednoczyć wokół siebie nasz niezbyt skłonny do jedności naród? że stał się ikoną, jakimś stałym punktem odniesienia, na który zgadzali się wszyscy, niezależnie od wyznania? Że w dniach śmierci Papieża wszyscy (tzn. statystycznie znacząca większość) Polacy stali się sobie bliscy, przeżywali coś wspólnie; prawda, że nie trwało to długo, ale - jak często to się w ogóle zdarza zdarza?
Dla wielu, wielu ludzi spotkanie z Papieżem było ogromnym przeżyciem.
Poza tym, zdaje się, że Papież wypowiadał się nie tylko na temat „etyki seksualnej”, choć te jego wypowiedzi są najbardziej nagłośnione, zarówno przez jego stronników, jak i przeciwników. Wypowiadał się też przeciwko wyzyskowi, bezrobociu, niesprawiedliwościom społecznym – tyle, że te tematy podnoszone są znacznie rzadziej, i bez emocji. Odwiedzał zapomniane, biedne zakamarki naszej ziemi; przemawiał do ludzi, o których każdy (tzn. statystycznie etc.) z zamożnej Północy wolałby zapomnieć, i których, poza Papieżem, nikt być może nie odwiedzał.
Oczywiście, beatyfikacja Papieża może stać się jakby dodatkową legitymacją dla zwolenników zakazu aborcji; ale po pierwsze wątpię, żeby nieogłoszenia Papieża świętym wpłynęło znacząco na ich postawę; a po drugie– to jest obowiązek państwa, żeby odgraniczyć sferę sacrum od pragmatyki (to, że nie każde państwo się z tego wywiązuje – to już jest zupełnie inny temat); a po trzecie - jesli wielu udzi chce miec w Janie Pawle II swojego swietego - to dlaczego im tego odmawiac?
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
abangel666
Opiekun Kawiarni



Dołączył: 03 Lis 2006
Posty: 3123
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: z Piekła

PostWysłany: Nie 0:27, 24 Cze 2007    Temat postu:

(X)

Ostatnio zmieniony przez abangel666 dnia Nie 14:33, 24 Cze 2007, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
neko




Dołączył: 15 Sty 2006
Posty: 817
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: PL, D

PostWysłany: Nie 11:17, 24 Cze 2007    Temat postu:

abangel napisał:
Wg. języka polskiego papież piszemy małą literą.

Zasadniczo masz rację; ale wydaje mi się, że utarł się zwyczaj, żeby „papież Jan Paweł II” skracać do „Papież”. Zdaje się, że były precedensy, np. pisano chyba (i pisze się jeszcze): „Marszałek”, i duża litera od razu mówi, o jakiego marszałka chodzi.

Poza tym, wydaje mi się, że Twój stosunek do JP2 jest co najmniej równie emocjonalny, jak tych ludzi, którzy – z wewnętrznej potrzeby, czy z ogłupienia propagandą, nie chcę się o to kłócić – zbierali się wokół Papieża, gdzie tylko się pojawiał.
W dodatku Twoja niechęć, jakkolwiek, oczywiście, nie pozbawiona pragmatycznych podstaw, też nie jest do końca racjonalna – o czym świadczy pewna sympatia, jaką żywisz dla nowego papieża, którego poglądy nie różnią się w końcu aż tak bardzo od poglądów jego poprzednika.

Tak samo, a nawet tym bardziej, katolicy mogą, oprócz powodów racjonalnych, mieć powody wynikające z ich wiary i tradycji, żeby żywić wobec Papieża uczucia bardzo pozytywne.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
konrado5




Dołączył: 02 Gru 2005
Posty: 4913
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Pon 23:29, 17 Gru 2007    Temat postu:

Czy nie można powiedzieć, że Jan Paweł II zrobił tylko to, co musiał zrobić, aby być dobrym Papieżem np. gdyby nie przebaczył temu niedoszłemu zabójcy to by dał o jeden powód więcej dla ludzi walczących z Kościołem, bo by na przykład mogli zauważyć, że Jezus uczył, że należy przebaczać, a tego samego Papież nie zrobił. Po prostu chwalenie Jana Pawła II jest jak chwalenie lodówki za to, że chłodzi.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
abangel666
Opiekun Kawiarni



Dołączył: 03 Lis 2006
Posty: 3123
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: z Piekła

PostWysłany: Pon 23:55, 17 Gru 2007    Temat postu:

konrado5 napisał:
Jan Paweł II zrobił tylko to, co musiał zrobić, aby być dobrym Papieżem np. gdyby nie przebaczył temu niedoszłemu zabójcy to by dał o jeden powód (...)


A kogo to obchodzi; przebaczył czy nie? To akurat osobista sprawa JPII, ja w tym wątku mówię o czynach rzutujących na ocenę postaci JPII, jak i o jego decyzjach mających wpływ na Świat, a szczególnie na Polskę. A także o bezmyślnym, bezrozumnym obłąkanym kulcie polsko-kato-wojtyłyzmu, kulcie postaci, która jesli na cokolwiek w zyciu zapracowała, to na największą pogardę i która przyniosła Polsce wstydu tyle, co nikt nigdy....
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Bart




Dołączył: 08 Gru 2005
Posty: 322
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Poznań
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pon 23:58, 17 Gru 2007    Temat postu:

abangel666 napisał:
która przyniosła Polsce wstydu tyle, co nikt nigdy....[/color]


Znowu przesadzasz :)
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ŚFiNiA Strona Główna -> Kawiarnia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3 ... 14, 15, 16  Następny
Strona 1 z 16

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin