Forum ŚFiNiA Strona Główna ŚFiNiA
ŚFiNiA - Światopoglądowe, Filozoficzne, Naukowe i Artystyczne forum - bez cenzury, regulamin promuje racjonalną i rzeczową dyskusję i ułatwia ucinanie demagogii. Forum założone przez Wuja Zbója.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Jaką wartość ma dla ciebie uczciwość intelektualna?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ŚFiNiA Strona Główna -> Nauki społeczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  

Uważam, że szczere przyznawanie się do własnych błędów i słabych stron osobowości, czy intelektu
jest obowiązkiem duchowym człowieka i powinno mieć wysoki priorytet
100%
 100%  [ 1 ]
w zasadzie powinno się być uczciwym, ale widzę tu wiele wyjątków, bo przecież nie wszystkie prawdy o sobie będziemy w stanie psychicznie unieść
0%
 0%  [ 0 ]
nie uważam, aby pojęcie uczciwości, rozumiane jako przyznawanie się do słabych stron swojej osoby było szczególnie ważne. Cenię sobie własny komfort psychiczny nadając priorytet ochronie swoich uczuć, a nie jakimś tam wydumanym ideałom
0%
 0%  [ 0 ]
Wszystkich Głosów : 1

Autor Wiadomość
Michał Dyszyński
Bloger na Kretowisku



Dołączył: 04 Gru 2005
Posty: 31312
Przeczytał: 102 tematy

Skąd: Warszawa
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Wto 21:49, 18 Cze 2019    Temat postu: Jaką wartość ma dla ciebie uczciwość intelektualna?

Na naszym forum zetknąłem się z bardzo różnymi postawami względem uczciwości intelektualnej. Oczywiście każdy ocenia cudzą uczciwość intelektualną własnym rozumem i odczuciami, nie siedząc w głowie osoby ocenianej, zatem często pewnie się myli w ocenie intencji owej osoby.
Widzę trzy główne podejścia do pytania o uczciwość intelektualną - tutaj rozumianą przede wszystkim jako przyznawanie się do przykrych strona naszej osobowości przed samym sobą.
Nie pytam o to, jak oceniamy innych, stawiam pytanie o to, jak każdy ocenia pod tym względem samego siebie. Ankieta jest anonimowa, więc uczciwe odpowiadanie chyba dla nikogo nie powinno być problemem.

Opcja 1 - mało ważny ten rodzaj uczciwości
Sporo wskazuje na to, że dla jakiejś tam części osób uczciwość w przyznawaniu się do błędów, porażek, słabych stron intelektu, czy osobowości, jak też dowolnych innych braków, nie jest szczególnie ważna. Można przecież przyjąć postawę w stylu: nie lubię myśleć o tym, co jest mi nieprzyjemne, mam jedno życie, a w nim tylko samego siebie, więc nie zamierzam się katować przykrymi myślami o sobie samym w imię jakiejś tam (wydumanej...) uczciwości.

Opcja 2 ważność jest, ale...
Jest też opcja pośrednia - często związana z przekonaniem, że choć może i uczciwość względem samego siebie jest ważna, to jesteśmy za słabi, aby zaaplikować sobie taki twardy reżim uznawania tego, co wiemy o sobie, a sprawia nam jakąś wielką przykrość, burzy nasze emocje. Zatem, choć co do reguły, uczciwość powinniśmy uznać, to weźmy pod uwagę też kwestię - zdarzających się co jakiś - wyjątków od postawy bezwzględnej uczciwości.

Opcja 3 ważność jako bardzo wysoko postawiony priorytet
Dla innych osób jednak kwestia przyznawania się (choćby wewnętrznie, we własnym umyśle) w pełni do tego, co by wynikało z obiektywnych faktów jest bardzo ważna. Dla tych osób przykrość, związana z analizą własnych słabości jest czymś mniej problematycznym, niż świadomość tego, iż jakaś wiedza o sobie samym została zakłamana, nie odpowiada rzeczywistości. Takie osoby próbują być uczciwe względem siebie niemal za wszelką cenę, kosztem nawet popadnięcia w jakąś formę depresji, głębokiego smutku, zdenerwowania. Ale uważają, że "tak po prostu trzeba", że po prostu każdy musi się uporać wewnętrznie z ciemną stroną swojej natury.


Ostatnio zmieniony przez Michał Dyszyński dnia Wto 21:50, 18 Cze 2019, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ŚFiNiA Strona Główna -> Nauki społeczne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin