Forum ŚFiNiA Strona Główna ŚFiNiA
ŚFiNiA - Światopoglądowe, Filozoficzne, Naukowe i Artystyczne forum - bez cenzury, regulamin promuje racjonalną i rzeczową dyskusję i ułatwia ucinanie demagogii. Forum założone przez Wuja Zbója.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Zabawa i cierpienie..

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ŚFiNiA Strona Główna -> Nauki społeczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Michał Dyszyński
Bloger na Kretowisku



Dołączył: 04 Gru 2005
Posty: 31333
Przeczytał: 100 tematów

Skąd: Warszawa
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Czw 13:51, 05 Sty 2012    Temat postu: Zabawa i cierpienie..

Nieraz w publikacjach ekonomiści zastanawiają się, czy dla gospodarki jest lepiej, aby było rozwarstwienie dochodów, czy raczej aby w społeczeństwie panował egalitaryzm. Zwykle jest tak, że wyniki tych badań podawane są w okrojonej formie - np. korzystne dla gospodarki jest, aby było/nie było rozwarstwienia. Świadczy to najbardziej o tym, że zapewne samo badanie było sponsorowane przez jakichś lobbystów, bo dopóki nie poznamy kryteriów jakie były zastosowane dla oceny wyników, dopóty nie będziemy np. wiedzieli, co badacze traktują jako "lepszy stan gospodarki".

Osobiście uważam, że rozwarstwienie (jego wzrost) faktycznie może działać zarówno w stronę zwiększenia aktywności gospodarczej, jak i odwrotnie. Negatywne działanie polega na tym, że jeśli w społeczeństwie wzrośnie grupa wykluczonych, całkowitych biedaków, to stają się oni obciążeniem, z racji na niemożność ich włączenia się w normalny obieg ekonomiczny - nie są w stanie zdobyć wykształcenia, pewnych "manier", nie mają środków na start legalnego biznesu, więc zwykle powiększają strefy szare, czarne, przestępcze.
Z drugiej strony pełny, daleko posunięty egalitaryzm zniechęca do większego wysiłku, powoduje brak motywacji do podjęcia wyzwań. Myślę, że istnieje gdzieś optymalny dla gospodarki poziom nierówności, który z jednej strony daje impulsy do wybijania się, a z drugiej nie degraduje najsłabszych do poziomu nędzy i wykluczenia.
Wielkie nierówności w dochodach są jednak w moim przekonaniu złe z bardziej etycznych względów. Gdy z jednej strony mamy osoby dysponujące ogromnymi możliwościami spełniania wszelkich zachcianek, a z drugiej osoby walczące o przeżycie, to widać ogromne marnotrawstwo "materii ludzkiego dobra". Z jednej strony ogromne środki są przeznaczane na zabawę, na minimalne powiększenie komfortu nielicznych osób, a z drugiej często znacznie mniejsze nakłady wyciągnęłyby całe rodziny z nędzy, z beznadziei, z upadku. Czyli w sensie ludzkim (tworzenia pozytywnych emocji, poprawy życia) te pieniędzy "pracują" słabo, są marnowane. To trochę tak, jakby przeznaczyć pieniądze na fajerwerki w sytuacji gdy wielka tama nad miastem groziła destrukcją, ale na ten ostatni cel środków poskąpiono.
Każdy bogacz, który bawi się, wydaje wielkie pieniądze na zbytek, grę w otoczeniu ludzi ciężko walczących o przetrwanie stawia się w sytuacji osoby POSTAWIONEJ POZA SOLIDARNOŚCIĄ SPOŁECZNĄ. To swoiste etyczno - moralne jego wykluczenie ze wspólnoty. Właściwie to samowykluczenie, bo taki człowiek nie może już - w zgodzie z prawdą - uważać się za kogoś wzmacniającego tę wspólnotę, lecz pasożyta na niej żerującego. Do tego, aby zabawę przedłożyć ponad ludzkie cierpienie, trzeba coś w sobie (w sercu i umyśle) zabić, trzeba odciąć te naturalne więzy współczucia, solidarności jakie mają wszystkie istoty społeczne.
Jest się decydentem, który wielkie środki przeznacza na zabawę, gdy często znacznie mniejszych brakuje na zwalczenie cierpienia wielu osób. To nie jest naturalne.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ŚFiNiA Strona Główna -> Nauki społeczne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin