Forum ŚFiNiA Strona Główna ŚFiNiA
ŚFiNiA - Światopoglądowe, Filozoficzne, Naukowe i Artystyczne forum - bez cenzury, regulamin promuje racjonalną i rzeczową dyskusję i ułatwia ucinanie demagogii. Forum założone przez Wuja Zbója.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

STUDIUM BIBLII- Słowo Boże
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ŚFiNiA Strona Główna -> Religie i wyznania
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bol999
Dołączył: 02 Maj 2008
Posty: 3306
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: PIEKŁO z klimatyzacja
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Sob 9:48, 25 Kwi 2009    Temat postu:

Kolorowa
Pierwsza Biblia nazywała się Wulgata i zatwierdzona została tylko przewagą kilku głosów na ok. 1300 głosujących biskupów.
Wydana w roku około 500 ne.
Tu masz zestaw dat kościelnych i nie zawracaj mi głowy jakimś listem Anastazego z r.367;
[link widoczny dla zalogowanych]
Kościół w datach:
Data rok Wydarzenie opis - komentarz
120 Pierwsze wzmianki o używaniu wody święconej do „wypędzania duchów” nieczystych
157 Po raz pierwszy zastosowano formy pokuty
167 Precedens kultu zmarłych i relikwii dotyczący na razie kilkunastu osób Po męczeńskiej śmierci biskupa Polikarpa i jedenastu wiernych z kościoła w Smyrnie (Turcja) zainicjowano praktykę czczenia zmarłych „świętych” i ich relikwii.
172 Pierwsze obwąchiwanie z władząpaństwową Meliton z Sardes kieruje apologię do Marka Aureliusza z podkreśleniem, że dobre stosunki między państwem a Kościołem leżą w interesie obu stron.
180 Powołanie do życia kleru Ustanowiono „stan duchowny” przez wprowadzenie ordynacji. Chrześcijanie zostali podzieleni na duchownych i laików – przedtem wszyscy byli na równi, jednocześnie będąc braćmi i kapłanami przed Bogiem
190 Wykluczenie z Kościoła m.innymi Theodotasa za utrzymywanie, że Jezus był człowiekiem wypełniającym jedynie wolę boską.
195 Sławę zdobywa Aleksandryjska szkoła katechetów specjalizująca się tworzeniu (fałszowaniu ?) dokumentów mających pomóc w "zwycięskim pochodzie chrześcijaństwa"
220 Przyjęto dogmat o konieczności pewnych czynności kościelnych, niezbędnych do zbawienia
225-230 Papież Urban I zaleca używanie do ceremonii mszy kielichów wykonanych ze złota lub srebra. Nie była to jeszcze koncelebracja, ani nawet msza w obecnym rozumieniu tego słowa. Kościół już jednak przejmował ceremoniał mitraizmu i powoli z proste spotkania modlitewne przekształcał w ceremoniał. Po raz pierwszy zamiast greki użyto laciny w ceremoniach kościelnych.
250 Wprowadzono naukę o wiecznych mękach.
253 Umiera podczas tortur Orygenes oskarżony o wprowadzanie zmian do ewangelii Mateusza i tworzenie tzw. apokryfów (przed V Soborem Powszechnym). Cesarz Justynian nakazuje zmiany w niektórych pismach Orygenesa.
265 Włączenie do nabożeństw chrześcijańskich części celebracji mitrańskiej .
270 św. Antoni Pustelnik zamieszkuje na górze Kolzim. Podejmuje walkę z szatanem jako pierwszy pustelnik. Wkrótce dołączają do niego inni.
297 Drugi precedens uznania męczenników za osoby święte. Rozpoczęcie mordowania przedstawicieli innych wiar. Pierwsza uroczystość Wszystkich Świętych Męczenników zainicjowana przez kościół w Antiochii.— Początek okresu mordowania pogan i plądrowania ich świątyń przez chrześcijan podjudzanych przez biskupów, opatów i mnichów.
303 Euzebiusz (późniejszy biskup Cezarei) napisał pierwszą znaczącą historię Kościoła.Dokończył ją potem św.Hieronim do 378r
312 Bitwa pod mostem mulwijskim. Powstanie Instytucji Kościoła Katolickiego. Z powodu wizji sennej, którą ujrzał przed bitwą Konstanty (miał wygrać dzięki symbolowi krzyża), rok później wydał edykt zrównający religię chrześcijańską z religiami pogańskimi. Chrześcijaństwo staje się jedną z religii państwowych Rzymu. Odtąd, z roku na rok, dzięki prochrześcijańskiemu nastawieniu Konstantyna, pozycja chrześcijaństwa będzie się umacniać, a inne religie będą wypierane. Polityka ta w ostateczności doprowadziła do prześladowania i mordowania niechrześcijan przez fanatyków religijnych. Prześladowani stali się prześladowcami. W wyniku prześladowań wyznawcy kultów niechrześcijańskich zostali wkrótce eksterminowani wraz ze swymi bóstwami…
313 Chrześcijaństwo uzyskuje równouprawnienie z mitraizmem. Konstantyn ogłasza edykt o tolerancji wiary (edykt Mediolański) w którym chrześcijaństwo staje się religią równoprawną z mitraizmem
314 Synod w Arlees Zakończenie schizmy donatystów. Konstantyn zwołuje synod w Arles
321 Cesarz Konstantyn nakazuje święcić niedzielę zamiast dotychczasowej soboty (na pamiątkę zmartwychwstałego boga Mitry, którego kult dotarł do Rzymu). Dekret Konstantyna brzmi następująco: „Czcigodny dzień Słońca winien być wolny od rozpraw sądowych i od wszelkich zajęć ludności miejskiej; natomiast mieszkańcy wsi mogą w tym dniu swobodnie uprawiać rolę” (Codex Justinianus, III, 12).
321-324 Po zwycięstwie nad Licyniuszem Konstantyn zostaje jedynym władcą i wyraźnie już popiera chrześcijaństwo. Zezwala na budowę kościołów w Nikomedii, Antiochii i Jerozolimie (kościół Grobu Świętego). W Betlejem (kościół Bożego Narodzenia) i w Rzymie (Laterański). Zwalnia kler z płacenia podatków i świadczenia usług publicznych. Wprowadza tzw. chrześcijańska niedzielę zamiast żydowskiej soboty, oraz zrównuje kler w prawach z wysokimi urzędnikami państwowymi. Nadaje też prawo przyjmowania majątków ziemskich w formie darowizn.
325 Sobór Nicejski Pierwszy Sobór Ekumeniczny. (tsw.Powszechny). Potępienie arianizmu. Ariusz i jego zwolennicy zostają skazani na wygnanie. Sformułowanie symbolu (wyznania wiary) oraz dogmatu o współistotności Chrystusa i Boga Ojca; ustalenie terminu obchodów Paschy; ogłoszenie 20 przepisów prawa (kanonów). Jezus oficjalnie zastępuje dotychczas czczonego Mitrę. Na tymże soborze "ustalono" datę zmartwychstania Chrystusa.Wielkanoc obchodzić się będzie w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca (po zrównaniu wiosennym).
325 Sobór Nicejski Sobór nicejski. Arrio (Ariusz) z Aleksandrii, głosi że Jezus nie jest Bogiem, tylko bóstwem niższej klasy, co było kontynuacją wcześniejszej tradycji teologicznej. Aleksandryjski biskup Aleksander doszedł do przekonania, że chodzi o niebezpieczną, błędną naukę i, gdy Ariusz nie chciał swej nauki odwołać, ekskomunikował go razem z jego zwolennikami. W wyniku głosowania 250 biskupów sprowokowanego naukami Ariusza, 248 zastraszonych przez Konstantyna biskupów głosowało za uznaniem, że „Syn Boga został zrodzony, a nie stworzony, współistotny Ojcu czyli, że Bóg Syn jest tak samo Bogiem, jak Bóg Ojciec i że Bóg jest jeden, ale w różnych Osobach”. Tym samym usankcjonowano „dwójcę świętą”, awansując Jezusa do miana Boga. Dwóch opornych biskupów (Sekundus z Ptolemaidy i Teonas z Marmaryki) zostało złożonych z urzędu i wygnanych. Jezus z Betlejem miał zastąpić dotychczas czczonego Mitrę.Sobór nicejski wprowadził też zasadę syneizaktyzmu: zakaz wspólnego życia duchownych z dziewicami, którą później przekształcono w zasadę celibatu.Po soborze cesarz wydał dla biskupów okazały bankiet, w czasie którego zdarzało im się zajmować cesarskie łoże biesiadne (Euzebiusz z Cezarei, Vita Constantini). Wydarzenie to jest pierwszym udokumentowanym przykładem korzystania przez kler z przywilejów przysługujących władcom świeckim.
330 Powstanie dogmatyki świętych i czczenia relikwii Konstantynopol zostaje ogłoszony przez Konstantyna nową stolicą cesarstwa. Wprowadzenie czczenia zmarłych „świętych” i ich relikwii.
339 Św. Ambroży jeden z tzw."Ojców Kościoła" dokonuje reformy liturgii. Zamiast praktykowanych spotkań na wspólną modlitwę wprowadza formę nabożeństw ze śpiewem i koncelebracją. Przekształca pobożność w multimedialne widowisko opierając się w dużej części na obrządkach mitralnych.
340 Maria siostra Pamomiusza zakłada pierwszy klasztor żeński
343 Precedens mający posłużyć późniejszej dominacji Rzymu nad Kościołem Synod w Sardyce ustanowił prawo odwoływania się odwołanych przez synod biskupów do biskupa Rzymu (z szacunku dla św.Piotra ...pierwszego niby biskupa Rzymu o którym większość historyków mówi, że nigdy nie był nawet w Rzymie)
347 Publiczne nawoływanie przez Kościół do mordowania innowierców i przejmowania ich majątków. Również świątyń przerabianych następnie na kościoły. Tak zniszczono kult Mitry Ojciec Kościoła Firmicus Maternus zachęca władców: „Niechaj ogień mennicy albo płomień pieca hutniczego roztopi posągi owych bożków, obróćcie wszystkie dary wotywne na swój pożytek i przejmijcie je na własność. Po zniszczeniu świątyń zostaniecie przez Boga wywyższeni
360 Chwilowy regres chrześcijaństwa Wprowadzenie zwyczaju czczenia aniołów. Powstaje nowa "nauka" - angelologia
361-363 Cesarz Julian Apostata ogłoszony przez armię Imperatorem usiłuje przeprowadzić reformę państwa. Tępi przepych i blichtr. Odwraca się też od chrześcijaństwa widząc jego drapieżność i zakłamanie. (głoszenie prawd całkowicie sprzecznym z postępowaniem kapłanów). Niestety ma okazję się jeszcze przekonać jak chrześcijanie traktują boskie przykazanie "nie zabijaj" . Ginie zamordowany przez własnego żołnierza chrześcijanina w imię "świętości wiary". Dzieje się to podczas wyprawy przeciw Szarpurowi II nad rzeką Tygrys.
364 Sobór w Laodycei Kościół zabronił świętowania soboty. W Kanonie XXIX tegoż Soboru widnieje następujący zapis: „Chrześcijanie nie powinni judaizować i próżnować w sobotę, ale powinni pracować w tym dniu; powinni szczególnie uczcić Dzień Pański będąc chrześcijanami, i jeśli to możliwe, nie pracować w tym dniu. Jeśli jednak będą judaizować w tym dniu zostaną odłączeni od Chrystusa” (C. J. Hefele, History of the Councils of the Church).
375 Cesarz Gracjan zrzeka się tytułu Pontifex Maximus, czyli najwyższego kapłana. Od tego momentu najwyższym kapłanem staje się biskup Rzymu.
381 Synod Konstantynopolski I Do obowiązującej dotychczas Konstantyńskiej „dwójcy świętej” cesarz Teodozjusz dołączył oficjalnie trzecią osobę, tzw. „Ducha Świętego”. Działo się to na soborze w Konstantynopolu.
382 Synod w Rzymie Damazego ustanawia zwierzchnictwo Kościoła rzymskiego nad pozostałymi. Uchwała głosi: „Choć kościoły katolickie rozsiane na ziemi są jedną komnatą ślubną Chrystusa, święty kościół rzymski jednak został wywyższony ponad wszystkie kościoły nie uchwałami żadnych synodów, lecz otrzymał prymat słowami Pana i Zbawiciela naszego”. Dotąd nie istniał jeden, wielki Kościół katolicki, tylko wiele pomniejszych i nieraz konkurujących ze sobą.
385 Pierwsza Biblia Po raz pierwszy katoliccy biskupi polecili ściąć innych chrześcijan z powodów wyznaniowych. Miało to miejsce w Trewirze. Św. Hieronim przeklada Biblię na łacinę. Nazwano ją Wulgatą i od VIIIw. jest powszechnie używana przez Kosciół.
390 Synod w Hipponie Synod w Hipponie rozpoczyna ratyfikację kanonu „Pisma Świętego”.
391 Spalenie biblioteki AleksandryjskiejChrześcijaństwo staje się religią państwową Chrześcijaństwo zostaje uznane za religie państwową przez cesarza Teodozjusza. Motłoch podburzony przez Cyryla spala Bibliotekę Aleksandryjską a wraz z nia ponad 700 000 bezcennych woluminów stanowiących spuściznę ludzkości. Potem Watykan usiłuje czyn ten przypisać kalifowi Omarowi I zapominając, że w tym czasie nie było juz czego niszczyć. Tłuszcza zamordowała nawet Hypatię opiekuna biblioteki.Wkrótce zamknięto starożytne akademie, skończyło się nauczanie kogokolwiek poza murami kościołów. Zastój spowodowany działaniami świętego kościoła zahamował rozwój cywilizacji i opóźnił postęp naukowy o setki lat… Proces walki księży z prawdą naukową trwa nadal…
393 Synod w Kartaginie Synod w Kartaginie zakończenie ratyfikacji kanonu "Pisma Świętego".Ostatnia starożytna Olimpiada. Teodozjusz w rok później zabronił kontynuacji tej barbarzyńskiej tradycji. Od tego momentu zaczyna się umartwianie, wieczne poczucie winy u wiernych nie wiadomo z jakiego powodu. To znaczy wiadomo. Chodzi o bełkot dotyczący grzechu pierworodnego.
? Dzień 15 sierpnia staje się świętem Wniebowzięcia NMP
395 Podział cesarstwa Podział cesarstwa na Cesarstwo Wschodnie i Zachodnie przez synów Teodozjusza Honoriusz i Arkadiusza. Ten ostatni otrzymuje Cesarstwo Wschodnie. Św.Augustyn zostaje biskupem Hippony
411 Początek sporu o pelagianizm (Pelagisz-asceta irlandzki 384-410r.), czyli o wolność woli człowieka, który z natury nie jest ani dobry, ani zły. Chodzi tiu o negację wpływu grzechu pierworodnego na człowieka. Grzech pierworodny Adama i Ewy jest tu jedynie złym przykładem, a nie obciążeniem dziedziczonym przez następne pokolenia.
418 Synod w Kartaginie Synod w Kartaginie wprowadza chrzest niemowląt jako formę przyrostu ilości wiernych. Od XII w. przekształcono go w chrzest przez pokropienie. Trudno było bowiem w krajach północy w zimie przeprowadzać chrzest klasyczny poprzez zanurzenie w wodzie.
428 Nestoriusz patriarcha Konstantynopola zwolennik chrystologii antiochskiej odrzuca w stosunku do Marii określenie "rodzicielka boga" i przyjęcie "rodzicielka Chrystusa" (czyli dualizm istoty bosko-człowieczej ...dwie natury Jezusa)
431 Sobór w Efezie Przyjęcie zasady wiary w boską naturę Jezusa i uznanie Marii za „Bożą Rodzicielkę”. Wyrażenie Christo Tokos – Matka Chrystusa – zostało zastąpione przez Theo Tokos – Boga Rodzica.
442 Synod Zbójecki Zwołuje go Teodozjusz II
449 Leon I wprowadza prymat biskupa Rzymu nad innymi biskupami i tym samym staje się pierwszym papieżem w dzisiejszym rozumieniu tego słowa. Dotąd istniało wiele rozproszonych tez o prymacie, a każdy biskup większego miasta nazywany był papieżem, czyli „papa”.
? Sobór w Macon Chrześcijański filozof Beothius, pisał: „Kobieta jest świątynią zbudowaną na bagnie”. Sobór zastanawiał się czy kobieta ma duszę.— Za sprawą mnichów irlandzkich spowiedź „na ucho” rozprzestrzenia się w całej Europie. Do tego czasu spowiedź na ogół odbywano publicznie i to bardzo rzadko w ciągu całego życia.— Na mocy cesarskiego dekretu, wszyscy poganie zostali uznani za ludzi bez majątku i praw: „iżby ograbieni z mienia, popadli w nędzę”.
539 Prymat papieży zastąpiono zwierzchnictwem nad całym Kościołem.
547 Ustanowienie postu czterdziestodniowego .
593 Papież Grzegorz I wprowadził wiarę w czyściec, dla uzdrowienia finansów kurii rzymskiej poprzez sprzedaż odpustów od kar czyśćcowych. Od tej pory bóg na sądzie ostatecznym nie stawiał dusz po prawicy i po lewicy lecz po prawicy, po lewicy i po środkowicy, i ci po środkowicy szli do czyszczalni, by kąpać się w kwasie azotowym, a nie w smole… W związku z powyższymi zmianami organizacyjnymi piekło musiało otworzyć dodatkowe oddziały czyśćcowe, z których dusze po odbyciu kary leciały do nieba. Za tę przysługę bóg obiecał lucyferowi coroczną odpłatność i darowanie części kar za pomoc w szczytnym dziele zbawienia
600 Wprowadzenie „godzinki” do M.B. oraz łaciny do liturgii.
638 Szósty sobór w Toledo nakazuje przymusowe ochrzczenie wszystkich Żydów zamieszkałych w Hiszpanii.
680 Zaczęto używać krzyż jako godło.
694 Siedemnasty sobór toledański uznaje wszystkich Żydów za niewolników. Ich kapitały ulegają konfiskacie, zostają im też odebrane dzieci od siódmego roku życia wzwyż.
705 Papież Jan VII podpisał w 705 roku uchwały synodu trullańskiego II, który orzekł, że nad Kościołem powszechnym stoi nie jeden papież, ale dwóch papieży o równych prawach - papież Konstantynopola i Rzymu ?
715 Wprowadzono modlitwy do świętych.
726-783 Powstał zwyczaj całowania nóg papieża. Nakazano czcić obrazy świętych .
801 Leon III ustanowił Dni krzyżowe.
813 Oznajmiono o wzięciu Marii Panny do nieba. Ustanowiono Święto Wniebowzięcia NMP.
835 Papież Jan XI ustanawia osobne święto ku czci Wszystkich Świętych, wyznaczając na dzień im poświęcony 1 listopada
993 Loon III zaczął kanonizowanie świętych Kościoła.
1000 Ustanowiono odrębne Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny.Chrześcijanie całej Europy oczekiwali w wielkim przerażeniu końca świata, który to kataklizm miał nastąpić, gdy pradawny potwór „Lewiatan” śpiący w rzymskich katakumbach przebudzi się z woli Pana i w ramach kary za grzechy pożre cały świat chrześcijański… Powyższe zajście nie miało miejsca, więc szczęśliwy Papież wraz z owieczkami zarządził wielką fetę i czas zabaw i dziękczynienia Panu za dobroć i ratunek dla świata… Tak powstał KARNAWAŁ. Czyściec uznano za pozagrobową przejściową pokutę .
1015 Od tego roku księży obowiązuje celibat, aby rozwiązać problem przejmowania spadków przez ich rodziny. Dotąd duchowni mieli żony i dzieci.
1032 W Polsce wybucha powstanie przeciw biskupom. Powodem jest ubożenie ludności na skutek przejmowania majątków przez Kościół oraz prześladowania religijne dawnej rodzimej wiary
1054 Michał Ceruliusz, patriarcha kościoła wschodniego i Leon IX (pośrednio) obrzucili się nawzajem klątwami.
1077 Papież Grzegorz VII ustanowił formalną „klątwę”, czyli wyklęcie przez instytucję Kościoła (nie mylić ze zwykłą klątwą).
1095 Ustanowienie odpustów grzechów
1116 Sobór Laterański Zatwierdził "spowiedź na ucho". Dotychczas od około 500 roku była stosowana tylko wyjątkowo w przypadku wątpliwości co do zaistnienia bądź natury grzechu.
1140 Ułożono i przyjęto 7 sakramentów świętych. Do tego czasu udzielano sakramentów w sposób nieuporządkowany (np. słowiańscy księża za jeden z sakramentów uznawali postrzyżyny!).
1200 Boże Ciało ustanowiono w roku
1202 Oficjalny rozłam między chrześcijaństwem wschodnim i zachodnim IV krucjata zainicjowana przez Innocentego III, by wesprzeć krzyżowców w Palestynie. Na skutek polityki Henryka Dandolo, żołnierze Chrystusa zwrócili się przeciwko Bizancjum i zdobyli Konstantynopol, z zaciekłością grabiąc i wyrzynając mieszkańców. Na koniec splądrowali i spalili miasto. Zrabowano niesłychane ilości złota i srebra, a skala przemocy przekroczyła wszelkie ówczesne normy wojenne. Na zdobytym terenie utworzono efemeryczne państewko nazwane Cesarstwem Łacińskim. Przypieczętowało to rozłam między chrześcijaństwem wschodnim a zachodnim. Według relacji kronikarza Geoffreya Villehardeuina, nigdy przedtem, od stworzenia świata, nie wywieziono z miasta tylu bogactw.
1204 Zaczęła działać Święta Inkwizycja. Słudzy boga i kościoła z miłości do bliźniego i Chrystusa zamęczyli lub spalili żywcem setki tysięcy ludzi. Piece służące do palenia ludzi, takie jakie były budowane w XX wieku przez nazistowskich Niemców, po raz pierwszy stosowane były przez chrześcijańską inkwizycję. Tu można się zgodzić, że inkwizycja dbała o rozwój niektórych dziedzin nauki, np. tortur, wymyślając mnóstwo nowych technik, np. żelazną dziewicę, czyli metalową trumnę w kształcie człowieka podzielona na dwie zamykające się połowy z kolcami w środku… umieszczony wewnątrz człowiek był przebijany tymi kolcami bardzo powoli i konał godzinami, wyjąc z potwornego bólu… kochajmy nieprzyjacioły swoje…„Encyklopedia katolicka” twierdzi, że inkwizycja „dużo zdziałała dla cywilizacji”. Inwencja inkwizycji w tej dziedzinie nie miała sobie równych w historii ludzkości. Nawet chińska mafia nie wymyśliła takich tortur co katolicy, możecie być więc dumni ze swych dokonań…
1208 Innocenty III zaoferował każdemu, kto chwyci za broń, oprócz prolongaty spłat, odpustu zupełnego i boskiego zbawienia, również ziemie i majątek heretyków oraz ich sprzymierzeńców. Rozpoczęła się Krucjata Albigeńska, której celem było wymordowanie Katarów. Szacuje się, że Krucjata Albigeńska pochłonęła milion istnień ludzkich, nie tylko Katarów, ale dotknęła większą część populacji południowej Francji. Przeor, dowodzący wojskami krucjaty, gdy mu się skarżono, że trudno jest odróżnić wiernych od heretyków, odpowiedział: „Zabijać wszystkich. Bóg ich odróżni”.
1229 Z powodu potajemnych zebrań wiernych dla czytania Biblii i interpretowania jej w sposób godzący w nauczanie i praktykę kościelną, papież Grzegorz IX zakazał czytania Biblii pod sankcją kar inkwizycyjnych. By ludzie nie widzieli jawnych sprzeczności między teorią a praktyką.
1231 Nakaz papieski zalecał palenie heretyków na stosie.
1244 Sobór w Narbonne Na soborze w Narbonne zdecydowano, aby przy skazywaniu heretyków nikogo nie oszczędzano. Ani mężów ze względu na ich żony, ani żon ze względu na męża, ani też rodziców ze względu na dzieci. „Wyrok nie powinien być łagodzony ze względu na chorobę czy podeszły wiek. Każdy wyrok powinien obejmować biczowanie”.
1252 W bulli Ad extripanda papież Innocenty IV przyrównał wszystkich chrześcijan-niekatolików do zbójców i zobowiązał władców do tego, by winnych heretyków zabijano w ciągu pięciu dni.— [*] Tortury zostają prawnie dozwolone przez Kościół. Tortury obejmowały łamanie na kole, wieszanie za ręce z ciężarami u nóg, ściskanie czułych części ciała, sadzanie na rozżarzonych węglach lub żelazie, wyłamywanie stawów, gotowanie żywcem itp. Była to „ludzka” – jak zapewnia kościół – metoda badań.
1263 Komunię pod jedną postacią zatwierdzono w roku . Bez wina, bo ludzie się upijali…
1264 Ustanowiono uroczystość Bożego Ciała.
1300 Wprowadzono nabożeństwo szkaplerzne wprowadzono w roku
1300 Wprowadzenie różańca
1311 Papież Klemens V jako pierwszy ukoronował się potrójną koroną władcy.
1326 Niezgodność przesadnie bogatej organizacji Kościoła z głoszonymi przez nią ideami Jezusa Chrystusa, doprowadziła do ogłoszenia bulli papieskiej „Cum inter nonnullos”, w której uważano za herezję twierdzenia, jakoby Jezus i Jego apostołowie nie posiadali żadnej własności w postaci dóbr materialnych. Podobno mieli kupę szmalu, bo im ludzie musieli płacić dziesięcinę w całym ówczesnym Rzymie, a Chrystus nauczał: „Co cesarskie cesarzowi a kasę chrystusowi”.
1400 Litania do N. Marii Panny (Loretańska).
1439 Sobór Florencki Rozkwita handel odpusatami. Nauka o Czyścu przeradza się w dogmat.
1450 Od tego roku do połowy XVIII w. trwa okres polowania na czarownice. Straszliwymi torturami zamęczono setki tysięcy kobiet posądzanych o czary. Dzieci można było również oskarżać o czary: dziewczynki po ukończeniu 9,5 lat, chłopców po ukończeniu 10 lat. Młodsze dzieci torturowano w celu uzyskania zeznań obciążających rodziców. W procesach o czary brane były pod uwagę „zeznania” dwulatków!!!
1542 Papież Paweł III wzmacnia pozycję Inkwizycji. Inkwizycja otrzymuje nad całym katolickim terytorium taką samą władzę, jaką wcześniej cieszyła się w Hiszpanii.
1545 do1563 Sobór Trydencki Na Soborze Trydenckim ogłoszono, że prawdę religijną wyraża w równym stopniu Biblia, co tradycja, a jedyne i wyłączne prawo interpretacji Pisma Świętego spoczywa w rękach Kościoła. Uznano, że sakramenty są niezbędne do uzyskania zbawienia. Utworzono indeks ksiąg zakazanych, który przez 400 lat będzie krępować wolność myśli, sumienia i naukę.— [*] Ustalono, że tradycja Kościoła jest ważniejszym źródłem objawienia od Słowa Bożego. A to oznacza, że księża mogą sobie pismem podetrzeć…
1484 Papież Innocenty VIII oficjalnie nakazał palenie na stosach kotów domowych razem z czarownicami. Zwyczaj ten był praktykowany przez trwający setki lat okres polowań na czarownice. Wiara, że zwierzęta są pośrednikami diabła, doprowadziła do załamania się naturalnej kontroli liczebności populacji gryzoni. Celem ataku gorliwych chrześcijan najczęściej były koty, wilki, węże, lisy, i białe koguty.
1493 Bulla papieska uprawomocniła deklaracje wojny przeciwko wszystkim narodom w Ameryce Południowej, które odmówiły przyjęcia chrześcijaństwa. Gdy katoliccy „misjonarze” zawitali do Meksyku, żyło tam około 11 milionów Indian, a po stu latach już tylko półtora miliona. Szacuje się, że łącznie w ciągu 150 lat chrystianizacji obu Ameryk zabito co najmniej 30 milionów tubylców.
1500 Litania do Najświętszego Imienia Jezus wprowadzona w roku
1563 Relikwie nakazano czcić i zaczęły stanowić o sile danego obiektu sakralnego
1563 Małżeństwo, kapłaństwo, bierzmowanie uczyniono sakramentami
1568 Hiszpański trybunał inkwizycji wydaje nakaz śmierci na trzy miliony Niderlandczyków, którzy – jak brzmi hasło wypisane na kapeluszach „gezów” – wolą być „raczej Turkami niż papistami”.
1572 We Francji 24 sierpnia w masakrze znanej pod nazwa Dnia Świętego Bartłomieja zamordowano 10 000 protestantów. Papież Grzegorz XIII napisał potem do króla Francji Karola IX: „Cieszymy się razem z tobą, że z Boską pomocą uwolniłeś świat od tych podłych heretyków”.
1584 Papież Grzegorz XIII w bulli In coena Domini zrównuje protestantów z piratami i zbrodniarzami.
1585 Krótka kadencja Sykstusa V zaowocowała zakazem wstępu do watykańskich archiwów dla świeckich uczonych. Na rozkaz papieża wyryto przed wejściem napis: „Kto tutaj wejdzie, będzie natychmiast ekskomunikowany”.
1600 17 lutego spalono na stosie Giordano Bruno, który głosił że wszechświat jest nieskończony i jednorodny (z czego wynikał pogląd, że ludzie nie są jedynymi inteligentnymi istotami w kosmosie). Religię uznawał za uproszczoną wersję filozofii, a liturgię za wynik zabobonu. Kościół skazał go za herezję doketyzmu.
1700 Wprowadzono nabożeństwo czerwcowe
1789 Papież Grzegorz XVI gani wolność sumienia jako „szaleństwo”, „zaraźliwy błąd” i wypowiada się przeciwko wolności handlu książkami.
1836 Grzegorz XVI w nowym wydaniu indeksu ksiąg zakazanych uzależnia czytanie Biblii w językach narodowych od zgody Inkwizycji. Zakaz obowiązywał do 1897 r.
1846 1 czerwca wydano zakaz wstępu do watykańskiego archiwum nawet kardynałom, bez specjalnego zezwolenia papieża.
1852 Wprowadzono nabożeństwo majowe do NMP
1854 Został zatwierdzony dogmat o niepokalanym poczęciu N. Marii Panny .
1855 Sprzeciw Kościoła wobec Konstytucji Stanów Zjednoczonych. Kościół głosił, iż „wolność to bluźnierstwo, wolność to odwodzenie innych od prawdziwego Boga. Wolność to mówienie kłamstw w imię Boga”. Polacy nadal modlą się o macierzyńska niewolę miłości do NMP…— Wcześniej, do Kongresu Stanów Zjednoczonych kościół wniósł projekt ustawy zabraniającej wydobywania z łona ziemi ropy naftowej, którą Bóg tam umieścił, aby czarci w piekle mieli czym pod kotłami palić… Księża mimo to używają samochodów przeszkadzając diabłom w wykonywaniu ich statutowych obowiązków i spychając piekło na skraj kryzysu energetycznego…
1870 Wprowadzono dogmat o nieomylności papieża. Papież zaczął rozwiązywać równania różniczkowe i ani razu się nie pomylił, co stwierdzili biskupi na konklawe!!!
1897 Papież Leon XIII dopisuje „Biblię” do Indeksu ksiąg zakazanych.1910 1 września Pius X nakazał katolickim duchownym składać „Przysięgę modernistyczną”, która każe wierzyć, że „Kościół (…) został bezpośrednio i wprost założony przez (…) Chrystusa”, oraz nakazuje potępiać „tych, którzy twierdzą, że Wiara, przez Kościół podana, może stać w sprzeczności z historią” oraz „sposób rozumienia i wykładania Pisma św., który, pomijając tradycję Kościoła, analogię Wiary i wskazówki Stolicy Apostolskiej, polega na pomysłach racjonalistycznych”. Przysięga miała zapobiec „zamętowi w umysłach wiernych co do istoty dogmatów” wynikającego z postępującej edukacji społeczeństwa. Przysięgę zniesiono w 1967 r.
1941 Tuż po agresji III Rzeszy na ZSRR z watykańskich drukarni wysłano do sztabu wojsk niemieckich duże transporty ukraińskich i rosyjskich modlitewników. Watykan podbite obszary ZSRR podporządkował nuncjaturze berlińskiej oficjalnie akceptując zagarnięcie tych ziem przez Hitlera.1945 Pius XII w orędziu wigilijnym staje w obronie głównych oskarżonych o zbrodnie przeciwko ludzkości. Kuria rzymska interweniuje w sprawie ułaskawienia 200 zbrodniarzy hitlerowskich, w tym m.in. katów polskiego narodu, Franka i Greisera. To niewielki epizod w szeroko zakrojonej akcji ratowania hitlerowców przed odpowiedzialnością karną.
1946 Studenci wydziału prawa Uniwersytetu w Cardiff, rozważają, czy Pius XII powinien zasiąść na ławie oskarżonych przed Międzynarodowym Trybunałem w Norymberdze za całokształt prohitlerowskiej polityki Watykanu w okresie 2. wojny światowej.
1950 W petycji do Watykanu, katolicy proszą o dogmatyzację fizycznego wniebowzięcia Maryi. W odpowiedzi Watykan uchwala dogmat o wniebowzięciu NMP, choć w Ewangeliach nie ma o tym słowa
1954 Pius XII poucza: „To, co nie jest zgodnie z prawdą czy z normą obyczajową nie ma prawa istnieć”. Chodzi oczywiście o prawdy i moralność zgodne z nauczaniem Kościoła.
1965 Kościół rzymskokatolicki unieważnił potępienie Galileusza. Do tego czasu Ziemia była płaska, zaś od tego roku się wybuliła i wypięła na wszystkie naukowe teorie kościoła…
1966 Watykan znosi Indeks ksiąg zakazanych, bo nie spełnia już zadania i naraża Kościół na ostrą krytykę.
1975 Papież Paweł VI wyjaśnia w liście do arcybiskupa Coggana, że kobieta ma zakazany wstęp do stanu duchownego, ponieważ „wykluczenie kobiet z kapłaństwa jest zgodne z zamysłem Boga wobec swego Kościoła”, choć specjalnie powołana Papieska Komisja Biblijna (składająca się z wybitnych biblistów) orzekła wcześniej, że nie ma przeciwwskazań. Zdanie papieża nadal jest ważniejsze od wniosków wypływających z lektury Biblii. Pawła VI poparł Jan Paweł II.
1980 Beatyfikacja jezuity José de Anchieta, który twierdził: „Miecz i żelazny pręt to najlepsi kaznodzieje”. Podczas beatyfikacji masowego mordercy Indian, papież Jan Paweł II nazwał go apostołem Brazylii, wzorem dla całej generacji misjonarzy i siebie samego. Nie pierwszy to przypadek wyniesienia zbrodniarza na ołtarze.
1992 Papież Jan Paweł II ogłasza, że potępianie Galileusza za głoszenie heliocentrycznego poglądu, iż Ziemia krąży wokół Słońca (a nie na odwrót), było błędem. Rehabilitacja Galileusza trwała 359 lat.
2006 2 lipca przewodniczący Papieskiej Rady do Spraw Rodziny kardynał Alfonso Lopez Trujillo mówi w wywiadzie dla dziennika Il Tempo, że aborcja „to zbrodnia bardziej przerażająca niż wszystkie wojny światowe”. Czyli, że usuwanie nieświadomych istnienia embrionów lub zapłodnionej komórki jajowej jest gorsze niż mordowanie świadomych dzieci przez żołnierzy, czy obozy zagłady.

Pocieszeniem jest to, że przynależność do tego KABARETU NIE jest obowiązkowa już od dawna.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kolorowa
Dołączył: 14 Mar 2009
Posty: 46
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Sob 16:48, 25 Kwi 2009    Temat postu:

Ja dodam jeszcze jedną datę:
[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Budyy
Dołączył: 04 Sty 2008
Posty: 1735
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sob 22:27, 25 Kwi 2009    Temat postu:

Cytat:
Liber Notarum: "W niedzielny wieczór, 30 października 1501, Don Cesare Borgia wydał kolację w swoim apartamencie w pałacu apostolskim, gdzie czekało pięćdziesiąt przyzwoitych prostytutek i kurtyzan, które po posiłku tańczyły ze służącymi i innymi obecnymi, najpierw w pełni ubrane a potem nagie. Następnie także po kolacji, świeczniki z zapalonymi świecami umieszczono na podłodze i porozrzucano kasztany, które prostytutki, nagie i na czworaka, musiały zbierać wczołgując się i wyczołgując spomiędzy świeczników. Papież, Doc Cesare i Donna Lukrecja byli wszyscy obecni i przyglądali się. Na koniec, oferowano nagrody – jedwabne koszule, pary butów, kapelusze i inne ubrania – dla tych mężczyzn, którzy mieli największe powodzenie u prostytutek."
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bol999
Dołączył: 02 Maj 2008
Posty: 3306
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: PIEKŁO z klimatyzacja
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Nie 4:06, 26 Kwi 2009    Temat postu:

Budyy
A kiedy taka impeza w naszym hlefiku ze sfiniami zbierającymi żołędzie knurów? :grin:
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Budyy
Dołączył: 04 Sty 2008
Posty: 1735
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Warszawa

PostWysłany: Nie 22:28, 26 Kwi 2009    Temat postu:

Z tym trzeba się zgłosić do Watykanu. Oni tam mają odpowiednie pomieszczenia, środki i tradycje.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bol999
Dołączył: 02 Maj 2008
Posty: 3306
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: PIEKŁO z klimatyzacja
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pon 10:10, 27 Kwi 2009    Temat postu:

Budyy napisał:
Z tym trzeba się zgłosić do Watykanu. Oni tam mają odpowiednie pomieszczenia, środki i tradycje.

i lepiej wypasione i dorodniejsze "żołędzie?" :grin:
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Aleksy
Dołączył: 28 Kwi 2009
Posty: 7
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: nie z tego świata
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Wto 20:44, 28 Kwi 2009    Temat postu: Re: STUDIUM BIBLII- Słowo Boże

Na wstępie ośmielę się przywitać ze Wszystkimi ...

bol999 napisał:
Studium Biblii jako słowa Bożego, proponuję zacząć od Boga Jahwe, gdyż to Jego słowa.
Wypadałoby zatem zacząć od autora tych świętych słów, aby Go bliżej poznać, jeśli mamy wierzyć w Jego słowa.

Bóg Jahwe- YHWH jest Bogiem wszechmogącym i JEDYNYM i wszyscy o tym wiedzą.

Wszyscy znamy 10 przykazań i to też nie podlega żadnej dyskusji.

Weżmy pod uwagę treść przykazania Boga Jahwe;
"Nie będziesz miał cudzych Bogów przede mną"

Ja to rozumiem tak;
Wprawdzie inni mają wielu swoich Bogów, Ale TY nie będziesz stawiał ich wyżej niż Boga Jahwe,- ponad Boga Jahwe.

Wynika z tego, że Bóg Jahwe potwierdza istnienie innych Bogów a wiec jednocześnie zaprzecza sobie samemu, że jest Bogiem JEDYNYM.

W dalszym tekście Biblii Jahwe stwierdza;"Jestem Bogiem Bogów."
Powtórnie potwierdza istnienie wielu innych Bogów, stawiając jedynie sam siebie na wyższym piedestale.

Nie zaprzecza boskości innych Bogów, ani nie poddaje w watpliwość ani ich boskości, istnienia czy znaczenia a jedynie stawia SIEBIE SAMEGO nieco wyżej na piedestale WIELU autentycznych boskich Bogów.

Czy nie robili to samo, wszyscy inni Bogowie a teraz wszyskie religie i sekty?

Jeśli Bóg Jahwe rzeczywiście jest JEDYNYM Bogiem, to dlaczego sam w swoim własnym Słowie Bożym opisuje z detalami tak wielu innych Bogów?

W tej chwili postawmy na najwyższym regale Boga Jahwe ale na niższych wszystkich innych czy WYŁACZNIE JEGO?a jeśli tak to dlaczego?

Proszę odpowiedz jak TY to uważasz :grin:


chmmm .... :think:

Można to rozpatrywać w różnych kontekstach, ...stąd dobrze byłoby wyjśc poza "tradycyjną" interpretację (negację) charakterystyczną dla zagorzałych krytyków KRK, ...no ale spróbujmy ...

Nie pamietam dokładnie gdzie w Bibli B-g mówi o Sobie że "Jest Bogiem Bogów" (w tym miejscu będę bardzo wdzięczny za wskazanie odpowiedniego cytatu) ale pragnę zwrócić uwagę na fakt, że (uzyty w ST) hebrajski termin "Elohim" (Elokim) nie zawsze oznacza "bogów" ale także "sędziów" czy "przywódców" ...stąd B-g nazywając siebie Bogiem "sędziów" (przywódców) wcale nie musi potwierdzać realności innych Bogów ... .

Co do przykazania "Nie będziesz miał cudzych Bogów przede mną" to należy zwrócic uwagę na niedoskonałość przekładów z hebrajskiego orginału, któremu bliższe jest ""Nie będziesz miał Bogów cudzych przed obliczem moim w kontekście zakazu bałwochwalstwa, który w luźnej interpretacji (za Izaakiem Cylkowem) sprowadza się do: Nie będziesz miał bożka innego przed obliczem Moim, tak aby Ci mnie zasłaniał, ...

ale nie w tym rzecz ...

otóż, nie chciałbym zostać źle zrozumiany, ...chodzi jednak (moim zdaniem) o to, że "Dekalog" jest fragmentem szerszego "kontraktu" pomiedzy pewnym "plemieniem" a jego "plemiennym Bóstwem" (tudzież reprezentowanym przez "prawodawcę" tj. warstwę tych jego członków która utrzymywała się ze sprawowania czynności kultowych i rozsądzania sporów wewnątrzplemiennych), ...i w tym kontekście uzycie słów "cudzych Bogów" zamist "innych Bogów" nabiera szerszego znaczenia, a mianowicie takiego, że "prawowierny" (tj. objęty tym kontraktem) Żyd nie może kierowac swych uczuć (a nawet spojrzeń) w stronę "obcoplemiennych" bóstw, ideii itp. ...

W wyniku zaadaptowania mitu, ale (i po części) "kontraktu" hebrajskiego przez ludy które nie miały nic wspólnego z Hebrajczykami doszło do szeregu sprzeczności i nieporozumień, przez które (moim zdaniem) zbyt pochopnie kwestionuje się samą koncepcję "Jednego" Boga ...


P.S.
W odniesieniu do Boga Bibli używa się okreslenia Echad (Jeden) nie tyle Jedyny co właśnie "Jeden" i nikt wiecej ...Dziekuję za uwagę i Pozdrawiam :*


Ostatnio zmieniony przez Aleksy dnia Wto 20:47, 28 Kwi 2009, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wujzboj
Bloger na KretowiskuDołączył: 29 Lis 2005
Posty: 22823
Przeczytał: 2 tematy

Skąd: znad Odry
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Wto 23:01, 28 Kwi 2009    Temat postu:

A ja właśnie nie rozumiem fragmentu zaczynającego się od słów "nie chciałbym zostać źle zrozumiany". Ściślej: nie bardzo rozumiem, jak się ma on do reszty wypowiedzi. Pierwsza część postu wydaje się bowiem udzielać satysfakcjonującej odpowiedzi na zadane pytania, przy czym jest to odpowiedź, w której Bóg jest traktowany nie jako Bóg plemienny, lecz jako Bóg Jedyny. Wspomniany fragment zaś sugeruje coś przeciwnego: że Bóg jest bóstwem plemiennym.

Czy chodzi o to, że w czasach, gdy powstawały te wersety, ich słuchacze nie odróżniali Boga Jedynego od bóstw plemiennych i trzeba było im najpierw wbić w głowę, że mają o bóstwach plemiennych zapomnieć? Zaś to, że Boga traktowali jako bóstwo plemienne, trzeba było zostawić sobie na potem, bo - jak chce mądrość ludowa - nie od razu Kraków zbudowano?

____________
PS. Witam na forum! :szacunek:


Ostatnio zmieniony przez wujzboj dnia Wto 23:01, 28 Kwi 2009, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Aleksy
Dołączył: 28 Kwi 2009
Posty: 7
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: nie z tego świata
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 19:03, 29 Kwi 2009    Temat postu:

Wydaje mi się, że nam ludziom wychowanym w duchu judeochrzescijańskiej tradycji religijnej trudno oddzielić od siebie zarówno jedno jak i drugie ...

...może inaczej,

ten "dualizm" bierze się stąd, że idea Boga Jedynego jest mocno zakorzeniona w naszej świadomości (być może nawet w pod-swiadomości). Najwyraźniej jest ona rozwinięciem ideii Boga Najwyższego pośród innych pomniejszych Bogów i jest tak "stara", że ginie w mrokach dziejów. Dlatego też często mniej lub bardziej świadomie wypowiadamy się o Bogu Jedynym w domyśle ponad-plemiennym (tj. uniwersalnym).
Jednak B-g Bibli hebrajskiej (ST) jest Bogiem plemiennym w pełnym znaczeniu tego słowa.
Czasem uważam, że przykazanie "Nie będziesz miał cudzych Bogów przede mną" należałoby odczytać dosłownie jako nie bedziesz czcił Bogów, których czczą inne narody ...

spróbuję może jeszcze inaczej ...

...gdyby tak w tym miejscu zapomnieć o niezliczonych interpretacjach chrześcijańskich na temat tego przykazania, zauważymy, że B-g "przemawiajacy" w Księdze Szemot, ani nie zniża się do poziomu semitów, ani nie stosuje zadnych forteli ze względu na nieumiejętność rozróżniania przez słuchaczy Boga takiego od innego. Jednym słowem wydaje jasny i kategoryczny nakaz. ... resztę zaś ze względu na potrzebę wprowadzenia w zycie uniwersalnej idei dopisaliśmy (dopowiedzieliśmy) sobie sami.
I chociaz jest to stan (Bóg plemienny=Bóg uniwersalny), który można byłoby przyrównać do "schizofreni" to jednak nie ma w tym niczego "niewłaściwego" ... po prostu, złozyło się tak, że uniwersalizm, o którym mowa (który mam na myśli) zrealizował się za posrednictwem pewnej grupy ludzi która wyrosła (dojrzała) na gruncie tradycji hebrajskiej,... i tak już zostało i nie ma potrzeby tego zmieniać, a wszelkie próby odwrócenia owego procesu (odrzucenia "żydowskiego Boga") przyczyniają się tylko do większego religijnego zamętu. ...

p.s.
oczywiście nie upieram się przy tym ...

Pozdrawiam ...
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kolorowa
Dołączył: 14 Mar 2009
Posty: 46
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Śro 21:19, 29 Kwi 2009    Temat postu:

bol999 napisał:

Pocieszeniem jest to, że przynależność do tego KABARETU NIE jest obowiązkowa już od dawna.


a szkoda - wtedy łatwiej o bunt ;P
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bol999
Dołączył: 02 Maj 2008
Posty: 3306
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: PIEKŁO z klimatyzacja
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Czw 9:36, 30 Kwi 2009    Temat postu:

Kolorowa

Cytat:
a szkoda - wtedy łatwiej o bunt ;P

Bunt przeciwko komu?
Nawet wiatraki nie walczyły z Don Kichotem, gdyż wiedziały że nie istniał.

Być może Jahwe nadal jak kiedyś, każe walczyć Izraelowi przeciwko Arabom?
Być może że to Jahwe kazał Bush'owi walczyć z Wietnamem, Afganistanem, Irakiem..... ale w tym wypadku ten Bóg stał się tylko kozłem ofiarnym, na którego można zwalić całą winę.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kolorowa
Dołączył: 14 Mar 2009
Posty: 46
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Czw 17:59, 30 Kwi 2009    Temat postu:

celne
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wujzboj
Bloger na KretowiskuDołączył: 29 Lis 2005
Posty: 22823
Przeczytał: 2 tematy

Skąd: znad Odry
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Sob 16:39, 02 Maj 2009    Temat postu:

Aleksy napisał:
Czasem uważam, że przykazanie "Nie będziesz miał cudzych Bogów przede mną" należałoby odczytać dosłownie jako nie bedziesz czcił Bogów, których czczą inne narody ...

To, jak należy odczytać to przykazanie i w ogóle Biblię, zależy od tego, jak wygląda naprawdę rzeczywistość. Czyli czy istnieje Bóg i - jeśli istnieje - kim i jako On jest.

Nie bardzo rozumiem, jak wyglądają twoje odpowiedzi na te pytania.

bol999 napisał:
Kościół w datach:

Gdyby ta lista była kompletna, to - jak na 2000 lat historii, z czego przez większość Kościół był niekwestionowaną potęgą polityczną - zadziwiająco mało byłoby w tych wydarzeniach wydarzeń negatywnych. Co jest tym bardziej uderzające, że jej tendencyjność aż bije w oczy.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Aleksy
Dołączył: 28 Kwi 2009
Posty: 7
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: nie z tego świata
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Nie 0:11, 03 Maj 2009    Temat postu:

wujzboj napisał:
Aleksy napisał:
Czasem uważam, że przykazanie "Nie będziesz miał cudzych Bogów przede mną" należałoby odczytać dosłownie jako nie bedziesz czcił Bogów, których czczą inne narody ...

To, jak należy odczytać to przykazanie i w ogóle Biblię, zależy od tego, jak wygląda naprawdę rzeczywistość. Czyli czy istnieje Bóg i - jeśli istnieje - kim i jako On jest.

Nie bardzo rozumiem, jak wyglądają twoje odpowiedzi na te pytania.


Myslę, że z czasem moje odpowiedzi staną się bardziej zrozumiałe ...

jezeli zas chodzi o odczytywanie "przykazań" to moim zdaniem nie decyduje tutaj tylko "rzeczywistośc" (która zmienną jest), ale również tradycja religijna w której się je interpretuje stąd zupełnie inaczej to samo przykazanie odczyta ktoś kto praktykuje jedną z odmian judaizmu, zupełnie inaczej zaś chrzescijanin. Poza tym w przypadku "ateistów" na ten temat inaczej rozprawiać bedzie ten, który wywodzi się ze srodowiska żydowskiego, a inaczej ten który pochodzi nap. z rodziny katolickiej ... a zupełnie inny stosunek do tego bedzie maił ktoś wychowany w kregu kultury, której obcy jest monoteizm biblijny (np. w hinduiźmie, gdzie to przykazanie może wydawać się głupie lub smieszne ze wzgledu na to, ze pomijając już wielobóstwo to sam jeden Najwyższy Bóg moze przybierac "niezliczoną" ilośc form i postaci)


Pozdrawiam ...
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wujzboj
Bloger na KretowiskuDołączył: 29 Lis 2005
Posty: 22823
Przeczytał: 2 tematy

Skąd: znad Odry
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pon 10:37, 04 Maj 2009    Temat postu:

To oczywiste, że na sposób odczytywania przykazań wpływają różne czynniki, w tym tradycja kulturowa. Natomiast to, które ich odczytywanie jest (bardziej) prawidłowe, a które jest (bardziej) błędne, zależy w pierwszym rzędzie od tego, czy istnieje Bóg i - jeśli istnieje - jaki On jest.

Ostatnio zmieniony przez wujzboj dnia Pon 10:38, 04 Maj 2009, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bol999
Dołączył: 02 Maj 2008
Posty: 3306
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: PIEKŁO z klimatyzacja
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pon 10:29, 25 Maj 2009    Temat postu:

wujzboj
Cytat:
zależy w pierwszym rzędzie od tego, czy istnieje Bóg i - jeśli istnieje - jaki On jest.

Jeśli chcesz wiedzieć nie tylko o jednym Bogu ale całym ich stadzie, to wypada poczytać starożytne kroniki.
Jeśli chcesz wiedzieć kim jest ten ostatni Jahwe, to wystarczy poczytać Biblię a dowiesz się, że historia nie zna gorszego ani większego zwyrodniałego bandyty, oszusta i despoty wszechczasów.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wujzboj
Bloger na KretowiskuDołączył: 29 Lis 2005
Posty: 22823
Przeczytał: 2 tematy

Skąd: znad Odry
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Sob 10:15, 18 Lip 2009    Temat postu:

Ja mówię o Bogu, a nie o bożkach (inaczej: kosmitach).

I ja - w odróżnieniu od ciebie - nie uważam Biblii za opisującą bożka (inaczej: kosmity). Mój stosunek do tak zwanych pism świętych jest radykalnie inny od twojego. Ty doszukujesz się w nich dokumentów historycznych o kosmitach. Ja doszukuję się w nich wiedzy o tym, jak ludzie w różnych czasach postrzegali Boga.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bol999
Dołączył: 02 Maj 2008
Posty: 3306
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: PIEKŁO z klimatyzacja
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Nie 5:39, 19 Lip 2009    Temat postu:

wujzboj
Cytat:
Ja mówię o Bogu, a nie o bożkach

Sam twój bóg Jahwe pisze o sobie w biblii; "Jestem bogiem bogów"
Sam potwierdza zatem boskość wcześniejszych wielu bogów (Elohim), których samozwańczo ogłosił się bogiem naczelnym.
Potem zastąpił go Jezus a Jezusa Matka Boska jako obecne bóstwo naczelne.

Cytat:
Ja doszukuję się w nich wiedzy o tym, jak ludzie w różnych czasach postrzegali Boga.

Onegdaj, każdy rejon miał swojego boga i tak jest do dziś.
Do dziś we wielu regionach Jahwe, Jezus, biblia, są wogóle nieznane a w innych lekceważone jako mity naiwniaków i fanatyków.
W Polsce 90 % to katolicy ale już w niemczech tylko poniżej 50 % a na Pacyfiku zaledwie kilka % i biblia to bezwartościowy śmieć.

Jak sam piszesz w Biblii szukasz wiedzy jak ludzie postrzegali boga.
Potwierdzasz więc, że Bibia to słowa ludzi,- co ludzie pisali o bogu.
Zatem zanim uwierzyłeś w boga, wpierw musiałeś uwierzyć ludziom co o bogu pisali.
Twoja wiara w boga stoi i oparta jest głównie na słowach omylnych ludzi, czyli Twoja wiara w boga jest tylko efektem końcowym wiary w słowa ludzi, którzy nie od dziś kłamią, nie od dziś się mylą.
Taka wiara nie warta ani funta kłaków.
Równie dobrze możesz wierzyć w słowo pisane na ławkach w parku. :grin:


Ostatnio zmieniony przez bol999 dnia Nie 10:53, 19 Lip 2009, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
mat
Dołączył: 28 Maj 2007
Posty: 2766
Przeczytał: 7 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Nie 20:02, 19 Lip 2009    Temat postu:

wujzboj napisał:
Mój stosunek do tak zwanych pism świętych jest radykalnie inny... ja doszukuję się w nich wiedzy o tym, jak ludzie w różnych czasach postrzegali Boga.

Witaj w klubie. To ateistyczny punkt widzenia :)
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wujzboj
Bloger na KretowiskuDołączył: 29 Lis 2005
Posty: 22823
Przeczytał: 2 tematy

Skąd: znad Odry
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Nie 23:34, 19 Lip 2009    Temat postu:

Dobrze by było, gdyby ateistyczny punkt widzenia tak właśnie wyglądał. Niestety, właśnie najczęściej ateiści stają okoniem, gdy staram się taki punkt widzenia przeforsować.

Bol999 napisał:
Sam twój bóg Jahwe pisze o sobie w biblii; "Jestem bogiem bogów"

Oto natychmiastowy przykład, jak ateista staje okoniem :P


Ostatnio zmieniony przez wujzboj dnia Nie 23:36, 19 Lip 2009, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bol999
Dołączył: 02 Maj 2008
Posty: 3306
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: PIEKŁO z klimatyzacja
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pon 9:23, 20 Lip 2009    Temat postu:

wujzboj
Cytat:
Oto natychmiastowy przykład, jak ateista staje okoniem :P

Przykro mi ale ateistą nie jestem, bo ateizm to też WIARA tyle, że w to że boga nie ma.
WIEDZA różni się od WIARY tym że bogowie oczywiście byli i są tyle, że wszysy fałszywi jak i religie oparte o WIARĘ w nich.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wujzboj
Bloger na KretowiskuDołączył: 29 Lis 2005
Posty: 22823
Przeczytał: 2 tematy

Skąd: znad Odry
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Wto 22:22, 21 Lip 2009    Temat postu:

Ty jesteś wiedzący?
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bol999
Dołączył: 02 Maj 2008
Posty: 3306
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: PIEKŁO z klimatyzacja
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 1:53, 22 Lip 2009    Temat postu:

wujzboj napisał:
Ty jesteś wiedzący?

Piszę o tym co wiem.
W co, czy kogo wierzą inni to to ich pobożne życzenie aby było prawdą z Tobą włącznie.
Chciałeś żyć w świecie iluzji i nadziei, to sam sobie taki model świata wybrałeś i kurczowo się go trzymasz.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wujzboj
Bloger na KretowiskuDołączył: 29 Lis 2005
Posty: 22823
Przeczytał: 2 tematy

Skąd: znad Odry
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Nie 23:38, 26 Lip 2009    Temat postu:

W takim razie udowodnij to, co mówisz.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bol999
Dołączył: 02 Maj 2008
Posty: 3306
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: PIEKŁO z klimatyzacja
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pon 1:08, 27 Lip 2009    Temat postu:

wujzboj napisał:
W takim razie udowodnij to, co mówisz.

Wpierw udowodnij, że nie jesteś wielbłądema co JA piszę nie wymaga dowodów a myślenia
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ŚFiNiA Strona Główna -> Religie i wyznania Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Następny
Strona 3 z 4

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin