Forum ŚFiNiA Strona Główna ŚFiNiA
ŚFiNiA - Światopoglądowe, Filozoficzne, Naukowe i Artystyczne forum - bez cenzury, regulamin promuje racjonalną i rzeczową dyskusję i ułatwia ucinanie demagogii. Forum założone przez Wuja Zbója.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Jaką funkcję pełni dusza w organizmie człowieka?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ŚFiNiA Strona Główna -> Świat ożywiony
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bioslawek
Dołączył: 09 Sty 2015
Posty: 30
Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pią 3:05, 08 Sty 2016    Temat postu: Jaką funkcję pełni dusza w organizmie człowieka?

JAKĄ EWENTUALNĄ FUNKCJĘ MOGŁABY SPEŁNIAĆ DUSZA W ORGANIZMIE CZŁOWIEKA? - KONCEPCJA DUSZY NIEŚMIERTELNEJ, A BADANIA NEURONAUKOWCÓW

W zależności od interpretacji Biblii, różne wyznania uważające się za chrześcijańskie, rozmaicie pojmują naukę o duszy w niej zawartej. Przejawem jednego z tych zrozumień jest niebiblijna koncepcja duszy nieśmiertelnej. W niniejszym artykule nie będę jednak podważał tej interpretacji na podstawie nauk Pisma Świętego, tylko empirycznych nauk prowadzonych przez uczonych zajmujących się badaniem ludzkiego mózgu. Człowiek oprócz tego, że istnieje jeszcze jest świadomy tego, że istnieje ( „my ś l ę wi ę c jestem”). Wszystkie stworzenia posiadające duży zbiór odpowiednio wyspecjalizowanych komórek nerwowych, posiadają jakąś formę samoświadomości. Organizmy mające oczy i inne narządy zmysłu, muszą posiadać jakąś formę świadomości, ponieważ potrzebna jest ona do tego, aby móc interpretować dostarczane ze środowiska różnorakie bodźce i odpowiednio na nie reagować . Mózg człowieka ­ jak i mózg każdego zwierzęcia ­ zbudowany jest z martwych atomów. To z nich zbudowane są neurony, czy neuroprzekaźniki. Gdyby atom można było powi ę kszyć do rozmiarów dużego pokoju, przy czym jądro byłoby wielkości pyłku kurzu, to jakby je umieścić na środku pokoju, to elektrony orbitowałyby gdzieś koło ścian i sufitu. Mózg, to w większości puste przestrzenie!

Zupełnie nie wiadomo jakie procesy powodują , że złożony z martwych atomów mózg jest sam siebie świadomy. W samych neuronach, tworzących mózg nie ma nic specjalnego. Ich budowa jest w zasadzie podobna do budowy innych typów komórek. Składają się z białek
i błon lipidowych oraz z różnych minerałów. Posiadają szkielet cytoplazmatyczny, jądro komórkowe, różne receptory. Istnieją też różnice. Neurony tworzą połączenia synaptyczne, za pośrednictwem których się komunikują . Jeżeli ktoś zażyje (dajmy na to) morfinę , to
ślad działania narkotyku urywa się na receptorze opioidowym, natomiast tego, co się dzieje w plątaninie aksonów przewodzących sygnały elektryczne, które są następnie zamieniane w synapsach na sygnały chemiczne, tak że człowiek może świadomie odczuwać wpływ narkotyku na mózg, nie wiadomo ( środkami psychoaktywnymi można odurzyć niemal każde zwierzę , które z definicji duszy nieśmiertelnej nie posiada ).

Jeżeli założymy, że człowiek posiada duszę i że jest ona odpowiedzialna za ludzkie jestestwo, to tym samym musimy również przyjąć , że to on sam w rzeczywistości jest tą duszą , a nasze fizyczne ciała to tylko doczesna powłoka. Taki „skafander”, który umożliwia duszy egzystencję na ziemi i którym potrafi ona w jakiś sposób manipulować .

Należy przyznać , że takie wyjaśnie nie jest zupełnie bezpodstawne z punktu widzenia fizjologii. Z definicji dusza jest nieśmiertelna, nie potrzebuje ziemskiego pokarmu, nie odczuwa bólu zadanego przez ciała fizyczne (potrafi nawet przez nie przenikać), nie odczuwa głodu, nie musi spać . Dlaczego więc ludzka dusza odczuwa głód wraz z ciałem, skoro to rzekomo nie cielesny mózg odpowiada za świadomość?
Dlaczego ludzkie dusze śpią razem z ciałem? Dlaczego tracą przytomność wraz z mózgiem, kiedy ktoś zostaje uderzony w głowę i doznaje wstrząś nięcia tego organu?
Dlaczego patologie mózgu mogą doprowadzić do ataków epilepsji z utratą przytomności włącznie? Dlaczego niedorozwój mózgu mo ż e skutkować chorobą psychiczną, lub całkowitą utratą możliwości posiadania świadomości?
Dlaczego mózg ludzki podzielony jest na wyraźnie zbadane i zdefiniowane obszary, odpowiedzialne za widzenie, słyszenie czy mowę i uraz w tych częściach mózgu może uczynić człowieka niewidomym, głuchym czy niemową ? A w jaki sposób uczeni zajmujący się neurobiologią zidentyfikowali te moduły? Stymulowali je za pomocą elektrod wprowadzonych do mózgu, co owocowało wywołanie zamierzonych efektów, które pozwoliły ustalić jakie ośrodki mózgu są odpowiedzialne za interpretację konkretnych sygnałów napływających z narzą dów zmysłów.

Chociaż nie znamy istoty procesów mózgowych, które są odpowiedzialne za wywoływanie (samo)świadomości, to jednak naukowcy dysponują ogromnym świadectwem empirycznym, które popiera wniosek, ż e to fizyczny mózg jest odpowiedzialny za nasze jestestwo i świadomość, a nie niematerialny czynnik w postaci duszy nieśmiertelnej. Innymi słowy te dowody oparte na tysią cach szczegółowych i rzetelnych analizach, pozwalają nam traktować koncepcję duszy nieśmiertelnej, jako założenia nadmiarowego i bezużytecznego z punktu widzenia nauki.

[link widoczny dla zalogowanych]

„Dusza (religia)

Tematy eschatologiczne dotyczące zagadnienia duszy są przedstawiane przez poszczególne religie w zależności od specyfiki ich systemów wierzeń co do życia po śmierci. W rozumieniu największych religii monoteistycznych jest ona pierwiastkiem ożywiającym ciało, który człowiek otrzymał od Boga Stwórcy, trwającym także po śmierci ciała. [.....] Chrześcijaństwo [.....] uznaje w większości swych odłamów (w tym katolicyzm, prawosławie i większość protestantów), że dusza ludzka ma naturę rozumną i jest nieśmiertelna."

Zobacz też;

'Zmysły'

[link widoczny dla zalogowanych]­niezintegrowanych­odruchow­
na.html

Nieukierunkowana materia w komórce podążałaby za prawami termodynamiki

[link widoczny dla zalogowanych]

Wykład: Prof. Leszek Kaczmarek 'Biologia molekularna umysłu'

Treść tego wywodu wyraźnie pokazuje, że takie pojęcie, jak „dusza nieśmiertelna”, która rzekomo jest odpowiedzialna za samoświadomość, to w neurobiologii pojęcie nadmiarowe – w sam raz nadające się pod ostrze Brzytwy Ockhama!Z wykładu na przykład wynika, że w synapsach odpowiedzialnych za powstawanie pamięci tworzy się więcej receptorów. Wielu teologów głosi naukę o duszy nieśmiertelnej, jednak żaden nie pokazał, w jaki sposób sygnały chemiczne pochodzące z synaps mogą mieć wpływ na niematerialną duszę.

https://www.youtube.com/watch?v=geKhNxxq1lA

OKOŁO 1400 GRAM TAJEMNIC -'MYŚLĘ WIĘC JESTEM'

Ludzki mózg jest jedynym organem, który usiłuje [bezskutecznie] zrozumieć sposoby działania maszynerii neurologicznej, z jakiej się składa w celu ustalenia, jakie zasady nią rządzą umożliwiając mu (samo)świadome myślenie. Jak to się dzieje, że złożone z martwych atomów neurony, oddziałujące ze sobą za pośrednictwem miliardów połączeń, wyładowań elektrycznych i różnych reakcji chemicznych, tworzą organ, który jest sam siebie świadomy? Gdzie i w jaki sposób pośród tej plątaniny kabli i mieszaniny różnych oddziaływań biochemicznych poszukiwać procesów odpowiedzianych za istotę świadomości? Jak w ogóle zdefinować takie pojęcia, jak: umysł czy świadomość? Czy przy obecnym stanie wiedzy wszystkich dotychczasowych prób ujęcia ich w ramy definicji nie można podsumować jednym stwierdzeniem: 'myślę więc jestem'?

https://www.youtube.com/watch?v=yUo7RjzyCAs
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Piotr Rokubungi
Bloger na KretowiskuDołączył: 31 Maj 2014
Posty: 5982
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Polska, Pomorze Zachodnie
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pią 18:05, 08 Sty 2016    Temat postu:

Ano, dobry, interesujący tekst, bioslawek.
Ale proponuję zastanowić się na czymś nieco odmiennym: Co powoduje, że w ogóle cała ta biochemia organizmu żywego funkcjonuje?! Bo wszelka nauka, w tym również szeroko pojęta biologia dostarcza odpowiedzi na pytanie jak coś funkcjonuje; może też czasem jakie są tego przyczyny. Ale ten łańcuch przyczyn, powodów nagle gdzieś się urywa. I dalej już nauka robi "klopa". Bo wchodząc w zagadnienie jak najgłębiej, można powiedzieć, że- w bardzo dużym uproszczeniu, uogólnieniu- biologicznie cos działa tak a nie inaczej, bo tak działa na poziomie chemicznym; a na chemicznym tak, bo tak, a nie inaczej na fizycznym; aż w końcu dojdziemy do fizyki subatomowej i kwantowej. No, i o.k. Tylko skoro wszystko zaczyna się i zależy od oddziaływań elementarnych, ale co jest przyczyną występowania takich właśnie oddziaływań. A przede wszystkim: czemu te oddziaływania w ogóle zachodzą? Bo propagacja energii, bo redystrybucja stanów kwantowych, bo fluktuacje kwantowe? No, o.k. Ale co wywołuje fluktuacje kwantowe??
I tu dochodzimy do "dna", które- moim zdaniem- można nazwać bogiem. A dokładniej Wolą. [Boską] Wolą, która jest odpowiedzialna za to, że cokolwiek zachodzi, dzieje się, istnieje... Wobec czego jest niejako tożsama z każdym bytem, z każdym obiektem, przenika całą Rzeczywistość- bo faktycznie ją wytwarza.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ptr
Dołączył: 05 Gru 2005
Posty: 1505
Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pią 21:26, 08 Sty 2016    Temat postu:

A jaką funkcję w organizmie duszy pełni ciało?
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wujzboj
Bloger na KretowiskuDołączył: 29 Lis 2005
Posty: 22828
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: znad Odry
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Sob 0:17, 09 Sty 2016    Temat postu:

biosławek napisał:
Zupełnie nie wiadomo jakie procesy powodują , że złożony z martwych atomów mózg jest sam siebie świadomy.

Myślę, że tutaj mylone są dwa zupełnie różne znaczenia świadomości. Jedno to pewien specyficzny sposób przetwarzania informacji. Drugi - to "ja istnieję", takie, jak twoje czy moje "ja istnieję".

To pierwsze jest w pełni kompatybilne z "martwymi atomami" i należy wraz z nimi do tej samej kategorii. To drugie należy do innej kategorii, wobec której kategoria "martwe atomy" jest pochodna.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wujzboj
Bloger na KretowiskuDołączył: 29 Lis 2005
Posty: 22828
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: znad Odry
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Sob 0:19, 09 Sty 2016    Temat postu:

ptr napisał:
A jaką funkcję w organizmie duszy pełni ciało?

Jest sposobem przekazywania informacji pomiędzy "duszami".
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Piotr Rokubungi
Bloger na KretowiskuDołączył: 31 Maj 2014
Posty: 5982
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Polska, Pomorze Zachodnie
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Sob 18:18, 09 Sty 2016    Temat postu:

wujzboj napisał:
ptr napisał:
A jaką funkcję w organizmie duszy pełni ciało?

Jest sposobem przekazywania informacji pomiędzy "duszami".
To wydaje się dość oczywiste w kontekście pewnej koncepcji, takiej jak twoja. Ale czemu ten sposób przekazywania informacji, to ciało jest takie mizerne, kiepskiej jakości i ograniczonej dość funkcjonalności?.. Niby- o ile nie mieszam tu czegoś- np. Biblia odpowiada na to chyba w ten sposób, że to kara za grzech pierworodny... Ale dla mnie to raczej legenda jest. Chociaż legendy zazwyczaj charakteryzują się tym, że choćby częściową, zakamuflowaną prawdę odzwierciedlają...

Ostatnio zmieniony przez Piotr Rokubungi dnia Sob 18:18, 09 Sty 2016, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wujzboj
Bloger na KretowiskuDołączył: 29 Lis 2005
Posty: 22828
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: znad Odry
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Nie 15:52, 10 Sty 2016    Temat postu:

Aż takie kiepskie to ciało to nie jest.

Jeśli zaś pytasz o to, czemu w ogóle mamy na tym świecie jakieś poważne problemy, to chyba jest to temat na zupełnie osobną dyskusję. O przyczynie istnienia zła. Jest o tym już chyba ładnych parę wątków na forum, ale to w działach o filozofii i o religii. Można oczywiście zacząć nowy, lepiej chyba jednak tam.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Piotr Rokubungi
Bloger na KretowiskuDołączył: 31 Maj 2014
Posty: 5982
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Polska, Pomorze Zachodnie
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pon 5:21, 11 Sty 2016    Temat postu:

wujzboj napisał:
Aż takie kiepskie to ciało to nie jest.

Jeśli zaś pytasz o to, czemu w ogóle mamy na tym świecie jakieś poważne problemy, to chyba jest to temat na zupełnie osobną dyskusję. O przyczynie istnienia zła. Jest o tym już chyba ładnych parę wątków na forum, ale to w działach o filozofii i o religii. Można oczywiście zacząć nowy, lepiej chyba jednak tam.
No, może się mylę, ale mamy chyba najmniej przystosowane, najmniej odporne i najsłabsze ciała porównując się z innymi gatunkami zwierząt ziemskich. A w ogóle swego czasu zastanawiałem się, dlaczego chyba całe życie na Ziemi oscyluje na granicy przetrwania. Dlaczego przez tyle czasu ewolucja [jeśli to ewolucja] nie utworzyła takiego zwierzęcia [rośliny albo i odmiennego "stwora"], które by nigdy nie zamarzło, nie spłonęło, nie zatruło się, a energie do funkcjonowania czerpałoby nawet z jakichkolwiek procesów fizykochemicznych?.. Ale to może temat na osobny wątek.
(Tak mocno wchodząc "między bajki" to takimi istotami doskonałymi- choć okazuje się, że wcale nie do końca doskonałymi- są Anioły oraz Evangeliony z NGE. ;-))

Natomiast odnośnie wpływu i istnienia zła postaram się poczytać tu więcej...
:)


Ostatnio zmieniony przez Piotr Rokubungi dnia Pon 5:24, 11 Sty 2016, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wujzboj
Bloger na KretowiskuDołączył: 29 Lis 2005
Posty: 22828
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: znad Odry
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Czw 0:34, 21 Sty 2016    Temat postu:

Gdyby nasze ciało było najmniej przystosowane, to by nas tu prawie nie było. Tymczasem jesteśmy prawie tylko my :P. Z czego wynika, że nasze przystosowanie jest przodujące. Przynajmniej jak na aktualne warunki.

A dlaczego nie ma "niezniszczalnego zwierzęcia"? Bo nie ma mechanizmu, który mógłby go wytworzyć.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Piotr Rokubungi
Bloger na KretowiskuDołączył: 31 Maj 2014
Posty: 5982
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Polska, Pomorze Zachodnie
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Czw 9:37, 21 Sty 2016    Temat postu:

Jareczek, a ja myślę, że tu pierniczysz troszeczkę. ;-P
A tak do rzeczy, to właśnie wczoraj szczególnie myślałem o czymś takim: Człowiek tak przetrwał i się bardzo rozplenił dlatego, że rozmnażał się więcej, niż przysłowiowe króliki; a ponadto nasze przystosowanie polega nie na odpornym i funkcjonalnym ciele, a raczej na rozumie, którego dyktat jest taki, że prowadzimy od swych prapoczątków "gospodarkę" grabieżczą względem wszystkiego, co nas otacza, całego środowiska, całej Ziemi. Bo nie mamy nic prawie "własnego". Ewolucja czy Bóg poskąpił(a) nam wielu cech i funkcji; wszystko prawie mamy od zwierząt, od roślin, z ziemi. Ubrania, domy, ogrzewanie, i t. p., i t. d. I wszystko to wydzieramy przyrodzie, niewiele oddając wzamian... Takie to nasze "zbójeckie" przystosowanie, zbóju wujaszku.
:fuj: ;-P
Cytat:
A dlaczego nie ma "niezniszczalnego zwierzęcia"? Bo nie ma mechanizmu, który mógłby go wytworzyć.
Czyli ewolucja się samoogranicza?..
To trzeba stworzyć taki mechanizm! Ja stworzę taki organizm. Skoro sam nie mogę być bogiem, to wytworzę boga! Wyprodukuję shinno evangelion'a- i wtedy zobaczycie! :wink: ;-P


Ostatnio zmieniony przez Piotr Rokubungi dnia Czw 9:45, 21 Sty 2016, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
JanelleL.
Bloger na KretowiskuDołączył: 16 Paź 2014
Posty: 2271
Przeczytał: 21 tematów


Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 15:47, 21 Sty 2016    Temat postu:

................

Ostatnio zmieniony przez JanelleL. dnia Czw 16:13, 21 Sty 2016, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
JanelleL.
Bloger na KretowiskuDołączył: 16 Paź 2014
Posty: 2271
Przeczytał: 21 tematów


Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 16:08, 21 Sty 2016    Temat postu:

Piotr Rokubungi napisał:

A tak do rzeczy, to właśnie wczoraj szczególnie myślałem o czymś takim: Człowiek tak przetrwał i się bardzo rozplenił dlatego, że rozmnażał się więcej, niż przysłowiowe króliki; a ponadto nasze przystosowanie polega nie na odpornym i funkcjonalnym ciele, a raczej na rozumie, którego dyktat jest taki, że prowadzimy od swych prapoczątków "gospodarkę" grabieżczą względem wszystkiego, co nas otacza, całego środowiska, całej Ziemi. Bo nie mamy nic prawie "własnego". Ewolucja czy Bóg poskąpił(a) nam wielu cech i funkcji; wszystko prawie mamy od zwierząt, od roślin, z ziemi. Ubrania, domy, ogrzewanie, i t. p., i t. d. I wszystko to wydzieramy przyrodzie, niewiele oddając wzamian... Takie to nasze "zbójeckie" przystosowanie, zbóju wujaszku.
:fuj: ;-P
Cytat:
A dlaczego nie ma "niezniszczalnego zwierzęcia"? Bo nie ma mechanizmu, który mógłby go wytworzyć.
Czyli ewolucja się samoogranicza?..
To trzeba stworzyć taki mechanizm! Ja stworzę taki organizm. Skoro sam nie mogę być bogiem, to wytworzę boga! Wyprodukuję shinno evangelion'a- i wtedy zobaczycie! :wink: ;-P


No tak, człowiek został stworzony na zdobywcę nie tylko jakiegoś swojego terytorium, jakiejś tam drugiej połówki i pożywienia jak inne stworzenia...dostał mało na starcie, żeby mu się chciało zdobywać, albo żeby musiał, bo jak nie chce, albo nie musi to już tylko umierać jak nie fizycznie to umysłowo mu pozostaje. Żyją ci, którym się coś chce... no i z tych "zbójeckich" chuci mamy wszystko, z przetrwaniem jako gatunek włącznie ;-P


Ostatnio zmieniony przez JanelleL. dnia Czw 16:12, 21 Sty 2016, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Piotr Rokubungi
Bloger na KretowiskuDołączył: 31 Maj 2014
Posty: 5982
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Polska, Pomorze Zachodnie
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pią 21:56, 22 Sty 2016    Temat postu:

Tiaaa... Jesteśmy gatunkiem dominującym [na Ziemi]. Tylko w tym "pędzie" dominujemy również siebie. A co gorsza- chcemy zdominować naturę; kiedy natura to też my i ona nam pozwala żyć. Żenada!..
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
JanelleL.
Bloger na KretowiskuDołączył: 16 Paź 2014
Posty: 2271
Przeczytał: 21 tematów


Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 7:22, 23 Sty 2016    Temat postu:

Tiaaa... Może być i tak...jakiego mnie Panie Boże stworzyłeś, takiego mnie masz. Żenada!..

Ostatnio zmieniony przez JanelleL. dnia Sob 8:26, 23 Sty 2016, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
JanelleL.
Bloger na KretowiskuDołączył: 16 Paź 2014
Posty: 2271
Przeczytał: 21 tematów


Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 7:38, 23 Sty 2016    Temat postu:

Piotr Rokubungi napisał:
Tiaaa... Jesteśmy gatunkiem dominującym [na Ziemi]. Tylko w tym "pędzie" dominujemy również siebie. A co gorsza- chcemy zdominować naturę; kiedy natura to też my i ona nam pozwala żyć. Żenada!..


Wszystko jest da ludzi i wódka też jest dla ludzi, tudzież inne świństwa...i takie francuskie, czy greckie, choćby np. frutti di mare...jednak jak się nie umie pić i jeść z umiarem i tzw."elegancją", lub choćby i żreć, ale tak, żeby się nie urżnąć od razu jak ta świnia...to cóż...w chlewie nasze miejsce, a nie na "salonach".

i kilka starych dobrych prawd

1. Pycha
2. Chciwość
3. Nieczystość
4. Zazdrość
5. Nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu
6. Gniew
7. Lenistwo


Ostatnio zmieniony przez JanelleL. dnia Pią 12:50, 05 Lut 2016, w całości zmieniany 4 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Piotr Rokubungi
Bloger na KretowiskuDołączył: 31 Maj 2014
Posty: 5982
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Polska, Pomorze Zachodnie
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Nie 9:23, 24 Sty 2016    Temat postu:

Ja uważam inaczej trochę. Nie "upiększajmy" na siłę naszej zwierzęcej natury, bo to obłuda raczej tylko.

Czemu niektóre grzechy główne wyróżniłaś na czerwono?

A czy ty zachowujesz umiar w pisaniu do mnie? ;-P
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
hikari33
Dołączył: 23 Lut 2012
Posty: 223
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Polska

PostWysłany: Nie 17:43, 24 Sty 2016    Temat postu:

" Jaką funkcję pełni dusza w organizmie człowieka ?"

Czy chodzi tu o biologię, czy o duchowość ( rozum, emocje, odczucia )?
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Piotr Rokubungi
Bloger na KretowiskuDołączył: 31 Maj 2014
Posty: 5982
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Polska, Pomorze Zachodnie
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pon 11:58, 25 Sty 2016    Temat postu:

hikari33 napisał:
" Jaką funkcję pełni dusza w organizmie człowieka ?"

Czy chodzi tu o biologię, czy o duchowość ( rozum, emocje, odczucia )?
A jak biologia definiuje duszę? W ogóle jakoś?
A rozum, emocje, odczucia nie mają nic wspólnego z biologią?

hikari33, no, nie zaczynaj zadawać oderwanych pytań "z kosmosu", jak to się Semele zdarza...
;-P
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
hikari33
Dołączył: 23 Lut 2012
Posty: 223
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Polska

PostWysłany: Pon 18:39, 25 Sty 2016    Temat postu:

upss , chyba coś mi zaszumiało za bardzo :oops: :think:

napiszę o co mi "biega", jak już będę w lepszej formie :( :oops: :cry:

przepaszam :think: :pidu:
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
JanelleL.
Bloger na KretowiskuDołączył: 16 Paź 2014
Posty: 2271
Przeczytał: 21 tematów


Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 12:42, 05 Lut 2016    Temat postu:

Piotr Rokubungi napisał:
Ja uważam inaczej trochę. Nie "upiększajmy" na siłę naszej zwierzęcej natury, bo to obłuda raczej tylko.

Czemu niektóre grzechy główne wyróżniłaś na czerwono?

A czy ty zachowujesz umiar w pisaniu do mnie? ;-P


Nie chodziło o upiększanie, a o "inscenizację" jeśli już ;-P

Tych na czerwono raczej się wystrzegam...na "czarne" sobie czasem pozwalam bez wyrzutów sumienia :wink:, a to zmienione na darkred w zależności od okoliczności ;-P

Co zaś do umiaru....to powstrzymałam się od odpowiedzi na post Piotra ponad 10 dni :shock: ;-P, ale do dwóch tygodni nie dobiłam :( ;-P


Ostatnio zmieniony przez JanelleL. dnia Pią 12:51, 05 Lut 2016, w całości zmieniany 4 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Semele
Bloger na KretowiskuDołączył: 09 Lis 2014
Posty: 10940
Przeczytał: 74 tematy


Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 16:00, 05 Lut 2016    Temat postu:

wujzboj napisał:
ptr napisał:
A jaką funkcję w organizmie duszy pełni ciało?

Jest sposobem przekazywania informacji pomiędzy "duszami".


Jak to się dzieje?
może za pośrednictwem FB?

Ciało - klikam i generuje komunikat. Bez ciała to by się chyba nie udało?

Duch mógłby klikać w klawisze??


Dusze są na FB?? Podoba mi się to!

O to w tym chodzi?


Ostatnio zmieniony przez Semele dnia Pią 21:30, 05 Lut 2016, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Semele
Bloger na KretowiskuDołączył: 09 Lis 2014
Posty: 10940
Przeczytał: 74 tematy


Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 16:02, 05 Lut 2016    Temat postu:

Lubię ten kontakt duchowy.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Semele
Bloger na KretowiskuDołączył: 09 Lis 2014
Posty: 10940
Przeczytał: 74 tematy


Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 16:05, 05 Lut 2016    Temat postu:

Piotr Rokubungi napisał:
hikari33 napisał:
" Jaką funkcję pełni dusza w organizmie człowieka ?"

Czy chodzi tu o biologię, czy o duchowość ( rozum, emocje, odczucia )?
A jak biologia definiuje duszę? W ogóle jakoś?
A rozum, emocje, odczucia nie mają nic wspólnego z biologią?

hikari33, no, nie zaczynaj zadawać oderwanych pytań "z kosmosu", jak to się Semele zdarza...
;-P


zdarza mi się i jestem z tego dumna :wink: :)
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Piotr Rokubungi
Bloger na KretowiskuDołączył: 31 Maj 2014
Posty: 5982
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Polska, Pomorze Zachodnie
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Sob 0:32, 06 Lut 2016    Temat postu:

Ach, te baby!.. Zdaje się, że wszystkie tu coraz bardziej równają do Semele... A to nie zaszczyt. ;-P A w ogóle to jak u was ze spożywaniem etanolu? Bo mam wrażenie, że pozwalacie sobie na nieskromne dawki... :mrgreen: :nie:
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ŚFiNiA Strona Główna -> Świat ożywiony Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin