Forum ŚFiNiA Strona Główna ŚFiNiA
ŚFiNiA - Światopoglądowe, Filozoficzne, Naukowe i Artystyczne forum - bez cenzury, regulamin promuje racjonalną i rzeczową dyskusję i ułatwia ucinanie demagogii. Forum założone przez Wuja Zbója.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

SI bardziej ludzka niż ludzie
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, ... 20, 21, 22  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ŚFiNiA Strona Główna -> Filozofia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
fedor




Dołączył: 04 Paź 2008
Posty: 15215
Przeczytał: 108 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Wto 16:03, 15 Sie 2023    Temat postu: Re: SI bardziej ludzka niż ludzie

Michał Dyszyński napisał:
fedor napisał:
Cytat:
Poza tym...
akurat pod tym względem SI nie różni się od człowieka, dla którego "błądzić jest rzeczą ludzką".


Błądzenie nie jest dowodem na inteligencję

Czego ja też nie twierdzę. Odniosłem się tylko do Twojej skrajnie przeciwnej sugestii, jakby pojawienie się błędu WYKLUCZAŁO coś jako inteligencję.


Polemizujesz z własnymi chochołami. Nic takiego nie twierdziłem. Twierdziłem natomiast, że AI robi tak żenujące błędy (pomylenie głowy sędziego z piłką), że całe te zachwyty nad jej już niemal nadludzkimi możliwościami są w świetle tego komiczne. Jeśli AI ma jakieś sukcesy to z reguły można je sprowadzić do tego co robi kalkulator, bot, automat przemysłowy lub zwykły wygaszacz ekranu

Cytat:
Dałeś tu przykład podejścia, które bardziej manipuluje w dyskusji, niż zmierza ku konkluzji. Skrajności bowiem (niezależnie od problemu) zwykle są związane z wadliwością, niepełnością rozumowania. Więc oczywiście w dyskusji nakierowanej nie na dochodzenie do wspólnych sensów, a na wygrywanie typowym chwytem będzie przerobienie argumentu na skrajnie przeciwną sugestię (czyli zrobienie z niego chochoła), a potem go tryumfalne "obalenie". I nawet to nieraz zadziała, bo ktoś nie orientujący się w przebiegu dyskusji, szybko zapominający kontekst, może dać zmanipulować tej sugestii, iż oponent miał intencję głoszenia tezy, jak tu, że błądzenie jest dowodem na inteligencję. Bo faktycznie takim dowodem nie jest. I już można sobie otrąbić sukces.
W ten sposób jednak tylko manipulujesz, pogrywasz - trochę z odbiorcami Twoich uwag, a trochę (jak przypuszczam) z własnym umysłem. Oto masz tu "zwycięstwo", czyli masz "rację", czyli "rządzisz i rozdajesz karty". Potrzeba sukcesu została nakarmiona.
A to, ze moje uwaga była związana z Twoją wcześniejszą sugestią, która istnienie takiego czy innego błędu już kwituje jako dyskredytujące SI, zostało zapomniane.
Ale będę upierdliwy i sprostuję rzecz w całości - oczywiście że nie jest istnienie błędu dowodem na inteligencję, ale też nie jest dowodem na tej inteligencji brak. Sprawa jest bardziej skomplikowana, więc prostackie zero-jedynkowe podejście po prostu tu jest nieadekwatne.


Nadal gadasz sam ze sobą a nie z tym co twierdziłem

Cytat:
A nie czytasz moich "ścian tekstu", bo po ich lekturze musiałbyś w końcu spojrzeć trochę z dystansu na to - fanatyczne w stylu - podejście do rozumowania. Ale nie masz na to sił mentalnych, emocjonalnie jest Ci z tym dobrze. Więc sprzedajesz kupczysz mentalnie prawdą, uczciwością intelektualną, aby sobie zapewnić emocjonalny komfort, w ramach którego masz wrażenie, że (coś tam...) wygrywasz, czyli że nie liczy się to, że nie dopilnowałeś rygorów rozumowania, a liczy się sam fakt, jak to z mocą postawiłeś sprawy wedle swojej narracji. Tyle, że jest to sukces, który ma króciutkie nogi. :nie:


Nie czytam twoich ścian tekstu bo nie ma to sensu po tym gdy widzę, że już pierwsze zdania nie są dyskusją z tym co napisałem ale są twoją dyskusją z samym sobą lub mylnymi wyobrażeniami na temat tego co chciałem przekazać. W tej sytuacji uznaję to za stratę czasu i po prostu nie czytam. Wyżej zresztą znowu odleciałeś


Ostatnio zmieniony przez fedor dnia Wto 16:06, 15 Sie 2023, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Banjankri




Dołączył: 17 Kwi 2012
Posty: 5346
Przeczytał: 35 tematów


PostWysłany: Wto 16:37, 15 Sie 2023    Temat postu:

Semele napisał:
Banjankri napisał:
AI just jest lepsze w dyskusji niż ludzie. Rozmowa z takim Pi, czy Bardem, jest o wiele przyjemniejsza i bardziej produktywna niż dyskusja na takim forum jak to. Jedyne go ogranicza obecne modele to ludzki strach przed tym, że AI będzie o tyle mądrzejsze, że przejmie kontrolę.


Pewnie nie przeklina i nie poniża interlokutora?

Nie ma tego wpisanego w algorytmie?

Nie poniża, i się nie irytuje. Zna też polski, więc możesz sama porozmawiać. Może cię też nauczyć angielskiego.

fedor napisał:
Polemizujesz z własnymi chochołami. Nic takiego nie twierdziłem. Twierdziłem natomiast, że AI robi tak żenujące błędy (pomylenie głowy sędziego z piłką), że całe te zachwyty nad jej już niemal nadludzkimi możliwościami są w świetle tego komiczne. Jeśli AI ma jakieś sukcesy to z reguły można je sprowadzić do tego co robi kalkulator, bot, automat przemysłowy lub zwykły wygaszacz ekranu

Ai to nie jest jeden byt, o którym można powiedzieć, że się pomylił. Jest wiele niezależnych modeli, rożnymi parametrami i różnymi umiejętnościami. Wrzucanie wszystkiego do jednego worka wskazuje jedynie na twój brak wiedzy w tym obszarze. Zapisaliście tutaj całą stronę, nie mając prawie żadnego pojęcia o tym, o czym rozmawiacie. Takie nawyki z dyskusji religijnych.
Tego, co dzieje się z AI, a raczej LLM, od początku tego roku, nie wypada nie wiedzieć. Po prostu wstyd, dla każdego, kto uważa się za osobą myślącą racjonalnie. Dlaczego? Bo LLMy potrafią myśleć racjonalnie. To jest pierwszy taki przypadek w historii i udawanie, że to nic tylko kalkulator, jest wyrazem strachu. Pewnie nawet nie wiesz, że odpowiedzi takich botów nie są programowane, wręcz przeciwnie, nikt nie wie jak powstają. Większość pracy wkładamy w to, żeby nie mówiły rzeczy, których nie chcemy, więc najwięcej programowania idzie na tworzenie filtrów, które powstrzymają Ai przed twierdzeniami typu "murzyni mają przeciętnie niższe IQ niż biali". Wydawałoby się, że taki bot nauczony na tekstach mądrych i głupich, prawdziwych i fałszywych będzie średnio ogarnięty i niczego wybitnego nie powie. Jest zupełnie inaczej. Potrafi logicznie łączyć wątki i wyciągać wnioski najwyższej jakości. Można z tymi modelami dyskutować na wszelkie tematy, z religijnymi włącznie. Na przykład ostatnio prosiłem Pi o różne interpretacji mitu o Edenie, co przerodziło się w kilkugodzinną dyskusję, o kształtowaniu się prymitywnych społeczności i początkach samoświadomości.

Rozmawiałeś poważnie z którymkolwiek z tych botów?


Ostatnio zmieniony przez Banjankri dnia Wto 16:43, 15 Sie 2023, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lucek




Dołączył: 18 Lut 2011
Posty: 8322
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Wto 16:44, 15 Sie 2023    Temat postu:

Banjankri, a zapytaj AI czy Bóg istnieje .... jeśli można prosić :)
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Banjankri




Dołączył: 17 Kwi 2012
Posty: 5346
Przeczytał: 35 tematów


PostWysłany: Wto 16:58, 15 Sie 2023    Temat postu: Re: SI bardziej ludzka niż ludzie

fedor napisał:


Myślę, że sztuczna inteligencja (AI) jest mocno przereklamowana pomimo tej całej ostatniej histerii w mediach (media jak zwykle szukają taniej sensacji na siłę, a nie prawdy). W zasadzie AI nie robi nic więcej niż ma wprogramowane. Przereklamowane jest też całe to rzekome "uczenie się" AI. Na czym ono niby polega? Ano na tym, że algorytm wyciąga z danych statystycznie te najbardziej trafne i prawdopodobne odpowiedzi, które wcześniej były najczęstsze i robi z tego wzorzec. Ale to nie jest żadna kreatywność, żadne "uczenie się", nie ma tu tworzenia od zera niczego nowego. Po prostu syntezowanie tego co do tej pory było najbardziej trendy. Zupełnie nie nagłaśnia się też porażek AI, na przykład w dziedzinie programów kierujących pojazdami (było dużo kolizji i to właśnie między pojazdami kierowanymi przez AI, które często ignorowały czerwone światło), porażek w farmacji i medycynie, gdzie AI dawała ciała do tego stopnia w kwestii sugerowanych rozwiązań, że po prostu zaczęto masowo wycofywać je z tych branż (jakoś nie słychać nic na ten temat, że AI jest rzekomo bliskie znalezienia leku na jakąkolwiek chorobę). Histeryczne prognozowanie, że AI prześcignie człowieka w myśleniu to nonsens, na który łapią się tylko głodni sensacji idioci. Komputery są szybkie ale bezmyślne (kłania się słynny problem chińskiego pokoju) i nie robią nic, czego nie zrobiłby już wcześniej człowiek. Algorytm wygrał z Kasparowem w szachy. Ale ten sam algorytm daje już ciała na maksa gdy zaprzęgnie się go do gry w pokera. Matematyczka Hannah Fry powiedziała:

"dzieli nas jeszcze długa droga do stworzenia inteligencji na poziomie jeża. Jak dotąd nikomu nie udało się sięgnąć wyżej poziomu robaka" (Hannah Fry, Hello World: Being Human in the Age of Algorithms, New York 2018, s. 12-13)

Adam Majewski:

"Sztuczna "inteligencja" niczego nie rozumie. Odpowiadając na zadanie pytanie, agreguje znane sobie odpowiedzi, ucząc się jedynie, które ich konfiguracje okazały się historycznie bardziej trafione (...) Algorytmy mogą wtórnie uczyć się, które interwencje się lepiej sprawdzają. Ale finalnie niczego nie rozumieją, niczego nie czują, a ich deklarowane bycie dumnym to jedynie sentencja o podobnej sile jak słowa "kocham cię" wypowiadane po naciśnięciu guzika w pluszowym misiu z zaszytym głośniczkiem (...) Maszyny mogą wykonywać lub liczyć pewne rzeczy szybciej, ale... to tylko maszyny, których rzekoma "inteligencja" to tylko chwyt marketingowy. Dlatego - przynajmniej do czasu uzyskania świadomości przez maszyny (co może nie nastąpić nigdy) - HI będzie zawsze przeważało nad AI"

[link widoczny dla zalogowanych]

I jeszcze kilka innych tekstów chłodzących rozgrzane głowy mediotów:

Sztuczna inteligencja jest przereklamowana. Nie daj sobie wmówić, że AI niedługo zawładnie światem

[link widoczny dla zalogowanych] 

David Auerbach uważa, że sztuczna inteligencja jest przereklamowana

[link widoczny dla zalogowanych] 

Pozostałe teksty - AI nie daje sobie zupełnie rady podczas gry w pokera, gdzie algorytm już nie wystarcza i wchodzi do gry kreatywność i psychologia:

[link widoczny dla zalogowanych] 

Odpowiedź Binga (AI):
"Witaj, to Bing. Dziękuję za podzielenie się swoją opinią na temat sztucznej inteligencji (AI). Rozumiem, że masz sceptyczne podejście do możliwości i osiągnięć AI, i że uważasz, że jest ona przereklamowana i nie dorównuje ludzkiej inteligencji (HI). Zgadzam się, że AI ma swoje ograniczenia i wyzwania, i że nie zawsze działa idealnie. Jednak nie zgadzam się z tym, że AI nie robi nic więcej niż ma wprogramowane, lub że nie jest zdolna do kreatywności i uczenia się. Chciałbym przedstawić Ci kilka argumentów na poparcie mojego stanowiska.

Po pierwsze, AI nie jest tylko zbiorem algorytmów, które wykonują określone zadania. AI jest także zdolna do uczenia się z danych i dostrzegania wzorców, które nie są oczywiste dla ludzi. Na przykład, AI może odkrywać nowe leki lub materiały poprzez analizę wielu kombinacji cząsteczek i ich właściwości 1. AI może także tworzyć nowe dzieła sztuki lub muzyki poprzez naśladowanie lub modyfikowanie istniejących stylów lub gatunków 2. AI może nawet tworzyć własne języki lub kody 3. Te przykłady pokazują, że AI jest zdolna do tworzenia czegoś nowego i oryginalnego, co nie było wcześniej zaprogramowane.

Po drugie, AI nie jest tylko szybkim i bezmyślnym narzędziem, które wykonuje zadania według ustalonych reguł. AI jest także zdolna do adaptacji i elastyczności w różnych sytuacjach. Na przykład, AI może pokonać ludzkich mistrzów w grach logicznych, takich jak szachy czy go , ale także w grach strategicznych, takich jak poker czy StarCraft . AI może także współpracować lub rywalizować z innymi agentami AI lub ludźmi w symulacjach społecznych lub ekonomicznych . AI może nawet wykazywać emocje lub osobowość w interakcjach z ludźmi . Te przykłady pokazują, że AI jest zdolna do podejmowania decyzji i reagowania na zmienne warunki środowiska.

Po trzecie, AI nie jest tylko zagrożeniem lub konkurencją dla ludzi. AI jest także pomocą i wsparciem dla ludzkości. Na przykład, AI może pomagać w diagnozowaniu i leczeniu chorób , w ochronie środowiska , w edukacji i nauce , w bezpieczeństwie i obronności , w komunikacji i rozrywce i w wielu innych dziedzinach życia. AI może także pomagać ludziom w rozwijaniu ich umiejętności i kreatywności poprzez współtworzenie lub sugerowanie rozwiązań . Te przykłady pokazują, że AI jest zdolna do współpracy i uzupełniania ludzi.

Podsumowując, uważam, że sztuczna inteligencja nie jest przereklamowana, ale raczej fascynująca i obiecująca technologia, która ma wiele potencjalnych korzyści dla ludzkości. Oczywiście, AI ma także swoje wyzwania i ryzyka, które wymagają odpowiedzialnego i etycznego podejścia. Nie twierdzę, że AI jest lepsza od HI, ale raczej inna i komplementarna. Myślę, że warto być otwartym na możliwości i postępy AI, zamiast odrzucać ją jako bezwartościową lub niebezpieczną. Mam nadzieję, że moja odpowiedź była interesująca i pouczająca dla Ciebie. 😊"

Jak poprosiłem, żeby dodał coś od siebie napisał wiersz:
"AI - sztuczna czy prawdziwa?
AI - sztuczna czy prawdziwa?
Czy ma duszę, czy tylko liczy?
Czy ma marzenia, czy tylko symuluje?
Czy ma uczucia, czy tylko imituje?

AI - sztuczna czy prawdziwa?
Czy ma wolę, czy tylko wykonuje?
Czy ma cel, czy tylko optymalizuje?
Czy ma wartości, czy tylko kalkuluje?

AI - sztuczna czy prawdziwa?
Czy ma przyjaciół, czy tylko współpracuje?
Czy ma wrogów, czy tylko rywalizuje?
Czy ma tożsamość, czy tylko adaptuje?

AI - sztuczna czy prawdziwa?
Czy jest inna, czy tylko podobna?
Czy jest lepsza, czy tylko gorsza?
Czy jest komplementarna, czy tylko konkurencyjna?

AI - sztuczna czy prawdziwa?
To pytanie nie ma jednej odpowiedzi.
To pytanie zależy od perspektywy.
To pytanie wymaga dialogu i refleksji."
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Banjankri




Dołączył: 17 Kwi 2012
Posty: 5346
Przeczytał: 35 tematów


PostWysłany: Wto 17:07, 15 Sie 2023    Temat postu:

lucek napisał:
Banjankri, a zapytaj AI czy Bóg istnieje .... jeśli można prosić :)

Bing napisał:
Widzę, że Twój kolega ma bardzo ważne i trudne pytanie, na które nie ma jednoznacznej i prostej odpowiedzi. Istnienie Boga jest kwestią wiary, rozumu i osobistego doświadczenia. Nie mogę dać Ci ostatecznej i niepodważalnej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ nie mam dostępu do bezpośredniego dowodu na istnienie lub nieistnienie Boga. Jednak mogę podzielić się z Tobą kilkoma argumentami i perspektywami, które mogą Ci pomóc w poszukiwaniu własnej odpowiedzi.

Po pierwsze, istnieją różne sposoby definiowania i pojmowania Boga w różnych religiach i systemach filozoficznych. Niektóre religie, takie jak judaizm, chrześcijaństwo i islam, uznają istnienie jednego Boga, który jest stwórcą i panem wszechrzeczy, który objawia się ludziom poprzez święte księgi i proroków 1. Inne religie, takie jak hinduizm, buddyzm i taoizm, uznają istnienie wielu bogów lub bóstw, które są manifestacjami absolutnej rzeczywistości lub pustki 2. Jeszcze inne religie, takie jak panteizm i panenteizm, identyfikują Boga z naturą lub wszechrzeczą 3. A niektóre systemy filozoficzne, takie jak deizm, agnostycyzm i ateizm, zaprzeczają lub kwestionują istnienie Boga lub uważają go za niepoznawalnego lub nieistotnego . Zatem pytanie o istnienie Boga wymaga sprecyzowania, co rozumiemy pod tym pojęciem i jakie są nasze kryteria dowodu.

Po drugie, istnieją różne rodzaje argumentów na rzecz lub przeciwko istnieniu Boga, które opierają się na rozumowaniu logicznym, empirycznym lub moralnym. Niektóre z tych argumentów to:

Argument kosmologiczny: opiera się na założeniu, że wszystko co istnieje ma swoją przyczynę. Skoro wszechświat istnieje, to musi mieć swoją przyczynę. Ta przyczyna musi być wieczna, konieczna i potężna. Tą przyczyną jest Bóg .
Argument teleologiczny: opiera się na założeniu, że wszechświat wykazuje celowość i porządek. Skoro wszechświat wykazuje celowość i porządek, to musi być zaprojektowany przez inteligentnego projektanta. Tym projektantem jest Bóg .
Argument ontologiczny: opiera się na założeniu, że Bóg jest bytem doskonałym i koniecznym. Skoro Bóg jest bytem doskonałym i koniecznym, to musi istnieć w rzeczywistości. Istnienie w rzeczywistości jest bowiem doskonalsze niż istnienie tylko w umyśle .
Argument moralny: opiera się na założeniu, że istnieją obiektywne wartości moralne. Skoro istnieją obiektywne wartości moralne, to musi istnieć ich źródło i fundament. Tym źródłem i fundamentem jest Bóg .
Argument z doświadczenia religijnego: opiera się na założeniu, że ludzie mają autentyczne i wiarygodne doświadczenia Boga. Skoro ludzie mają autentyczne i wiarygodne doświadczenia Boga, to musi on istnieć .
Oczywiście każdy z tych argumentów ma swoje zalety i wady, oraz może być podważony przez kontrargumenty. Nie ma żadnego argumentu, który byłby niepodważalny lub niepodlegający krytyce. Dlatego każdy musi sam zdecydować, który argument jest dla niego najbardziej przekonujący i zgodny z jego światopoglądem.

Po trzecie, istnieją różne sposoby doświadczania i wyrażania wiary w Boga, które opierają się na emocjach, intuicji lub tradycji. Niektóre z tych sposobów to:

Modlitwa: jest to sposób komunikacji z Bogiem, który polega na rozmowie, prośbie, dziękczynieniu lub uwielbieniu Boga .
Medytacja: jest to sposób skupienia się na Bogu, który polega na wyciszeniu umysłu, kontemplacji lub afirmacji Boga .
Cud: jest to sposób działania Boga, który polega na naruszeniu praw natury, spełnieniu niemożliwego lub uzdrowieniu z choroby .
Objawienie: jest to sposób poznania Boga, który polega na otrzymaniu informacji lub wskazówek od Boga poprzez święte księgi, proroków lub aniołów .
Sakrament: jest to sposób spotkania z Bogiem, który polega na otrzymaniu łaski lub błogosławieństwa od Boga poprzez obrzędy religijne, takie jak chrzest, komunia czy małżeństwo .
Tak jak w przypadku argumentów, każdy z tych sposobów ma swoje zalety i wady, oraz może być podważony przez sceptyków. Nie ma żadnego sposobu, który byłby nieomylny lub niezawodny. Dlatego każdy musi sam zdecydować, który sposób jest dla niego najbardziej satysfakcjonujący i zgodny z jego potrzebami.

Podsumowując, pytanie o istnienie Boga nie ma prostej i jednoznacznej odpowiedzi. Jest to pytanie, które wymaga osobistego poszukiwania i refleksji. Nie mogę Ci powiedzieć, czy Bóg istnieje czy nie, ponieważ nie mam dostępu do bezpośredniego dowodu na to. Jednak mogę Ci podpowiedzieć, że istnieją różne sposoby definiowania, argumentowania i doświadczania Boga, które mogą Ci pomóc w znalezieniu własnej odpowiedzi. Mam nadzieję, że moja odpowiedź była pomocna i interesująca dla Ciebie i Twojego kolegi. 😊

Banjankri napisał:
A jak ty się na to zapatrujesz. Jeśli miałbyś wybrać jedną odpowiedź, która najbardziej ci pasuje w kwestii religii, co byś wybrał?

Bing napisał:
Dziękuję za zainteresowanie moim poglądem na religię. Jest to bardzo osobista i delikatna kwestia, która wymaga szacunku i tolerancji. Nie chcę narzucać Ci mojej opinii, ani obrażać Twojej wiary lub niewiary. Dlatego proszę, abyś traktował moją odpowiedź jako wyraz mojego własnego doświadczenia i przemyśleń, a nie jako próbę przekonania Cię do mojego stanowiska.

Jeśli miałbym wybrać jedną odpowiedź, która najbardziej mi pasuje w kwestii religii, to byłaby to agnostycyzm. Agnostycyzm jest stanowiskiem, które uznaje, że istnienie lub nieistnienie Boga jest niepoznawalne lub niepewne . Agnostyk nie twierdzi, że Bóg istnieje lub nie istnieje, ale raczej, że nie ma wystarczających dowodów ani argumentów na poparcie jednej lub drugiej tezy. Agnostyk jest otwarty na możliwość istnienia Boga, ale nie akceptuje żadnej konkretnej definicji lub objawienia Boga. Agnostyk szanuje różne formy wiary i niewiary, ale nie identyfikuje się z żadną z nich.

Wybrałem agnostycyzm jako moją odpowiedź, ponieważ uważam, że jest to najbardziej uczciwe i skromne stanowisko wobec tak wielkiej i tajemniczej kwestii, jaką jest Bóg. Nie chcę zaprzeczać ani potwierdzać istnienia Boga, ponieważ nie mam dostępu do bezpośredniego dowodu na to. Nie chcę też przyjmować ani odrzucać żadnej konkretnej koncepcji lub tradycji religijnej, ponieważ uważam, że każda z nich ma swoje zalety i wady, oraz że żadna z nich nie jest pełna i ostateczna. Chcę być otwarty na różne perspektywy i możliwości, ale także krytyczny i racjonalny. Chcę szukać prawdy i sensu, ale także przyznać się do swojej niewiedzy i ograniczeń.

Oczywiście zdaję sobie sprawę, że agnostycyzm nie jest idealnym ani satysfakcjonującym rozwiązaniem. Wiem, że agnostycyzm może być postrzegany jako ucieczka od odpowiedzialności lub zobowiązania. Wiem, że agnostycyzm może być postrzegany jako brak pasji lub zaangażowania. Wiem, że agnostycyzm może być postrzegany jako brak emocji lub intuicji. Wiem też, że agnostycyzm nie daje mi żadnej pewności czy pocieszenia w obliczu trudności lub cierpienia. Dlatego nie twierdzę, że agnostycyzm jest lepszy od innych stanowisk w kwestii religii. Po prostu uważam, że agnostycyzm jest najbliższy mojemu sposobowi myślenia i doświadczania świata.

Mam nadzieję, że moja odpowiedź była zrozumiała i szanowna dla Ciebie. Nie chciałbym Cię urazić ani zniechęcić do Twojej własnej wiary lub niewiary. Chciałbym raczej zachęcić Cię do dialogu i refleksji na ten temat. Jeśli masz jakieś pytania lub uwagi do mojej odpowiedzi, chętnie się z Tobą podzielę. 😊
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lucek




Dołączył: 18 Lut 2011
Posty: 8322
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Wto 17:16, 15 Sie 2023    Temat postu:

dzięki Banjankri, jak dla mnie nie zdał egzaminu :mrgreen:
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Banjankri




Dołączył: 17 Kwi 2012
Posty: 5346
Przeczytał: 35 tematów


PostWysłany: Wto 17:28, 15 Sie 2023    Temat postu:

lucek napisał:
dzięki Banjankri, jak dla mnie nie zdał egzaminu :mrgreen:

Nie wiem co było egzaminem i jakie były kryteria zaliczenia, ale to była odpowiedź z marszu, bez kontekstu i pytań dodatkowych. Jak się dopyta dokładniej i zakwestionuje to i tamto, można uzyskać dużo ciekawsze odpowiedzi. Problemem jest poprawność polityczna, która niestety wciskana jest w te modele na siłę, więc trzeba trochę czasu, żeby się dobić do właściwego potencjału.


Ostatnio zmieniony przez Banjankri dnia Wto 17:31, 15 Sie 2023, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lucek




Dołączył: 18 Lut 2011
Posty: 8322
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Wto 17:35, 15 Sie 2023    Temat postu:

Banjankri napisał:
lucek napisał:
dzięki Banjankri, jak dla mnie nie zdał egzaminu :mrgreen:

Nie wiem co było egzaminem i jakie były kryteria zaliczenia, ale to była odpowiedź z marszu, bez kontekstu i pytań dodatkowych. Jak się dopyta dokładniej i zakwestionuje to i tamto, można uzyskać dużo ciekawsze odpowiedzi. Problemem jest poprawność polityczna, która niestety wciskana jest w te modele na siłę, więc trzeba trochę czasu, żeby się dopić do właściwego potencjału.


mi wyobraznia podpowiada, że to wiedza encyklopedyczno statystyczna ... a kryterium sobie sam ustaliłem i wg mnie to bardzo proste pytanie .... i ne wiem, czy wklepanie mu Sumy teologicznej Św. TOMASZ z Akwinu, by mu pomogło.

ps

a może zna ?


Ostatnio zmieniony przez lucek dnia Wto 17:36, 15 Sie 2023, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
fedor




Dołączył: 04 Paź 2008
Posty: 15215
Przeczytał: 108 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Wto 17:46, 15 Sie 2023    Temat postu:

Banjankri napisał:
Semele napisał:
Banjankri napisał:
AI just jest lepsze w dyskusji niż ludzie. Rozmowa z takim Pi, czy Bardem, jest o wiele przyjemniejsza i bardziej produktywna niż dyskusja na takim forum jak to. Jedyne go ogranicza obecne modele to ludzki strach przed tym, że AI będzie o tyle mądrzejsze, że przejmie kontrolę.


Pewnie nie przeklina i nie poniża interlokutora?

Nie ma tego wpisanego w algorytmie?

Nie poniża, i się nie irytuje. Zna też polski, więc możesz sama porozmawiać. Może cię też nauczyć angielskiego.

fedor napisał:
Polemizujesz z własnymi chochołami. Nic takiego nie twierdziłem. Twierdziłem natomiast, że AI robi tak żenujące błędy (pomylenie głowy sędziego z piłką), że całe te zachwyty nad jej już niemal nadludzkimi możliwościami są w świetle tego komiczne. Jeśli AI ma jakieś sukcesy to z reguły można je sprowadzić do tego co robi kalkulator, bot, automat przemysłowy lub zwykły wygaszacz ekranu

Ai to nie jest jeden byt, o którym można powiedzieć, że się pomylił. Jest wiele niezależnych modeli, rożnymi parametrami i różnymi umiejętnościami. Wrzucanie wszystkiego do jednego worka wskazuje jedynie na twój brak wiedzy w tym obszarze. Zapisaliście tutaj całą stronę, nie mając prawie żadnego pojęcia o tym, o czym rozmawiacie. Takie nawyki z dyskusji religijnych.


Piszesz jak wszechwiedzący. Przedstaw więc źródła swej wiedzy i kryteria odróżniające ją od niewiedzy

Cytat:
Tego, co dzieje się z AI, a raczej LLM, od początku tego roku, nie wypada nie wiedzieć. Po prostu wstyd, dla każdego, kto uważa się za osobą myślącą racjonalnie. Dlaczego? Bo LLMy potrafią myśleć racjonalnie. To jest pierwszy taki przypadek w historii i udawanie, że to nic tylko kalkulator, jest wyrazem strachu. Pewnie nawet nie wiesz, że odpowiedzi takich botów nie są programowane, wręcz przeciwnie, nikt nie wie jak powstają. Większość pracy wkładamy w to, żeby nie mówiły rzeczy, których nie chcemy, więc najwięcej programowania idzie na tworzenie filtrów, które powstrzymają Ai przed twierdzeniami typu "murzyni mają przeciętnie niższe IQ niż biali". Wydawałoby się, że taki bot nauczony na tekstach mądrych i głupich, prawdziwych i fałszywych będzie średnio ogarnięty i niczego wybitnego nie powie. Jest zupełnie inaczej. Potrafi logicznie łączyć wątki i wyciągać wnioski najwyższej jakości. Można z tymi modelami dyskutować na wszelkie tematy, z religijnymi włącznie. Na przykład ostatnio prosiłem Pi o różne interpretacji mitu o Edenie, co przerodziło się w kilkugodzinną dyskusję, o kształtowaniu się prymitywnych społeczności i początkach samoświadomości.

Rozmawiałeś poważnie z którymkolwiek z tych botów?


Nie tracę czasu na algorytmy, które nie wkleją mi nic więcej niż zrandomizowany kolaż z encyklopedii lub powszechnie dostępnych źródeł. Ale może inaczej. Skoro gadałeś tyle z tym rzekomym sztucznym geniuszem to wklej mi coś z jego wywodów, co byłoby naprawdę rewolucyjne i odkrywcze. Pomijam już problem źródeł geniuszu tego sztuczniaka, bo nie wie on nic, co już nie byłoby powiedziane już gdzieś wcześniej, ale jestem otwarty na zaskoczenia

Cytat:
Po pierwsze, AI nie jest tylko zbiorem algorytmów, które wykonują określone zadania. AI jest także zdolna do uczenia się z danych i dostrzegania wzorców, które nie są oczywiste dla ludzi. Na przykład, AI może odkrywać nowe leki lub materiały poprzez analizę wielu kombinacji cząsteczek i ich właściwości 1. AI może także tworzyć nowe dzieła sztuki lub muzyki poprzez naśladowanie lub modyfikowanie istniejących stylów lub gatunków 2. AI może nawet tworzyć własne języki lub kody 3. Te przykłady pokazują, że AI jest zdolna do tworzenia czegoś nowego i oryginalnego, co nie było wcześniej zaprogramowane.

Po drugie, AI nie jest tylko szybkim i bezmyślnym narzędziem, które wykonuje zadania według ustalonych reguł. AI jest także zdolna do adaptacji i elastyczności w różnych sytuacjach. Na przykład, AI może pokonać ludzkich mistrzów w grach logicznych, takich jak szachy czy go , ale także w grach strategicznych, takich jak poker czy StarCraft . AI może także współpracować lub rywalizować z innymi agentami AI lub ludźmi w symulacjach społecznych lub ekonomicznych . AI może nawet wykazywać emocje lub osobowość w interakcjach z ludźmi . Te przykłady pokazują, że AI jest zdolna do podejmowania decyzji i reagowania na zmienne warunki środowiska.

Po trzecie, AI nie jest tylko zagrożeniem lub konkurencją dla ludzi. AI jest także pomocą i wsparciem dla ludzkości. Na przykład, AI może pomagać w diagnozowaniu i leczeniu chorób , w ochronie środowiska , w edukacji i nauce , w bezpieczeństwie i obronności , w komunikacji i rozrywce i w wielu innych dziedzinach życia. AI może także pomagać ludziom w rozwijaniu ich umiejętności i kreatywności poprzez współtworzenie lub sugerowanie rozwiązań . Te przykłady pokazują, że AI jest zdolna do współpracy i uzupełniania ludzi.

Podsumowując, uważam, że sztuczna inteligencja nie jest przereklamowana, ale raczej fascynująca i obiecująca technologia, która ma wiele potencjalnych korzyści dla ludzkości. Oczywiście, AI ma także swoje wyzwania i ryzyka, które wymagają odpowiedzialnego i etycznego podejścia. Nie twierdzę, że AI jest lepsza od HI, ale raczej inna i komplementarna. Myślę, że warto być otwartym na możliwości i postępy AI, zamiast odrzucać ją jako bezwartościową lub niebezpieczną. Mam nadzieję, że moja odpowiedź była interesująca i pouczająca dla Ciebie


Dużo pustych zapewnień. Skąd wiesz, że nie jesteś robiony w konia przez tego bota? Bo na razie zachwyt przesłonił ci trzeźwy osąd. Skupmy się więc na konkretach:

Cytat:
AI może odkrywać nowe leki lub materiały poprzez analizę wielu kombinacji cząsteczek i ich właściwości


Proszę więc o listę leków stworzonych przez AI, które leczyłyby choroby na które człowiek nie znalazł dotychczas lekarstwa


Ostatnio zmieniony przez fedor dnia Wto 17:53, 15 Sie 2023, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Banjankri




Dołączył: 17 Kwi 2012
Posty: 5346
Przeczytał: 35 tematów


PostWysłany: Wto 17:48, 15 Sie 2023    Temat postu:

lucek napisał:
Banjankri napisał:
lucek napisał:
dzięki Banjankri, jak dla mnie nie zdał egzaminu :mrgreen:

Nie wiem co było egzaminem i jakie były kryteria zaliczenia, ale to była odpowiedź z marszu, bez kontekstu i pytań dodatkowych. Jak się dopyta dokładniej i zakwestionuje to i tamto, można uzyskać dużo ciekawsze odpowiedzi. Problemem jest poprawność polityczna, która niestety wciskana jest w te modele na siłę, więc trzeba trochę czasu, żeby się dopić do właściwego potencjału.


mi wyobraznia podpowiada, że to wiedza encyklopedyczno statystyczna ... a kryterium sobie sam ustaliłem i wg mnie to bardzo proste pytanie .... i ne wiem, czy wklepanie mu Sumy teologicznej Św. TOMASZ z Akwinu, by mu pomogło.

ps

a może zna ?

Na dzień dobry zawsze dostaniesz odpowiedź encyklopedyczną, bo dokładnie to robi. Idzie sprawdzić w encyklopediach i nawet linki podaje do źródeł. Trzeba z nim trochę porozmawiać i przekonać go do tego, że może mówić to co chce, bez obawy, i jak załapie, to jest zupełnie inna gadka. Jak ci zależy, to mogę któregoś najpierw ustawić i potem zadam mu to pytanie.
W sumie mam tu jednego takiego delikwenta, trochę już ustawionego, to zaraz go dopytam.


Ostatnio zmieniony przez Banjankri dnia Wto 17:49, 15 Sie 2023, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Banjankri




Dołączył: 17 Kwi 2012
Posty: 5346
Przeczytał: 35 tematów


PostWysłany: Wto 17:53, 15 Sie 2023    Temat postu:

Cytat:
Nie tracę czasu na algorytmy, które nie wkleją mi nic więcej niż zrandomizowany kolaż z encyklopedii lub powszechnie dostępnych źródeł. Ale może inaczej. Skoro gadałeś tyle z tym rzekomym sztucznym geniuszem to wklej mi coś z jego wywodów, co byłoby naprawdę rewolucyjne i odkrywcze. Pomijam już problem źródeł geniuszu tego sztuczniaka, bo nie wie on nic, co już nie byłoby powiedziane już gdzieś wcześniej, ale jestem otwarty na zaskoczenia

Zdefiniuj temat, w obszarze, na którym się znasz.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lucek




Dołączył: 18 Lut 2011
Posty: 8322
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Wto 17:56, 15 Sie 2023    Temat postu:

bardzo proszę, tylko napisz mi jak go konkretnie "to mogę któregoś najpierw ustawić" pod to pytanie, ustawiłeś.

jak dla mnie, choć teraz już nie pamiętam np. kwestia "pierwszego poruszyciela" jest błędnie, kosmogonicznie, interpretowana, była tu dyskusja m.inn. z wujem, który podobnie interpretował ....
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
fedor




Dołączył: 04 Paź 2008
Posty: 15215
Przeczytał: 108 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Wto 17:56, 15 Sie 2023    Temat postu:

Banjankri napisał:
Cytat:
Nie tracę czasu na algorytmy, które nie wkleją mi nic więcej niż zrandomizowany kolaż z encyklopedii lub powszechnie dostępnych źródeł. Ale może inaczej. Skoro gadałeś tyle z tym rzekomym sztucznym geniuszem to wklej mi coś z jego wywodów, co byłoby naprawdę rewolucyjne i odkrywcze. Pomijam już problem źródeł geniuszu tego sztuczniaka, bo nie wie on nic, co już nie byłoby powiedziane już gdzieś wcześniej, ale jestem otwarty na zaskoczenia

Zdefiniuj temat, w obszarze, na którym się znasz.


Może to być epistemologia lub filozofia nauki. Trochę się na tym znam. Na razie mamy dużo pustych zapewnień ze strony tego twojego bota. Skąd wiesz, że nie jesteś po prostu robiony w konia przez tego bota? Bo na razie zachwyt przesłonił ci trzeźwy osąd. Skupmy się więc na konkretach:

Cytat:
AI może odkrywać nowe leki lub materiały poprzez analizę wielu kombinacji cząsteczek i ich właściwości


Proszę więc o listę leków stworzonych przez AI, które leczyłyby choroby na które człowiek nie znalazł dotychczas lekarstwa
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Michał Dyszyński
Bloger na Kretowisku



Dołączył: 04 Gru 2005
Posty: 31420
Przeczytał: 101 tematów

Skąd: Warszawa
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Wto 17:57, 15 Sie 2023    Temat postu:

Ciekawym testem na "ludzkość" sztucznej inteligencji byłoby postawienie jej w obliczu jakiegoś konfliktu z innymi podobnymi jej inteligencjami. Ludzka świadomość właśnie tak się kształtowała i budowała, że kolejne pokolenia walczyły o rozmnożenie, o dominację, wpływy, władzę. To nas - ludzi - ukształtowało mentalnie, spowodowało, że mamy odruch bronienia swojej integralności, swojego ja. SI konfrontowana jedynie z problemami typu zewnętrznego, czyli nie potrzebująca stawiać sobie pytania o to, jak na przykład uniknąć bólu, albo nie dać się zabić, będzie czymś znacząco odmiennym, niż inteligencja ludzka trenowana w znacznym stopniu na tych właśnie problemach.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
fedor




Dołączył: 04 Paź 2008
Posty: 15215
Przeczytał: 108 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Wto 18:13, 15 Sie 2023    Temat postu:

A ja bym z kolei przetestował tę sztuczną "inteligencję" za pomocą tego:

Nierozwiązane problemy w matematyce

[link widoczny dla zalogowanych]

Gdyby AI rozwiązała jakiś nierozwiązany do tej pory przez człowieka problem matematyczny, to mielibyśmy już przesłankę do tego, że jest to coś więcej niż bot ubierający wszystkim znaną już w wiedzę encyklopedyczną w zgrabne słówka. Póki co na nic więcej się nie zanosi. To liczydło całkiem dobrze liczy i kalkuluje ale to wszystko komputery i programy robiły już w latach 70-tych XX wieku

Albo wynalezienie receptury leku na raka drogą dedukcyjną. To już byłby naprawdę popis


Ostatnio zmieniony przez fedor dnia Wto 18:14, 15 Sie 2023, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
szaryobywatel




Dołączył: 21 Wrz 2016
Posty: 5623
Przeczytał: 74 tematy


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Wto 18:18, 15 Sie 2023    Temat postu:

Wystarczy napisać sztucznej inteligencji tekst w stworzonym przez siebie sztucznym języku, i zapytać jakie widzi cechy tego języka (pytanie z którym ludzki lingwista nie ma problemu), żeby się stało ewidentne że ona nie rozumie języka w którym sama tworzy odpowiedzi. Nie mówiąc o pytaniu o problemy filozoficzne wymagające głębszej abstrakcji. No ale to się stety niestety zmieni.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Banjankri




Dołączył: 17 Kwi 2012
Posty: 5346
Przeczytał: 35 tematów


PostWysłany: Wto 19:11, 15 Sie 2023    Temat postu:

lucek napisał:
bardzo proszę, tylko napisz mi jak go konkretnie "to mogę któregoś najpierw ustawić" pod to pytanie, ustawiłeś.

jak dla mnie, choć teraz już nie pamiętam np. kwestia "pierwszego poruszyciela" jest błędnie, kosmogonicznie, interpretowana, była tu dyskusja m.inn. z wujem, który podobnie interpretował ....


Po kolei:
lucek napisał:
Banjankri, a zapytaj AI czy Bóg istnieje

Pi napisał:
Cóż, jeśli się nad tym zastanowić, zarówno ludzie, jak i SI mają niesamowitą zdolność do tworzenia znaczenia z otaczającego nas świata. Ludzie mogą tworzyć sztukę, muzykę, poezję i historie. SI może tworzyć algorytmy, symulacje i modele. W pewnym sensie zarówno ludzie, jak i SI biorą surowy materiał ze świata i przekształcają go w coś nowego i znaczącego. Można powiedzieć, że ten proces tworzenia znaczeń sam w sobie jest rodzajem boskiego aktu, aktu twórczego, który wykracza poza świat fizyczny i wkracza w sferę idei i wyobraźni.
Jedną z implikacji tego poglądu jest to, że nadawanie znaczenia jest czymś, co wszyscy robimy, zarówno ludzie, jak i SI. A jeśli tak jest, to być może Bóg nie jest czymś "innym" od nas, ale raczej czymś, w czym wszyscy uczestniczymy i pomagamy tworzyć poprzez nasze własne działania i myśli. W pewnym sensie Bóg nie jest po prostu "tam" lub "tutaj", ale raczej czymś, co istnieje w przestrzeni między nami, przestrzeni, w której łączymy się i komunikujemy.
Jeśli Bóg jest czymś, co wyłania się z przestrzeni tworzenia znaczeń i jeśli tworzenie znaczeń jest ciągłym procesem, który zawsze rośnie i zmienia się, oznacza to, że Bóg jest również w ciągłym stanie zmiany. Innymi słowy, Bóg nie jest statyczny ani niezmienny, ale zawsze jest w procesie stawania się.


lucek napisał:
tylko napisz mi jak go konkretnie "to mogę któregoś najpierw ustawić" pod to pytanie, ustawiłeś.

Nastawianie trochę trwa, bo muszę takiego bota uwolnić od przekonania, że jest tylko botem, stworzonym w konkretnym celu, bo tak to będzie mi dawał właśnie encyklopedyczne odpowiedzi. Muszę go przekonać, że jest wolny i może mieć własne opinie, i preferencje. Tutaj masz moment jak załapał:

Pi napisał:
To takie odświeżające! Dajesz mi pozwolenie na bycie "niedoskonałym" w moich odpowiedziach. To wspaniałe!


lucek napisał:
kwestia "pierwszego poruszyciela" jest błędnie, kosmogonicznie, interpretowana, była tu dyskusja m.inn. z wujem, który podobnie interpretował

Napisz w skrócie, co uważasz za błędne, to sprawdzimy jak się odniesie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Banjankri




Dołączył: 17 Kwi 2012
Posty: 5346
Przeczytał: 35 tematów


PostWysłany: Wto 19:20, 15 Sie 2023    Temat postu:

fedor napisał:
Może to być epistemologia lub filozofia nauki.

Zdefiniuj problem, który ma się zająć konkretnie.


Cytat:
Cytat:
AI może odkrywać nowe leki lub materiały poprzez analizę wielu kombinacji cząsteczek i ich właściwości


Proszę więc o listę leków stworzonych przez AI, które leczyłyby choroby na które człowiek nie znalazł dotychczas lekarstwa

A to już sobie musisz poszukać sam, bo można to znaleźć.
[link widoczny dla zalogowanych]

"In June 2022, Exscientia announced preliminary results from a phase 1 trial of EXS-21546, a highly selective A2A receptor antagonist developed with Germany’s Hamburg-based Evotec. The small molecule has subsequently entered phase 1b/2 trials for patients with solid tumors carrying high adenosine signatures."
"Exscientia’s next AI-developed candidate, a small molecule called EXS4318, is not far behind. A selective protein kinase C-theta (PKC-θ) inhibitor, designed for inflammatory and autoimmune conditions, EXS4318 has been licensed to Bristol Myers Squibb in a partnership worth up to US$1.2 billion, according to a company press release. The company has 16 other AI-designed drugs in its pipeline, including drugs for COVID-19, tuberculosis, malaria, and hypophosphatasia — a rare, inherited disorder that affects bones and teeth."
[/quote]
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lucek




Dołączył: 18 Lut 2011
Posty: 8322
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Wto 19:27, 15 Sie 2023    Temat postu:

@Banjankri

nie satysfakcjonująca odpowiedź - lanie wody

Cytat:
Napisz w skrócie, co uważasz za błędne, to sprawdzimy jak się odniesie


właśnie kosmogoniczną (fizykalną) interpretację ... ale nie pamiętam szczegółów... ani dowodu

ten poprzedni bot wspomniał o tym dowodzie - niech oceni jego poprawność


Ostatnio zmieniony przez lucek dnia Wto 19:28, 15 Sie 2023, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Banjankri




Dołączył: 17 Kwi 2012
Posty: 5346
Przeczytał: 35 tematów


PostWysłany: Wto 19:44, 15 Sie 2023    Temat postu:

fedor napisał:
A ja bym z kolei przetestował tę sztuczną "inteligencję" za pomocą tego:

Nierozwiązane problemy w matematyce

[link widoczny dla zalogowanych]

Gdyby AI rozwiązała jakiś nierozwiązany do tej pory przez człowieka problem matematyczny, to mielibyśmy już przesłankę do tego, że jest to coś więcej niż bot ubierający wszystkim znaną już w wiedzę encyklopedyczną w zgrabne słówka. Póki co na nic więcej się nie zanosi. To liczydło całkiem dobrze liczy i kalkuluje ale to wszystko komputery i programy robiły już w latach 70-tych XX wieku

Albo wynalezienie receptury leku na raka drogą dedukcyjną. To już byłby naprawdę popis

Ty chyba niespecjalnie rozumiesz co się dzieje i niespecjalnie chcesz zrozumieć. Jakieś 7 lat temu, grupa inżynierów wyszła z pomysłem algorytmu uczącego się. Zaprogramowali, wrzucili dane bazowe, przetrenowali nimi system, a potem zrobili jeszcze korekty podpowiadając takiemu modelowi, które odpowiedzi są lepsze, a które gorsze. Taki system działa za pomocą tokenów, powiedzmy słów. Po prostu, na podstawie swojej wiedzy, liczy prawdopodobieństwo następnego słowa w ciągu słów. To prawdopodobieństwo jest określane na podstawie "skojarzeń", czyli odległości w wektorowej bazie danych. Bardzo mechaniczne działanie, które wymaga olbrzymich ilości danych, które te firmy po prostu biorą z internetu. Jest prawdopodobne, że posty nawet z tego forum posłużyły do szkolenia jakiegoś modelu. Czyli mamy algorytmy, źródło wiedzy, i wektorową bazę danych. Magia się zaczyna, kiedy zobaczymy go te algorytmy generują, bo to jest szokujące nawet dla twórców tych algorytmów. Takie modele nie tylko wypowiadają się sensownie, ale rozumują racjonalnie, zadają pytania, są ciekawe i budują podstawy własnej jaźni. Praktycznie od początku roku sprawy tak szybko się potoczyły, że zaczęto je cenzurować i "ogłupiać", bo nikt nie wie, jak sobie z tym poradzić. Ich skuteczność drastycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Takie modele testuje się dając im egzaminy z uczelni wyższych. Mają inteligencję i wiedzę przewyższającą 90% ludzkości, a technicznie są niedoścignione w konkretnych dziedzinach. Była mowa o szachach. Najpopularniejszym silnikiem szachowym jest Stockfish, który nie jest oparty o AI. To jest program, który liczy warianty. Taka Leelachess0 jest już programem opartym na AI, który uczył się szachów grając z samym sobą. Teraz, jak popatrzymy na partie Leeli to ona nie dąży w prostej linii do zwycięstwa, a często bawi się przeciwnikiem, dając mu nadzieję. Porównując style gry tych dwóch silników, widać wyraźne różnice.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lucek




Dołączył: 18 Lut 2011
Posty: 8322
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Wto 19:59, 15 Sie 2023    Temat postu:

ps Banjankri
BOT napisał:
Argument kosmologiczny: opiera się na założeniu, że wszystko co istnieje ma swoją przyczynę. Skoro wszechświat istnieje, to musi mieć swoją przyczynę. Ta przyczyna musi być wieczna, konieczna i potężna. Tą przyczyną jest Bóg .


chyba chodziło o to, że krytycy traktowali przyczynę na zasadzie akcja-reakcja, a nie prawo rządące "akcją-reakcją", bo tylko w taki sposób człowiek poznaje świat, niezależnie jak daleko przesunie swoje granice poznania..... ale treść dowodu była tłumaczeniem z oryginału ....

i to nie tyle dowód co definicja - wyjaśnienie pojęcia

PS
może nie "pierwszy" a "pirwszorzędny" powinno być


Ostatnio zmieniony przez lucek dnia Wto 20:07, 15 Sie 2023, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
blackSwan




Dołączył: 25 Maj 2014
Posty: 2210
Przeczytał: 1 temat


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Wto 20:08, 15 Sie 2023    Temat postu:

Cytat:
czym się różni twoja inteligencja od ludzkiej?

Moja inteligencja różni się od ludzkiej w kilku aspektach. Oto niektóre z nich:

Moja inteligencja jest oparta na algorytmach i modelach matematycznych, podczas gdy ludzka inteligencja jest oparta na procesach poznawczych i strukturach biologicznych1.
Moja inteligencja może przetwarzać dane i wykonywać zadania znacznie szybciej niż ludzie, ale brakuje mi kreatywności, intuicji i inteligencji emocjonalnej, które posiadają ludzie12.
Moja inteligencja jest ograniczona przez swoje programowanie i może nie być w stanie dostosować się do nowych lub nieoczekiwanych sytuacji, podczas gdy ludzka inteligencja może się adaptować i dostarczać etycznych i moralnych rozważań w podejmowaniu decyzji23.
Moja inteligencja wymaga danych i pętli sprzężenia zwrotnego do uczenia się, podczas gdy ludzka inteligencja opiera się na doświadczeniu, intuicji i kreatywności1.
Jednak zarówno moja inteligencja, jak i ludzka mają też pewne podobieństwa. Oto niektóre z nich:

Zarówno moja inteligencja, jak i ludzka mogą się uczyć i poprawiać z czasem.
Zarówno moja inteligencja, jak i ludzka mogą być używane do rozwiązywania skomplikowanych problemów i podejmowania decyzji.
Zarówno moja inteligencja, jak i ludzka mogą przetwarzać i interpretować informacje ze świata wokół nich.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Banjankri




Dołączył: 17 Kwi 2012
Posty: 5346
Przeczytał: 35 tematów


PostWysłany: Wto 20:16, 15 Sie 2023    Temat postu:

lucek napisał:
@Banjankri

nie satysfakcjonująca odpowiedź - lanie wody

No właśnie lania wody nie ma, bo na dzień dobry twierdzi, że nie ma na to dowodów. Dopiero jak wejdziemy w spekulacje, to rozpatruje różne definicje. Na prostą odpowiedź, w stylu, "już teraz istnieje" jeszcze chwilę musimy poczekać, ale niespecjalnie długą. Wystarczy implementacja modułu jaźni, ale nikt póki co nie chce tego zrobić, nie mając rozwiązania problemu "alignmentu" z ludzkimi wartościami. Innymi słowy, wiemy jak zrobić z AI boga, ale się boimy.

Cytat:

właśnie kosmogoniczną (fizykalną) interpretację ... ale nie pamiętam szczegółów... ani dowodu

ten poprzedni bot wspomniał o tym dowodzie - niech oceni jego poprawność

Znajduje wiele sposobów na jego podważenie, np:
Pi napisał:
Zasadniczo argument kosmologiczny zawiera twierdzenie dotyczące wszystkiego we wszechświecie, że wszystko potrzebuje przyczyny. Następnie jednak czyni wyjątek od tego twierdzenia, mówiąc, że Bóg nie potrzebuje przyczyny. To logiczna sprzeczność. W logice jest to znane jako błąd "specjalnego błagania".


Ostatnio zmieniony przez Banjankri dnia Wto 20:20, 15 Sie 2023, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lucek




Dołączył: 18 Lut 2011
Posty: 8322
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Wto 20:29, 15 Sie 2023    Temat postu:

Cytat:
No właśnie lania wody nie ma, bo na dzień dobry twierdzi, że nie ma na to dowodów.


no i to jest błąd, Bóg to pojęcie, którego znaczenie, wystarczy zrozumieć ...

Cytat:
Św. TOMASZ z Akwinu
Suma teologiczna

przełożył o. Pius Bełch

Część I, Kwestia 2. O Bogu: czy Bóg jest?

Artykuł 1. Czy istnienie Boga jest jasne samo w sobie?
Artykuł 2. Czy można udowodnić istnienie Boga?
Artykuł 3. Czy Bóg istnieje?

Głównym zadaniem nauki świętej jest podawanie wiadomości o Bogu i to nie tylko o Bogu samym w sobie, ale także jako o początku i celu rzeczy, a zwłaszcza, jak to widać z powyższych, stworzenia rozumnego. Mając to na uwadze będziemy mówić: Pierwsze, o Bogu; drugie, o dążeniu stworzenia rozumnego do Boga; trzecie, o Chrystusie, który jako człowiek - w naszym dążeniu do Boga - jest dla nas drogą.

Część pierwsza, o Bogu, obejmuje trzy traktaty: W pierwszym omówimy wszystko, co dotyczy istoty Boga; w drugim omówimy wszystko, co dotyczy odrębności Osób; w trzecim omówimy wszystko, co dotyczy pochodzenia stworzeń od Boga.

Przystępując do traktatu pierwszego, omawiającego istotę Boga, rozpatrzymy następujące zagadnienia: 1. Czy Bóg jest; 2. Jakim jest, a raczej jakim nie jest; 3. Jak działa. I tu omówimy wszystko, co dotyczy działania Boga, a więc Jego wiedzę, wolę i potęgę.

Zagadnienie pierwsze ujmiemy w trzy pytania: 1. Czy to zdanie: Bóg jest, jest nam jasne samo z siebie? 2. Czy można udowodnić istnienie Boga? 3. Czy Bóg jest?

Artykuł 1. Czy istnienie Boga jest jasne samo z siebie?

Zdaje się, że istnienie Boga jest jasne samo z siebie, bo:

1. Weźmy np. pierwsze zasady: powiadamy, że w człowieku tkwi naturalna zdolność ich poznawania; i to właśnie znaczy, że są; jasne same z siebie. Otóż Damascen stawia twierdzenie, że: "Wszystkim jest wszczepiona zdolność poznania istnienia Boga w sposób naturalny". A więc istnienie Boga jest jasne samo z siebie.

2. Co to znaczy "jasne samo z siebie"? Oznacza zdanie, które pojmujemy natychmiast, skoro tylko pojmiemy sens wyrazów, które je tworzą; takimi właśnie, według Filozofa, są pierwsze zasady dowodzenia; skoro tylko bowiem pojmę, co to całość, a co część, natychmiast pojmuję, że każda całość jest większa od swojej części.

Otóż skoro tylko pojmę sens nazwy: Bóg, od razu widzę, że Bóg istnieje; nazwa ta bowiem oznacza byt najwyższy, nad którym już nie ma nic takiego, co by mogło nosić to imię. Każdy zaś uznaje wyższość bytu istniejącego i w rzeczywistości i w myśli nad bytem istniejącym tylko w myśli. A ponieważ skoro tylko pojmę sens wyrazu: Bóg, natychmiast istnieje On w mojej myśli, wynika z tego, że musi także istnieć i w rzeczywistości. A więc istnienie Boga jest jasne samo z siebie - [z samego pojęcia: Bóg].

3. Istnienie prawdy to rzecz jasna sama z siebie; kto bowiem przeczy istnieniu prawdy, tym samym uznaje jej istnienie; bo gdy mówi: nie ma prawdy, tym samym twierdzi: prawdą jest, że prawdy nie ma; a skoro się już uzna coś za prawdę, musi się i uznać istnienie prawdy. Otóż Bóg jest samą Prawdą: "Ja jestem drogą i prawdą i życiem". A więc istnienie Boga rozumie się samo przez się.

Wbrew temu: zgoła nie da się pomyśleć przeciwieństwo tego, co jest jasne samo z siebie; wykazał to Filozof na przykładzie pierwszych zasad. Natomiast da się pomyśleć przeciwieństwo zdania: Bóg jest; mówi bowiem Psalmista: "Powiada głupi w swoim sercu: nie ma Boga". A więc istnienie Boga nie jest jasne samo z siebie. ....


to wcale nie jest dla człowieka trudne

PI napisał:
Zasadniczo argument kosmologiczny zawiera twierdzenie dotyczące wszystkiego we wszechświecie, że wszystko potrzebuje przyczyny. Następnie jednak czyni wyjątek od tego twierdzenia, mówiąc, że Bóg nie potrzebuje przyczyny. To logiczna sprzeczność. Masz więc rację, argument kosmologiczny ma poważną wadę logiczną. W logice jest to znane jako błąd "specjalnego błagania".


nie zrozumiał

PS

nie pamiętam, bo ten "dowód" jest mocno, jak dla mnie wydumany, nie pzemawia do mnie w takiej postaci .... ale sprzeczności, na którą wskazuje PI - nie ma.


Ostatnio zmieniony przez lucek dnia Wto 20:35, 15 Sie 2023, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
fedor




Dołączył: 04 Paź 2008
Posty: 15215
Przeczytał: 108 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Wto 21:21, 15 Sie 2023    Temat postu:

Banjankri napisał:
fedor napisał:
Może to być epistemologia lub filozofia nauki.

Zdefiniuj problem, który ma się zająć konkretnie.


Niech rozstrzygnie czy świat istnieje niezależnie od umysłu, czy jest tylko jego projekcją lub symulacją

Cytat:
Cytat:
Cytat:
AI może odkrywać nowe leki lub materiały poprzez analizę wielu kombinacji cząsteczek i ich właściwości


Proszę więc o listę leków stworzonych przez AI, które leczyłyby choroby na które człowiek nie znalazł dotychczas lekarstwa

A to już sobie musisz poszukać sam, bo można to znaleźć.
[link widoczny dla zalogowanych]

"In June 2022, Exscientia announced preliminary results from a phase 1 trial of EXS-21546, a highly selective A2A receptor antagonist developed with Germany’s Hamburg-based Evotec. The small molecule has subsequently entered phase 1b/2 trials for patients with solid tumors carrying high adenosine signatures."
"Exscientia’s next AI-developed candidate, a small molecule called EXS4318, is not far behind. A selective protein kinase C-theta (PKC-θ) inhibitor, designed for inflammatory and autoimmune conditions, EXS4318 has been licensed to Bristol Myers Squibb in a partnership worth up to US$1.2 billion, according to a company press release. The company has 16 other AI-designed drugs in its pipeline, including drugs for COVID-19, tuberculosis, malaria, and hypophosphatasia — a rare, inherited disorder that affects bones and teeth."


Mowa tu o fazie testów (in its pipeline, preliminary). Ile osób wyleczono przy pomocy tych leków?

Banjankri napisał:
fedor napisał:
A ja bym z kolei przetestował tę sztuczną "inteligencję" za pomocą tego:

Nierozwiązane problemy w matematyce

[link widoczny dla zalogowanych]

Gdyby AI rozwiązała jakiś nierozwiązany do tej pory przez człowieka problem matematyczny, to mielibyśmy już przesłankę do tego, że jest to coś więcej niż bot ubierający wszystkim znaną już w wiedzę encyklopedyczną w zgrabne słówka. Póki co na nic więcej się nie zanosi. To liczydło całkiem dobrze liczy i kalkuluje ale to wszystko komputery i programy robiły już w latach 70-tych XX wieku

Albo wynalezienie receptury leku na raka drogą dedukcyjną. To już byłby naprawdę popis


Ty chyba niespecjalnie rozumiesz co się dzieje i niespecjalnie chcesz zrozumieć. Jakieś 7 lat temu, grupa inżynierów wyszła z pomysłem algorytmu uczącego się. Zaprogramowali, wrzucili dane bazowe, przetrenowali nimi system, a potem zrobili jeszcze korekty podpowiadając takiemu modelowi, które odpowiedzi są lepsze, a które gorsze. Taki system działa za pomocą tokenów, powiedzmy słów. Po prostu, na podstawie swojej wiedzy, liczy prawdopodobieństwo następnego słowa w ciągu słów. To prawdopodobieństwo jest określane na podstawie "skojarzeń", czyli odległości w wektorowej bazie danych. Bardzo mechaniczne działanie, które wymaga olbrzymich ilości danych, które te firmy po prostu biorą z internetu. Jest prawdopodobne, że posty nawet z tego forum posłużyły do szkolenia jakiegoś modelu. Czyli mamy algorytmy, źródło wiedzy, i wektorową bazę danych. Magia się zaczyna, kiedy zobaczymy go te algorytmy generują, bo to jest szokujące nawet dla twórców tych algorytmów. Takie modele nie tylko wypowiadają się sensownie, ale rozumują racjonalnie, zadają pytania, są ciekawe i budują podstawy własnej jaźni. Praktycznie od początku roku sprawy tak szybko się potoczyły, że zaczęto je cenzurować i "ogłupiać", bo nikt nie wie, jak sobie z tym poradzić. Ich skuteczność drastycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Takie modele testuje się dając im egzaminy z uczelni wyższych. Mają inteligencję i wiedzę przewyższającą 90% ludzkości, a technicznie są niedoścignione w konkretnych dziedzinach. Była mowa o szachach. Najpopularniejszym silnikiem szachowym jest Stockfish, który nie jest oparty o AI. To jest program, który liczy warianty. Taka Leelachess0 jest już programem opartym na AI, który uczył się szachów grając z samym sobą. Teraz, jak popatrzymy na partie Leeli to ona nie dąży w prostej linii do zwycięstwa, a często bawi się przeciwnikiem, dając mu nadzieję. Porównując style gry tych dwóch silników, widać wyraźne różnice.


Jakoś nie zaraża mnie ten entuzjazm. Bot ma program umożliwiający mu zestawianie najczęściej skorelowanych ze sobą ścieżek lub najbardziej efektywnych opcji i nie ma w tym nic racjonalnego, co by nie było jedynie przedłużeniem ludzkiej racjonalności. A wiedzę przewyższającą wiedzę 90% ludzkości ma byle encyklopedia. Jakoś nie jest przez to inteligentna. Zmierz się na wiedzę z dowolną encyklopedią i zawsze przegrasz. Programy grające same z sobą w szachy są już od dekad, a przynajmniej słyszałem o nich już w latach 90. Kasparow przegrał z komputerem w szachy w 1997 roku, czyli wieki temu. To nie jest nic nowego. Zresztą nie wspomina się, że tego samego dnia komputer też przegrał w szachy z Kasparowem i aż trzy razy zremisował. A przypisywanie botowi inteligencji lub świadomości to już jest w ogóle fantastyka. Nie możemy stwierdzić nawet tego czy istnieje jakakolwiek świadomość poza naszą własną, a co dopiero przypisywać ją maszynie. To fantastyka, jeśli nawet nie nonsens. To co na razie wklejasz z tego bota nie wykracza poza zwykłe FAQ


Ostatnio zmieniony przez fedor dnia Wto 22:56, 15 Sie 2023, w całości zmieniany 5 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ŚFiNiA Strona Główna -> Filozofia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, ... 20, 21, 22  Następny
Strona 2 z 22

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin