Forum ŚFiNiA Strona Główna ŚFiNiA
ŚFiNiA - Światopoglądowe, Filozoficzne, Naukowe i Artystyczne forum - bez cenzury, regulamin promuje racjonalną i rzeczową dyskusję i ułatwia ucinanie demagogii. Forum założone przez Wuja Zbója.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Co wiecie o Prawosławiu???
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 18, 19, 20 ... 26, 27, 28  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ŚFiNiA Strona Główna -> Katolicyzm
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
starowier
Dołączył: 20 Cze 2006
Posty: 350
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Nie 0:09, 28 Gru 2008    Temat postu:

REGMEN napisał:
Szanowny Starowierze.

Może porozmawiamy na temat ,, Filioque a teologia trynitarna"?
Możesz przedstawić swój punkt widzenia, a co za tym idzie będzie to punkt widzenia Prawosławia?

Pozdrawiam serdecznie,

R


No dobra zacznijmy po ludzku.

W swym działaniu pośród ludzi druga i trzecia Osoba Trójcy wzajemnie się uzupełniają. Zbawcze dzieło Chrystusa nie może być brane pod uwagę bez uświęcającego działania Duch Świętego. Jak powiedział św. Atanazy, Słowo wcieliło się, abyśmy mogli otrzymać Ducha - jeden z punktów widzenia to stwierdzenie, iż „celem” Wcielenia było zesłanie Ducha w dzień Pięćdziesiątnicy.
Kościół prawosławny kładzie wielki akcent na działanie Ducha Świętego. Jak można zauważyć, jednym z powodów, które wywołały sprzeciw prawosławnych wobec Filioque była dostrzegana tu przez nich tendencja do podporządkowania czy też pomijania Ducha. Św. Serafim z Sarowa opisał cel chrześcijańskiego życia jako zdobywanie Ducha Świętego, a na początku rozmowy z Motowiłowem powiedział:

Modlitwa, post, czuwanie i wszystkie inne chrześcijańskie praktyki, bez względu na to jak dobre mogą być same w sobie, z pewnością nie stanowią celu naszego chrześcijańskiego życia, są jedynie nieodzownymi środkami do osiągnięcia tego celu. Prawdziwym bowiem celem chrześcijańskiego życia jest zdobywanie Świętego Ducha Bożego. Posty natomiast, czuwania, modlitwy, miłosierdzie i inne dobre uczynki spełniane w imię Chrystusa są jedynie środkami do zdobywania Świętego Ducha Bożego. Proszę zauważyć, że owoce Ducha Świętego zaskarbia nam jedynie dobro czynione w imię Chrystusa.

W swych osobistych modlitwach na rozpoczęcie każdego dnia i wszelkiej modlitwy prawosławny chrześcijanin oddaje się pod opiekę Ducha wypowiadając takie oto słowa:

Królu Niebios, Pocieszycielu, Duchu Prawdy, który wszędzie jesteś i wszystko napełniasz, Skarbnico Dóbr i Dawco Życia, przyjdź i zamieszkaj w nas, i oczyść nas od wszelkiej zmazy i zbaw, o Dobry, dusze nasze.Ludzie wychowani w innych tradycjach mają niekiedy trudności z uznaniem tego prawosławnego nacisku na teologię apofatyczną i rozróżnienie pomiędzy istotą i energiami, jednak poza tymi dwiema kwestiami prawosławni wraz ze swą nauką o Bogu pozostają w zgodzie z przeważającą większością wszystkich tych, którzy określają siebie mianem chrześcijan. Wierni Kościołów przedchalcedońskich i luteranie, członkowie Kościoła Wschodu i rzymscy katolicy, kalwiniści, anglikanie i prawosławni – wszyscy jednakowo wielbią Jednego Boga w Trzech Osobach, a w Chrystusie uznają Wcielonego Syna Bożego.
W dogmacie o Bogu Trójcy Świętej jest jednak element, co do którego Wschód i Zachód zdają się mieć odmienne zdanie – to Filioque. Wiemy już jak decydującą rolę słowo to odegrało w nieszczęsnym podziale chrześcijaństwa. Zakładając jednak, że Filioque jest ważne ze względów historycznych, czy rzeczywiście ma ono znaczenie z teologicznego punktu widzenia?


Wyróżniającą cechą pierwszej osoby Trójcy jest Ojcostwo – Ojciec jest nie zrodzony, ma Swe źródło i początek w Sobie samym, a nie w żadnej z pozostałych Osób. Cechą wyróżniającą drugą Osobę jest Synostwo – choć równy i współwieczny Ojcu, Syn nie jest jednak nie zrodzony i bez pochodzenia, bowiem ma Swe źródło i początek w Ojcu, z którego jest poczęty lub odwiecznie zrodzony, „przed wszystkimi wiekami”, jak mówi Symbol Wiary. Charakterystyczną cechą trzeciej Osoby jest pochodzenie – podobnie jak Syn, Duch Święty ma Swe źródło i początek w Ojcu, ale Jego relacja z Ojcem jest odmienna od relacji z Synem, bowiem nie jest On zrodzony, ale odwiecznie pochodzi od Ojca.
Dokładnie w tym właśnie miejscu zachodnie zapatrywania na Trójcę zdają się kolidować ze wschodnimi. Wedle teologii rzymskokatolickiej, na przykład w wydaniu św. Augustyna z Hippony (360-430) lub soboru we Florencji (1438-1439) – Duch Święty pochodzi wiecznie od Ojca i Syna (Filioque). Doktryna ta określana jest mianem „podwójnego pochodzenia” Ducha.

Tak więc gdy Zachód utrzymuje, że Duch pochodzi od Ojca i Syna, a prawosławny Wschód twierdzi, że pochodzi On jedynie od Ojca, obie strony nie mają na myśli zewnętrznego działania Trójcy w odniesieniu do stworzenia, lecz określone wewnętrzne relacje w Bogu – związki, które istniały zanim jeszcze zaistniał świat.

Wedle opinii owej zdecydowanej grupy prawosławnych myślicieli, Filioque prowadzi albo do dwubóstwa, albo do semisabelianizmu.

Prawosławni autorzy dowodzą również, że te dwa następstwa wprowadzenia Filioque – podporządkowanie Ducha Świętego i nadmierne uwypuklenie jedności Boga – przyczyniły się do zniekształceń w rzymskokatolickiej eklezjologii. Przez to, że Duch Święty był na Zachodzie pomijany, Kościół zaczął być nadmiernie postrzegany jako instytucja tego świata zarządzana w kategoriach ziemskiej władzy i jurysdykcji. Jak w zachodniej nauce o Bogu jedność uwypuklona została kosztem odmienności Boskich Osób, na tej samej zasadzie zachodnie pojęcie jedności Kościoła zatryumfowało nad odmiennością, czego następstwem stała się nadmierna centralizacja i zbyt duży nacisk na autorytet papieża.
Tak w skrócie przedstawiają się poglądy prawosławnych „jastrzębi”.Ostatnio zmieniony przez starowier dnia Nie 0:35, 28 Gru 2008, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
rafal3006
Opiekun Forum KubusiaDołączył: 30 Kwi 2006
Posty: 25324
Przeczytał: 17 tematów

Skąd: z innego Wszechświata
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Nie 0:57, 28 Gru 2008    Temat postu:

Starowier, to "po ludzku" nawet nieźle ci wyszło. Co za różnica od kogo pochodzi Duch Św ? Dla mnie to jakis potwór bowiem gdzieś w Biblii pisze że:
Dowolny grzech popełniony przeciwko Chrystusowi może być odpuszczony, natomiast grzech przeciwko Duchowi Św. nie będzie odpuszczony ani w tym życiu ani w następnym (dokładny cytat chyba wiesz gdzie jest - mnie nie chce sie szukać) :shock:

Mógłbys wytłumaczyć na czym polega grzech przeciwko Duchowi Św. bo żaden katolik tego nie potrafi a wielu się przymierzało ...
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
starowier
Dołączył: 20 Cze 2006
Posty: 350
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Nie 1:23, 28 Gru 2008    Temat postu:

rafal3006 napisał:


Mógłbys wytłumaczyć na czym polega grzech przeciwko Duchowi Św. bo żaden katolik tego nie potrafi a wielu się przymierzało ...Skoro „nieprzebaczalny grzech” jest stałym odrzucaniem Ducha Świętego, dlaczego są ludzie, którzy czują lęk przed popełnieniem tego grzechu, i tacy, którzy tego wyraźnie nie czują? (Por. Ps. 51,1-4; Łuk. 5,8; 18,13)Cel chrześcijańskiego życia, który św. Serafim z Sarowa opisał jako zdobywanie Świętego Ducha Bożego, równie dobrze można określić w kategoriach przebóstwienia. Św. Bazyli opisał człowieka jako stworzenie, które otrzymało polecenie, aby stać się bogiem, a św. Atanazy, jak wiemy, stwierdził, że Bóg stał się człowiekiem po to, abyśmy my, ludzie mogli stać się bogiem. „W Moim Królestwie, powiedział Chrystus, Ja będę Bogiem z wami jako bogami”. Stać się bogiem, dostąpić theosis, „przebóstwienia” czy też „upodobnienia do Boga” (gr. theopoiesis) - wedle nauczania Kościoła prawosławnego do takiego właśnie ostatecznego celu musi dążyć każdy chrześcijanin. W prawosławiu nasze zbawienie i odkupienie oznacza nasze przebóstwienie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
rafal3006
Opiekun Forum KubusiaDołączył: 30 Kwi 2006
Posty: 25324
Przeczytał: 17 tematów

Skąd: z innego Wszechświata
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Nie 9:12, 28 Gru 2008    Temat postu:

starowier napisał:
rafal3006 napisał:


Mógłbys wytłumaczyć na czym polega grzech przeciwko Duchowi Św. bo żaden katolik tego nie potrafi a wielu się przymierzało ...

Skoro „nieprzebaczalny grzech” jest stałym odrzucaniem Ducha Świętego, dlaczego są ludzie, którzy czują lęk przed popełnieniem tego grzechu, i tacy, którzy tego wyraźnie nie czują? (Por. Ps. 51,1-4; Łuk. 5,8; 18,13)

We współczesnej wiosce informatycznej (naszej ziemi) trudno znaleźć człowieka który nie wiedziałby iż Chrystus jest Bogiem dla chrześcijan.

Kluczowe pytanie:

Czy około 85% ludzkości popełnia grzech przeciwko Duchowi Św ? .... Żydzi, Muzułmanie, Ateiści itp


Ostatnio zmieniony przez rafal3006 dnia Nie 17:10, 28 Gru 2008, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
REGMEN
Dołączył: 09 Gru 2005
Posty: 402
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Kraków

PostWysłany: Nie 13:41, 28 Gru 2008    Temat postu:

Starowierze skoro jednak chcesz pisać (na tym forum) o Bogu to okej piszemy tu.
***
Dziękuję za tych kilka wyjaśnień w temacie Ducha Świętego?
Mam do Ciebie następujące pytanie.
Powiedz mi jak Ty uważasz, dlaczego Duch Święty nie jest nazwany Synem Bożym w relacji (w Bogu) do Ojca?

R
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
starowier
Dołączył: 20 Cze 2006
Posty: 350
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Nie 14:23, 28 Gru 2008    Temat postu:

REGMEN napisał:
Starowierze skoro jednak chcesz pisać (na tym forum) o Bogu to okej piszemy tu.
***
Dziękuję za tych kilka wyjaśnień w temacie Ducha Świętego?
Mam do Ciebie następujące pytanie.
Powiedz mi jak Ty uważasz, dlaczego Duch Święty nie jest nazwany Synem Bożym w relacji (w Bogu) do Ojca?

RSorry źle zrozumiałem.
Masz rację przenosimy dyskusję na priva, nie będziemy dawać wody na młyn.Szkoda by bluźnili przeze mnie.
Pozdro wszystkim.
Wrazumlenija Bożogo na nowy 2009 rok.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
starowier
Dołączył: 20 Cze 2006
Posty: 350
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Śro 18:51, 31 Gru 2008    Temat postu:

Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kawus
Dołączył: 25 Lis 2007
Posty: 377
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Czw 10:51, 01 Sty 2009    Temat postu:

może dałbyś starowierze komentarz do tej fotki. Domyślam się że to jacyś św. ojcowie albo?
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
starowier
Dołączył: 20 Cze 2006
Posty: 350
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Czw 12:56, 01 Sty 2009    Temat postu:

kawus napisał:
może dałbyś starowierze komentarz do tej fotki. Domyślam się że to jacyś św. ojcowie albo?


Nie! to zwykli starowierzy, modlący się poszczący no i lepsi ode mnie w swych uczynkach! :wink:
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kawus
Dołączył: 25 Lis 2007
Posty: 377
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Czw 16:57, 01 Sty 2009    Temat postu:

Cytat:
Nie! to zwykli starowierzy, modlący się poszczący no i lepsi ode mnie w swych uczynkach! :wink:

No tak - człowiek oceniany jest na podstawie swoich uczynków (...wiara bez uczynków jest martwa..) Ale zbawienie jest z łaski od Boga. Domniemam że uczynki wasze weryfikowane i oceniane są na podstawie Dekalogu. Skąd wiesz, że oni są lepsi od ciebie w spełnianiu ich? Przecież nie znasz stanu ich serc do końca. Serce człowieka jest jak ocean a stan jego głębokości zna jedynie Najwyższy.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
starowier
Dołączył: 20 Cze 2006
Posty: 350
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Czw 17:36, 01 Sty 2009    Temat postu:

kawus napisał:
Cytat:
Nie! to zwykli starowierzy, modlący się poszczący no i lepsi ode mnie w swych uczynkach! :wink:

No tak - człowiek oceniany jest na podstawie swoich uczynków (...wiara bez uczynków jest martwa..) Ale zbawienie jest z łaski od Boga. Domniemam że uczynki wasze weryfikowane i oceniane są na podstawie Dekalogu. Skąd wiesz, że oni są lepsi od ciebie w spełnianiu ich? Przecież nie znasz stanu ich serc do końca. Serce człowieka jest jak ocean a stan jego głębokości zna jedynie Najwyższy.


Masz rację.

A jak ktoś jest prozorliwy i widzi???
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kawus
Dołączył: 25 Lis 2007
Posty: 377
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Czw 20:04, 01 Sty 2009    Temat postu:

Cytat:
Nie! to zwykli starowierzy, modlący się poszczący no i lepsi ode mnie w swych uczynkach!


Jeśli są prozorliwi to raczej są niezwykli.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
starowier
Dołączył: 20 Cze 2006
Posty: 350
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Czw 20:17, 01 Sty 2009    Temat postu:

kawus napisał:
Cytat:
Nie! to zwykli starowierzy, modlący się poszczący no i lepsi ode mnie w swych uczynkach!


Jeśli są prozorliwi to raczej są niezwykli.


Uznajesz post i modlitwę???
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
starowier
Dołączył: 20 Cze 2006
Posty: 350
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Czw 20:43, 01 Sty 2009    Temat postu:

"Piszę do ciebie jako członek twego siostrzanego kościoła, członek Greckiego Kościoła Prawosławnego Jerozolimy, bo chociaż urodziłem się Żydem, dzięki łasce Chrystusa zostałem tamtego roku ochrzczony w cudownej starożytnej Katedrze Mar Yakoub, starym biskupstwie Św. Jakuba, brata naszego Pana i pierwszego biskupa Jerozolimy. Sąsiaduje ona z Golgotą i Bazyliką Zmartwychwstania, i jest kościołem macierzystym miejscowej arabskojęzycznej wspólnoty prawosławnych Palestyńczyków. Byłem ochrzczony w starej głębokiej ośmiokątnej bizantyjskiej chrzcielnicy, w której chrzczono wielu świętych i biskupów Ziemi Świętej. Chociaż było to więcej niż rok temu, dotychczas czuję na skórze oliwę z oliwek i mirrę, ich miękkość, łagodność i aromatyczność.

Przed pełnym zanurzeniem zostałem namaszczony, i woda w chrzcielnicy wydała mi się drogocenną oliwą z oliwek, która jest głównym produktem Ziemi Świętej. Zostałem wprowadzony do kościoła przez archimandrytę Attalla Hanna, Ojca Teodozjusza, najwyższego w hierarchii rodowitego palestyńskiego duchownego Kościoła Macierzystego, który uzyskał zwolnienie ze swego odosobnienia. Zamiast imienia Izraela, ojca Żydów, przyjąłem imię Adama, ojca wszystkich ludzi. Było południe, gdy wyszedłem do atrium, czując się jak pan młody w dniu swego ślubu, i powitały mnie dzwony Świętego Odkupiciela. Przypomniało mi się marzenie Teodora Herzl’a, by Żydów przyjmować na łono Kościoła w południe, z biciem we wszystkie dzwony. Mnisi i parafianie błogosławili mnie ‘mabruk’ i rzeczywiście, poczułem się bardziej szczęśliwy dołączając do moich palestyńskich braci i sióstr w ich kościele.

Daję świadectwo razem z tobą, i wyjawiam je moim braciom Żydom: nie ma większego szczęścia niż być we wspólnocie z Bogiem i z ludem tego kraju. Mogę teraz powtórzyć za Janem, „Albowiem Zakon przez Mojżesza był dany; łaska i prawda stała się przez Jezusa Chrystusa”.

Od tego czasu, celebruję z tobą i ze wszystkimi prawosławnymi chrześcijanami nasze cudowne święta; Epifanię nad brzegami Jordanu, Zwiastowanie w Nazarecie, Wielkanoc u Grobu Świętego, Wniebowstąpienie na Górze Oliwnej, Przemienienie Pańskie na Górze Tabor, Wniebowstąpienie w Dolinie Cedronu, i Narodzenie Pańskie w Betlejem."
"Kościół Prawosławny jest jedynym Kościołem, który wciąż podtrzymuje żar Apostołów; dzięki wysiłkom Św. Bazylego, Św. Grzegorza i Św. Jana Chryzostoma, posiada on, jak żaden inny, teologię zdolną do zniszczenia żydowskiego paradygmatu. Inne Kościoły, nawet Kościół Katolicki po Soborze Watykańskim II, przyjęły niemożliwe do przyjęcia żądania Żydów i zgodziły się na warunki odrzucone kiedyś przez Św. Pawła. Zgodziły się na ideę dwóch Przymierzy, jak gdyby Stare Przymierze nie było tym samym, co Nowe Przymierze. W ten sposób, doszły one do fatalnej idei dwóch Narodów Wybranych: Izraela z ciała, i Kościoła. Kościół Prawosławny jest wciąż wolny od tej niebezpiecznej herezji. Jedynie Kościół Prawosławny może ofiarować prawdziwy ratunek Żydom opuszczającym ich wyznanie suprematystów. I teraz, gdy tysiące Żydów próbuje przyjść do Chrystusa, Prawosławny Kościół Jerozolimy nie czyni wystarczających wysiłków, aby ich przyjąć. "
(Israel Shamir)


Ostatnio zmieniony przez starowier dnia Czw 20:57, 01 Sty 2009, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kawus
Dołączył: 25 Lis 2007
Posty: 377
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Czw 22:39, 01 Sty 2009    Temat postu:

Cytat:
...Zgodziły się na ideę dwóch Przymierzy, jak gdyby Stare Przymierze nie było tym samym, co Nowe Przymierze. ...


A jest tym samym?

To w jakim celu została przelana krew Sprawiedliwego Galilejczyka?

Pierwsze-czyli stare zawarte było z Izraelem a drugie nowe Mistrz zawiera z apostołami na wieczerzy Paschalnej ,, ... Ten kielich to nowe przymierze we krwi mojej, która się za was wylewa,,. (Luk. 22-20). A Mateusz oddaje to tak ,, albowiem to jest krew moja nowego przymierza, która się za wielu wylewa na odpuszczenie grzechów,, (26-28)

Chrystus wielokrotnie mówił o zmianach i o czymś ,,nowym,, .W końcu nauki Jego były czymś zupełnie nowatorskim, przynajmniej dla Żydów. [/b]
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kawus
Dołączył: 25 Lis 2007
Posty: 377
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Czw 22:44, 01 Sty 2009    Temat postu:

Jak widzisz Szanowny Starowierze -Nowe Przymierze za wielu.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
starowier
Dołączył: 20 Cze 2006
Posty: 350
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Pią 18:39, 02 Sty 2009    Temat postu:

kawus napisał:
Jak widzisz Szanowny Starowierze -Nowe Przymierze za wielu.Ale nie za wszystkich!!!
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
rafal3006
Opiekun Forum KubusiaDołączył: 30 Kwi 2006
Posty: 25324
Przeczytał: 17 tematów

Skąd: z innego Wszechświata
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pią 19:37, 02 Sty 2009    Temat postu:

starowier napisał:
kawus napisał:
Jak widzisz Szanowny Starowierze -Nowe Przymierze za wielu.Ale nie za wszystkich!!!

Na pewno za Żydów też, to starsi bracia w wierze i oni też będą w twoim niebie. Pewnie tego nie strawisz ale także wielu ateistów będzie razem z tobą bo niby dlaczego wspaniały i dobry człowiek na ziemi, ateista z przekonania musi do piekła ?

Jeśli "Za wielu" rozumieć "tylko za chrześcijan" to wyjdzie coś kulawego bo wtedy około 85% ludzkości do piekła.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
starowier
Dołączył: 20 Cze 2006
Posty: 350
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Pią 20:06, 02 Sty 2009    Temat postu:

rafal3006 napisał:
starowier napisał:
kawus napisał:
Jak widzisz Szanowny Starowierze -Nowe Przymierze za wielu.Ale nie za wszystkich!!!

Na pewno za Żydów też, to starsi bracia w wierze i oni też będą w twoim niebie. Pewnie tego nie strawisz ale także wielu ateistów będzie razem z tobą bo niby dlaczego wspaniały i dobry człowiek na ziemi, ateista z przekonania musi do piekła ?

Jeśli "Za wielu" rozumieć "tylko za chrześcijan" to wyjdzie coś kulawego bo wtedy około 85% ludzkości do piekła.


Kościół Prawosławny jest jedynym Kościołem, który wciąż podtrzymuje żar Apostołów; dzięki wysiłkom Św. Bazylego, Św. Grzegorza i Św. Jana Chryzostoma, posiada on, jak żaden inny, teologię zdolną do zniszczenia żydowskiego paradygmatu. Inne Kościoły, nawet Kościół Katolicki po Soborze Watykańskim II, przyjęły niemożliwe do przyjęcia żądania Żydów i zgodziły się na warunki odrzucone kiedyś przez Św. Pawła. Zgodziły się na ideę dwóch Przymierzy, jak gdyby Stare Przymierze nie było tym samym, co Nowe Przymierze. W ten sposób, doszły one do fatalnej idei dwóch Narodów Wybranych: Izraela z ciała, i Kościoła. Kościół Prawosławny jest wciąż wolny od tej niebezpiecznej herezji. Jedynie Kościół Prawosławny może ofiarować prawdziwy ratunek Żydom opuszczającym ich wyznanie suprematystów. I teraz, gdy tysiące Żydów próbuje przyjść do Chrystusa, Prawosławny Kościół Jerozolimy nie czyni wystarczających wysiłków, aby ich przyjąć.

Prawa państwa żydowskiego zabraniają ewangelizacji, lecz takie były prawa Tyberiusza, Nerona i Domicjana, i nie powstrzymały one pierwszych głosicieli Dobrej Nowiny. Należy podjąć wysiłki mające na celu dopomożenie izraelskim Żydom w osiągnięciu zbawienia. Nie można tego oddzielać od problemu kleru palestyńskiego, ponieważ palestyński kler może pokazać Izraelczykom, że droga Chrystusa jest także prawdziwą drogą do pokoju.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wujzboj
Bloger na KretowiskuDołączył: 29 Lis 2005
Posty: 22793
Przeczytał: 4 tematy

Skąd: znad Odry
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pią 20:27, 02 Sty 2009    Temat postu:

Cytat:
Kościół Prawosławny jest jedynym Kościołem, który wciąż podtrzymuje żar Apostołów

Tak wierzą prawosławni. Przy czym bynajmniej nie dam głowy, że wszyscy wierzą, że jest to JEDYNY taki Kościół.

W to, że JEGO Kościół podtrzymuje "żar Apostołów", wierzy każdy, kto do jakiegoś Kościoła należy.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kawus
Dołączył: 25 Lis 2007
Posty: 377
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Pią 21:48, 02 Sty 2009    Temat postu:

Cytat:
nawet Kościół Katolicki po Soborze Watykańskim II, przyjęły niemożliwe do przyjęcia żądania Żydów i zgodziły się na warunki odrzucone kiedyś przez Św. Pawła. Zgodziły się na ideę dwóch Przymierzy, jak gdyby Stare Przymierze nie było tym samym, co Nowe Przymierze. W ten sposób, doszły one do fatalnej idei dwóch Narodów Wybranych: Izraela z ciała, i Kościoła. Kościół Prawosławny jest wciąż wolny od tej niebezpiecznej herezji.


A kościół Katolicki jest zniewolony herezją ? Czyż jego twierdzenie w tym przypadku nie opiera się na słowach samego Chrystusa?


Chrześcijan Obowiązuje Nowe Przymierze - z przepiękną i wzniosłą ideą --- możliwością zbawienia wszystkich ludzkości.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
rafal3006
Opiekun Forum KubusiaDołączył: 30 Kwi 2006
Posty: 25324
Przeczytał: 17 tematów

Skąd: z innego Wszechświata
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Sob 11:01, 03 Sty 2009    Temat postu:

starowier napisał:

Prawa państwa żydowskiego zabraniają ewangelizacji, lecz takie były prawa Tyberiusza, Nerona i Domicjana, i nie powstrzymały one pierwszych głosicieli Dobrej Nowiny. Należy podjąć wysiłki mające na celu dopomożenie izraelskim Żydom w osiągnięciu zbawienia.

... a czyż prawo prawosławne nie zabrania katolizacji prawosławnych ? ... przeciez ten fakt był główną przeszkodą dla wizyty JPII w Rosji.

P.S.
O Żydków się nie martw, oni mają pewne miejsce w niebie.
http://www.sfinia.fora.pl/katolicyzm,7/co-wiecie-o-prawoslawiu,3547-360.html#71791

Oozie ekspert Judaizmu napisał:

rafal3006 napisał:
Czy dopuszczacie innowierców do swojego nieba ?
czy tez skazani sa na piekło ?

Wszyscy sprawiedliwi otrzymają nagrodę.
Uznaje się że ci, którzy wypełniają siedem praw Noego to ci co mogą się nie martwić o Świat Przyszły, bo mają w nim miejsce.
Są też komentarze,że ci którzy nie słyszeli nigdy o prawach Noego ale żyją zgodnie z normami swojego społeczeństwa także znajdą się w Świecie Przyszłym.
Jak będzie naprawdę zobaczymy.


Ostatnio zmieniony przez rafal3006 dnia Sob 11:12, 03 Sty 2009, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kawus
Dołączył: 25 Lis 2007
Posty: 377
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Sob 11:05, 03 Sty 2009    Temat postu:

Cytat:
kawus napisał:
Jak widzisz Szanowny Starowierze -Nowe Przymierze za wielu.


Starowier odpisał

Ale nie za wszystkich!!!


Pascha obchodzona była przez Żydów- To też, Mistrz w takim gronie ją spożywał. Wyraźnie tego wieczora wyczuwalna była przez nich atmosfera rodzącego się czegoś, zupełnie nowego - a podsumowaniem niewątpliwie wypowiedziane przez Mistrza słowa ,, ilekroć to czynić będziecie , czyńcie to na moją pamiątkę ,,
Moją nie Mojżesza , nie ,,Starego Przymierza,, jak widzisz.

Zuchwałe słowa co? Przynajmniej dla rdzennych (Żydów).
Musiał umrzeć!

Pozostał problem- czy przymierze zostało zawarte z wybrańcami !
Tak wybrał przecież kilku z pośród ogółu zwolenników swojej nowatorskiej idei , ale zauważ , dotyczy ono pośrednio wszystkich ludzi.

Także Żydów , ateistów, Prawosławnych, Katolików,Baptystów,Adwentystów d. 7 , św. Jehovah ,Zielonoświątkowców , wolnych Chrześcijan itd. można mnożyć ,mnożyć i mnożyć starowierze.

Czemu to nie dopuszczasz ich do swojego Nieba? (Pytanie retoryczne )
Niewątpliwie Nowego Przymierza nie da się zastąpić ponownie Starym.

Hebr. 8-12-23 polecam cały ten list.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
starowier
Dołączył: 20 Cze 2006
Posty: 350
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Sob 22:00, 03 Sty 2009    Temat postu:

kawus napisał:
Cytat:
kawus napisał:
Jak widzisz Szanowny Starowierze -Nowe Przymierze za wielu.


Starowier odpisał

Ale nie za wszystkich!!!


Pascha obchodzona była przez Żydów- To też, Mistrz w takim gronie ją spożywał. Wyraźnie tego wieczora wyczuwalna była przez nich atmosfera rodzącego się czegoś, zupełnie nowego - a podsumowaniem niewątpliwie wypowiedziane przez Mistrza słowa ,, ilekroć to czynić będziecie , czyńcie to na moją pamiątkę ,,
Moją nie Mojżesza , nie ,,Starego Przymierza,, jak widzisz.

Zuchwałe słowa co? Przynajmniej dla rdzennych (Żydów).
Musiał umrzeć!

Pozostał problem- czy przymierze zostało zawarte z wybrańcami !
Tak wybrał przecież kilku z pośród ogółu zwolenników swojej nowatorskiej idei , ale zauważ , dotyczy ono pośrednio wszystkich ludzi.

Także Żydów , ateistów, Prawosławnych, Katolików,Baptystów,Adwentystów d. 7 , św. Jehovah ,Zielonoświątkowców , wolnych Chrześcijan itd. można mnożyć ,mnożyć i mnożyć starowierze.

Czemu to nie dopuszczasz ich do swojego Nieba? (Pytanie retoryczne )
Niewątpliwie Nowego Przymierza nie da się zastąpić ponownie Starym.

Hebr. 8-12-23 polecam cały ten list.Zastanawiam się często, po czym można rozpoznać fałszywych nauczycieli religijnych. To dla mnie ważne, bo jest mnóstwo religii i Kościołów, które roszczą sobie pretensje do reprezentowaniaBoga. Jak się w tym nie pogubić?

Poznacie ich po ich owocach. Strzeżcie się fałszywych proroków, którzy przychodzą do was w owczej skórze, a wewnątrz są drapieżnymi wilkami. "Nie każdy kto mówi;Panie,Panie!,wejdzie do królewstwa niebieskiego" Mateusz 7,21 . Przewodnicy ślepi przecedzają komara, a połykają wielbłąda.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
rafal3006
Opiekun Forum KubusiaDołączył: 30 Kwi 2006
Posty: 25324
Przeczytał: 17 tematów

Skąd: z innego Wszechświata
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Nie 11:31, 04 Sty 2009    Temat postu:

starowier napisał:

Zastanawiam się często, po czym można rozpoznać fałszywych nauczycieli religijnych. To dla mnie ważne, bo jest mnóstwo religii i Kościołów, które roszczą sobie pretensje do reprezentowania Boga. Jak się w tym nie pogubić?

To bardzo proste.
Fałszywy nauczyciel dowolnej religii to fanatyk religiny odmawiający zbawienia wszystkim, którzy nie są wyznawcami jego religii.

Fanatycy religijni sprowadzają wszystko do absurdu, czego dowodem jest twój kilka razy powtórzony idiotyzm o Rabinie, potajemnym wyznawcy twojej wiary nawracający Żydów w ostatniej sekundzie życia na jedynie słuszną twoją religię.

... a czy słyszałeś o Popie w Rosjii, potajemnym wyznawcy Judaizmu który w ostatniej sekundzie życia nawraca twoich wiernych do przejścia na Judaizm i wyrzeczenia się Chrystusa ?
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ŚFiNiA Strona Główna -> Katolicyzm Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 18, 19, 20 ... 26, 27, 28  Następny
Strona 19 z 28

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin